Zmizení

Prisoners

Unesené

Drama / Krimi / Mysteriózní / Psychologický / Thriller

USA, 2013, 153 min

Kdyby tomu něco nechybělo, tak se rozhodně jedná o jeden z nejtemnější thrillerů poslední dekády navazující na nejlepší fincheroviny. Bohužel to něco je pořádný záporák s pořádnou motivací. Takto působí finále neskutečně směšně a po skvělé psychologické sondě do ostatních postav je onen záporák vykreslen ve stylu "někoho unesu, je to prdel". Docela zvláštní a hlavně amatérsky jednoduchý pohled na zlo mezi námi.(27.2.2014)

Deakinsova kamera je občas zamlžené, ale přitom pořád průzračné sklíčko, velkou ručičku představuje Jackman, tou malou, pomalejší, ale za to důkladnější, je mrkáček Gyllenhaal, mix detektivní a psychologické roviny Villeneuve sladil s Greenwichským poledníkem a Guzikowskeho scénář je precizně seřízený hodinářský stroj. Možná zamrzí, že to dokonalé soukolí začne ke konci nepatrně drhnout (za neobjevení stop po pohybu „vraku“, potažmo poklopu skrýše by Horatio Caine strhával prémie), jenže od tichých ovčích mláďat už uběhlo tolik znamení zvěrokruhu a kolik tak řemeslně i emociálně působivých filmů měl člověk na přelomu Milénií možnost vidět? Šest, Sedm? Už jen z tohoto důvodu si užijte balancování na laně napnutém mezi ohebností víry a Nietzscheho varováním o nebezpečenství boje s monstry, přičemž hlavní postavy zosobňují věčný boj citu (otec Dover) a rozumu (detektiv Loki). A kdo tento zápas vyhrál? To se divák dozví až po závěrečném hvizdu..(5.5.2014)

Naprosto skvělý film. Boží atmosférická práce, která pracuje s postavami, s počasím, s náladami. Prostě kompletně rozebírá situaci a samotné role do jednotlivých detailů. Tak to mám rád a přesně toto se mně dostává z americké produkce tak jednou za dva roky, jestli vůbec. První takovýto poctivý film, který jsem viděl byl Sedm. Přesně i nad tím vším jsem dost přemýšlel během sledování tohoto filmu. Mrzí mě ale, že mu pořád nemůžu dát plný počet. Byly tam místa, u kterých bych potřeboval bližší vysvětlení. A myslím si, že by na tom vysvětlení víc minut nepřibylo. Už tak byl dost dlouhý a jestli bude delší o deset minut, to už bych nejspíš ustál. Každopádně Hugh Jackman a Jack Gyllenhaal zahráli famózně. Oba se do role tak vžili, že jsem viděl i ty jednotlivé nuance, které se od normálních hereckých výkonů maximálně odlišují. Z Hugha se stává troska a Jack zařazuje rychlostní stupeň u tikání v obličeji minutu co minutu k výslednému závěru. Skvělý film a poctivá filmařina. Kéž by takových bylo víc.(27.11.2013)

Excelentní kriminálka, jakou jsem neviděla pěkně dlouhou dobu. Zmizení dětí je strašně vděčné téma a prakticky nevyčerpatelné. Zmizení má perfektně budovanou atmosféru a nechybí ani pořádné napětí, měla jsem pocit, že v jistých momentech se mnou nedýchá celé kino. Film vyniká především v tom, že není o postavách, Hugh Jackman hraje otce, který se snaží vzít spravedlnost do vlastních rukou, ale vlastně se nikdy nepodíváme do hloubky té postavy, Jake Gyllenhaal hraje zase člověka, který prostě jen dělá svou práci, ale nikdy tu postavu nepoznáme, nemluví se o jeho minulosti, nebo životě, vlastně jsem po celou dobu měla pocit, že ten film ani žádné výrazné postavy nemá, tohle by obyčejně znamenalo velkou výtku, ale samotnou mě překvapilo, jak moc dobře tohle fungovalo. V popředí stojí pouze příběh, který má diváka vtáhnout, nezáleží mu na postavách, chce jen odhalit, co se stalo holčičkám, jedná se totiž o čistě kriminální drama. Pro mě byl tenhle film do závěrečných 15 minut na jasných 5*, závěr však nebyl úplně podle mého gusta, neodcházela jsem ze sálu s pocitem, že by vše do sebe zapadlo tak, jak by mělo a to teď nemyslím po dějové stránce, ale spíše jsem měla pocit, že se na konci někdo snaží o hodně zvratů za každou cenu. Ale i tak se jedná o výborný film, který můžu doporučit.(10.10.2013)

Napínavé, hutné drama a zároveň perfektní detektivka o hledání dvou unesených děvčátek. Villeneuve vede jistě a z herců vymačkává maximum. Atmosféra je dokonalá, připomíná severské detektivky, které poslední dobou tak frčí, ale má v sobě tu americkou zrůdnost a lhostejnost. Jackman nikdy nehrál líp, Gyllenhaal je přímo boží a i Paul Dano, který od druhé půlky filmu hraje jen natekltým, krví podlitým okem je výborný. Divák téměř až do konce netuší, zvraty se vrší, rozhodnutí jsou zoufalejší a čas běží. Nebýt pár natahovaných přešlapování na místě, šel bych na plný počet.(16.11.2013)

• - Detektiv Loki (Jake Gyllenhaal) má na malíčku levé ruky zlatý prsten s vyrytým znakem svobodných zednářů. (bugfoot)

• - Hugh Jackman hraje v tomto filmu roli otce unesené dívky. Už dříve dostal podobnou roli ve filmu Pevné pouto (2009), kterou ale odmítl. Tuto roli nakonec získal Mark Wahlberg, který byl původně obsazen i do hlavní role ve Zmizení, ale nezahrál si v něm. (Cheeker)

• - Po dlhú dobu bol súčasťou projektu aj Leonardo DiCaprio, no nakoniec z neho odišiel. (Sufferer)