Snímek Moneyball společnosti Columbia Pictures je natočen podle skutečného příběhu Billyho Beaneho (Brad Pitt) – bývalého nadějného hráče baseballu s vyhlídkami na oslnivou kariéru, který se poté, co nedokázal splnit nadějná očekávání, se svou soutěživou povahou raději zaměřil na administrativní stránku tohoto sportu. Na počátku sezóny v roce 2002 se Billy ocitá v zapeklité situaci: jeho špatně financovaný tým Oakland Athletics, zvaný též lidově A's, přišel o své nejlepší hráče (znovu), kteří se nechali zlákat velkými týmy (a s tím souvisejícími nemalými platy) a on je nucen dát svůj tým znovu do pořádku a zahájit sezónu s třetinou původního rozpočtu. V touze po vítězství se Billy rozhodne jít proti klasickým zvyklostem, které v baseballu platí. Zaměří se zcela mimo baseballová hřiště na zneuznané teorie Billyho Jamese a najme Petera Branda (Jonah Hill), inteligentního ekonoma, který vystudoval univerzitu v Yale. Společně se postaví selskému rozumu vyzbrojeni odhodláním vše přehodnotit a vybaveni počítačovou statistickou analýzou, kterou baseballová administrativa dlouhodobě ignoruje. Dospějí k neuvěřitelným závěrům a začnou najímat hráče, které zbytek baseballového světa považuje za příliš nevhodné, příliš staré, příliš nemocné nebo příliš problematické, kteří jsou ale současně všichni velmi nedocenění. Jak se Billy a Peter neúnavně tlačí kupředu, vzbudí jejich nové metody a pozoruhodná sestava outsiderů pozornost ostatních týmů, médií, fanoušků i hlavního manažera jejich vlastního týmu (Philip Seymour Hoffman), který odmítá spolupracovat. Tento experiment ale nakonec vede nejenom ke změnám v tom, jak se baseball hraje, ale také k výsledku, který Billymu definitivně otevře oči a posune ho na zcela novou úroveň. (oficiální text distributora)

Vaelor

Přijde mi velice paradoxní, že zatímco samotný Baseball považuji za nejblbější a nejnudnější sport ze všech (z těch nejrozšířenějších) a skutečně nedokáži pochopit, proč ho Američani tak milují, tak filmy o baseballu jsou pro mě jedny z nejlepších sportovních filmů vůbec. A není to případ jen Moneyballu. Jestli kvůli jeho samotné oblibě v Americe do něj i Holywood dává daleko více úsilí. Možná. ()

Andrew88cz

Životopisný příběh baseballového klubu z Oaklandu... Brad Pitt co by manažer, který by měl z týmu, který nemá peněz nazbyt udělat konkurence schopného soupeře. Pro většinu lidí již předem ztracená sezóna... Ovšem co takhle do systému, co se týče vyhledávání posil zapojit matematiku, statickou analýzu a z průměrných nebo podprůměrných hráčů, postavit nový "nadupaný" tým..? Blbost že? Pakliže si toto říkáte, pak Vás právě tenhle film přesvědčí o tom, že ne vždy je předem vše ztraceno. Stačí důvěřovat tomu, co děláte a jít si tvrdě za svým...pak je možné vše. Přesně o tom je tento příběh. Trenér Billy Bean s pomocí jeho nového asistenta dají dohromady tým, který se postupně hledá, a protože všechno chce svůj čas, uplete si na sebe bič hned od začátku... Nikdo včetně trenéra mu nevěří, zápas od zápasu je čím dál víc vystaven posměchu téměř celého města až do zlomu, kdy do sebe začne vše zapadat... Tým se začne v průběhu sezóny zvedat a to naprosto bleskovým způsobem, přesně tak, jak si to Billy (Brad Pitt) představoval. Skvělý sportovní film podle skutečné události, který má silný příběh a motivaci pro spoustu lidí v tom, že ne vždy je vše předem ztraceno, když věříte tomu, co děláte... (9/10) ()

mikael5555

"Je neuvěřitelné kolik toho nevíte o hře, kterou hrajete celý život" Film, který mě bavil od první do poslední minuty. Scénář napsal sám život a tak to bývá nejlepší. Bývalý hráč, který měl všechny předpoklady pro to být nejlepší, jenže to nevyšlo. Po pár sezonách jeho pokus o sen skončil, jenže co dál? Logický krok je pro takového člověka zařadit se do nějaké sportovní organizace ať už jako trenér, nebo skaut. Billy Beane je ale jiný než ostatní. Ať to ve filmu je, nebo není řečeno, tak si nese svoji zášť vůči všem lidem, co mu tvrdili, že z něj bude velká hvězda a kteří ho "oklamali" a přemluvili, aby zvolil sport místo školy. Poté, co získá post manažera na to na nějaký čas zapomene a zkouší hrát "hru ostatních", jenže jak to už v životě je...i on zjistí, že peníze jsou na prvním místě. Zatímco on dělá chytrá rozhodnutí, ostatní týmy dělají drahá rozhodnutí a dělají jich tolik, dokud nejsou úspěšnější než on. Samozřejmě se film klasicky lehce odchyluje od reality, ale zas ne o tolik, aby to na hodnověrnosti příběhu ubralo. Jedná se celou dobu o čůrání proti větru, o souboj Davida proti Goliáši, o pokus ukázat lidem, že existuje i jiná cesta..a světe div se...ono to funguje. A to jak ve filmu, tak i v reálném životě. Brad Pitt byla úžasná volba. Věřím mu každou větu. Stejně tak Jonah Hill se ve své roli našel. Je mimochodem celkem legrace vidět ho hrát postavu, která je místy ustrašená či stydlivá. Když to srovnám s jeho výkonem v Sousedské hlídce, tak se musím smát. Za mě zasloužených 80-85% ()

evita_

Aj keď nevyhral, tak vlastne vyhral. Jednoznačne. To čo dokázal bude navždy vpísané do histórie baseballu. Čistá odpadávačka. A o to je to väčšia pecka, že je to podľa skutočnej udalosti. Brad bol feši ako vždy a veľmi sympatické mi bolo ako veril mladému v jeho teóriách. A tiež sa mi páčilo ako nenechal so sebou vydrbávať trénerom atď. Super. ()

tehol

ten film se snazi tvarit, ze zpracovava hodne zajimave tema (coz je do jiste miry pravda), ale zpracovava to totalne nezajimave bez zajimavych momentu. nejvic me vytaceli totalne nevyuziti dobri herci. nuda. ()

Sejkorka

Nechápu, jak někdo může nemilovat baseball. Líbí se mi, že je to hodně podle skutečnosti. O zarputilosti a síle přesvědčení. O tom, jak tvrdý byznys je na pozadí vrcholového sportu, najmě v USA. I pro člověka, který baseballu v podstatě nerozumí, je to zajímavé (i) z čistě sportovního hlediska. Brad Pitt je i producentem filmu, který získal 6 (nenaplněných) nominací na Oscara. On osobně má dva (jednou jako herec -za Tenkrát v Hollywoodu). ()

mistr97

Moneyball mě až překvapivě zaujal. Zpracování filmu je na vysoké úrovni. Děj je poutavý, má ideální tempo a samozřejmě je vše umocněno tím, že je založen na skutečnosti. Brad Pitt předvedl skvělý výkon, Jonah Hill mi do role úplně neseděl, ale dejme tomu. To, co film v mých očích sráží, je ovšem jeho hlavní téma – baseball. Považuji se za sportovního fanouška, sleduji spoustu sportů, řadu z nich sám dělám, ale baseball mezi ně nepatří. Nevím o něm prakticky nic, ani jak se hraje, takže nedokážu některé scény ani reálné úspěchy patřičně pochopit a docenit. 70 % ()

barny120

Kiežby takýto film natočili o futbale, alebo hokeji. Super spracované, skvelé herecké obsadenia a réžia. Malo to šmrnc. ()

Rasokoule

Je to takové trochu pomalejší. Moneyball nám přesně ukazuje to o čem baseball je. O statistice. Žádný tým není absolutně dominantní. Všechno je to kombinace statistiky, štěstí a obrovského množství dat, které týmy vyprodukují za 162 zápasovou sezónu. Moneyball je skutečný příběh, ale i metafora. ()

peproch

Film o baseballu, o jeho podmanivosti. Popisuje střet mezi tradičním pojetím scoutingu ä inovativním přístupu založeným na SW výpočtech. Billy – bývalý neúspěšný hráč se prosazuje jako generální manažer Qakland Athletics (A‘s), klub je chudý a pravidelně přichází o své top hráče Billy prosazuje metody zisku týmových hráčů nikoli drahých hvězd, hráčů jen průměrně dobrých ale levnějších a má relativní úspěch ()

leafroller

Film o manažerovi, jakých bylo, je a bohužel i bude vždy málo. Film o zastaralém myšlení a nepřekonatelných překážkách, které staví úspěchu. "My už to děláme 30 let, takže je jasné, že to děláme dobře".....kolik takových lidí znám a jsou bohužel na těch nejvyšších postech. A přitom se podobné postupy, které uplatňuje pan Bean, dají s klidem aplikovat do různých jiných oborů a bude to fungovat stejně sqěle. Po Holce z města je Moneyball dalším filmem, který by se měl promítat těm zazobaným a velmi často neschopným lidem v kancelářích, kteří bohužel všechno řídí, protože měli protekci. Proto zkrachoval socialismus, proto i to, co máme teď, neprosperuje tak, jak jsme si představovali. "V chápání toho, co se ve hře opravdu děje, dochází k rozšířené chybě a ta vede lidi, co řídí týmy baseballové ligy, ke špatnému posuzování hráčů a špatnému vedení týmů."........dejte místo "týmy baseballové ligy" slovo "maloobchodní prodejna" nebo třeba "reklamní agentura" apod. a dojdete ke stejnému výsledku. Ve filmu je zkrátka moře témat k přemýšlení a i kdyby v něm nebylo nic jiného, stojí za shlédnutí. Jenže ono tam je. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (více)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi