Pod kupolí (TV seriál)

Under the Dome

Pod kupolou

Mysteriózní / Drama / Sci-Fi / Horor

USA, 2013 - 2015, 27 h 57 min (Minutáž: 39x45 min)

Předloha:

Stephen King (kniha)

Mike Vogel, Rachelle Lefevre, Alexander Koch, Dean Norris, Mackenzie Lintz, Colin Ford, Eddie Cahill, Nicholas Strong, Aisha Hinds, Natalie Martinez, Britt Robertson, Jolene Purdy, Grace Victoria Cox, Karla Crome, R. Keith Harris, Ned Bellamy, Jeff Fahey, Marg Helgenberger, Leon Rippy, Sherry Stringfield, Stephen King, Samantha Mathis, Dale Raoul, Adam Poole, Michael Rosander, Rochelle Aycoth, Libby Blanton, Zach Hanner, Kwajalyn Brown, Anthony Reynolds, Bryant Prince, Estes Tarver, Bess Rous, Diana Lenska, Joe Montanti, Evan Gamble, Andrew J. West, Kelley Davis, Brody Rose, Derek Roberts, Kevin Sizemore, Crystal Martinez, Ray Stoney, Beth Broderick, John Elvis, Megan Ketch, Nick Basta, Jessejames Locorriere, Katie Garfield, Celia Weston, Dane Northcutt, Gary Weeks, Arianne Martin, Linds Edwards, Jeff Chase, Jimmy Gonzales, Natalie Zea, Mare Winningham, Rey Hernandez, Dwight Yoakam, Samantha Worthen, Brett Cullen, Christopher Matthew Cook, Brian Distance, Max Ehrich, Colin Dennard, Kylie Bunbury, Eriq La Salle, Shane Callahan, Frank Whaley, Gia Mantegna, Paul McCrane, Allie McCulloch, Roger Floyd, Dann Florek, Lee Spencer, Macsen Lintz, Darrell Rackley, Zeeko Zaki

Tak po pilotním díle spokojenost. Tenhle román patří v mém osobním žebříčku na třetí místo mezi kingovkama - za TO a Svědectví, a proto jsem tuhle série napjatě očekával. První díl má šťávu, jsou zde ukázány všechny důležité postavy, přičemž herci, hlavně Mike Vogel áka Barbie a Dean Norris coby jeden z radních městečka, mi do rolí vcelku sedí (jen Alexander Koch v roli Juniora zatím působí tak nějak prapodivně). BTW styl natáčení (kamera, střihy, hudba) mi docela evokuje seriál Walking Dead. Uvidíme, co bude dál, protože už předem byly avizované další série, což - stejně jako spousta dalších - vidím spíše skepticky. Ale pokud si udrží celá 1. řada alespoň úroveň pilotu, mohlo by to být zdařilé (nebo spíše ne ostuda). 1. díl: 70 %, 2. díl 60 %, 3. díl 60 %. Zatím mi tu podstatně CHYBÍ nějaké EMOCE + mi přijde na škodu, kolik se tu objevilo rozdílů oproti knižní předloze - jen aby to mělo jakože větší šťávu. Mohl si to King více ohlídat.(26.6.2013)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Atraktivní námět, který slibuje propracovaný náhled na městečko v izolaci, změny v chování lidí přecházejících až v případné šílenství. Inu, ničeho takového se divák bohužel nedočká. Seriál jde o mnoho více ve směru "cheesy" sci-fi zápletky, kterou postupně po vzoru Lost odhaluje, rozšiřuje a bohužel i dost natahuje. Kvalita epizod je dost nevyrovnaná a to samé se týká atraktivity postav a hereckých výkonů. Z Under the Dome je dost cítit, že je to béčko, v čemž mě utvrzují i slaboučké efekty v pilotní epizodě. Nicméně jsem zvědavý, kam se děj posune a jestli se divák na konec i něco dozví, karty jsou rozdány poměrně zajímavě. Hodnocení série: 3/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Očekávaný úpadek nepřišel. Druhá série má naopak mnohem vyrovnanější tempo, ke konci velmi dobře graduje a některé postavy se vybarvují jak charakterem, tak především herectvím jejich představitelů. Za zmínku rozhodně stojí Dean Norris, který konečně využil svého hereckého potenciálu. Ústřední dvojicí i nadále zůstávají Barbie a Julia, přibudou i nějací nováčci a pár postav je i docela nekompromisně odstraněno. Nemůžu si pomoct, ale druhá série je o stupínek kvalitnější a o několik tříd zábavnější, jak vlažná první. Hodnocení série: 4/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Jedno velké WTF. To, že je třetí série diametrálně odlišná od těch předchozích, by se dalo přežít. Přeci jen je dobré seriál okořenit něčím novým a předcházet tak nástupu stereotypu. V tomto případě se to ale vůbec nepovedlo. Největší problém je totiž v postupném selhání scénáristů, kteří dovedli velmi dobře rozjetý příběh na samotné dno. Udělali několik velmi zásadních a nepochopitelně špatných rozhodnutí. Ta největší? Zrestartování děje a postav. Divák dvě série sleduje osudy hlavních charakterů, najde si k nim cestu, fandí jim. Tvůrci se po 26 dílech rozhodnou určitými událostmi prakticky zničit jejich charaktery tak, že jsou jednotlivé postavy k nepoznání, činí stupidní rozhodnutí a jejich repliky nedávají často ani smysl - nehledě na za absurdně za vlasy přitažené vztahy mezi nimi, které prakticky ignorují to, co se mezi nimi odehrálo dříve (a herecky je to rovněž slabší než kdy dříve, i na hercích je vidět, že jsou zmatení a nesedí jim to). To samé se týká i děje, který se sice snaží rozvíjet to, co bylo načrtnuto v prvních dvou řadách, ale působí jako hodně nepovedená fanfikce. Obsahuje množství zásadních chyb a často ignoruje i některé dějové linie, které "asi" měly mít nějaký smysl, ale nakonec se tvůrcům nehodily do vínku a doufají, že na ně divák zapomene. Proč je jedna z hlavních postav označována za monarchu? Jaký smysl měly čtyři ruce? A proroctví o růžových hvězdách mělo evidentně v původní verzi také nějaký hlubší smysl... No, několik posledních dílů už působí vyloženě směšně, scénář se utápí v bezvýchodné křeči a poslední minuty posledního dílu série působí jak z nejlacinějšího céčkového sci-fi. Je mi líto, co scénář s tímhle seriálem provedl. Původní idea je více než zajímavá a co se postav týče, škoda mluvit. Tohle si Barbie, Julia, Joel a dokonce ani ten sympatickej bastard Jim Rennie nezasloužil... Hodnocení série: 1/5(5.6.2016)

• Wayne

Pilot byl bezpochyby nejlepší díl a celkově první série nebyla úplně špatná, ale už ke konci si tvůrci začínali dělat co chtěli. Druhá série už ale totálně kašle na Kingovu předlohu (ne že by se jí ta první nějak zvlášť držela) a jede si podle svého vlastního příběhu, což by nevadilo v případě, že si ten příběh vymysleli lepší a napínavější. To se nestalo ani náhodou, takže tu vzniká tolik do očí bijících nelogičností, charakterových změn (z Juniora jako největšího psychopata udělat takového klaďáka byl teda nápad) a mnohem víc rozhovorů naprosto o ničem. Prostě snad každý díl je přecpaný tolika blbostma, že by se z toho jeden.... (pomátl). Po půlce třetí série přestávám sledovat, protože je plno lepších seriálů u kterých se dá ztrácet čas a myslím, že nebýt Vekého Jima tak bych skončil i dřív. Za 1. sérii - 4*, za 2. - 3* a jelikož mě ta 3. už vážně lezla na nervy tak snižuju na 2*.(31.7.2015)

• Segrestor

Mírná spokojenost v rozmezí od flagelantní nadrženosti po katabolismickou nudu. Jinými slovy, hodnota na škále pocitů začínajících u latentní fadese s odklonem k mírné dichotomii připomínající hypnoporod a končící u implementace adorace na úkor konsolidace nonkognitivní determinace, dosahuje aproximace 8 (z 10). Snad v příběhu nedojde k určité interní sociální kohezi dle kognitivně-behaviorální terapie A. Lazaruse, to by čistě patoplastický faktor musel synergicky segregovat a nezbylo by, než společně s Kantem říct, že contra factum non datur argumentum. Ostatně, tak to známe z Wenderse či Jarmusche. Jinak ale budu docela spokojenej parchant, když se to udrží.(15.7.2013)

Seriál z pohledu teenagera podobně jako třeba Heuréka – město divů. Je to všechno takové líbivé, plakátové a narozdíl od Heuréky se to snaží být dramatické, ale to je trochu ošemetná věc, do tajů scénáře je vidět jak pod onu příslovečnou kopuli. Podobností je ale víc - nevysvětlitelné jevy, hi-tech technologie, nerdi, jednota místa a času, omezená na lokalitu jednoho maloměsta, dokonce i zástupkyně šerifa města se té z Eureky vizuálně až k neuvěření podobá, a stejné je to s typologií dalších postaviček, například lze komparací zřetelně dojít k televizní autoreflexi mladé teenagerky (dcera šerifa z Eureky a dcera dvou lesbických matek z Chester's Mill). Možná jsem coby divák objevil šablonu, jak vyrobit komerčně úspěšný teenagerský seriál, který se primárně jako teenagerský netváří a je umně maskován mimikry sci-fi. Lost pro mladší a nezkušené... Série 1: 60 %(7.9.2013)

• - Kupole oddělila město od zbytku světa, uvnitř přesto v některých záběrech fouká silný vítr. (J.Cobra)

• - V páté epizodě je celé okolí spáleno a zničeno bombou, ovšem v dalších dílech je okolí opět nedotčené a nerozenatelné od vnitřku dómu. (fraktal)

• - U natáčení byl přítomen autor předlohy Stephen King. (Patw)