Pod kupolí (TV seriál)

Under the Dome

Pod kupolou

Mysteriózní / Drama / Sci-Fi / Horor

USA, 2013–2015, 27 h 57 min (Minutáž: 43 min)

Tvůrci:

Brian K. Vaughan

Předloha:

Stephen King (kniha)

Mike Vogel, Rachelle Lefevre, Alexander Koch, Dean Norris, Mackenzie Lintz, Colin Ford, Eddie Cahill, Nicholas Strong, Aisha Hinds, Natalie Martinez, Britt Robertson, Jolene Purdy, Grace Victoria Cox, Karla Crome, R. Keith Harris, Ned Bellamy, Jeff Fahey, Marg Helgenberger, Leon Rippy, Sherry Stringfield, Stephen King, Samantha Mathis, Dale Raoul, Adam Poole, Michael Rosander, Rochelle Aycoth, Libby Blanton, Zach Hanner, Kwajalyn Brown, Anthony Reynolds, Bryant Prince, Estes Tarver, Bess Rous, Diana Lenska, Joe Montanti, Evan Gamble, Andrew J. West, Kelley Davis, Brody Rose, Derek Roberts, Kevin Sizemore, Crystal Martinez, Ray Stoney, Beth Broderick, John Elvis, Megan Ketch, Nick Basta, Jessejames Locorriere, Katie Garfield, Celia Weston, Dane Northcutt, Gary Weeks, Arianne Martin, Linds Edwards, Jeff Chase, Jimmy Gonzales, Natalie Zea, Mare Winningham, Rey Hernandez, Dwight Yoakam, Samantha Worthen, Brett Cullen, Christopher Matthew Cook, Brian Distance, Max Ehrich, Colin Dennard, Kylie Bunbury, Eriq La Salle, Shane Callahan, Frank Whaley, Gia Mantegna, Paul McCrane, Allie McCulloch, Roger Floyd, Dann Florek, Lee Spencer, Macsen Lintz, Darrell Rackley, Zeeko Zaki, Zuri Adele, Jack Champion, Tia Hendricks, Kendrick Cross, Michael Tourek, Jerri Tubbs, Chanté Bowser, Bruno Mello, Susan Williams, Hannah Black, Stephanie McIntyre, Matthew Warzel
  • MIG29

Knihy obvykle nečítam, ale ak áno tak vždy siahnem po Stephenovi Kingovi - Kráľovi hororov. Pod kupolovou je jedna z mojich obľúbených, prečítal som ju dokonca niekoľko krát. Nie je to dávno čo som sa dopočul o pláne sfilmovať seriál pod zásterkou HBO - už vtedy som si prestavoval hviezdne obsadenie, krvavé scény a samoúčelnú erotiku, a myslel som si že sa na každý další diel budem tešiť ako na výplatu a vysmievať sa tým čo knihu nečítali lebo budem vedieť čo bude dopredu ako eurdovaní GOT čtenari. Ale všetko bol veľký omyl mám pocit že natočili úplne niečo iné.(NBC) Ak by ste štavnaté stehno ohlodali na kosť tak toto je tá kosť. S knihou to má spoločné max. mená postáv a kupolu. S dejom len nejaké jednoduché črty. Barbie ? Kto to kurva je nejaký špeciálny zabijak ? vymahač ? mestom len prechádza ? v knihe je to kuchár, každý ho pozná zvlášt Junior je tak starý ako on a nie je to žiadny sladký chlapec, zrazu mu jebne v bedni a zabije kľudne aj brata ktorého nemá, rozpráva sa so svojimi mrtvými priateľkami v skrini a chodí ich znásilňovať aby mu prešli migrény hlavy (neviem či sa tomu dá tak ešte povedať keď sú mrtvé :) ) zvlášt Angie ktorú zabije hneď na začiatku, jediné čo si o nej z knihy zapamätáte je len to že "pičky spôsobujú problémy" takže neviem čo v tom seriály ešte stále oxiduje. Scénáristom tušim fakt jeblo, vačšinu hlavných postav dali buď preč (Andy Sanders - starosta, Rusty Everett - doktor...) a zaoberajú sa tými ktoré buď v knihe nie sú alebo by mali byť už dávno mŕtve a ostatné, ktoré tu sú majú charaktery pootočené o 360 stupňov (Phill Bushey nejaký kktko z rádia ? ako vážne ? má to byť varič PIKA z pekným akáčkom -_-). A čo veľký Jim Rennie ? veď to nie je ani záporák veď je to tuším klaďas a vy by ste si pritom mali priať jeho hlavu rozkopanú v sráčkách rovnako ako Juniorovi a jeho kamarátom z policajného zboru (kt. sú taktiež fuč ) ale vy mu ešte fandíte. Zvraty sú tu plytké priam vykalkulované, postava sa zjaví len tak tu a tam, scenár mi pripadá ako z nejakej telenovely a dohromady to nie je nič viac ako patetická gýčovitá americká televízna sračka bez štipky pokory. Seriál na zakázku. STEPHEN KING sa môže hanbiť!!! že niečo takéto povolil a ešte sa dokonca na tom podieľal.. Po 9 epizóde odmietam pokračovať v sledovaní. PS : Odhadom poviem že zo 40 postav je ich tam max 12.(24.8.2013)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Atraktivní námět, který slibuje propracovaný náhled na městečko v izolaci, změny v chování lidí přecházejících až v případné šílenství. Inu, ničeho takového se divák bohužel nedočká. Seriál jde o mnoho více ve směru "cheesy" sci-fi zápletky, kterou postupně po vzoru Lost odhaluje, rozšiřuje a bohužel i dost natahuje. Kvalita epizod je dost nevyrovnaná a to samé se týká atraktivity postav a hereckých výkonů. Z Under the Dome je dost cítit, že je to béčko, v čemž mě utvrzují i slaboučké efekty v pilotní epizodě. Nicméně jsem zvědavý, kam se děj posune a jestli se divák na konec i něco dozví, karty jsou rozdány poměrně zajímavě. Hodnocení série: 3/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Očekávaný úpadek nepřišel. Druhá série má naopak mnohem vyrovnanější tempo, ke konci velmi dobře graduje a některé postavy se vybarvují jak charakterem, tak především herectvím jejich představitelů. Za zmínku rozhodně stojí Dean Norris, který konečně využil svého hereckého potenciálu. Ústřední dvojicí i nadále zůstávají Barbie a Julia, přibudou i nějací nováčci a pár postav je i docela nekompromisně odstraněno. Nemůžu si pomoct, ale druhá série je o stupínek kvalitnější a o několik tříd zábavnější, jak vlažná první. Hodnocení série: 4/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Jedno velké WTF. To, že je třetí série diametrálně odlišná od těch předchozích, by se dalo přežít. Přeci jen je dobré seriál okořenit něčím novým a předcházet tak nástupu stereotypu. V tomto případě se to ale vůbec nepovedlo. Největší problém je totiž v postupném selhání scénáristů, kteří dovedli velmi dobře rozjetý příběh na samotné dno. Udělali několik velmi zásadních a nepochopitelně špatných rozhodnutí. Ta největší? Zrestartování děje a postav. Divák dvě série sleduje osudy hlavních charakterů, najde si k nim cestu, fandí jim. Tvůrci se po 26 dílech rozhodnou určitými událostmi prakticky zničit jejich charaktery tak, že jsou jednotlivé postavy k nepoznání, činí stupidní rozhodnutí a jejich repliky nedávají často ani smysl - nehledě na za absurdně za vlasy přitažené vztahy mezi nimi, které prakticky ignorují to, co se mezi nimi odehrálo dříve (a herecky je to rovněž slabší než kdy dříve, i na hercích je vidět, že jsou zmatení a nesedí jim to). To samé se týká i děje, který se sice snaží rozvíjet to, co bylo načrtnuto v prvních dvou řadách, ale působí jako hodně nepovedená fanfikce. Obsahuje množství zásadních chyb a často ignoruje i některé dějové linie, které "asi" měly mít nějaký smysl, ale nakonec se tvůrcům nehodily do vínku a doufají, že na ně divák zapomene. Proč je jedna z hlavních postav označována za monarchu? Jaký smysl měly čtyři ruce? A proroctví o růžových hvězdách mělo evidentně v původní verzi také nějaký hlubší smysl... No, několik posledních dílů už působí vyloženě směšně, scénář se utápí v bezvýchodné křeči a poslední minuty posledního dílu série působí jak z nejlacinějšího céčkového sci-fi. Je mi líto, co scénář s tímhle seriálem provedl. Původní idea je více než zajímavá a co se postav týče, škoda mluvit. Tohle si Barbie, Julia, Joel a dokonce ani ten sympatickej bastard Jim Rennie nezasloužil... Hodnocení série: 1/5(5.6.2016)

• hygienik

Keď som chodil na základku, všetky budovy základných škôl boli typizované, takže sa na pohľad skoro vôbec nedali rozoznať. A tak je to so súčasnými made in USA seriálmi. Od tej skvelej chvíle keď niekto dal TV divákom ako predkrm sci-fi šmrncnuté thrilerom, to zaberalo. U mňa to funguje pri vesmírnych ságach, ale toto je proste príliš mimo.(5.4.2014)

Season 1: 50%. No jak jsem se těšil, tak už bylo jasné, že po pár episodách se z toho stane zbytečně natahovaná fraška. Místo, aby se řešily důležité věci, tak je tu hlavně zpočátku prostě několik výplňových dílů, které to nikam neposouvají. Knižní předlohu jsem četl zatím pouze do třetiny, ale i tak lze vidět, že se tvůrci inspirovali jen velmi volně a uzpůsobují si postavy dle sebe. Třeba, že postava, která je knize zabita v podstatě hned na začátku, tak tady je jednou z hlavních postav, plus postavy, které v knize nebyly a tady jsou trochu do počtu. Kdyby se tohle uzavřelo jako minisérie po 13 dílech, tak by to snad šlo, ale čeká nás bůhví proč druhá sezóna a ještě více zbytečně vaty. Pokud jí seriál neskončí, tak dam odpad čistě pro chamtivost producentů. A to první epizodu další série napíše sám Stephen King. Season 2: 40%. Vzdávám to. Zbytečně natahované a už i blbé.(19.9.2013)

Hneď na úvod. Horor? Ale bože, to snáď nie, asi preto, že veď podľa Kinga, tak to musí byť hororové.... no nie je. Prvá séria, kde sa rieši iba prežitie, rozdeľovanie surovín, jedla.... tá bola vážne špičková. Keby tam na niektorých postoch boli lepší herci, tak možno aj na plný počet. Avšak postupne, ako sa to začalo rozuzľovať a dostalo to výraznejší sci-fi nádych, tak to už bavilo podstatne menej. Skrátka mám pocit, že sa tu z dobre našliapnutého príbehu a vynikajúcej mysterióznej atmosféry nedokázalo vyťažiť ani polovica potenciálu. A záver mi už prišiel vyslovene banálny. Priemer, škoda, malo to naviac. 60/100(6.5.2020)

• - Dale 'Barbie' Barbara (Mike Vogel) je zobrazen jak jako malý chlapec dělá žlutý obtisk dlaně na červených dveřích, ale hned ve všech dalších záběrech je vidět, že má ruku od červené barvy. (KM Phoenix)

• - Když Joe McAlister připravuje smartphone, je ve chvíli vidět záběr na přední stranu a tam domovské tlačítko, typické pro iPhony té doby. Že je to iPhone víme z předchozích záběrů, kdy si Elinore "Norrie" Calvert-Hill fotí selfie a má na zadní straně na fialovém obalu typický průřez pro kameru a blesk. Že jde o její telefon víme tak, že když jej Joe sundavá z knih, má tentýž fialový obal. (VinceCZ)

• - Když Joe McAlister připravuje smartphone, že si přehrají nahrávku, je přes jeho pravé rameno záběr na telefon, který má selfie kameru a přední reproduktor na levé straně. Na dalším záběru, detailu telefonu, jsou na druhé straně. (VinceCZ)