Reklama

Reklama

Velkolepé století

(seriál)
  • Turecko Muhteşem Yüzyıl (více)
Turecko, (2011–2014), 255 h 35 min (Minutáž: 88–157 min)

Hrají:

Halit Ergenç, Nur Fettahoğlu, Selim Bayraktar, Selen Öztürk, Mehmet Günsür, Vahide Perçin, İlker Aksum, Meryem Uzerli, Cansu Dere, Yusuf Berkan Demirbag (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(139)

Obsahy(1)

Turecký seriál o životě sultána Sulejmana a jeho panování v Osmanské říši. V příběhu se odrážejí turecké zvyky. Je založen na rekonstrukci života v paláci a harému. Vykresluje vztahy sultána k jeho lidu a k rodinným příslušníkům, především k jeho matce, obecně k ženám a otrokům.
Velkolepé století začíná. V roce 1520 mladý princ Sulejman přebírá vládu po svém zesnulém otci Selimovi. Je mu dvacet šest let, když se stává novým osmanským vládcem a u moci zůstane dlouhých čtyřicet šest let. Na svědomí má celou řadu reforem a v plánu velkou válku, která má Osmanskou říši proměnit ve světové impérium. Jeho život však vedle velkého snu o podrobení si světa ovládá krásná otrokyně Roxelana. Ta v touze po pomstě za smrt rodičů vstoupí do sultánova života a z řadové příslušnice harému se stane sultánovou nejoblíbenější milenkou a následně i manželkou. Vzájemná nenávist mezi ní a Sulejmanovou současnou ženou a matkou jeho syna vyústí v boj, který změní budoucnost Osmanské říše. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (159)

Tyna31 

všechny recenze uživatele

Tudorovci to nejsou ani náhodou...Ale...vůbec si nemyslím, že by to byla taková katastrofa jak popisují ostatní. Určitě to není klasická telenovela, to zaprvé. Zadruhé ani ta hudba mi tak strašná nepřipadá, musím říct, že úvodní song se mi vlastně líbí a i když herci za moc nestojí, alespoň jim nemůžete upřít docela pěkné kostýmy. ()

haffen odpad!

všechny recenze uživatele

Tak tento serial je skutočný masakeeeer!!! :D Kľudne sa rozpravaju dvaja blbci a do toho hudba že mam pocit, že pozerám Aliens. Desať sekund záber na sultana, desať stolička, potom sultan, odchádzajúci dedo s divným kvetináčom na hlave, sultan, dvere, stolička, dedo, dvere, sultan, stolička a uz je 5 min. tej sračky v ťahu. Neskutočne čo ľudia dokážu pozerať. Radšej zapnem Očko a budem čakaľ na najnovší house hit Pariž Brusel Hilton... 0%! P.S. tí čo hovoríte, že treba pozrieť viac dielov a potom súdiť. 5 minút je dosť! Pozerať aspoň tri diely, tak buď zošaliem, rozmlátim televízor, alebo si to hodím. Toto normálny človek nemôže vydržať. ()

Reklama

peeteno78 

všechny recenze uživatele

Podle mě je to velice dobrý seriál a určitě si nezaslouží tak mizerné hodnocení. Myslím, že jsou zde stovky horších seriálů, které by si zasloužily hodnocení jako VS, ne-li horší. Na tomto seriálu mám rád úžasné kostýmy, napětí a mnohdy mi při některých scénách naskakuje husí kůže. Hodnotné je podle mě také to, že je příběh podle skutečné události. Vím, že mnoho věcí je domyšleno a upraveno v rámci děje, ale i tak má základ založený na skutečnosti. Rád sleduji některé scény a přemýšlím nad tím, jak dané situace řešíme v dnešní době. Uznávám, že mnohdy jsou zde zdlouhavější konverzační scény, při kterých nejde o nic důležité a které by mohly být kratší a výstižnější, ale přesto se na seriál rád dívám. Obdivuji i prostředí, kde se seriál odehrává, protože je to velice věrná kopie skutečného paláce. A především mám velice rád hudbu, která v seriálu hraje. Podle mě se vždy hudba k dané scéně hodí a dodá jí na opravdovosti a vážnosti. A v neposlední řadě musím poznamenat taky skvělé herecké obsazení. Herce, kteří se v seriálu objevili jsem si velice oblíbil a myslím, že každý se své role zhostil jak nejlépe mohl. Vyzdvihnout musím za sebe hlavně Meryem Uzerli, Cansu Dere, Pelin Karahan, Selma Ergeç, Nur Fettahoglu, Selen Öztürk, Deniz Cakir a mnoho dalších... ()

fiLLthe3DD 

všechny recenze uživatele

Hlavním problémem celého seriálu je neustálý stereotyp - „souboje" manželek o Sultánovu přízeň, rozepře v harému, intriky... a samozřejmě hysterické výjevy hlavních hrdinek... To vše Vás po delším sledování dovede spolehlivě nas**t! Naopak chválím koncept příběhu - ten je zpočátku hutný a místy se i dokáže tvářit jako „seriózní" historický seriál (bohužel fakt jen místy), nicméně tyto kladné aspekty jsou naneštěstí zadupány do země na úkor telenovelové romantiky a retardovaně napsaných dialogů... Když už nic jiného, jsou tu dobří herci - a Meryem Uzerli v roli "Hürrem" skvělou potvorou a relativně dobře vykreslenou hrdinkou... Dále jednoznačně skvostné prostředí a úžasné kostýmy, díky kterým je tento plytký výtvor k vydržení... Je to opravdu pastva pro oči a vypadá to vskutku velkolepě... A to celé skvěle podkresluje povedený soundtrack, navíc i znělka má grády :) Rovněž se „vyvedly" i akční scény, při bitvých je dokonce užito i (velmi levného) CGI, takže to hned má i nějaký epický rozsah :D Bohužel, počet těchto velkých bitev by se dal spočítat na prstech jedné ruky a stejně tak chybí i menší akční sekvence, což je škoda, jelikož po filmařské stránce to tvůrcům celkem jde a alespoň by nějak okořenili to nudné žvanění... A něco podstatného se zde stává opravdu jen zřídka... V rámci snesitelnosti je to pořád lepší "Reign" z roku 2013 a někdy se na to koukat i dá, nicméně sledovat to každý den, tak mě asi odvezou... ()

werxix 

všechny recenze uživatele

I když tento seriál v lásce příliš nemám, tak musím uznat, že nějaké té historické roviny se jakžtakž drží. Např. Bitva u Moháče se mi líbila ;). A ještě jedno plus pro tento seriál. Moje stará maminka má tento seriál ráda, a strašně moc se ji líbí, hlavně kostýmy a prostředí. A podle mě je pro ni pořád lepší dívat se na Velkolepé století/ Sultán, než kdybych ji musel trpět ordinaci či podobné paskvily. Takže za mě 3* za maminku by to bylo asi 5* :D. ()

Galerie (370)

Zajímavosti (12)

  • Seriál byl v době uvedení s rozpočtem 3 500 000 tureckých lir nejdražším projektem turecké televizní produkce – výstavba kulis trvala okolo pěti měsíců, zabrala rozlohu 2 100 m2 a podíleli se na ni historici Deniz Esemenli a Günhan Börekçi, kteří dbali, aby kostýmy, vybavení interiérů a dekorace odpovídaly historickým skutečnostem. Uznávaný turecký spisovatel Latife Tekin pak poskytl poradenství ohledně scénáře. I přes to byl však seriál kritizován za nepřesné vyobrazení tehdejší doby. (fiLLthe3DD)
  • Halit Ergenç začal Sultána nakrúcať tesne po tom, ako dokončil natáčanie iného tureckého romantického seriálu - Tisíc a jedna noc (2006). (tommy187)
  • Turci se již několikrát proti seriálu vzbouřili. V jednom z případů dokonce zablokovali dálnici. (Borrtex)

Reklama

Reklama