Pod kupolí

(seriál)
Trailer 3
Mysteriózní / Drama / Sci-Fi / Horor
USA, (2013–2015), 27 h 57 min (Minutáž: 43 min)

Tvůrci:

Brian K. Vaughan

Předloha:

Stephen King (kniha)

Mike Vogel, Rachelle Lefevre, Alexander Koch, Dean Norris, Mackenzie Lintz, Colin Ford, Eddie Cahill, Nicholas Strong, Aisha Hinds, Natalie Martinez (více)

Série(3) / Epizody(39)

Na americké městečko Chester's Mill se jednoho dne snese obří průhledná, ale zvukotěsná a nezničitelná kupole, která městečko odřízne od ostatního světa. Místní obyvatelé tak jsou odkázáni pouze sami na sebe a pomoc okolního světa nelze očekávat. Odkud se kupole vzala a proč tu je? Stojí za tím síly z vesmíru nebo jde o tajnou akci armády? (TV Nova)

Trailer 3

zbyshek

Shlédnuto 6 dílů a musím říct, že se mohu považovat za fandu tohoto projektu. Už to, že jako předloha tu slouží kniha Stephena Kinga, může znamenat zajímavou podívanou. A já potvrzuji: Je to zajímavá podívaná. Už po pár dílech jsem začal soucítit s postavami a navíc jsem našel své oblíbence, kterým fandím. Nebude to asi překvapením, když moji oblíbenci budou Barbie&Julia. Jinak je to stále všechno zahalené tajemstvím a já se těším, až je postupně hlavní hrdinové budou odkrývat. ()

Mr.Ripley

1. série: Seriál se od poloviny rozhodl naprosto distancovat od brilantní předlohy, načež se osekal o tak ožehavá témata, jako je nekrofilie, násilí na dětech, rozpad rodiny, kritika fašismu/nacismu, nastolení diktátorství aj. Tvůrci zkrátka nemají dost koule na to, aby dokázali na televizní obrazovky přivést natolik propracované, provokativní dílo, jakým UTD bezpochyby je. Jediné co dokáží neustále omílat, jako vrchol kontroverze a brutality na televizních obrazovkách je rozpůlená kráva. Namátkou, v předloze je tato scéna ještě více stylovější a na místo krávy je dosazen hlodavec. Vrcholem naprosté stupidity scénáristů byly nesmyslné hrátky s postavami (Nepodstatné neumírají, zatímco podstatné buď umírají nebo mají tak málo prostoru, že o nic divák téměř nemá tušení). Změna charakteru by se dala v rámci mezi pochopit. Sic změna Juniora na dětinského parchanta, který myslí rozkrokem je příliš bolestivá, vzhledem k předloze (Ještě štěstí, že Angie zůstala stejně otravou, ba přímo ještě otravnější). Samotná funkce Kupole je více než diskutabilní. Výsledek je neoriginální, trapný, hloupý a především ubohý kopírování všeho co fungovalo všude jinde. Namátkou mně napadá třebas Lost, který zastával stejnou úlohu, jako naše Kupole. Je mi líto, takovýhle výplach a naprostou lobotomii mozku si Stephen KING nezasloužil. 45% Ze zvědavosti zkusím první část druhé řady, jen díky SK na pozici scénáristy. ()

Dadel

Pod kupolí považuji dost možná za Kingovu nejlepší knihu (a to je co říct, protože spotřeboval víc inkoustu než Alois Jirásek), proto jsem se na seriál velmi těšil. O to větší je moje zklamání. Seriál je velmi průměrný, negraduje, ale spíš se rozplizává, a jak je u produkce USA obvyklé, sami tvůrci nevědí, kolik bude mít sezon a dílů, takže vlastně ani gradovat nemůže. Ale nejhorší ze všeho je, že to vůbec není podle Kingovy knihy. S předlohou má seriál (bez přehánění) společné jen dvě věci: 1. - jména některých postav, 2. - je tam kupole. ()

okkac

Season 1: 50%. No jak jsem se těšil, tak už bylo jasné, že po pár episodách se z toho stane zbytečně natahovaná fraška. Místo, aby se řešily důležité věci, tak je tu hlavně zpočátku prostě několik výplňových dílů, které to nikam neposouvají. Knižní předlohu jsem četl zatím pouze do třetiny, ale i tak lze vidět, že se tvůrci inspirovali jen velmi volně a uzpůsobují si postavy dle sebe. Třeba, že postava, která je knize zabita v podstatě hned na začátku, tak tady je jednou z hlavních postav, plus postavy, které v knize nebyly a tady jsou trochu do počtu. Kdyby se tohle uzavřelo jako minisérie po 13 dílech, tak by to snad šlo, ale čeká nás bůhví proč druhá sezóna a ještě více zbytečně vaty. Pokud jí seriál neskončí, tak dam odpad čistě pro chamtivost producentů. A to první epizodu další série napíše sám Stephen King. Season 2: 40%. Vzdávám to. Zbytečně natahované a už i blbé. ()

KevSpa

Karty jsou rozdány, hra může začít. Velmi solidní úvodní díl, v němž jsou nám představeni hlavní aktéři i nastalá situace. Teď už nezbývá než čekat, jak se nám to rozjede. Pilot - 80% --- Bylo to jako na houpačce, slabší díly střídaly ty lepší. Jako zábavná letní podívaná ale Under the Dome vcelku obstál. 1. série - 70% ()

• Seriál má s knižnou predlohou spoločné len mená hrdinov spolu s ich životmi, ďalej názov mesta a fakt, že je tam kupola. (readan)
  • Když Joe McAlister připravuje smartphone, že si přehrají nahrávku, je přes jeho pravé rameno záběr na telefon, který má selfie kameru a přední reproduktor na levé straně. Na dalším záběru, detailu telefonu, jsou na druhé straně. (VinceCZ)

Související novinky

Hráči se smrtí, kteří nenávidí ženy

Hráči se smrtí, kteří nenávidí ženy

01.03.2013

Dánský režisér Niels Arden Oplev má bohatou filmografii, ale u nás jej známe zejména díky původní verzi Mužů, kteří nenávidí ženy. A když natočíte film, který mnozí považují za lepší, než je… (více)

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

04.12.2012

Když máte knižní hit o síle bezmála tisíc stránek, s filmovou adaptací může být problém. Většinou se materiál do jednoho celovečeráku prostě nevejde. A plánovat filmovou sérii, to je velké riziko.… (více)