Snímek Moneyball společnosti Columbia Pictures je natočen podle skutečného příběhu Billyho Beaneho (Brad Pitt) – bývalého nadějného hráče baseballu s vyhlídkami na oslnivou kariéru, který se poté, co nedokázal splnit nadějná očekávání, se svou soutěživou povahou raději zaměřil na administrativní stránku tohoto sportu. Na počátku sezóny v roce 2002 se Billy ocitá v zapeklité situaci: jeho špatně financovaný tým Oakland Athletics, zvaný též lidově A's, přišel o své nejlepší hráče (znovu), kteří se nechali zlákat velkými týmy (a s tím souvisejícími nemalými platy) a on je nucen dát svůj tým znovu do pořádku a zahájit sezónu s třetinou původního rozpočtu. V touze po vítězství se Billy rozhodne jít proti klasickým zvyklostem, které v baseballu platí. Zaměří se zcela mimo baseballová hřiště na zneuznané teorie Billyho Jamese a najme Petera Branda (Jonah Hill), inteligentního ekonoma, který vystudoval univerzitu v Yale. Společně se postaví selskému rozumu vyzbrojeni odhodláním vše přehodnotit a vybaveni počítačovou statistickou analýzou, kterou baseballová administrativa dlouhodobě ignoruje. Dospějí k neuvěřitelným závěrům a začnou najímat hráče, které zbytek baseballového světa považuje za příliš nevhodné, příliš staré, příliš nemocné nebo příliš problematické, kteří jsou ale současně všichni velmi nedocenění. Jak se Billy a Peter neúnavně tlačí kupředu, vzbudí jejich nové metody a pozoruhodná sestava outsiderů pozornost ostatních týmů, médií, fanoušků i hlavního manažera jejich vlastního týmu (Philip Seymour Hoffman), který odmítá spolupracovat. Tento experiment ale nakonec vede nejenom ke změnám v tom, jak se baseball hraje, ale také k výsledku, který Billymu definitivně otevře oči a posune ho na zcela novou úroveň. (oficiální text distributora)

rytir1

Od Brada Pitta jsem nic závratného neočekával a ačkoli jsem fanda sportovních dramat, čekal jsem jen další průměrné. Ovšem klobouk dolů. Sice škoda toho seknutého konce, ten poslední zápas už ho vyhrát možná nechat přeci jen mohli, ale jelikož účel děje byl jiný, tak i tak výborné. ()

CAR0DEJ

Excelujúci Brad Pitt vo svojej životnej úlohe. Áno, je to ťažko povedať, pretože je to tak skvelý herec, že snáď každá jeho úloha (od miniúlohe v Thelma a Louise cez 12 opíc až k Pán a pani Smithovci a to som ešte nespomínal staré kúsky ako napr. Legenda o Vášni...) je skvostne zahraná, ale toto, toto je Master Piece ! Takisto ako Jonah Hill, ale hrajúci druhé Husle, lebo toto je partia rozohraná Sorkinom a dotiahnutá do dokonalosti nevinnou malou hočičkou (a jej pesničkou), ktorá je motor deja. Bravó Brad Pitt, bravó Aaron Sorkin ! ()

Neo007

Tyhle filmy mě prostě baví. Je v tom vždycky skutečný příběh člověka, který něco dokázal a nebo změnil, ikdyž ho všichni zatracovali, je tu dobře stavěná dějová linie, nechybí napětí, cit i emoce. Tento snímek je navíc i dobře okořeněn dobrým hereckým obsazením. Takže jsem si přišel na své a shlédnul to jedním dechem. Za mě 80%... ()

jessic

Díky kvalitními scénáři mě film bavil, i když patřím k basebalovým analfabetům. Proti žánrovým zvyklostem neobvykle střízlivý, nesentimentální a neexhibující film, který z diváka neždíme emoce a je založený jen na skvělých dialozích. Sportovní drama, kde hlavními figurami nejsou hráči, trenér nebo cituplné tlachání, ale manažer klubu a analytik, kteří mění pravidla hry pomocí statistiky. A mezi ústřední dvojkou Bradem Pittem a Jonahem Hillem to funguje skvěle ()

esmoke

Žádné drama, takový normální a obyčejný film. Rivalové odpalují o pět tříd lépe. CZ dubing Rozpočet: $50 miliónů, Tržby: $110 miliónů ()

Patr1k

Baseball je zrejme jeden z najnudnejších športov vôbec podľa mňa, no po zhliadnutí filmu som nadobudol pocit, že o baseball moc neišlo. Pitt to zahral viac ako dôveryhodne, viem si ho živo predstaviť ako manažéra po tomto filme, takisto Jonah Hill ako typický nerd veľmi dobre zapasoval. Dobrá jednohubka na štvrtok večer, kedy v telke dávajú samé kraviny. ()

BlackDart

Skveléé.. Čo k tomu dodať. Baseball nepoznám a nie som ani jeho fanúšik Brad podal super výkon. Film som videl už aspoň 10x a stále ma baví. Myslím že je to najlepší športový film. Určite odporúčam pozrieť. ***** ()

Petka92

Začínám mít Pitta ráda. Tohle se mu hodně povedlo. Chápu všechny ty nominace. Moje kamarádka se mě ptala, jestli se v tom filmu bude dít taky něco akčního, vždyt pořád jenom mluví. Jo mluví, ale já si to užívala. Byla to smršť slov, kterým jsem polovinu nerozuměla, ale přesto si to užila. I když nemám ráda sport, na tohle jsem se dívala s chutí. Jo a Jonah Hill taky dost překvapil, více méně jsem od něj radši moc neočekávala, ale myslím, že předčil mé představy i obavy. ()

PatrikP4

Famozní film díky Pittovi a Hillovi... Nebejt jich těžko říct jak by to dopadlo... Kdyby podobně vypadal Draft Day s Kevinem Costnerem rozhodně bych to hodnotil vejš a mělo to v podstatě podobnost, ne úplnou ale mělo... ()

Kozlowski8

Sportovní manager baseballového družstva Billy Bean začne razit nový způsob fungování týmu po tom, co v mužstvu po sezoně dojde k výprodeji největších hvězd a razantnímu snížení rozpočtu. Bean skládá nový tým a při tom se řídí pouze statickými údaji o hráčích. Tato metoda a filosofie postupně přinesla ovoce a později se jí inspirovaly i další týmy... Filmů ze sportovního prostředí je natočeno poměrně mnoho, ale nadprůměrných už tolik ne. Tento určitě nadprůměrný je, i když k úplné spokojenosti mi chybí ještě větší drajv a více silných okamžiků, které by mne více vtáhly. 70%. ()

HellsAngel

Keď dajú na papier svoje nápady páni ako Aaron Sorkin a Steven Zaillian, dostaneme ukážku scénaristiky par excellence, ktorá dala vzniknúť jednému z najlepších filmov o športe. A vlastne tam ani tak o ten baseball nejde. Základná myšlienka - ísť proti prúdu a stáť si za tým čomu veríte - tvorcovia zaobalili a vyšperkovali na krásne rozprávajúcu viacvrstvovú drámu. Pittovi rola sedí ako uliata a Jonah Hill sa v úlohe roztomilého a inteligentného truľka tiež nestratí. Fantastický počin! ()

jojto

Bejsbol je nudná hra. Nudná na pozeranie i aktívne hranie. Pri sledovaní som zažíval niečo podobné ako pri Rivaloch. Doslova sa podarilo upliecť bič z kravského lajna. Fantastický výkon Pitta i Hilla, vlastne dokonale zvolené všetky postavy. Vynikajúci strih i kamera. Veľmi podarený filmový kúsok. ()

Saxos

Konečně malá změna ve filmu se sportovní tématikou. Zabrousíme do sféry peněz, které jsou ve sportu samozřejmě to hlavní. Základní plat, bonusy, přestupy, reklamy, pojištění, provoz zázemí, stadiónu, hráči, trenéři, realizační tým, agenti, cesty, nějaké prachy pro majitele, a dalších tisíc věcí, o které se musí starat dobrý administrativní management. Klady: ač pohled do zázemí, tak zajímavé; šest nominací na Oskara také o něčem mluví. ()

LencaN

Sice jsem dala 4*, ale jsou teda hodně odrané. Na první kouknutí je ten film fajn. Člověk čeká, jestli se tedy povede úplně změnit náhled lidí z baseballové branže na skládání týmů a vytíženosti různých hráčů. Musí se uznat, že ten nápad byl povedený. Jen nebýt Brada Pitta, byl by film mnohem nezáživnější - přece jen je strašně výrazný a poutá hodně pozornosti. Podruhé to ale vidět nepotřebuju, protože jsem našla spoustu momentů, které by se daly vystříhat, aby se stopáž zkrátila na přijatelnější rozměr. Opravdu zbytečně nastavovaná kaše. ()

Pan.Antonin

Ač tomuto sportu vůbec nerozumím a vůbec ho nemám rád, tento film se mi moc líbil, asi kvůli tématu outsideři, kteří následně všechny překvapí. ()

Radek273

Příběh je fajn, výkony taky dost dobré, ale něco mi tam ještě chybělo. Samozřejmě souhlasím, že Brad Pitt hraje přesvědčivě a zkušeně, ale ten náboj, který bych si představoval u ostatních kolegů není takový, jaký by vás strhl a plně začlenil do příběhu. Dokonce bych si dovolil říct, že se celý snímek skládá z řady výborných dílků, které jsou však spojeny nutnou, ne tolik zajímavou "omáčkou". To jediné se tak úplně nevyvedlo. ()

panki9922

Len máločo sa dá vytknúť tomuto filmu. V živote som nevidel ani jeden baseballový zápas, no filozofia Billyho Beaneho, nádherný soundtrack, scenár, kamera a ľudskosť ktorá z Monneyballu srší sú tak univerzálne, že ich dokáže pochopiť a oceniť každý fanúšik športu a filmu. 90% ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (více)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi