Velkolepé století (TV seriál)

• turecký

Muhteşem Yüzyıl

• slovenský

Sultán

Magnificent Century

Romantický / Drama / Životopisný / Historický

Turecko, 2011, 63x90 min

Halit Ergenç, Mehmet Günsür, Vahide Perçin, İlker Aksum, Meryem Uzerli, Cansu Dere, Yusuf Berkan Demirbag, Nebahat Çehre, Tansel Öngel, Muharrem Gulmez, Nur Fettahoğlu, Okan Yalabık, Alper Kul, Berrak Tüzünataç, Ozan Güven, Sema Keçik, Fatih Al, Burak Özçivit, Cansu Kurgun, Aybike Turan, Yetkin Dikinciler, Kevork Türker, Ezgi Eyüboğlu, Burcu Özberk, Kadir Çermik, Aybars Kartal Özson, Adnan Koç, Tolga Sarıtaş, Selim Bayraktar, Murat Bölücek, Emirhan Akbaba, Pamir Pekin, Selen Öztürk, Ali Uyandıran, Süleyman Kabaali, Tuğçe Kurşunoğlu, Ayça Kuru, Halil Kumova, Seçkin Özdemir, Gökhan Alkan, Mehmet Ulay, Selma Ergeç, Hayal Köseoğlu, Bige Önal, Aysan Sümercan, Sarp Aydınoğlu, Burak Sarımola, Kaya Akkaya, Aşkın Şenol, Ferit Kaya, Ece Karavus, Serkan Altunorak, Oktay Dener, Sebahat Kumaş, Rahmi Dilligil, Volkan Girgin, Coşkun Özmeriç, Barış Akın, Gözde Çığacı, Feriha Ecem Çalık, Hande Kaptan, Pelin Karahan, Filiz Ahmet, Açalya Samyeli Danoğlu, Alize Gördüm, Hilmi Cem İntepe, Elif Atakan, Gonca Sarıyıldız, Deniz Celiloğlu, Suzan Kardeş, Ozan Dağgez, Aykut Ünal, Recep Terzi, Ubeyd Ünal, Umut Özkan, Oktay Saldıray, Volkan Bora Dilek, Buket Orhan, Onur Öğden, Erkan Köse, İrem Helvacıoğlu, Bülent Ergün, Memet Işık, Murat Dada, Alper Türedi, Berk Akçınar, Ayşe Akın, Melike İpek Yalova, Şevval Sam, Dila Danışman, Burcu Tuna Uruk, İlkay Çelik, Nurcan Eren, Burak Demir, Kayra Aleyna Zapcı, Mirka Bucak, Fehmi Karaarslan, Aydan Koptur, Çağkan Çulha, Sabina Toziya, Müjde Uzman, Recep Özaydın, Engin Öztürk, Derya Şen, Tolga Tekin, Alper Banko, Nusret Çetinel, Şefika Ümit Tolun, Emre Gönüllü, Naci Adıgüzel, Zekeriya Karakaş, Suat Ülhan, Yalçın Bulut, Fatih Gülümser, Ünal Silver, Rahmi Akyol, Ünal Gümüş, Eren Özyalçın, İskender Altın, Selahattin Töz, Nihan Büyükağaç, Tuğçe Efe, İbrahim Raci Öksüz, Murat Aydın, Yusuf Şahin, Diler Öztürk, Korkmaz Polat, Mehmet Polat, Erhan Can Kartal, Metin Coşkun, Can Kolukısa, Kıvanç Kılınç, Eylül Akşit, Gökhan Çelebi, Namık Kemal Yiğittürk, Zilan Duru, Selim Makaroğlu, Oktay Daner, Güngör Gün, Yusuf Gökhan Atalay, Ceren Hindistan, Süleyman Karaahmet, Murat Ercanlı, Arif Erkin, Ece Baykal, Goncagül Sunar, Merve Oflaz, Güner Özkul, Saygın Soysal, Denizhan Akbaba, Melis Mutluç, Marius Toma, Ece Yüksel, Yusuf Ekşi, Gökmen Bayraktar, Tolga Akman, Mehmet Erbil, Murat Barış Kavrukkoca, Berkecan Akkaya, Can Tarakçı, Barış Aksavaş, Salahsun Hekimoğlu, Köksal Çalık, Volkan Yıldız, Erman Bağrı, Makbule Meyzinoğlu, Fatih Dokgöz, Baran Eroğlu, Suat Karausta, Serdar Gökhan Tercanlı, Doğan Turan, Hümeyra Akbay, Miray Şahin, Yeliz Doğramacılar, Alp Öyken, Helin Melike Çal, Ahmet Tansu Taşanlar, Burcu Biricik, Aykut İğdeli, Elif Sultan Taş, Demir Demirkan, Cemre Melis Çınar, Sezai Yeşilyurt, Bergüzar Korel, Adnan Kürkçü, Alptekin Serdengeçti, Devrim Parscan, Sema Çeyrekbaşı, Yaşar Aydınlıoğlu, Yücel Gökçek, Engin Günaydın, Esra Akkaya, Aysel Parlak, Gamze Dar, Murat Tüzün, Erman Saban, Hasan Küçükçetin, Cemre Ebuzziya, İdil Sivritepe, Gözde Türker, Irfan Ateş, Arda Anarat, Murat Şahan, Necat Bayar, Melih Atalay, Gülşah Küçükyıldız, Fatmagül Fakı, Almeda Abazi, Gürkan Kaçar, Aydın Erek, Barış Kışlak, Ilayda Akbulut, Baki Kurtuluş, Muzaffer Saygın Üngür, Hasan Aslangiray, Özgür Ege Nalcı, Serdal Yazıcı, Özge Güler, Samet Serdar Dinçel, Ali Haydar Akgün, Umut Açabuga, Doruk Uysal, Ömer Yazıcı, Alisa Sezen Sever, Ceren Koç, Caner Solmaz, Onur Can Karataş, Marco James Manciochi, Şükrü Yıldız, Hamit İşitman, İsmail Onat Ateş, Volkan Özdaş, Lorin Merhart, Aysun Demir, Enis Yıldız, Bahadır Ünlü, Mediha Aydın, Şafak Başkaya, Mesut Özkeçeci, Fatih Turan, Serhat Yeşil, Osman Çiçekoğlu, Hazal Adıyaman, Kübra Kip, Seda Arslan, Didem Küme, Levent İnal, Erol Ayvaz, Sosi Ayvaz, Ece Karavus, Kenan Yeşildağ, Samet Gürsel, Ali Akkuzu, Kadir Tünel, Serhan Onat, Emir Bozkurt, Levent Gezer, Muhammed Ali Kaya, Fikret Yıldırım Urağ, Batihan Yiğit, Serhat Sümer, Ahmet Karakman, Esin Benim, Mehmet Korap, Mina Nur Kaymas, Fatih Büyükpehlivan, Michaela Foldovia, Mark Gonzallo, Merve Bolugur, Tuncel Kurtiz, Şahin Aktaş

Ale no tak, přátelé. Tak hrozné to rozhodně není. Nebudu přece u telenovely čekat bravurní herecké výkony a bůhvíco. Naopak, čekala bych, že to bude mnohem blbější. Tato je plná pěkných kostýmů a hysterických, totiž historických zvláštností, které jinak veskrze průměrně prostoduchý příběh docela obohatí. A sem tam se najde i herec, který hraje. A někdy dokonce i dva. A nedělejte, že se vám čas od času tajně podobné věci nelíbí, že si nezalistujete v červené knihovně či jiné pokleslé literatůře a že se nemrknete na krásně načančané sultánky či jiné porno.(25.8.2014)

Podle mě je to velice dobrý seriál a určitě si nezaslouží tak mizerné hodnocení. Myslím, že jsou zde stovky horších seriálů, které by si zasloužily hodnocení jako VS, ne-li horší. Na tomto seriálu mám rád úžasné kostýmy, napětí a mnohdy mi při některých scénách naskakuje husí kůže. Hodnotné je podle mě také to, že je příběh podle skutečné události. Vím, že mnoho věcí je domyšleno a upraveno v rámci děje, ale i tak má základ založený na skutečnosti. Rád sleduji některé scény a přemýšlím nad tím, jak dané situace řešíme v dnešní době. Uznávám, že mnohdy jsou zde zdlouhavější konverzační scény, při kterých nejde o nic důležité a které by mohly být kratší a výstižnější, ale přesto se na seriál rád dívám. Obdivuji i prostředí, kde se seriál odehrává, protože je to velice věrná kopie skutečného paláce. A především mám velice rád hudbu, která v seriálu hraje. Podle mě se vždy hudba k dané scéně hodí a dodá jí na opravdovosti a vážnosti. A v neposlední řadě musím poznamenat taky skvělé herecké obsazení. Herce, kteří se v seriálu objevili jsem si velice oblíbil a myslím, že každý se své role zhostil jak nejlépe mohl. Vyzdvihnout musím za sebe hlavně Meryem Uzerli, Cansu Dere, Pelin Karahan, Selma Ergeç, Nur Fettahoglu, Selen Öztürk, Deniz Cakir a mnoho dalších...(4.12.2018)

Keby si všetci, čo dali odpad a pritom videli viac menej než pätnásť minút z jedného dielu, vstúpili do svedomia. Ja viem, je to tureckejšie než turecký med, prvé časti sú naozaj stredovekou kópiou Tisíc a jednej noci, ale dej má slušný (aspoň v druhej sérii, prvú som nevidela, pretože som najprv tiež Sultána nemohla ani vidieť) a aspoň sa snaží obohatiť ho o historické fakty. Uznávam, že Halit Ergenc je dosť zlý, pretože jeho tvár dokáže zobraziť iba dve základné emócie -hnev, radosť a okrem nich už iba majestátnu ľahostajnosť. Ak už kvôli ničomu inému, jednu (a možno aj dve) hviezdičky si zaslúži za skvelú Meryem Uzerli, ktorá sa nesnaží za každú cenu vyzerať dobre a strúha naozaj strašidelné ksichty a takisto za herca, ktorý hrá pašu Ibrahima. A tie kostými sú nádherné...(9.7.2013)

• kingik

Nevkusná šaškárna s rádoby velkolepým pohlížením na historii, která se odehrála pouze v myslích tureckých tvůrců. Na co jsou zajímavé kostýmy, když se vše řeší na ploše telenovely, která se nedokáže nakopnout do ničeho atraktivního, co by dokázalo zaujmout i méně erudovaného diváka, který v životě neslyšel o postavě sultána Sulejmana a jeho Osmanské říši. Při historických nepřesnostech, které klidně označím za blábol, se seriál dokáže vyžívat v dlouhých záběrech na jednotlivé hrdiny a dlouhé díly si dokáže hrát na výpravný seriál, který v žádném případě nevznikal ve studiových kulisách. To je opravdu síla. Většina herců v našich končinách zcela neznámá, až na"idol" žen v domácnosti a zdegenerovaných pipin, jménem Halit Ergenc. Ano, skutečně tento seriál těží z jeho popularity, ale něco tak blbého, trapného a mimořádně nevkusného aby divák na tv obrazovkách pohledal. 0%(25.1.2014)

Pred 1.časťou som napísal : Je smiešne vidieť, že ešte ani 1 diel nebol v televízii odvysielaný, no už sa tú hrnú všetci, ktorí dopredu všetky nové seriály odsudzujú a dávajú odpad.. Ja preto dávam 5*, aj keď neskôr možno tiež zmením názor.. Ale vedel som ako rýchlo tento seriál budú mnohí odsudzovať už týždeň pred 1.dielom. 26.12 : Okej videl som 1.diel, naozaj nic moc, veľmi takéto seriály nemusím, ale napriek tomu si stále myslím, že mnohý dali odpad a nevideli pri tom ani 1 minútu zo seriálu- 3*(16.12.2011)

• - Meryem Uzerli se ve čtvrté řadě už neobjevila z důvodu těhotenství, nahradila ji Vahide Perçin. (Gardis)

• - Halit Ergenç začal Sultána nakrúcať tesne po tom, ako dokončil natáčanie iného tureckého romantického seriálu - Tisíc a jedna noc (2006). (tommy187)

• - Děj seriálu se odehrává přibližně od roku 1520 až do doby smrti Sulejmana I., tedy zhruba do roku 1566. (peeteno78)