Snímek Moneyball společnosti Columbia Pictures je natočen podle skutečného příběhu Billyho Beaneho (Brad Pitt) – bývalého nadějného hráče baseballu s vyhlídkami na oslnivou kariéru, který se poté, co nedokázal splnit nadějná očekávání, se svou soutěživou povahou raději zaměřil na administrativní stránku tohoto sportu. Na počátku sezóny v roce 2002 se Billy ocitá v zapeklité situaci: jeho špatně financovaný tým Oakland Athletics, zvaný též lidově A's, přišel o své nejlepší hráče (znovu), kteří se nechali zlákat velkými týmy (a s tím souvisejícími nemalými platy) a on je nucen dát svůj tým znovu do pořádku a zahájit sezónu s třetinou původního rozpočtu. V touze po vítězství se Billy rozhodne jít proti klasickým zvyklostem, které v baseballu platí. Zaměří se zcela mimo baseballová hřiště na zneuznané teorie Billyho Jamese a najme Petera Branda (Jonah Hill), inteligentního ekonoma, který vystudoval univerzitu v Yale. Společně se postaví selskému rozumu vyzbrojeni odhodláním vše přehodnotit a vybaveni počítačovou statistickou analýzou, kterou baseballová administrativa dlouhodobě ignoruje. Dospějí k neuvěřitelným závěrům a začnou najímat hráče, které zbytek baseballového světa považuje za příliš nevhodné, příliš staré, příliš nemocné nebo příliš problematické, kteří jsou ale současně všichni velmi nedocenění. Jak se Billy a Peter neúnavně tlačí kupředu, vzbudí jejich nové metody a pozoruhodná sestava outsiderů pozornost ostatních týmů, médií, fanoušků i hlavního manažera jejich vlastního týmu (Philip Seymour Hoffman), který odmítá spolupracovat. Tento experiment ale nakonec vede nejenom ke změnám v tom, jak se baseball hraje, ale také k výsledku, který Billymu definitivně otevře oči a posune ho na zcela novou úroveň. (oficiální text distributora)

Paserak

Chlapský film. jediná herečka v dětské roli. Zajímavé, nevadilo mi to, naopak. Příjemný paradox. Děj příjemně ubíhá na několika rovinách. Emoce na všechny směry - na lidskost, soutěživost. jsem rád, že nebylo příliš mnoho patosu. Bůra ale nedám. ()

Borin.P

Pro mě jeden z mála filmů, co není jen další povrchní žvást o cestě na vrchol a touze po úspěchu. Ukazuje nám téma založené na skutečných událostech, které už je ve filmové historii tolikrát proprané, že už ani nemůže bavit, ovšem v případě Moneyballu je tomu naopak. Nesnaží se předstírat, že je něco víc, nehraje zbytečně na city a není tuctově prvoplánový. Pro někoho nudný film, který ve své podstatě nenudí, pro jiného sportovní film, na který se může podívat i člověk co sportu neholduje a přesto ho sport pohltí. Lepší 4* ()

HennessyVSOP

Naprosto perfektní sportovní drama. Herecky na vrcholu, Brad Pitt opět válí hlavní ligu a i Jonah Hill hraje prvotřídně. Jediný problém může být pro českého diváka téma filmu - baseball. Ale i tak, doporučuji vystrčit hlavu z českého zadku a podívat se na tenhle americký sport a konkrétně tenhle film, který naprosto zničil všechna má očekávání. 100% ()

wirtuaruska

Ne vždy souhlasím s naším božským pupušem ohledně komentářů k filmům, ale v tomtom jsem s ním za jedno...viz jeho komentář..... i když mám jednu výtku. Ten růžolící se obtloustlý chlapeček s otylými prstíky hrál v tomto snímku lépe, než proslulý Brad Picz s jeho týmem. ()

Mira8

Statistika, pravděpodobnost, následně strojové učení atd.. to vše se dá uplatnit ve sportu. Po stránce herecké Brad Pitt určitě nezklamal a přiblížil mi tak sport, který jsem nikdy neviděl ani nehrál. ()

májovec13

Předem stanovuji, že baseball rozhodně nepatří mezi mé oblíbené sporty. Moneyball je jako film vlastně one-man show Brada Pittta, a jako taková si zaslouží 5 hvězd. Film je přirozený, nenucený, nijak se netáhne. Skvěle vybraná hudba a především skvělý střih zvukových efektů (a že si jich většinou tolik nevšímám). P.S. Jonah Hilla mám rád jako komika, takže jeho první "herecký" výkon raději nehodnotím. ()

Nicole32

Je až neuveriteľné, ako vás film, ktorý sa venuje téme o ktorej nič neviete môže pohltiť. Nemám ani tušenie o čom bassebal je a ako sa hrá, ale vôbec mi to tu nevadilo. Brad Pitt, Jonah Hill a Philip Seymour Hoffman sú absolútne presvedčiví a niektoré scény stoja aj za opakované prehrávanie. Film ako taký má skvelú atmosféru a naozaj som nečakala, že ma takto zaujme. Tie dve hodiny ubehli ako voda. Som ohromená. ()

gezper

Jste-li průměrný amík, budete to hltat. Jinak baseballem nenakaženému jedinci to může činit problémy vše úplně vstřebat. Nejvíce mne zaujaly scény s výměnami hráčů - jak 'face-to-face' tak po telefonu, ale taky celkově neúprosná ekonomická zákulisní brutalita. Ano, věděl a tušil jsem, že to tak je, ale viděno nekompromisně před sebou to člověku připomene, jak moc jsou dnešní sporty věrny původní sportovní myšlence. Ač nemám letošní adepty na plešatého pána ještě zdeleka nakoukány jak bych chtěl, tak tohle si tipnu, že určitě nějakou z nominací promění - žeby hereckou HR/VR, možná scénář ? Závěrem, čekal jsem, že mne to chytne o něco více (a trumfne Warriora). 4 hvězdy jsou slabší. EDIT: 'po oskarech'. Tak to nic neproměnilo, špatný odhad učiněn příliš zbrkle - čekali mě v té době ještě další nominované snímky. Těsně před oskary jsem to otipoval o něco lépe. [70%] ()

furrec

obvykle filmy s bradom pitim moc nemusím, a ani bejzball mi vela nehhovorí, ale na odporúčanie známeho som sa na to pozrel - a veru neoľutoval. je to naozaj velmi dobrý film so všetkým čo k tomu patrí, pomaly až zázrak že v dnešnej predigitalizovanej dobe 3D sračiek ešte vznikajú takéto Filmy s veľkým F. Skvelý zážitok, určite odporúčam všetkým. Scéna keď odpália víťazný homerun a vtedy strihne v sekunde kamera na zarmúteného Pitta mi rozhodne utkvela v hlave. Bravo ()

kolly13

Film by vás mohl dostat svým akurátním tempem, Bradem Pittem a také ne zcela spektakulárním pojetím. A když budete fanouškem baseballu, o to víc si vychutnáte odkazy, jež běžný evropan přechází. Má Pitt, ve své bohaté sbírce, vyloženě špatný film? Dle mě ne. ()

Pjotrik

Já musím dát 5 hvězd, protože mám rád, když film dokáže zaujmout bez zbytečného pathosu a různých montáží opepřených rock´n rollovou hudbou:) Brad Pitt tu předvedl vynikající výkon, protože pan Beane je nejspíš složitá osobnost s nijak extrovertní povahou a v některých scénách toto vnitřní napětí onoho manažera přímo sálá z monitoru - díky Pittovi:). Film jakoby naoko balancuje mezi životopisem a sportovním "dokumentem", ale podle me je to čistě filosoficko-psychologická záležitost týkající se složitosti života - na příkladu jednoho opravdu zajímavého chlapíka:) 95% ()

Georgeton

Milujem filmy so športovou tématikou, aj keď tu samotná hra bejzbal vystupuje v pozadí, ale tento faktor samotnému filmu nevadí, skôr pomáha ľuďom, ktorý sa do tejto hry nerozumejú pochopiť čo je vo športe najdôležitejšie. Nie sú to predražení hráči, tréneri ani samotné peniaze. Na kolektívnych športoch je to najkrajšie, že sa musíte snažiť spolupracovať so svojími spoluhráčmi aj na úkor toho, že Vám to niekedy nejde tak ukázať trénerom, funkcionárom a fanúšikom, že to myslíte vážne, že ten šport nehráte kvôli peniazom alebo kvôli tomu, že to ostatní ľudia po Vás vyžadujú. Hráte to pre to, lebo Vás to baví a chcete vyhrávať ako tím nie ako jednotlivec, to že do toho dáte srdce, ktoré bude biť pre tím a to je podstatné a nie to akých dobrých hráčov máte alebo koľko peňazí za nich utratíte. Tento film ma utvrdil v tom ako by to v športe malo vyzerať, bohužiaľ v dnešných časoch sú jednotliví manažéri tak chamtivý, že kazia všetko dobré čo v športoch je. ()

Ajka2

Po filmu Invictus: Neporažený je to další film se sportovní tématikou, který boduje. Věříte v to, co děláte? Pak to dokážete! Tak tenhle odkaz tento příběh nese. Dvojice Pitt a Hill tomu dodala vše potřebné a film si tak jednoznačně, alespoň u mě, vysloužil pět hvězd. ()

bonovox

Skvelá dráma, ktorá ani tak nie je celkom o baseballe ale hlavne je o človeku, ktorý chcel zmeniť zabehnutý systém a ukázať športovému svetu, že angažovanie miliónových hviezd nie je vždy tým najlepším riešením. Brad Pitt je pre mňa definitívne v top 10 naj hercov. ()

JGK

No, jsem rad, ze jsem se k tomuto vynikajicimu filmu dostal. Nejak me to cely malem minulo a to by byla velka skoda. Velmi, velmi silne Pittovo predstaveni o generalnim manazerovi, ktery se pod tlakem skutecnosti musi uchylit k netradicnim, lec oduvodnenyn a nadcasovym, metodam. Opravdovy herecky koncert, kdy jsem tem dvema chlapikum zral uplne vsechno. Prictete si k tomu, ze je to natoceno na zaklade skutecne udalosti a mate skvely pribeh nejen pro fanousky baseballu (a statistiky ;)). Vedel jsem o uspechu Ponozek, takze zaverecna sokujici nabidka mohla byt filmari snadno zneuzita k posileni pribehu, i kdyz v tom pripade uz pak fiktivniho (pravda, mozna by to ale v US u divaku neproslo), ale dopsani scenare do konce bezpochyby pridalo na kreditu. Btw., vsimli jste si zmeny textu na konci nahravky v aute a textu na soundtracku ci originalu? Genialni! ()

Jack_F.

Film ukazuje, že být manažer(šéf), není takový med a že být zaměstnancem(hráčem) je úplně něco jiného a když se dostanete na pozici šéfa, tak se mění pravidla. Žádný naivní filmík o partě srdcařů, kteří díky své bojovnosti vítězí a tím se film stává unikátní. Jsem tím filmem upřímně dojatý a proto nemám ani síly na kritiku, která by se tam mohla objevit, ale neobjeví. ()

vofo

Film o baseballu, kde skoro baseball neuvidíte? Ano. A je to skvělý film, díky scénáři Aarona Sorkina a jeho dialogům. Snímek mě na začátku chytil a pustil až na konci. ()

Hiruma

Športové filmy sú moje najobľúbenejšie hneď po fantasy tématike. O baseballe som v čase filmu vedel málo, neskôr som si doplnil aspoň pravidlá hry históriu nechám na pokoji radšej. V podstate film je o klasickom sne byť najlepším, ale čo robiť v tom prípade, že nemáte financie? Tak tu nájdete približnú odpoveď. Výkony Pitta a Hilla sú remeselné miestami som cítil neistotu, to však k športu patrí tá neistota, či máte to, čo treba, aby ste vyzvali tých najlepších. Ako fanúšik futbalu som zauvažoval, či je možné niečo také spraviť vo futbale asi nie. Možno tento film nenechá nejaké silné spomienky i tak však každý fanúšik športu je rád za sfilmovanie významných medzníkov histórie športu. Nakoniec by som poznamenal, ak maáte radi outsiderov, ktorí čelia nepriazni osudu tak je tu istá paralela s Glory road no v tomto filme sú herecké vykony na vyššom levely. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (více)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi