Snímek Moneyball společnosti Columbia Pictures je natočen podle skutečného příběhu Billyho Beaneho (Brad Pitt) – bývalého nadějného hráče baseballu s vyhlídkami na oslnivou kariéru, který se poté, co nedokázal splnit nadějná očekávání, se svou soutěživou povahou raději zaměřil na administrativní stránku tohoto sportu. Na počátku sezóny v roce 2002 se Billy ocitá v zapeklité situaci: jeho špatně financovaný tým Oakland Athletics, zvaný též lidově A's, přišel o své nejlepší hráče (znovu), kteří se nechali zlákat velkými týmy (a s tím souvisejícími nemalými platy) a on je nucen dát svůj tým znovu do pořádku a zahájit sezónu s třetinou původního rozpočtu. V touze po vítězství se Billy rozhodne jít proti klasickým zvyklostem, které v baseballu platí. Zaměří se zcela mimo baseballová hřiště na zneuznané teorie Billyho Jamese a najme Petera Branda (Jonah Hill), inteligentního ekonoma, který vystudoval univerzitu v Yale. Společně se postaví selskému rozumu vyzbrojeni odhodláním vše přehodnotit a vybaveni počítačovou statistickou analýzou, kterou baseballová administrativa dlouhodobě ignoruje. Dospějí k neuvěřitelným závěrům a začnou najímat hráče, které zbytek baseballového světa považuje za příliš nevhodné, příliš staré, příliš nemocné nebo příliš problematické, kteří jsou ale současně všichni velmi nedocenění. Jak se Billy a Peter neúnavně tlačí kupředu, vzbudí jejich nové metody a pozoruhodná sestava outsiderů pozornost ostatních týmů, médií, fanoušků i hlavního manažera jejich vlastního týmu (Philip Seymour Hoffman), který odmítá spolupracovat. Tento experiment ale nakonec vede nejenom ke změnám v tom, jak se baseball hraje, ale také k výsledku, který Billymu definitivně otevře oči a posune ho na zcela novou úroveň. (oficiální text distributora)

koci

Tak málo dobrých sportovních filmů se točí a tak málo lidí dovede napsat excelentní dialogy. Shodou okolností patří tyhle aspekty k mým nejoblíbenějším. Klidně by to mohlo být kratší, hvězdička dolů, ale taky tam klidně mohli nacpat love story a podstrčit Pittovi partnerku. Neudělali to, hvězdička nahoru. (Leeds, 28/11/2011) ()

R-2

Prostředí vrcholového sportu, který u nás není zas tak znám, vtáhne diváka do děje od prvních minut, aby ukázalo, jak se to také dá dělat jinak, než jsou všichni zvyklí. Rozhodně nečekejte, že byste tím, že tento sport detailně neznáte, nějak přišli o zážitek. Možná i naopak, nebudete hledat chyby, které každý hokejový a fotbalový fanda vždy vidí u nás a budete se o to víc soustředit na informace, které na vás z plátna vyskočí. Příběh vás opravdu dostane a jeho zpracování, kamera, střih i hudba vykouzlí tu atmosféru, která si zaslouží min 90%. Rozhodně doporučuji nečekat na TV a zaplatit si lístek, posadit se a čekat na první odpal, tenhle film za to opravdu stojí. ()

de-andre

Pěkně natočené drama v odlehčeném tónu, kdy vám ani nevadí, že byť je to o baseballu, ze hřiště toho uvidíte jen minimum. Naopak navštívte téměř všechny místnosti z útrob stadionu. Když ke kvalitním hereckým výkonům a povedeným dialogům připočtu skvělý (ale ne nějak rozmáchlý) hudební doprovod, dělá to ze snímku na závěr roku pro mne milé překvapení. ()

Welsiot

Velmi zajímavý, nevšední a na sportovní snímek i kupodivu hůře stravitelný film. Z Pitta přímo srší obrovské charisma. Každopádně skutečnost se očekávání minimálně vyrovnala. 80%. ()

juvelinokivi

OBSAHUJE SPOILERY! Povedená vtipná žánrovka o tom, jak ten, kdo si jde tvrdošíjně za svou pravdou, nakonec zvítězí. Jen závěrečné odmítnutí výhodné finanční nabídky konkurenčního klubu mi přišlo poněkud nevěrohodné. Nakonec jsem zjistila, že je to tím, že z filmu byla vystřižena Beanova druhá manželka Tara (s níž si později pořídil dvojčata), která měla pravděpodobně dost velký podíl na tom, že zůstal v Oaklandu. ()

Epco

Pre mňa proste ďaľší film zo športového prostredia, kde posilňovanie amerického sna neprebieha pomocou veľkohubých fráz v šatni ani chlapáckych giest medzi hráčmi, ale skze štatistiky a odťažitý prístup manažér vs. zamestnanec ( hráč ). Aj keď je to príbeh ktorý bol už v iných obmenách natočený mnoho krát, niet mu po obsahovej a hereckej stránke absolútne čo vytknúť a to ho povyšuje nad ostatné filmy o baseballe. ()

nooxo

Moje pocity z filmu opisat ako odpal loptičky , keď už sme pri tom baseballe, zaciatok sa stupňoval a bol vyniakjuci ale ten zaver...paaaad ()

Palizer

Veľmi dobré natočené, ale chýba mi tu akási iskra, čo by tento film trocha rozbehla. Brad Pitt je skvelí a páčia sa mi aj scény s jeho dcéru. To je veľmi dobré zahrané. Nemôžem nespomenúť vynikajúceho gitaristu Joe Satriany-ho, ktorý sa objaví na štadióne pred zápasom a zahrá si Americkú hymnu. Tento nápad sa mi veľmi páči, keď filmári zainteresujú muzikantov do filmu. Škoda, že tento snímok má pomalý spád a občas trocha nudí, ale inak v pohode. ()

james11

Jeden z letošních nominovaných na oscara nejen za nejlepší film. I když se film zabývá skutečnou událostí, tak si ji nijak nepřekresluje, ale ukáže ji v tom nejlepším světle. S hodnocením 5 jsem trochu váhal, ale nakonec jsem se k němu přiklonil. Nominace určitě zasloužené a moc tomuto snímku fandím. ()

pradous

Nevyužitý potenciál Seymora Hoffmana. Film se nám snaží vysvětlit, že i s průměrnými hráči, při dobré motivaci, se dají dosáhnout velké výsledky. Na to, co se nám autoři snaží sdělit, je to na mě příliš rozvleklé. ()

hiroito

Jsem trošku v rozpacích. Takto velká pozornost co je věnována tomuto filmu je podle mě naprosto nezasloužená. Zajímalo čím je tak jiný? Nevím. Čím je tak originální, že musí mít tolik nominací na filmové ceny? Nevím. Proč fenomén B.Pitt má za tento film nominaci na Oscara? Nevím. A na konec nominace za nejlepší film roku? Tak to opravdu nechápu. Moje hodnocení max.50% ()

PetrGadi

Brad Pitt odflusává do kelímku, Brad Pitt místo odpovědi chroustá oříšek, Brad Pitt pod sebe fluše rozžvýkané jídlo,... Naposledy mě Brad Pitt tak lezl na nervy, když olizoval lžičku s arašídovou pomazánkou. I Jonah "Panda" Hill je vedle něho sympaťák. Jinak to není špatný film, i když filmy se sportovní tématikou nemusím. ()

Terminator666

Rozhodně se mi líbí ta úžasný psychologie postav, nenucená hudba a skvělý příběh. To vše je zpracováno tak, že by člověk hned uvěřil, že se to dělo. Narozdíl od jiných filmů na motivy skutečných událostí. V podstatě Vás ten příběh donutí ho prožívat s hlavními postavami. A to je asi to největší plus tohoto snímku. ()

complex

prudko inteligentne napísané, sa mi to naozaj páčilo, a hlavne ukázané v zaujímavom prostredí... dávno som nevidel drámu takýmto štýlom spracovanú, ktorá púta každou chvíľou... môžem iba odporučiť, konečne to nie je americká somarina.. ()

Mort09

Film, ze kterého, srší emoce a jehož myšlenka, jít si vlastní cestou, je aplikovatelná na jakoukoliv sportovní potažmo i společenskou disciplínu. Skvěle natočené a perfektně zahrané. Pitt září jako dlouho ne. Slabinou je pak jen délka. Přece jen dvě hodiny je dost dlouhá doba na nepříliš akční děj, i přes tuto kosmetickou vadu, se však jedná o nejlepší sportovní film poslední doby. ()

ghoston

Pomalý film, vleče se to tak, že to přehluší i případnou akci. Na závadu je samotný Pitt. Není to role pro něj. Přestárlý floutek hledá novou hereckou polohu. Tady ji podle mně ale nenajde. Dobrý je ten jeho poradce. Týpek. Pokud nejste fandové do baseballu, tak na to ani nekoukejte. Už nechci koukat na tak pomalý film! Je to jako stát ve dlouhé frontě. Zbytečně. ()

1892

Nikdy, ale nikdy ma neprestane baviť ignorácia mocenskej hodnoty peňazí. " Ako niekto môže nemilovať baseball?" A presne to nám tento snímok (prd snímok, život!) chce ukázať. Ak niekto robí svoju prácu s láskou, je to hneď iná káva. Život Billyho Beana je toho príkladom a nielen vo filme. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (více)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi