Pod kupolí (TV seriál)

Under the Dome

Pod kupolou

Mysteriózní / Drama / Sci-Fi / Horor

USA, 2013–2015, 27 h 57 min (Minutáž: 43 min)

Předloha:

Stephen King (kniha)

Mike Vogel, Rachelle Lefevre, Alexander Koch, Dean Norris, Mackenzie Lintz, Colin Ford, Eddie Cahill, Nicholas Strong, Aisha Hinds, Natalie Martinez, Britt Robertson, Jolene Purdy, Grace Victoria Cox, Karla Crome, R. Keith Harris, Ned Bellamy, Jeff Fahey, Marg Helgenberger, Leon Rippy, Sherry Stringfield, Stephen King, Samantha Mathis, Dale Raoul, Adam Poole, Michael Rosander, Rochelle Aycoth, Libby Blanton, Zach Hanner, Kwajalyn Brown, Anthony Reynolds, Bryant Prince, Estes Tarver, Bess Rous, Diana Lenska, Joe Montanti, Evan Gamble, Andrew J. West, Kelley Davis, Brody Rose, Derek Roberts, Kevin Sizemore, Crystal Martinez, Ray Stoney, Beth Broderick, John Elvis, Megan Ketch, Nick Basta, Jessejames Locorriere, Katie Garfield, Celia Weston, Dane Northcutt, Gary Weeks, Arianne Martin, Linds Edwards, Jeff Chase, Jimmy Gonzales, Natalie Zea, Mare Winningham, Rey Hernandez, Dwight Yoakam, Samantha Worthen, Brett Cullen, Christopher Matthew Cook, Brian Distance, Max Ehrich, Colin Dennard, Kylie Bunbury, Eriq La Salle, Shane Callahan, Frank Whaley, Gia Mantegna, Paul McCrane, Allie McCulloch, Roger Floyd, Dann Florek, Lee Spencer, Macsen Lintz, Darrell Rackley, Zeeko Zaki, Zuri Adele, Jack Champion, Tia Hendricks, Kendrick Cross, Michael Tourek

Knihu jsem sice nečetl, ale podle nadšených ohlasů si asi takhle nějak představuji zbabranou adaptaci. K čemu je nápaditá premisa a nastolování rádoby záhadných otázek ala Ztraceni, když hned od druhé epizody (!!) nastupuje nudná nepodstatná vata a nezajímavé postavy se zde nechovají často moc logicky? To už vás pak žádná tajemství a prima nápad nezachrání. Obzvláště ne v tak nudném a rutinním hávu. Dokoukají jen ti nejsilnější.50%(9.12.2013)

• MIG29

Knihy obvykle nečítam, ale ak áno tak vždy siahnem po Stephenovi Kingovi - Kráľovi hororov. Pod kupolovou je jedna z mojich obľúbených, prečítal som ju dokonca niekoľko krát. Nie je to dávno čo som sa dopočul o pláne sfilmovať seriál pod zásterkou HBO - už vtedy som si prestavoval hviezdne obsadenie, krvavé scény a samoúčelnú erotiku, a myslel som si že sa na každý další diel budem tešiť ako na výplatu a vysmievať sa tým čo knihu nečítali lebo budem vedieť čo bude dopredu ako eurdovaní GOT čtenari. Ale všetko bol veľký omyl mám pocit že natočili úplne niečo iné.(NBC) Ak by ste štavnaté stehno ohlodali na kosť tak toto je tá kosť. S knihou to má spoločné max. mená postáv a kupolu. S dejom len nejaké jednoduché črty. Barbie ? Kto to kurva je nejaký špeciálny zabijak ? vymahač ? mestom len prechádza ? v knihe je to kuchár, každý ho pozná zvlášt Junior je tak starý ako on a nie je to žiadny sladký chlapec, zrazu mu jebne v bedni a zabije kľudne aj brata ktorého nemá, rozpráva sa so svojimi mrtvými priateľkami v skrini a chodí ich znásilňovať aby mu prešli migrény hlavy (neviem či sa tomu dá tak ešte povedať keď sú mrtvé :) ) zvlášt Angie ktorú zabije hneď na začiatku, jediné čo si o nej z knihy zapamätáte je len to že "pičky spôsobujú problémy" takže neviem čo v tom seriály ešte stále oxiduje. Scénáristom tušim fakt jeblo, vačšinu hlavných postav dali buď preč (Andy Sanders - starosta, Rusty Everett - doktor...) a zaoberajú sa tými ktoré buď v knihe nie sú alebo by mali byť už dávno mŕtve a ostatné, ktoré tu sú majú charaktery pootočené o 360 stupňov (Phill Bushey nejaký kktko z rádia ? ako vážne ? má to byť varič PIKA z pekným akáčkom -_-). A čo veľký Jim Rennie ? veď to nie je ani záporák veď je to tuším klaďas a vy by ste si pritom mali priať jeho hlavu rozkopanú v sráčkách rovnako ako Juniorovi a jeho kamarátom z policajného zboru (kt. sú taktiež fuč ) ale vy mu ešte fandíte. Zvraty sú tu plytké priam vykalkulované, postava sa zjaví len tak tu a tam, scenár mi pripadá ako z nejakej telenovely a dohromady to nie je nič viac ako patetická gýčovitá americká televízna sračka bez štipky pokory. Seriál na zakázku. STEPHEN KING sa môže hanbiť!!! že niečo takéto povolil a ešte sa dokonca na tom podieľal.. Po 9 epizóde odmietam pokračovať v sledovaní. PS : Odhadom poviem že zo 40 postav je ich tam max 12.(24.8.2013)

Kingova kniha je výborná a užil jsem si ji jako málokterou, takže jsem se na seriálové zpracování opravdu hodně těšil. Hned zpočátku je vidět, že seriál nebude úplná kopie knihy (jestli to je dobře nebo není, to se teprv ukáže). Tomu, kdo zná knihu, určitě přijde úvodní díl hrozně splašený. Všechno se to odehraje tak nějak rychle a bez výraznějších emocí. Těžko soudit, jak to zapůsobí na neznalce... Nicméně každýmu je hned jasný, že peněz na tento projekt není moc, takže nějaké lepší technické stránky se bohužel nedočkáme (velká škoda, co se dá dělat). Na druhou stranu mě potěšil výběr herců, někteří byli podle mě vybráni velmi dobře (hlavně teda Velký Jim). Některé postavy zřejmě budou kopírovat knihu, jiné zase budou mít evidentně pozměněné příběhy, což může být rozhodně zajímavé (Barbie?). Určitě jsem zvědavý, jak se to bude dál vyvíjet. Sice pochybuju, že by tento seriál mohl dosáhnout kvalit knihy (to snad ani nejde), ale pilot se celkem povedl, takže to vidím optimisticky a doufám, že to bude dobrá podívaná a příjemné zpestření léta 2013... Po 1. sérii: Odprostit se od knihy, která vás uchvátila, a brát ji jen jako nějakou inspiraci pro seriál není vůbec nic lehkýho. A co tady tvůrci vymýšlí to mi je prostě proti srsti. Jestli jsem si zpočátku nebyl jist, jestli je odklon plusem či mínusem, tak momentálně to vidím jako mínus. Navíc to místy stupidní chování postav a značný množství "blbých" scén to taky dost shazuje, takže musím jít s hodnocením dolů. Druhý sérii asi šanci dám, ale nevidím to nikterak růžově...(25.6.2013)

• SallyZen

Určitě to není špatnej seriál, ale já jakožto obrovský fanoušek Kinga a díla "Under the Dome" nějak nemůžu zkousnout tohle zpracování velkolepého díla. Není zde téměř žádná podobnost, jen jména občanů Chesters Mill jsou stejný, ale ani charakteristika postav není vůbec totožná a to mě asi štve nejvíc. King vystavěl dílo především jako podobiznu Goldingových děl, aneb jak se člověk chová v nepříhodné situaci, kdy je omezován prostorem a okolnostma. Je to především o psychice a změně chování postav, o tom jaký kdo má úmysly a oč mu běží. Zde to jakž takž takovým způsobem vplácávaj do děje, ale není to určitě fungující s celým seriálem. King sám říká, že se mu líbí, že děj změnili a maj neomezenější možnosti jak s ním naložit, což je pravda, ale když už zpracovávají seriál na motivy knihy, já bych určitě rád uvítal určitou similaritu. Především Rennie mě moc moc zklamal. Dean Norris je dobrej herec, ale má špatně napsanou postavu. Ani se asi nehodlám pouště do druhé série. Určitě zklamání. 45%(1.7.2014)

• Wayne

Pilot byl bezpochyby nejlepší díl a celkově první série nebyla úplně špatná, ale už ke konci si tvůrci začínali dělat co chtěli. Druhá série už ale totálně kašle na Kingovu předlohu (ne že by se jí ta první nějak zvlášť držela) a jede si podle svého vlastního příběhu, což by nevadilo v případě, že si ten příběh vymysleli lepší a napínavější. To se nestalo ani náhodou, takže tu vzniká tolik do očí bijících nelogičností, charakterových změn (z Juniora jako největšího psychopata udělat takového klaďáka byl teda nápad) a mnohem víc rozhovorů naprosto o ničem. Prostě snad každý díl je přecpaný tolika blbostma, že by se z toho jeden.... (pomátl). Po půlce třetí série přestávám sledovat, protože je plno lepších seriálů u kterých se dá ztrácet čas a myslím, že nebýt Vekého Jima tak bych skončil i dřív. Za 1. sérii - 4*, za 2. - 3* a jelikož mě ta 3. už vážně lezla na nervy tak snižuju na 2*.(31.7.2015)

• - Kupole oddělila město od zbytku světa, uvnitř přesto v některých záběrech fouká silný vítr. (J.Cobra)

• - V páté epizodě je celé okolí spáleno a zničeno bombou, ovšem v dalších dílech je okolí opět nedotčené a nerozenatelné od vnitřku dómu. (fraktal)

• - Producenti před produkcí druhé série zmínili, že King vyjádřil zájem napsat jednu epizodu. Do té doby ponechal scénář na Bearovi a Vaughanovi s poznámkou: „Je to vaše dítě, tak si s ním pohrajte“. (zbyshek)