Pod kupolí (TV seriál)

Under the Dome

Pod kupolou

Mysteriózní / Drama / Sci-Fi / Horor

USA, 2013 - 2015, 27 h 57 min (Minutáž: 39x45 min)

Předloha:

Stephen King (kniha)

Mike Vogel, Rachelle Lefevre, Alexander Koch, Dean Norris, Mackenzie Lintz, Colin Ford, Eddie Cahill, Nicholas Strong, Aisha Hinds, Natalie Martinez, Britt Robertson, Jolene Purdy, Grace Victoria Cox, Karla Crome, R. Keith Harris, Ned Bellamy, Jeff Fahey, Marg Helgenberger, Leon Rippy, Sherry Stringfield, Stephen King, Samantha Mathis, Dale Raoul, Adam Poole, Michael Rosander, Rochelle Aycoth, Libby Blanton, Zach Hanner, Kwajalyn Brown, Anthony Reynolds, Bryant Prince, Estes Tarver, Bess Rous, Diana Lenska, Joe Montanti, Evan Gamble, Andrew J. West, Kelley Davis, Brody Rose, Derek Roberts, Kevin Sizemore, Crystal Martinez, Ray Stoney, Beth Broderick, John Elvis, Megan Ketch, Nick Basta, Jessejames Locorriere, Katie Garfield, Celia Weston, Dane Northcutt, Gary Weeks, Arianne Martin, Linds Edwards, Jeff Chase, Jimmy Gonzales, Natalie Zea, Mare Winningham, Rey Hernandez, Dwight Yoakam, Samantha Worthen, Brett Cullen, Christopher Matthew Cook, Brian Distance, Max Ehrich, Colin Dennard, Kylie Bunbury, Eriq La Salle, Shane Callahan, Frank Whaley, Gia Mantegna, Paul McCrane, Allie McCulloch, Roger Floyd, Dann Florek, Lee Spencer, Macsen Lintz, Darrell Rackley, Zeeko Zaki, Zuri Adele, Jack Champion
  • SallyZen

Určitě to není špatnej seriál, ale já jakožto obrovský fanoušek Kinga a díla "Under the Dome" nějak nemůžu zkousnout tohle zpracování velkolepého díla. Není zde téměř žádná podobnost, jen jména občanů Chesters Mill jsou stejný, ale ani charakteristika postav není vůbec totožná a to mě asi štve nejvíc. King vystavěl dílo především jako podobiznu Goldingových děl, aneb jak se člověk chová v nepříhodné situaci, kdy je omezován prostorem a okolnostma. Je to především o psychice a změně chování postav, o tom jaký kdo má úmysly a oč mu běží. Zde to jakž takž takovým způsobem vplácávaj do děje, ale není to určitě fungující s celým seriálem. King sám říká, že se mu líbí, že děj změnili a maj neomezenější možnosti jak s ním naložit, což je pravda, ale když už zpracovávají seriál na motivy knihy, já bych určitě rád uvítal určitou similaritu. Především Rennie mě moc moc zklamal. Dean Norris je dobrej herec, ale má špatně napsanou postavu. Ani se asi nehodlám pouště do druhé série. Určitě zklamání. 45%(1.7.2014)

• erased

Pod kupolí je skoro stejně jako onehdá v městečku Jericho. Ani povedená předloha totiž nedokáže utáhnout průměrný a přitom nepodařený televizní přístup, jakkoli z něj chvílemi čiší nadšení. Ve chvíli, kdy se totiž scénář plný všech klišé, na která si seriálů znalý člověk vzpomene, hraje na vážnost a osudovost a přitom mu omezený rozpočet nedovolí víc, než pobíhání po lese a maloměstě, celý vyžadovaný efekt na diváka se rozpadá. Díky převážně špatným hereckým výkonům a příšernému neherectví teenagerských hrdinů tak sice vyniká parádní zakrslý a zakomplexovaný Big Jim, jenže všem podráží nohy právě ten průměrný scénář, kterému chybí napětí a na druhou strnu překypuje nelogičnostmi. Závěrečný cliffhanger první řady rozhodně taky ničemu nepomáhá. Díky sympatickému tématu jsem ale stejně jako se mi to nějakou dobu dařilo u výše zmíněného Jericha schopný odpustit kdeco, takže jsem druhé sérii šanci dal. A klidně jsem si to mohl odpustit, pokračuje totiž v úplně stejných šlépějích jako její předchůdce. Jediným, čím si u mě šplhla, je fakt, že jsem si teprve u ní uvědomil, že se děj celého seriálu zatím odehrává na ploše pouhých dvou týdnů - zásadním problémem však je, že zběsilých změn podmínek tvůrci nedokážou ani za mák zúročit a každá další epizoda nepůsobí jako nic víc, než pouhé natahování už tak chudého děje bez špetky napětí a zábavy. Za jeden z mála světlých momentů se tak dá považovat asi jen závěrečné běsnění Velkého Jima. Tím však měl seriál radši skončit, protože si nedokážu představit, čím bude vypreparovaný nadcházející děj, který je už teď zatuchlý až běda. Třetí sérií bohudík tato fraška skončila. To, co totiž tvůrci předváděli v posledních třinácti epizodách je hovadismus nejvyššího kalibru. Už pilotní probuzení se z "matrixu" je k smíchu, ale teprve následující dění točící se kolem mozek vymívajícím kultu vedeném mimozemšťany je naprostý vrchol scénáristické fušeřiny, a poslední díly s novou královnou emzáků celé této komedii nasazují korunu. Takhle hluboký propad jsem ani po slabé druhé řadě nečekal, a po ucházející první mi bylo líto se seriálu vysloveně smát. Nic jiného mi však nakonec nezbylo, protože tuto hrůzu nemohl brát vážně ani autor předlohy, třebaže se teď bez nejmenších pochyb propadá hanbou.(9.10.2013)

Největší "slabinou" ve své podstatě zůstává Kingova známá stereotypnost, v čele s korumpovaným radním. Pro jeho čtenáře či diváka filmových adaptací, není tedy bohužel žádným překvapením vývoj většiny postav na plátně. Z nedávné doby lze jmenovat například Mlhu, kde také dovádí lidi až na okraj svých možností, pozoruhodnosti chování v extrémních situací naštěstí jen tak omrzí, i když se opakují po několikáté. Sympatickým krokem je využití propracovanějších kulis místo triků, především v podobě rozpůlených domů, stromů atd. Vyhnout se nějakému tomu CGI samozřejmě nešlo a s ohledem na televizní rozpočet odvedli pánové z CBS pořádný kus práce, ale i tak by minimálně dvě pasáže (Růžové hvězdy a zatemnění) potřebovali více péče. Další větší výtkou je však trestuhodně nevyužívaný potenciál celé látky, který se mísí se značnou nevyrovnaností, ať už celých epizod, či jednotlivých scén. Vlajkovou lodí je pátý díl, když přijdou k "hranici" kupole blízcí z okolního světa za uvězněnými občany, kdy se celá skvěle vybudovaná atmosféra zahodí během pár vteřin. Z pod všech podobných momentů vykuje vynikající sci-fi seriál, který až příliš často a zbytečně sklouzává k melodramatu, místo pořádného rozbalení. Pravděpodobnou příčinou může být oznámení druhé série, do které si tvůrci chtěli schovat onen pořádný "boom". Doufám, že na druhý pokus se odkryje onen skvost, který byl už na dosah. 70%(26.9.2013)

Zajímavá upoutávka a jména King a Spielberg mne nalákala na tento seriál. Shlédnuta první řada (polovina v češtině, druhá ve slovenštině) a celá druhá řada v angličtině s titulky. Bohužel je to taková nekonečná bublina, trochu mi to nekonečností připomínalo "Záblesk budoucnosti" i když víc cíleno na mladší publikum. Co všechno se odehraje během pár dní a chování obyvatel v městečku mi připadá strašně nevěrohodné a naivní. Většina zápletek by se mohla odehrávat v jakémkoli městečku a vůbec by to nemuselo být pod kupolí. A přidávání dalších postav, aby se děl neustále natahoval mi vadí. Po pravdě ani nevím, proč si stahuji další a další díly. Asi čekám, že přijde něco zajímaveho... Začátek aspiroval na čtyři hvězdy, teď více jak tři nedám ... i když to bylo občas (mám dojem, že více ve druhé řadě) docela napínavé.(19.4.2015)

Season 1: 50%. No jak jsem se těšil, tak už bylo jasné, že po pár episodách se z toho stane zbytečně natahovaná fraška. Místo, aby se řešily důležité věci, tak je tu hlavně zpočátku prostě několik výplňových dílů, které to nikam neposouvají. Knižní předlohu jsem četl zatím pouze do třetiny, ale i tak lze vidět, že se tvůrci inspirovali jen velmi volně a uzpůsobují si postavy dle sebe. Třeba, že postava, která je knize zabita v podstatě hned na začátku, tak tady je jednou z hlavních postav, plus postavy, které v knize nebyly a tady jsou trochu do počtu. Kdyby se tohle uzavřelo jako minisérie po 13 dílech, tak by to snad šlo, ale čeká nás bůhví proč druhá sezóna a ještě více zbytečně vaty. Pokud jí seriál neskončí, tak dam odpad čistě pro chamtivost producentů. A to první epizodu další série napíše sám Stephen King. Season 2: 40%. Vzdávám to. Zbytečně natahované a už i blbé.(19.9.2013)

• - Spoiler: V každém díle zemře minimálně jedna postava. (kery-)

• - Seriál má s knižnou predlohou spoločné len mená hrdinov spolu s ich životmi, ďalej názov mesta a fakt, že je tam kupola. (readan)

• - Seriál sa natáčal na rôznych miestach v Severnej Karolíne. (Laslo)