Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (více)

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

honajz

Nikdy bych neřekl, že Fincher bude HORŠÍ než původní filmová adaptace knihy. Vůbec mi v poslední době přijde, že z Finchera se stal jen velmi dobrý řemeslník, ale originalita a invence už odešly k brdičkům. Navíc tady trochu hapruje i scénář, kdy některé motivy ani nenaznačuje, takže divák, neznalý knihy, se nemá čeho chytit a nemusí chápat, oč zrovna jde. ()

Roman.Ticka

To se jednou zřejmě unavený Fincher posadil ke své kopírce s originální předlohou a jal se copy(u)lovat. Všecko hezké švédské zůstalo v jejích útrobách, časem došel toner a papír. Výsledná kopie je zprasená, totálně bez emocí, bez severského looku a hutné atmosféry, kde se napětí dalo krájet a závěr ji poslal rovnou do šrotovačky. Trefný je jen Stellan, bohužel dostal minimum prostoru, ale aspoň přinesl trochu čerstvého původního vzduchu. Craig mi připomínal baseta, co neumí stopovat ani zaštěkat. Rooney se přiblížila Noomi vzhledem a rozhodně byla nejlepší ze všech, vlastně jediná držela potřebný akční náboj. Tuším, kdo tady měl hlavní slovo - vodka samohonka, doslova a do písmene. ()

poz3n

Jsem muž, který nenávidí remaky. Ale... Fincherovo verze vítězí oproti originálu na plné čáře a jeho jedinou slabinou tak zůstává samotný punc remaku. Skvělá atmosféra, ústřední dvojce a především pak Rooney Mara, která dokonale ztělesnila ženskou verzi Jamese Deana 21. století a dokázala uvnitř mysteriózní detektivky vytvořit romantickou linku. Davide, vyber si už konečně nějaké podobné, ale své téma a já ti to sežeru i s navijákem. 8/10 ()

Deschain

Ja ani nie som Larssonov fanúšik, ale cez projekt čitateľskej audioknihy som sa dostala k ukážke z jeho knihy, pretože som si chcela vyskúšať, aké to je niečo načítať, hoci ja (audio)knihy nepočúvam. Baví ma ich čítať. A za tento veľmi aktívny skutok som dostala vstupenku na predpremiéru. Keďže som nedotknutá predlohou, mala som výhodu prekvapenia v každom smere. Mňa to bavilo od začiatku do konca, tie dve hodiny a pol ubehli rýchlo. Mám rada "detektívny" žáner, bolo super vidieť v kine niečo rated R, opäť som sa najviac smiala, keď sa objavil chalan v tričku NIN a keď Martin zapol Enyu. Jediný postreh, ktorý som o filme pred pozretím čítala bol, že je chladný a to tak, že je mu to na škodu. Súhlasím. Ale opäť, nemám s čím porovnať. Myslím, že kasting sa naozaj podaril, veľmi ma potešila Robin a Plummer. A Craig a Mara boli skvelí. Trentov vklad som si ako pri Social Network počas filmu ani nevšimla, ak nerátam úvodnú titulkovú sekvenciu, ktorá bola cool a podivná a v záverečných titulkoch, kde hrá prerábka Ferryho songu. Celkom som sa navnadila na knižnú trilógiu (keď budem mať čas) a pozriem si asi aj pôvodné filmové adaptácie. (Cinema City, Aupark - 2.1.2012) ()

Pítrs85

Knižní předloha > US verze > švédská verze. Fincherovi se skvěle podařilo (paradoxně více než Švédům) přenést onu mrazivou a temnou atmosféru, která tak dýchá z knížky od Stiega Larssona, už jen za to si Dívka s tetováním draka zaslouží vaši pozornost. Jenže těch důvodů, proč dát i tomuto šanci a neodmávnout to jen kvůli tomu, že už to bylo jednou natočeno, je mnohem víc, od dvojice Craig-Mara (hlavně Rooney Mara je jako Lisbeth Salander jedním slovem úžasná), přes skvělý scénář až po strhující a zneklidňující soundtrack (mj. Trent Reznor z Nine Inch Nails), jenž tak trefně podtrhuje všechny ty nehezké scény na obrazovce (při té znásilňovací jsem se zase jednou zastyděl, že jsem chlap). Velká škoda, že tato Fincherova vize komerčně docela propadla a poslala tak případné pokračování pod jeho režijní taktovkou do kytek. ()

=woody=

Skol! :-) Ten, kdo viděl Oplevovo mistrovské dílo, se neubrání srovnání.. David Fincher se nemá zač stydět, prokazuje zde své nadání i zkušenosti v žánru, Daniel Craig konečně dostal roli, ve které má co hrát, o Rooney tu básní všichni, Christopher byl třešinkou na dortu.. Celý snímek pozdvihuje tak o dvě třídy opravdu excelentní hudební doprovod. Ale abych jen nechválil - chyběla atmoška a stísněný pocit z původního filmu, a vtípky, leč vkusné a zábavné, trochu rušily.. Fincher stvořil dokonalou kopii...ale kopie nikdy nedosáhne originálu.. Mějte se filmově, Woo. ()

Kailo

Věrohodná adaptace, znalí knižní předlohy budou velmi potěšeni. To mě částečně uspokojilo, ale moje druhá vášeň k fincherovkám, ta satisfakce nedosáhla. Fincher tam nenechal žádný svůj otisk, žádná jeho typická atmosféra. Suma sumárům: -Úvodní intro, kam se hrabou bondovky v tomhle, to byla libůstka. -Herci ukázkový, až na vyjímky. -Scény s nadsázkou - sklep, člověk se má bát, ale celý sál se směje. -Odkaz na švédsko ve formě IKEA nábytku, hrníčků a bůhví čeho... 70% ()

Ilicka

Skeptik po Social Network. skeptik při ohlášení natáčení, skeptik po trailerech - někde se ta linka skepse musela zlomit. Jak jsem se snažila vyhnout srovnávání s předchozí ADAPTACÍ, nejde to. Oplevova verze je profesionální a kdyby ta Fincherova nevznikla, asi nic by se nestalo. Jen by pár fanoušků marně snilo dál o tom, jak by se s románem vyrovnal David Fincher. Ten se zkušeným scénáristou Zaillianem v zádech vyhrává nejenom v technickém provedení filmu (v paralelních scénách nápaditými a nečekanými přechody), ale i ve scénáři. Rozšíření tomu sedlo a já byla překvapená, s jakou elegancí byly do děje zakomponované menší figurky, které ve švédské verzi prostor nedostaly, nebo ho dostaly minimálně. (Erika, Blomkvistova dcera, kocour... To vše při srovnatelné stopáži.) Rovněž mě potěšilo, (na rozdíl od většiny návštěvníků kina), že po rozřešení hlavního případu Fincher dovyprávěl příběh do konce, aniž by ztratil smysl nebo vypadal nalepený. Vychvalováním Rooney Mara bych asi nosila dříví do lesa a Daniel Craig schovaný za velkými brýlemi je taky v pohodě. Úvodní titulky jsou parádní a nápadité a zvrhlé asi jako ty ze Sweeneyho Todda. PS: Fincher oznámil, že by rád natočil i zbytek trilogie Milénia. Na jednu stranu bych to ráda viděla, na stranu druhou by mě mrzelo, kdyby se další dva roky zaobíral s materiálem, který dle mě kvalit první knihy nedosahuje a je "nefilmovější". ()

Sofia

Oproti švédskému originálu mi Fincherova verze přišla temnější, napínavější, brutálnější a o kousek lepší, což se týká i hereckého obsazení (postavy Mikaela a Eriky - Robin Wright). Co se týče Lisbeth, Rooney Mara jí dodala punc normálnosti, což nemyslím kriticky. Noomi Rapace se hodně přiblížila Larssonově knižní Lisbeth, jejíž postava ale byla sama o sobě takovým extrémem, až to občas zavánělo parodií. Líbily se mi švédské reálie (názvy knížek a časopisů, výslovnost jmen) a potěšilo mě, že scény z Curychu se opravdu odehrávaly v Curychu. Jásám taky nad úvodními bondovskými titulky. ()

JASON_X

Prvně jsem veděl švédský originál a ten se mi líbil natolik, že jsem se trochu obával, abych si zážitek z něj nepokazil nějakým americkým remakem. Ale musím přiznat, že se mi tahle hollywoodská předělávka líbila ještě víc. Nejen proto, že Craig ve své roli překonal nepříliš výrazného a charismatického Michaela Nyqvista, ale i proto, že i Rooney Mara přehrála "originální" Noomi Rapace. která ale přitom byla i tak naprosto skvělá! Ovšem to, co vizážiti provedli s Rooney, spolu s jejím věrohodným punkovým a flegmatickým hereckým výkonem, mě naprosto dostalo. Děsně se mi líbila. Nemůžu se dočkat dalších amerických dílů, ty švédské mě totiž poněkud zklamaly. ()

MeanWhile

Bohužel jsem nečetl knihu (ale doufám že se k ní, k nim co nejdříve dostanu), ale švédskou verzi filmu jsem viděl. Jak už se dalo ode mne očekávat, tak u mě jasně s přehledem vyhrála Fincherova režie. Jsem velmi rád že se Craig upsal filmu, protože tam sedí parádně, ale od Mary bych čekal trochu více, a tak v této roli se mi více zamlouvala ve švédském provedení Rapace. Má v sobě víc elánu a dokáže dát najevo svoje pocity i bez pomocí slov (ve filmu), zde už je to taková přehrávka. Už jen vybraná muzika u počátečních titulků mi napověděla, že mě čeká napínavá, drsná, nekontrolovatelná podívaná z Fincherovy dílny, který vždy z každého filmu udělá něco extra, i zde se mu to povedlo. ()

Beastmaster4

Hodně dobrý film, ke kterému se ale nechci dlouze rozepisovat. Není tu totiž nic, co bych měl rozebírat. Stačí jen říct, že jde o kvalitní thriller se zajímavou zápletkou. Daniel Craig spolu s Rooney Mara tvoří zajímavý a originální ústřední dvojici. Kdybych měl oznámkovat jak ve škole, tak: akce 3, napětí 2, art 2, Daniel Craig 2, Rooney Mara 1. ()

Bauer

Knižní předlohu neznám. Švedský film Muži, kteří nenávidí ženy jsem taky neviděl. Vím, že je to se mnou hrozné. Viděl jsem ale Muži, kteří nenávidí ženy od Davida Finchera a to mi stačí. Popravdě řečeno jsem k tomuto filmu přistupoval dost negativně. Fincher má za sebou filmy, které mě dostali a nadchli. Poslední film The Social Network byl naprostá bomba. Jenže předešlé dva filmy (Zodiac a Podivuhodný případ Benjamina Buttona) mě až tak nebrali. Svým způsobem mě i nudili. Když jsem viděl, že Muži, kteří nenávidí ženy budou mít stopáž přes 150 minut (stejně jako Zodiac....), tak jsem se začal bát, že to bude nuda. A jsem nesmírně rád, že jsem se takto spletl. Tento film je perfektní. Od začátku do konce mě to bavilo. Při některých scénách jsem ani nedýchal. Atmosféra, že by se dala krájet a hlavně jsem si přál vědět, jak to celé dopadne. Těch 158 minut mi krásně uteklo. Tohle je pro mě opět thriller s T, stejně jako Sedm. Někdo umí točit komedie a někdo thrillery. To umí právě David Fincher, jako skoro nikdo. Obsazení bylo perfektní. Daniel Craig podal výborný výkon. Christopher Plummer taktéž. Rooney Mara mě vizuálně nebrala, i když asi něco má do sebe. Za to její výkon si troufám říct, že byl ze všech nejlepší! Inteligentní thriller za poslední dobu,co jsem měl možnost vidět a určitě thriller roku 2011. ()

luka4615

Fincherův osobitý režijní styl této látce velmi prospěl. The Girl with the Dragon Tattoo v sobě totiž dokonale snoubí skvěle střižený příběh, perfektní herecké výkony a znepokojivé záběry, což dohromady vytváří depresivní filmový klenot. (Viděno v kině CineStar Jihlava) „You will be investigating thieves, misers, bullies. The most detestable collection of people that you will ever meet - my family.“ ()

snaked

4,5 // Fincher umí - umí hlavně skvěle zobrazit pátrání, vyšetřování atd., jako předvedl v Zodiacovi nebo 7even. Paráda. Jízda. Doufám, že natočí i zbylé 2 díly. Nemám námitek. // Pozn. Četla jsem celou trilogii a viděla všechny 3 švédské filmy. Ale tipuju, že by se mi to bez znalosti toho všeho líbilo možná i víc. ()

MonaSax

Tak jsem to viděla, i přesto, že se mi do toho moc nechtělo, byla jsem zvědavá. Odcházela jsem spokojená i nespokojená. Hudba tady dělá nejvíc, to je holý fakt. K hercům - Rooney Mara - poctivý výkon, zaslouží si nějakou tu odměnu a uznání, celkově ta role, kterou hrála pro mně hodně znamená, Daniel Craig - kvalitní herec, nezklamal. Kočky má rád, má u mně plus, i když mi moc sympatický není, vzhledově mi připomíná někoho s kým žiju. Bylo to dlouhé a přišlo mi, že by to potřebovalo ještě víc času, připadalo mi to zezačátku až moc uspěchané a moc nabité a přeplácané, to mi moc nesedělo, kdyby jenom to. Ty jména, jak je oni vyslovovali, směšné mi to přišlo, ne všichni. Ještě, že se toho Stieg Larsson nedožil, i tak se určitě otáčí v hrobě, možná by se mu nelíbilo, ani to první zpracování. Knihy jsem nečetla zatím, ale nemám s tím problém se do toho pustit, časem to asi provedu. ()

Sawy

Fincherova podvratná hra na téma "jak vměstnat co nejvíce hnusu, temnoty a divácké nekomfortnosti do vysokorozpočtové, hvězdně obsazené adaptace mezinárodního bestselleru" je tím lepší, čím méně ji divák vnímá v kontextu samotné Milénium frančízy a čím více naopak v kontextu Fincherovy tvorby jako takové. Z na první pohled standardní detektivky pak vykrystalizuje multižánrová podívaná, kterou lze stejně dobře interpretovat jako tragický milostný příběh i jako sžíravě vtipný společenský komentář. Čím více se na Muže, kteří nenávidí ženy zpětně dívám, tím víc mě mrzí, že se Fincher nedostal k natočení dalších dvou Larssonových knih. Ty jsou sice multiplikací vypravěčů ještě obtížně adaptovatelnější než "pouze" zdvojená jednička, nicméně věřím, že David by z nich učinil dost možná revoluční filmovou podívanou. 90 % ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno