Unesená

Unesená

Stolen

Akční / Thriller

USA, 2012, 91 min

Je to úplne priemerný akčný thriller s Nicolasom Cageom v hlavnej úlohe. Má celkom dobrý príbeh o špičkovom zlodejovi, ktorému posledná akcia nevyšla a tak skončil na dlhšiu dobu vo väzení, pričom po skončení trestu netúži po ničom inom, len po kľudnom živote so svojou dcérou. Lenže dcéra je unesená jeho bývalým komplicom, ktorý chce údajné ukryté peniaze z poslednej lúpeže a tak musí bývalý zlodej ešte raz využiť všetky svoje schopnosti, aby zachránil dcéru za každú cenu. Spracovanie je ale až neskutočne rozporuplné, určite musím pochváliť, že sa stále niečo deje, čo v kombinácii s pomerne krátkou dĺžkou zabezpečuje svižné tempo filmu, takže o nude tu určite hovoriť nemôžem, lenže problém je, že to vôbec nefunguje už v úplných základoch, ktoré od tohto typu filmu očakávam. Očakával som seriózny dynamický akčný thriller, v ktorom nebude núdza o napätie a kvôli zápletke a typu hlavného hrdinu aj o premyslené situácie, no to ani omylom. Dynamické a akčné to síce je a to množstvo klišé bez štipky originality kľudne prehliadnem, lenže tu vôbec nefunguje logika, je tu množstvo absurdných situácií a neskutočných nezmyslov, čo v kombinácii s vážnym pojatím z toho robí skvelú paródiu. Ale zase aj toto sa dá čiastočne považovať za klad, pretože úsmev mi z tváre prakticky nezmizol, bavil som sa skvelo. Akcie je tu pomerne dosť a vo svojej kategórii je celkom vydarená. Síce uprednostňujem skôr iné typy akcie, ale aj tak som spokojný, naháňačky, či už automobilové alebo pešie sú výborne natočené a dynamické, bavilo ma aj tých pár krátkych osobných stretov, v akcii sa na to pozerá dobre. Herecké obsadenie je iba priemerné, Nicolas Cage je síce stále sympaťák, ale aj tak ma sklamal, má tu predstavovať inteligentného zlodeja, ktorý prakticky nemá konkurenciu, ale v jeho jednaní sa to takmer vôbec neprejavuje, väčšinou pôsobí presne opačne a navyše miestami nepríjemne prehráva, jeho dcéra mi prišla nesympatická, policajné duo zase smiešne a hlavný záporák je kapitola sama o sebe, nielen, že nevyvoláva žiadny rešpekt, ale je až paródiou na záporáka. Ale aspoň tu majú postavy viacero výborných hlášok. Réžia je na tom dosť zle, Simon West síce bez problémov zvláda akciu, ale inak je tu úplne mimo, nevie vyvolávať napätie, no čo je najhoršie, dodal tomu parodický nádych, čo v kombinácii s hlúpym scenárom už vytvára prakticky až Grindhouse, ale aspoň technická stránka sa vydarila, slušná kamera, príjemný vizuál, k tomu ideálne lokácie, toto sa vydarilo. A o hudbe ani neviem, čo si mám myslieť, takto zábavne trápnu hudbu som vo filme asi ešte ani nepočul. Takže som veľmi prekvapený, ale zase nemôžem hovoriť ani o sklamaní. Skutočne ma nenapadlo, že ešte aj z filmu s takouto tématikou môže nechcene vzniknúť čistá paródia, ale vo všetkých ohľadoch, keby sa ešte trochu posnažili, tak táto kombinácia scenáru, réžie, hudby a postáv by priamo konkurovalo Rodruguezovým filmom. Aj preto sa mi tento film ťažko hodnotí, ale bavil som sa predsa len trochu nadpriemerne, takže nebudem v hodnotení zbytočne kritický. 54%(3.3.2013)

Rozpočet $35miliónovTržby USA $304,318Tržby Celosvetovo $6,100,000Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ rutinná záležitosť s niekoľkými slušnými akčnými momentkami ale ako celok to nedosiahne ani na žánroví priemer /45%/(19.1.2013)

Á už je to tu zase, Nicolas Cage v hlavnej úlohe to musí byť zákonite sračka! Veľký omyl, od začiatku má film tempo, ktoré si udržiava počas celej stopáže, scenár nieje bohviečo, ale to že som sa ani minútu nenudil je veľké pozitívum. Zlodeji, vykrádanie banky, únos, naháňačky, prestrelky, čo by ste chceli ešte v akčnom thrilleri? Napr. The Expendables má deravý scenár, "nulové" herecké výkony, nudné pasáže a tento "akčňák" je samozrejme v červených číslach. Prečo? Lebo vidieť toľko akčných hviezd pokope bez štipky talentu niekomu úplne postačuje.(28.12.2012)

Filmek začíná loupeží, při které Will Montgomery (N. Cage) a kumpáni získají 10 mil. dollarů, Při útěku chce jeden z kumpánů, Vincent, zabít svědka, ale Will tomu zabrání a Vincenta postřelí. Díky tomuto incidentu Willa chytí a on jde na 8. let do vězení. Když se z vězení vrátí do běžného života, Vincent mu unese dceru a požaduje za ní peníze, které se při honičce s policajty vypařili..... Tento filmek podle mě patří k lehce nadprůměrné podívané, u které jsem se nenudil. Akce je dobrá a příběh ničím nepřekvapí. Za mě 60%. :)(30.10.2012)

• korndaddy

Pěknej den v New Orleansu. Zrovna běží karneval a Nikovi unesou synka.Cože? Dcera? No to se mi uplně nezdá, ale znova na to koukat nebudu. Prostě mu vezmou rodinnýho příslušníka. Budeme to nazývat jednoduše "to". A tak si TO jezdí po městě v kufru taxíku a čeká než fotřík sežene 10 melounů. (jako peníze, pro méně chápavé). Nakonec si Nic, vzpomene, že vlastně k kriminále přemýšlel. Chlapec jeden. On přemýšlel...No a tak nám vymyslel plán jak vykrade banku, kluk jeden šikovná a zachrání TO. Sice z obtížema (chápu, zmlátit někoho bez nohy a bez prstů, po silném zážitku v plamenech je fuška) ale zachrání. A to je vše. Omlouvám se, že sem prozradil konec, ale kdo to nečekal je asi debil a podobné promyšlené artové snímky s různými poselstvími a filosofickými úvahami by měl do budoucna vynechat. Obzvlášť pokud v nich hraje tento hollywoodský odpad....(23.4.2014)