Pod kupolí (TV seriál)

Under the Dome

Pod kupolou

Mysteriózní / Drama / Sci-Fi / Horor

USA, 2013 - 2015, 27 h 57 min (Minutáž: 39x45 min)

Předloha:

Stephen King (kniha)

Mike Vogel, Rachelle Lefevre, Alexander Koch, Dean Norris, Mackenzie Lintz, Colin Ford, Eddie Cahill, Nicholas Strong, Aisha Hinds, Natalie Martinez, Britt Robertson, Jolene Purdy, Grace Victoria Cox, Karla Crome, R. Keith Harris, Ned Bellamy, Jeff Fahey, Matthew Davis, Marg Helgenberger, Leon Rippy, Sherry Stringfield, Stephen King, Samantha Mathis, Dale Raoul, Adam Poole, Michael Rosander, Rochelle Aycoth, Libby Blanton, Zach Hanner, Kwajalyn Brown, Anthony Reynolds, Bryant Prince, Estes Tarver, Bess Rous, Diana Lenska, Joe Montanti, Evan Gamble, Andrew J. West, Kelley Davis, Brody Rose, Derek Roberts, Kevin Sizemore, Crystal Martinez, Ray Stoney, Beth Broderick, John Elvis, Megan Ketch, Nick Basta, Jessejames Locorriere, Katie Garfield, Celia Weston, Dane Northcutt, Gary Weeks, Arianne Martin, Linds Edwards, Jeff Chase, Jimmy Gonzales, Natalie Zea, Mare Winningham, Rey Hernandez, Dwight Yoakam, Samantha Worthen, Brett Cullen, Christopher Matthew Cook, Brian Distance, Max Ehrich, Colin Dennard, Kylie Bunbury, Eriq La Salle, Shane Callahan, Frank Whaley, Gia Mantegna, Paul McCrane, Allie McCulloch, Roger Floyd, Dann Florek, Lee Spencer, Macsen Lintz
  • tron

Hodnotenie prvej série. Nebola úplne zlá, ale rozhodne nebola ani dobrá a už tobôž nebola taká dobrá, aby som pokračoval v druhej, či, nedajbože, v tretej. Románovú predlohu som čítal, bola výborná, hoci to nebol "klasický King", ale páčili sa mi zvraty, postavy, proste skoro všetko (až na odfláknuté WTF finále). Seriálové spracovanie bolo ambiciózne, fajn rozpočet, renomovaná knižná predloha, produkcia Stevena Spielberga i samotného Stephena Kinga osobne, réžia od chlapíka trileru Muži, ktorí nenávidia ženy... Nakoniec to ale dopadlo dosť fádne a obyčajne. Herci sú typovo vcelku fajn a obstojne obsadení a samotný nápad s kupolou je svojím spôsobom famózny, hoci dostatočne dobre s ním pracovali už celovečerní Simpsonovci. Seriál sa románov len inšpiroval a inak si ide svojou vlastnou cestou, pričom ku koncu sa už fanúšik knižky nestíha diviť, do akej miery sa až dá ignorovať literárna predloha. Finálny cliffhanger je značne úbohý.(24.1.2017)

• zdepapepa

Předlohu jsem nečetl, takže veškeré dějové zvraty kromě toho úplně prvního (spadnutí Dómu) pro mě byly novinkou a častokrát jsem se snažil pochopit, co se vlastně děje. V první sérii to ještě celkem šlo, vše se drželo při zemi, jak co do efektů Dómu a situací ve městě, ve druhé sérii už to začínalo být trochu přitaženější za vlasy, ale hnací síla ve formě cesty z Dómu tomu dodávala celkem příjemné podtóny. Třetí série už byla paskvil nad paskvily, s přibývajícími situacemi kladoucí otazníky a zároveň snaha někdy znegovat, někdy neschopně vysvětlit. Casting se povedl. (když nepočítám 3. sérii) Postavy se chovají často zcela nelogicky, některé to nemají v hlavě v pořádku permanentně (příkladem za všechny budiž Slim Jim) a Kinship vše jen zhoršil. Postavy nemají moc hloubku, mají paměť akvarijních rybiček, kromě Joe a Rebeccy, ti by byli evidentně schopni vyřešit asi i globální oteplování, kdyby to pod Dómem nastalo. Přesto ale se v průběhu těch 39 hodiny našly momenty, kdy jsem musel milovat, ale i nenávidět, všechny postavy. Horská dráha emocí. Hrátky s časem. Today. Tomorrow. Toyota Prius. Windows Tablet. Jako oddych a taková lehká náhražka Lostu (záhady) / Walking Dead (omezené zdroje) to jde, ale bohužel to tak o jednu-dvě série přesluhovalo.(9.11.2015)

První série pro mě měla velice zajímavou zápletku, uzavření města pod kopuli a práce s uzavřeným ekosystémem má potenciál. Postavy se vyvýjely stejně jako příběh, i když musím uznat, že těch náhod (jenž nejsou náhodami, vím) je tam opravdu hodně. V druhé sezoně se pro mě začal seriál trochu točit v kruhu, kdy se objevují tajemné souvislosti a prochází se nově objevenými místy... mírné zklamání pak v závěru seriál opět zachraňuje mírným řezem v postavách. Bylo na čase a trochu se obávám, zda všechny odpovědi na otázky budou natolik mysteriózní, že i Lost pukne závistí... Dobrá podívaná, ale nesmí být natahována donekonečna...(27.9.2014)

První díl ve mě vzbudil obrovskou zvědavost a napětí, všechno začínalo moc hezky gradovat, druhý díl už byl nudnější a po třetím dílu jsem nad tím celkem zlomila hůl. Postavy mi nijak k srdci nepřirostly, nemám chuť jejich osudy sledovat dál ani jim držet palce, Stephena Kinga miluju, ale tohle bohužel moc nevyšlo.(28.7.2013)

• ilemas

Knihu jsem dočetl celou až do úplně debilního konce, Stephen King sice umí dobře psát, ale samé kraviny. Film je mnohem horší a tento seriál až do debilního konce určitě sledovat nebudu. Nechápu, co všichni vidí na knize? Trapárna jako téměř vše co zplodí S.King. To už se raději budu dívat na Pyskatou Hedvu, z které mě také naskakují pupínky.(31.3.2015)

• - Tvůrce knižní předlohy Stephen King se objevil v prvním dílu druhé série ve scéně v bistru, jeho postava pronesla jednu větu. (mynonka)

• - Kingova kniha, která čítá více než 1 000 stran, popisuje dění během jednoho týdne. Seriál stanice CBS se tohoto času nedrží, už od desáté epizody týden přesáhne. Producenti poznamenali, že se většina epizod odehrává během jednoho dne. Vaughan řekl, že jejich počínání King podporoval a že se mu líbí odbočky od jeho vlastního příběhu. Vaughan ještě poznamenal, že když poprvé přišli za Kingem s nápadem, že by lidé mohli být pod kupolí uvězněni i několik let, řekl prý, že mohou dosáhnout toho, čeho on nikdy nemohl, a že díky tomu pak může mít seriál jiné zakončení, než jaké bylo v knize. (zbyshek)

• - V páté epizodě je celé okolí spáleno a zničeno bombou, ovšem v dalších dílech je okolí opět nedotčené a nerozenatelné od vnitřku dómu. (fraktal)