Sociální síť

• Česko The Social Network - Sociální síť (více)
USA, 2010, 120 min

Scénář:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (více)

Mark Zuckerberg je mladý student Harvardu, který je posedlý elitními kluby. Umí programovat jako nikdo, jeho povaha je velmi zvláštní, ale přesto geniální. Rozchází se s ním přítelkyně Erica a jeho reakce na sebe nenechá dlouho čekat. Na svém blogu na internetu ji okamžitě zesměšní a zároveň jen tak z nudy vytvoří server, na kterém se hodnotí atraktivita různých dívek ze školy. A protože Harvard nemá společnou ročenku, musí Mark hacknout weby různých kolejí a fotky z nich získat. Server slaví obrovský úspěch a připojuje se na něj během jediné noci stále více studentů. Tento postup se ale nelíbí správcům harvardské sítě, která pod tak obrovským náporem spadne. Na Marka čeká trest v podobě podmínečného vyloučení ze školy. Marka si ale díky tomu všímá trojice studentů, bratři Winklevossové a jejich společník Divya Narendra. Ti společně hledají programátora, protože chtějí vytvořit sociální síť studentů Harvardu.
Mark jim sice spolupráci slíbí, ale ve skutečnosti se rozhodne na projektu spolupracovat se svými přáteli. Finančního ředitele v tomto projektu by měl dělat Markův přítel Eduardo. Ten s nápadem souhlasí a zakládají Facebook. Mark na Eduarda žárlí, protože mu nabídne členství Markův vysněný elitní harvardský klub. Mark neustále ruší schůzky s bratry Winklevossovými a jejich společníkem a chlapci postupně zjišťují, že jejich programátor realizuje jejich plán bez nich. Naštvou se a nakonec se rozhodnou podat na Marka žalobu. Facebook se mezitím těší stále větší oblíbenosti a Mark se rozhodne, že je na čase začít expandovat i na ostatní vysoké školy v zemi.
Stále více uživatelů se připojuje, Mark s Eduardem přijímají další programátory na práci a Eduardo vkládá do společnosti kapitál. Eduardo soustřeďuje svůj zájem na potencionální investory, Mark tuto potřebu ale nemá a nesouhlasí s možností reklamy na Facebooku. Větší důležitost přikládá schůzce s mužem jménem Sean Parker, který kdysi založil dvě internetové společnosti. Mark je z muže na první pohled unesen, Eduardo jeho sympatie nesdílí. Nicméně se nechá přemluvit, aby zafinancoval pracovní výlet Marka a několika společníků do Kalifornie, kde by mohl mít Facebook podle Marka slibnou budoucnost. Eduardo má několik pracovních schůzek v New Yorku, takže netuší, že v Kalifornii se mezitím rozjíždí velká spolupráce mezi Markem a Seanem. Sean slibuje pomoc s rozšířením Facebooku na další kontinenty a nutno podotknout, že se mu to daří. Když tuto skutečnost zjistí i bratři Winklevossové, jsou vzteky bez sebe a jsou odhodláni Marka zničit... (TV Prima)

S.Robie

Nejsem moc FB milovník, účet sice mám, ale že bych na něm trávil dny, to rozhodně ne... Celkově vidím ve FB u většiny lidí spíše negativa jako je ztráta soukromí, OKO VELKÉHO BRATRA, které Vás celou dobu sleduje atd... Proto film, jak vzniklo něco tak nepotřebného mě nenadchl..... ()

VerenaLord

Zajímavě ztvárněná historie vzniku Facebooku. Žije jim spoustu miliónů lidí, je to jako mor, ale musím uznat, že má něco do sebe, i když o soukromí se mluvit nedá. ()

maciii

Programátořině nerozumím a facebook neuznávám. Po technické stránce filmu nic nevyčítám, jenom mě prostě tohle téma nebavilo. Alespoň že v tom závěru byla trocha emocí. ()

ClayGirl

Občas si pustím film bez titulků, ale v tomto případě jsem to neměla dělat. Většina lidí tam neustále chrlí takové výrazy, o kterých pochybuji, zda jim vůbec rozumí rodilí mluvčí, a to navíc tak rychle, jak jim jen jazyk dovolí. Ve slovníku jsem listovala prakticky nepřetržitě a brzy jsem byla tak vyčerpaná, že jsem si ty titulky raději zapnula. Lenošivějším a pomalejším čtenářům doporučuji dabing. ()

Dejvid007

Pro mě obrovské zklamání. Film si mě sotva udržel a nic moc pozitivního si z toho neodnáším. Chápu, možná to nebyl film pro mě, ale hodnocení 82% mi přijde trochu přestřelené. Ale tímto rozhodně nechci odratit zastánce tohoto filmu. Film si u mě udělal pouze lehce průměrný zážitek. ()

goni

Chcel by som vidiet to hodnotenie, keby sa nejedna o silno propagovany film, ktory hovori o zaciatkoch facebooku. Pre mna je to len podpriemerny teenagersky film, ktory navyse vykresluje Zuckerberga ako arogantneho hajzla, ktory nevaha ukradnut napad, ci podrazit kamosa, ktory mu pomohol stat sa bohatym a vplyvnym clovekom [20/2013]. ()

Pekisan odpad!

Vlastne som to vobec nechcel pozerat, ale bolo to v telke a nahodou som to tam prepol. Po prvych 10 minutach som to prepol. Tusil som ake keci budu uspesne deti viest a to sa mi presne dostalo. ()

Kadas97

Pohľad z druhej strany na tvorcov najslávnejšej sociálnej siete. Vo filme sa riešia rôzne zákulisné podfuky a švindle medzi tvorcami, kvôli peniazom. Celý dej je dosť pútavý a celkom svižne odsýpa a na hodiny sa človek pozrie, až keď naskočia záverečné titulky. 7 z 10 ()

IPajule

Životopisný filmy s návratem do minulosti jak něco začalo, pro mě nikdy nebyly. Koukla jsem se na to jen z jediného důvodu. Hraje zde Justin Timberlake. Jeho role nezáživná, deprimující a taková "divná". Na druhou stranu musím uznat, že to byl dobrý nápad. Většina lidí aspoň bude vědět jak to začalo a čím si Mark Zuckerberg prošel. Nic více, nic méně. ()

Ondr@932

Výborný film! Skvěle odvedená práce Davida Finchera ! Skvělé herecké výkony, dokonalý dialogy, které vůbec nenudili. Emoční a zároveň strhující životopisný film! 90% ()

Drom

WTF? Né jako fakt, jen 3 oskary filmu, jehož úvodní scénu dokázal režisér natočit délkou do 4 minut na pouhých 99 klapek (jak tu čtu v zajímavostech) a přes to všechno zvládl s přehledem stvořit horu nudy klenoucí se nad zběsilým proudem řeky keců řinoucí se do oceánu sraček a působící svižně a příjemně jako invalidní slimák s vadou řeči a nádorem na zadku? Tak alespoň kvůli zápletce, kterak si banda parchantů plácala z hovínka pejska (měli málo hovínek) a pak se o ten výtvor prali (- Já mám ruce víc od hovinek. - Ne, já!), až utekl Mareček s brekem k mamince a všechno na ně řekl? Divím se, že ani napadité scény nezajistily větší úspěch. Považte: pár blbů mele v hospodě, pár blbů mele ve škole, pár blbů mele na párty, pár blbů má účet na Facebooku, pár blbů mele v baráku, pár blbů mele na schůzi, pár blbů mele v klubu, každej druhej blb má účet na Facebooku, pár blbů mele na závodech veslic, pár blbů mele v nějaký firmě, pár blbů blbne, všichni blbové už mají účet na Facebooku, blb vyjebá s blbama. Fakt to nechápu, učiněnej velkofilm! Já sám jsem na něj koukal už 3x. To proto, že je tak super, ne proto, že jsem při sledování zvažoval skok šílenstvím z okna či prostou smrt nudou... ()

IXOXI

Moje hodnocení nezahrnuje fakt, že se jedná o smyšlený příběh u životopisného filmu. Sociální síť je pouze inspirovaná skutečnými událostmi. ()

tranquill

"Komu to posíláš? Jenom pár lidem. Otázkou je, komu to pošlou oni..." Myslím, že tohle je definice jejich podnikání a vůbec celého Facebooku. Mne samotného Facebook neoslovuje, nechce se mi jím ztrácet čas a ani netoužím vědět, co dělají mí přátelé a tuna dalších, co jsou na ně nabalení. Avšak vznik tohoto fenoménu mne zajímal, včetně právního procesu. Svým způsobem je film hodně podobný snímku Jobs, ale to je asi dané tím plněním amerického snu i rozporuplnými hlavními postavami. ()

KafuR

Do detailu propracovaný scénář a dějová stránka ubíhající krátkými, za to však rychlými krůčky kupředu vstříc zrodu největší události nového tisíciletí na poli virtuální komunikace nechá času rychle plynout, zároveň však diváka neochuzuje o atmosféru elitářských komunit bujících na podobných univerzitách. Film chvályhodně nehraje skutečnému tvůrci do noty a poukazuje na skutečnost, že za všechno se jednou platí. A Cukříček měl jenom to štěstí, že měl kam sáhnout. Fincher opět nezklamal a psychologický příběh podpořil mistrnou formou. Koncepce veslařských závodů patří k scénám, které se nezapomínají. ()

Ozzy2

Je zvláštní, že Zuckerberg a Jobs mají mnoho společného.Šmejdi bez skrupulí, kteří uspěli díky nápadům a práci svých kamarádů, které ve finále okradli a odkopli. Vždy žasnu nad tím, že je nikdo nesejmul.Vraždy se páchají pro daleko směšnější částky, než je pár stovek miliard. ()

tomik99

Pokud je toto opravdu skutečný příběh, tak Zuckerberg je největší svině. A nejradši bych zrušil Facebook hned teď. Ale neudělám to, protože ten nápad byl fakt skvělý, a Facebook se stal součástí našich životů. Zuckerberg je prostě prevít, kterého Jesse Eisenberg ztvárnil skvěle. Jesse v podstatě hraje Marka stejně jako Lexe Luthora v Batman v Superman. Každý asi musel litovat spider-manovského Andrewa Garfielda, který přišel o všechno. Je to smutný příběh o hajzlovi, kterého chtěli všichni ve filmu zmlátit, ale nakonec to nikdo neudělal. Škoda, zasloužil by si to. ()

Biopler

Cherchez la femme. Motivácie ako získať naspäť holku či dostať sa do elitného klubu naštartujú cestu za nečakaným úspechom. Chladný, málo osobný IT svet vyčarovaný Fincherom v tmavých farbách vyzerá znamenite spolu s celou technickou stránkou diela. Duo Reznor & Ross reže fajnovo minimalisticky a skvele podfarbuje každú scénu. David vybral menej známych hercov a hlavne Eisenberg ohúril - viem o čom hovorím, býval som na intráku s jedným podobným týpkom, vysoko nadaným matematikom, ktorého tiky a prejavy boli brutál podobné herectvu aké predviedol. Podobne sa mi páčil Timberlake, v archetypálnej role týpka čo vyňúra okamžite príležitosť na budúci zisk. A ešte sa perfektne nenápadne votrie. Scéna z diskotéky kedy si dajú večerníček Sean & Mark a ich dialóg znie ako podmaz je Fincherova parádička na ozvláštnenie vyprávania. Koho iného by to napadlo? Podobne veslárske dvojčatá a ich preteky a celkovo umne vyskladaný storytelling naprieč klasickým rozprávaním príbehu a dvoma mimosúdnymi vyrovnaniami, všetko v úžasnom hábe, nastrihané do flashbackov a flashforwardov. Filmárčina par excellence. "Drop the "the". Just "Facebook". It's cleaner." ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (více)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (více)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (více)