Pod kupolí (TV seriál)

Under the Dome

Pod kupolou

Mysteriózní / Drama / Sci-Fi / Horor

USA, 2013–2015, 27 h 57 min (Minutáž: 43 min)

Tvůrci:

Brian K. Vaughan

Předloha:

Stephen King (kniha)

Mike Vogel, Rachelle Lefevre, Alexander Koch, Dean Norris, Mackenzie Lintz, Colin Ford, Eddie Cahill, Nicholas Strong, Aisha Hinds, Natalie Martinez, Britt Robertson, Jolene Purdy, Grace Victoria Cox, Karla Crome, R. Keith Harris, Ned Bellamy, Jeff Fahey, Marg Helgenberger, Leon Rippy, Sherry Stringfield, Stephen King, Samantha Mathis, Dale Raoul, Adam Poole, Michael Rosander, Rochelle Aycoth, Libby Blanton, Zach Hanner, Kwajalyn Brown, Anthony Reynolds, Bryant Prince, Estes Tarver, Bess Rous, Diana Lenska, Joe Montanti, Evan Gamble, Andrew J. West, Kelley Davis, Brody Rose, Derek Roberts, Kevin Sizemore, Crystal Martinez, Ray Stoney, Beth Broderick, John Elvis, Megan Ketch, Nick Basta, Jessejames Locorriere, Katie Garfield, Celia Weston, Dane Northcutt, Gary Weeks, Arianne Martin, Linds Edwards, Jeff Chase, Jimmy Gonzales, Natalie Zea, Mare Winningham, Rey Hernandez, Dwight Yoakam, Samantha Worthen, Brett Cullen, Christopher Matthew Cook, Brian Distance, Max Ehrich, Colin Dennard, Kylie Bunbury, Eriq La Salle, Shane Callahan, Frank Whaley, Gia Mantegna, Paul McCrane, Allie McCulloch, Roger Floyd, Dann Florek, Lee Spencer, Macsen Lintz, Darrell Rackley, Zeeko Zaki, Zuri Adele, Jack Champion, Tia Hendricks, Kendrick Cross, Michael Tourek, Jerri Tubbs, Chanté Bowser, Bruno Mello, Susan Williams, Hannah Black, Stephanie McIntyre, Matthew Warzel
  • zdepapepa

Předlohu jsem nečetl, takže veškeré dějové zvraty kromě toho úplně prvního (spadnutí Dómu) pro mě byly novinkou a častokrát jsem se snažil pochopit, co se vlastně děje. V první sérii to ještě celkem šlo, vše se drželo při zemi, jak co do efektů Dómu a situací ve městě, ve druhé sérii už to začínalo být trochu přitaženější za vlasy, ale hnací síla ve formě cesty z Dómu tomu dodávala celkem příjemné podtóny. Třetí série už byla paskvil nad paskvily, s přibývajícími situacemi kladoucí otazníky a zároveň snaha někdy znegovat, někdy neschopně vysvětlit. Casting se povedl. (když nepočítám 3. sérii) Postavy se chovají často zcela nelogicky, některé to nemají v hlavě v pořádku permanentně (příkladem za všechny budiž Slim Jim) a Kinship vše jen zhoršil. Postavy nemají moc hloubku, mají paměť akvarijních rybiček, kromě Joe a Rebeccy, ti by byli evidentně schopni vyřešit asi i globální oteplování, kdyby to pod Dómem nastalo. Přesto ale se v průběhu těch 39 hodiny našly momenty, kdy jsem musel milovat, ale i nenávidět, všechny postavy. Horská dráha emocí. Hrátky s časem. Today. Tomorrow. Toyota Prius. Windows Tablet. Jako oddych a taková lehká náhražka Lostu (záhady) / Walking Dead (omezené zdroje) to jde, ale bohužel to tak o jednu-dvě série přesluhovalo.(9.11.2015)

Seriál z pohledu teenagera podobně jako třeba Heuréka – město divů. Je to všechno takové líbivé, plakátové a narozdíl od Heuréky se to snaží být dramatické, ale to je trochu ošemetná věc, do tajů scénáře je vidět jak pod onu příslovečnou kopuli. Podobností je ale víc - nevysvětlitelné jevy, hi-tech technologie, nerdi, jednota místa a času, omezená na lokalitu jednoho maloměsta, dokonce i zástupkyně šerifa města se té z Eureky vizuálně až k neuvěření podobá, a stejné je to s typologií dalších postaviček, například lze komparací zřetelně dojít k televizní autoreflexi mladé teenagerky (dcera šerifa z Eureky a dcera dvou lesbických matek z Chester's Mill). Možná jsem coby divák objevil šablonu, jak vyrobit komerčně úspěšný teenagerský seriál, který se primárně jako teenagerský netváří a je umně maskován mimikry sci-fi. Lost pro mladší a nezkušené... Série 1: 60 %(7.9.2013)

• 6thSun

Pilot ušel zejména díky tomu, že vše začalo. Už při jeho sledování se ale vkrádala nepříjemná myšlenka, co budou jako řešit dál. Jsou uzavřený, takže nějaký vztahový dramata známý z miliardy jiných sérií? Druhý díl potvrdil, že je tomu skoro přesně tak, plus se logicky řeší nějaký praktický věci podmíněný tou kupolí, ale těch je minimum, to je jenom záštita, aby na to vůbec někdo čuměl. Já rozhodně odpadám.(6.7.2013)

• (mOnkey)

Přiznávám, že Kingovu knihu jsem nečetl především proto, že mi její námět připadal poněkud jalový. A příhodně jako první padne kupoli za oběť právě jalovice (i když troufám si tvrdit, že tohle nebyl záměr, kterým by tvůrci chtěli pomrkat na našince respektive mě samotného : )). Na seriál mě nalákala především účast Deana „Hanka“ Norrise, který na něj zhruba v posledním půl roce systematicky upozorňoval na svém Twitteru a zároveň si krásně dělal legraci sám ze sebe, když tvrdil, že pod kupolí žije velkou část svého života. Pilot mě příjemně překvapil, představil několik postav a jemně načrtnul vztahy mezi nimi. Některé charaktery (přesněji řečeno jeden) mi sice připadají po prvním dílu svým chováním kvůli dosud nevyřčeným motivacím značně mimo (zdravím kolegu s protiatomovým krytem), ale to se dá seriálu s podobným tématem asi odpustit. Nehodlám dělat ukvapené závěry, počkám si na to, jak se bude Under the Dome dál vyvíjet. Na víc jak jednu sezónu to s ním ovšem nevidím, ale nechme se překvapit, americké publikum má občas velice zvláštní vkus, což mi naposled dokázalo prodloužením mimoňského a dle mého velmi nepodařeného Bates Motel.(25.6.2013)

Kingova kniha je výborná a užil jsem si ji jako málokterou, takže jsem se na seriálové zpracování opravdu hodně těšil. Hned zpočátku je vidět, že seriál nebude úplná kopie knihy (jestli to je dobře nebo není, to se teprv ukáže). Tomu, kdo zná knihu, určitě přijde úvodní díl hrozně splašený. Všechno se to odehraje tak nějak rychle a bez výraznějších emocí. Těžko soudit, jak to zapůsobí na neznalce... Nicméně každýmu je hned jasný, že peněz na tento projekt není moc, takže nějaké lepší technické stránky se bohužel nedočkáme (velká škoda, co se dá dělat). Na druhou stranu mě potěšil výběr herců, někteří byli podle mě vybráni velmi dobře (hlavně teda Velký Jim). Některé postavy zřejmě budou kopírovat knihu, jiné zase budou mít evidentně pozměněné příběhy, což může být rozhodně zajímavé (Barbie?). Určitě jsem zvědavý, jak se to bude dál vyvíjet. Sice pochybuju, že by tento seriál mohl dosáhnout kvalit knihy (to snad ani nejde), ale pilot se celkem povedl, takže to vidím optimisticky a doufám, že to bude dobrá podívaná a příjemné zpestření léta 2013... Po 1. sérii: Odprostit se od knihy, která vás uchvátila, a brát ji jen jako nějakou inspiraci pro seriál není vůbec nic lehkýho. A co tady tvůrci vymýšlí to mi je prostě proti srsti. Jestli jsem si zpočátku nebyl jist, jestli je odklon plusem či mínusem, tak momentálně to vidím jako mínus. Navíc to místy stupidní chování postav a značný množství "blbých" scén to taky dost shazuje, takže musím jít s hodnocením dolů. Druhý sérii asi šanci dám, ale nevidím to nikterak růžově...(25.6.2013)

• - Seriál sa natáčal na rôznych miestach v Severnej Karolíne. (Laslo)

• - Kingova kniha, která čítá více než 1 000 stran, popisuje dění během jednoho týdne. Seriál stanice CBS se tohoto času nedrží, už od desáté epizody týden přesáhne. Producenti poznamenali, že se většina epizod odehrává během jednoho dne. Vaughan řekl, že jejich počínání King podporoval a že se mu líbí odbočky od jeho vlastního příběhu. Vaughan ještě poznamenal, že když poprvé přišli za Kingem s nápadem, že by lidé mohli být pod kupolí uvězněni i několik let, řekl prý, že mohou dosáhnout toho, čeho on nikdy nemohl, a že díky tomu pak může mít seriál jiné zakončení, než jaké bylo v knize. (zbyshek)

• - Seriál má s knižnou predlohou spoločné len mená hrdinov spolu s ich životmi, ďalej názov mesta a fakt, že je tam kupola. (readan)