Pod kupolí (TV seriál)

Under the Dome

Pod kupolou

Mysteriózní / Drama / Sci-Fi / Horor

USA, 2013 - 2015, 27 h 57 min (Minutáž: 39x45 min)

Předloha:

Stephen King (kniha)

Mike Vogel, Rachelle Lefevre, Alexander Koch, Dean Norris, Mackenzie Lintz, Colin Ford, Eddie Cahill, Nicholas Strong, Aisha Hinds, Natalie Martinez, Britt Robertson, Jolene Purdy, Grace Victoria Cox, Karla Crome, R. Keith Harris, Ned Bellamy, Jeff Fahey, Matthew Davis, Marg Helgenberger, Leon Rippy, Sherry Stringfield, Stephen King, Samantha Mathis, Dale Raoul, Adam Poole, Michael Rosander, Rochelle Aycoth, Libby Blanton, Zach Hanner, Kwajalyn Brown, Anthony Reynolds, Bryant Prince, Estes Tarver, Bess Rous, Diana Lenska, Joe Montanti, Evan Gamble, Andrew J. West, Kelley Davis, Brody Rose, Derek Roberts, Kevin Sizemore, Crystal Martinez, Ray Stoney, Beth Broderick, John Elvis, Megan Ketch, Nick Basta, Jessejames Locorriere, Katie Garfield, Celia Weston, Dane Northcutt, Gary Weeks, Arianne Martin, Linds Edwards, Jeff Chase, Jimmy Gonzales, Natalie Zea, Mare Winningham, Rey Hernandez, Dwight Yoakam, Samantha Worthen, Brett Cullen, Christopher Matthew Cook, Brian Distance, Max Ehrich, Colin Dennard, Kylie Bunbury, Eriq La Salle, Shane Callahan, Frank Whaley, Gia Mantegna, Paul McCrane, Allie McCulloch, Roger Floyd, Dann Florek, Lee Spencer, Macsen Lintz
  • Nautila

Klasická Kingovka podle šablony, kterou už desítky let odmítá inovovat. Overly manly šerif? Check! Paranoidní blázen roznášející paniku? Check! Tajemný frajer? Abusivní přítel? Banda balíků s homofobními problémy? Všecko, všecko, jako vždy. Proč ještě točit dále, vždyť stačí jeden díl na představení charakterů a divák si může zbytek dění pospojovat. V knihách to ještě nějak funguje díky dusný atmosféře (i když od určitý doby se taky pěkně cáká na místě), ale filmově je to čím dál horší, kór, když ani jedna z postav nedokáže vzbudit ani kapku zájmu nebo sympatií.(15.7.2013)

Knihu jsem sice nečetl, ale podle nadšených ohlasů si asi takhle nějak představuji zbabranou adaptaci. K čemu je nápaditá premisa a nastolování rádoby záhadných otázek ala Ztraceni, když hned od druhé epizody (!!) nastupuje nudná nepodstatná vata a nezajímavé postavy se zde nechovají často moc logicky? To už vás pak žádná tajemství a prima nápad nezachrání. Obzvláště ne v tak nudném a rutinním hávu. Dokoukají jen ti nejsilnější.50%(9.12.2013)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Atraktivní námět, který slibuje propracovaný náhled na městečko v izolaci, změny v chování lidí přecházejících až v případné šílenství. Inu, ničeho takového se divák bohužel nedočká. Seriál jde o mnoho více ve směru "cheesy" sci-fi zápletky, kterou postupně po vzoru Lost odhaluje, rozšiřuje a bohužel i dost natahuje. Kvalita epizod je dost nevyrovnaná a to samé se týká atraktivity postav a hereckých výkonů. Z Under the Dome je dost cítit, že je to béčko, v čemž mě utvrzují i slaboučké efekty v pilotní epizodě. Nicméně jsem zvědavý, kam se děj posune a jestli se divák na konec i něco dozví, karty jsou rozdány poměrně zajímavě. Hodnocení série: 3/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Očekávaný úpadek nepřišel. Druhá série má naopak mnohem vyrovnanější tempo, ke konci velmi dobře graduje a některé postavy se vybarvují jak charakterem, tak především herectvím jejich představitelů. Za zmínku rozhodně stojí Dean Norris, který konečně využil svého hereckého potenciálu. Ústřední dvojicí i nadále zůstávají Barbie a Julia, přibudou i nějací nováčci a pár postav je i docela nekompromisně odstraněno. Nemůžu si pomoct, ale druhá série je o stupínek kvalitnější a o několik tříd zábavnější, jak vlažná první. Hodnocení série: 4/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Jedno velké WTF. To, že je třetí série diametrálně odlišná od těch předchozích, by se dalo přežít. Přeci jen je dobré seriál okořenit něčím novým a předcházet tak nástupu stereotypu. V tomto případě se to ale vůbec nepovedlo. Největší problém je totiž v postupném selhání scénáristů, kteří dovedli velmi dobře rozjetý příběh na samotné dno. Udělali několik velmi zásadních a nepochopitelně špatných rozhodnutí. Ta největší? Zrestartování děje a postav. Divák dvě série sleduje osudy hlavních charakterů, najde si k nim cestu, fandí jim. Tvůrci se po 26 dílech rozhodnou určitými událostmi prakticky zničit jejich charaktery tak, že jsou jednotlivé postavy k nepoznání, činí stupidní rozhodnutí a jejich repliky nedávají často ani smysl - nehledě na za absurdně za vlasy přitažené vztahy mezi nimi, které prakticky ignorují to, co se mezi nimi odehrálo dříve (a herecky je to rovněž slabší než kdy dříve, i na hercích je vidět, že jsou zmatení a nesedí jim to). To samé se týká i děje, který se sice snaží rozvíjet to, co bylo načrtnuto v prvních dvou řadách, ale působí jako hodně nepovedená fanfikce. Obsahuje množství zásadních chyb a často ignoruje i některé dějové linie, které "asi" měly mít nějaký smysl, ale nakonec se tvůrcům nehodily do vínku a doufají, že na ně divák zapomene. Proč je jedna z hlavních postav označována za monarchu? Jaký smysl měly čtyři ruce? A proroctví o růžových hvězdách mělo evidentně v původní verzi také nějaký hlubší smysl... No, několik posledních dílů už působí vyloženě směšně, scénář se utápí v bezvýchodné křeči a poslední minuty posledního dílu série působí jak z nejlacinějšího céčkového sci-fi. Je mi líto, co scénář s tímhle seriálem provedl. Původní idea je více než zajímavá a co se postav týče, škoda mluvit. Tohle si Barbie, Julia, Joel a dokonce ani ten sympatickej bastard Jim Rennie nezasloužil... Hodnocení série: 1/5(5.6.2016)

• Pirabin

Ty co znají Kinga vědí na co koukají a co od toho mají čekat, pokud to máte rádi tak klidně koukejte, tohle bude jedna z povedenějších adaptací. Ty ostatní co Kinga neznají si můžou užít ty zajímavé nápady. myšlenky (které jsou ale v každém druhém Kingovi a opakují se) a postavy a celkově další sociální experiment jednoho městečka. Kde je několik postav zavřenejch na místě a my sledujeme jak se na nich odráží ponorková nemoc. Takže za mě spíš JO, než NE, je to furt ten samej starej King, kdo čeká revoluci, nebo něco novýho ať zkusí spíš něco jiného. Více na mým blogu: http://humananestetic.blogspot.cz/2013/06/o-pilotu-stephen-kings-under-dome.html(26.6.2013)

• slunicko2

Ta rozpůlená kráva se povedla. Po dvou řadách a s měsíčním odstupem mi v hlavě zůstal snad jen 25letý Alexander Koch (James "junior", syn radního Jima). 30.6.2016 konstatuji, že třetí řada je o něco lepší, i když stále zůstává směskou naivních i zajímavých dějových zvratů jak z šestákových rodokapsů. Netuším, co je z toho King a co není a nějak mě neláká to zjišťovat.(16.7.2015)

• - V páté epizodě je celé okolí spáleno a zničeno bombou, ovšem v dalších dílech je okolí opět nedotčené a nerozenatelné od vnitřku dómu. (fraktal)

• - Seriál sa natáčal na rôznych miestach v Severnej Karolíne. (Laslo)

• - Kupole oddělila město od zbytku světa, uvnitř přesto v některých záběrech fouká silný vítr. (J.Cobra)