Velkolepé století

• Turecko Muhteşem Yüzyıl (více)
Turecko, (2011–2014), 255 h 35 min (Minutáž: 88–157 min)

Halit Ergenç, Nur Fettahoğlu, Selim Bayraktar, Selen Öztürk, Mehmet Günsür, Vahide Perçin, İlker Aksum, Meryem Uzerli, Cansu Dere, Yusuf Berkan Demirbag (více)

Série(4) / Epizody(139)

Turecký seriál o životě sultána Sulejmana a jeho panování v Osmanské říši. V příběhu se odrážejí turecké zvyky. Je založen na rekonstrukci života v paláci a harému. Vykresluje vztahy sultána k jeho lidu a k rodinným příslušníkům, především k jeho matce, obecně k ženám a otrokům.
Velkolepé století začíná. V roce 1520 mladý princ Sulejman přebírá vládu po svém zesnulém otci Selimovi. Je mu dvacet šest let, když se stává novým osmanským vládcem a u moci zůstane dlouhých čtyřicet šest let. Na svědomí má celou řadu reforem a v plánu velkou válku, která má Osmanskou říši proměnit ve světové impérium. Jeho život však vedle velkého snu o podrobení si světa ovládá krásná otrokyně Roxelana. Ta v touze po pomstě za smrt rodičů vstoupí do sultánova života a z řadové příslušnice harému se stane sultánovou nejoblíbenější milenkou a následně i manželkou. Vzájemná nenávist mezi ní a Sulejmanovou současnou ženou a matkou jeho syna vyústí v boj, který změní budoucnost Osmanské říše. (oficiální text distributora)

Muff

Z pohledu Evropana je to výpravná hrůza, s otřesnými hereckými výkony a šílenou hudbou, ale východní národy, stejně jako jižní Amerika, prostě potřebují ten patos, gesta a bombastičnost. Bodku dávám za kostýmy. ()

PanJam

Pred 1.časťou som napísal : Je smiešne vidieť, že ešte ani 1 diel nebol v televízii odvysielaný, no už sa tú hrnú všetci, ktorí dopredu všetky nové seriály odsudzujú a dávajú odpad.. Ja preto dávam 5*, aj keď neskôr možno tiež zmením názor.. Ale vedel som ako rýchlo tento seriál budú mnohí odsudzovať už týždeň pred 1.dielom. 26.12 : Okej videl som 1.diel, naozaj nic moc, veľmi takéto seriály nemusím, ale napriek tomu si stále myslím, že mnohý dali odpad a nevideli pri tom ani 1 minútu zo seriálu- 3* ()

zodiak217

Už pred odpremierovaním tohto seriálu na Slovensku si divák mohol veľa prečítať či už v časopisoch, alebo na internete a pripravovanom veľkolepom tureckom seriály, ktorý bude mapovať život sultána Sulejmana jeho výpravy, úspechy a pády. Nikde však nepísali, že to bude historický seriál kombinovaný s romantickým plný intríg, intríg a ešte raz intríg. Keďže sa jedná o tureckú produkciu herecké obsadenie je naozaj zaujímavé a neopozerané. Pozitívne môžem tiež kvitovať, že seriál sa pridŕža istej historickej línie a snaží sa riešiť veci tak ako sa stali a nielen zbytočne si vymýšľať trápne dramatické scenáre, ktoré len zbytočne predlžujú bez tak úbohý dej ako v prípade seriálu Tisíc a jedna noc. Taktiež môžem pozitívne kvitovať hudbu, ktorá je zaujímavá a veľmi počúvateľná. Nič komerčné a pekne to zapadá do deja. Úprimne som však čakal podstatne viac a možno som čakal niečo dobrodružno - historickejšie čo nebude až tak páchnuť po telenovelách. Jedno je však pravda bohatý milostný život sultána, ktorý verím, že taký naozaj bol stojí za zmapovanie, len neviem či zrovna týmto spôsobom. Ako koľvek by som sa snažil viac ako tri hviezdičky dať nemôžem, no je to pozerateľný seriál aj vďaka hereckému obsadeniu a my ako bežní Európania máme možnosť nazrieť do histórie aj z pohľadu Osmanov a porovnať si ako to mohlo byť a ako to zrejme bolo. V každom prípade skvelý námet, ale bohužiaľ spracovaný len so snahou masového komerčného úspechu, ktorý sa snaží cenzurovať prakticky akúkoľvek erotiku alebo bojové scény. No....čo čakať od Turkov....zvykáme si. ()

Tritonek odpad!

Zkoukl jsem jeden díl, abych si jen potvrdil, že Turecká kinematografie a seriál, natož historický nejdou dohromady, ani se nedivím, že to Markíza po 4 dnech vysílání stáhla z Prime timu a poslala na TV Doma. Škoda času sledovat ()

JackieBliz

Lidi, já vás varuju! Nedívejte se na to, chraňte si vlastní zdraví! Jedinou hvězdičku dávám za to, že snaha se cení. Cením snahu Turků přiblížit se alespoň evropskému filmovému průmyslu. Teď ještě, aby to začalo mít pořádné výsledky! ()

unclejack odpad!

Nech žijú bláznivé turecké príbehy , všetky ich Šeherezády aj Hurem. Je nám asi jedno , koľko fanúšikov to má v Turecku , Sultán je posledný klinec do rakvičky televíznej zábavy. Dej totálne o ničom , plytká zlátanina vzťahov , lásky , nenávisti a ja neviem čoho. Odpad. ()

werxix

I když tento seriál v lásce příliš nemám, tak musím uznat, že nějaké té historické roviny se jakžtakž drží. Např. Bitva u Moháče se mi líbila ;). A ještě jedno plus pro tento seriál. Moje stará maminka má tento seriál ráda, a strašně moc se ji líbí, hlavně kostýmy a prostředí. A podle mě je pro ni pořád lepší dívat se na Velkolepé století/ Sultán, než kdybych ji musel trpět ordinaci či podobné paskvily. Takže za mě 3* za maminku by to bylo asi 5* :D. ()

Senrix odpad!

Původně jsem myslel, že tento turecký seriál, který se sice okrajem dotýká historických událostí, ale jinak je to čistá "vymejvačka" mozku, dokoukám. Nemůžu si vzpomenout, kdy se mi něco takového naposled stalo, ale tohle jsem prostě nezvládl. Nejen že se opakuje pořád to samý a že se často (při dlouhých dialozích) nic neděje (to jsou věci, co bych možná ještě překousl), ale to, jakým způsobem podsouvá divákovi nevkusné, trapné a někdy až blbé situace a scény, odehrávající se zejména v sultánově harému, to jsem skutečně nerozdejchal! ()

Oxik49 odpad!

Velkolepé století je opravdu velkolepá p***vina. Sem tam zahlédnu něco v TV, protože mi to v obýváku jede fanaticky každej večer, a pokaždý se ve mě mísí pocity, které mě nutí brečet, a pocity, které mě nutí ke smíchu. O to víc mě ten seriál vytáčí, když si uvědomím, že dnes kvůli němu neuvidím prvních 15 minut z Pána prstenů. ()

Bejita

Nevím, co se Vám na tomto seriálu nelíbí. Meryem hraje úžasně a každý díl je něčím zajímavý. Dívám se na tento seriál na televizi Doma a nemohu se dočkat 4.řady. ()

cobraSK

Turecký, historický seriál, rozdelený tradične debilnou TV Markíza na 120 častí. To sme dopadli, telenovela like hovadina na entú situovaná do Osmanskej ríše. fuj! ()

dudel3333 odpad!

dalšia serialova perla a nervožrač normalnych ludí.Vivat Markiza,alebo chodte do haja aj s celou tureckou akože kinematgrafiou.......ak to možem takto vobec nazvat.A ty nesympatycky herci........to akože pre koho to je ()

Lucka07

Co na tom, že dialogy nejsou pro některé na dostatečné úrovni. Mně se toto nahlédnutí do naprosto jiné civilizace, kultury, historického období lidstva líbí. K této romantické telenovele jsem se dostala čirou náhodou, a jsem tomu ráda. Vypnu mozek, relaxuji a obdivuji nádherné, opravdu povedené kostýmy. ()

2sistem

Manželka na to kouká, takže i můj mozek jedním okem a uchem něco zaznamená. Z režisérského hlediska otřesné, herecké výkony otřesné, takže dám jedno plus za příběh podle skutečnosti, ze kterého si člověk něco vezme ale proč čučet na seriál o tolika dílech, když by stačil pro mě pouhý dokument. ()

tulrika

Dávám pět. Vzhledem k ostatním blbovinám v televizi si to černý pole nezaslouží. Protože to není tak hrozné. Intriky, pěkné šaty, šperky a sem tam nějaká historická skutečnost. A po několika shlédnutých dílech ( s mámou ) mě přešla hrůza a začalo mě zajímat, jestli si fešák s knírem vezme dívku, co ho tajně miluje. Jestli se všemocný suiltán dostane z podpantofle. Jestli bude mít hlavní hrdinka odrosty a proč i lidi z Polska vypadají jako Turci. ()

Pythonator odpad!

Trapná nudná telenovela obohacená o pěkné kostýmy tváříc se, že jde o historické události. No budiž, ale proč to musí být tak nudné? Velkolepé století mělo být spíše Velmi nudné století. Tohle může bavit snad jedině Turky. Zajímavé je, že v deseti minutách tohohle veledíla se toho děje asi jako ve dvou minutách čehokoliv jiného. Je to tím, že každý záběr je zdlouhavý a kamera zabírá ošklivé obličeje tureckých šlapek nebo otylých tureckých úchylů tak nesmyslně dlouho, že než někdo promluví, stihnete si při tom odskočit na hajzl. A pak už nemá smysl se vracet, protože až promluví, tak jim z huby lezou neskutečné sračky, kterým ty co vytvoříte na hajzlu nesahají ani po špičku lejna. ()