Velkolepé století

• Turecko Muhteşem Yüzyıl (více)
Turecko, (2011–2014), 255 h 35 min (Minutáž: 88–157 min)

Halit Ergenç, Nur Fettahoğlu, Selim Bayraktar, Selen Öztürk, Mehmet Günsür, Vahide Perçin, İlker Aksum, Meryem Uzerli, Cansu Dere, Yusuf Berkan Demirbag (více)

Série(4) / Epizody(139)

Turecký seriál o životě sultána Sulejmana a jeho panování v Osmanské říši. V příběhu se odrážejí turecké zvyky. Je založen na rekonstrukci života v paláci a harému. Vykresluje vztahy sultána k jeho lidu a k rodinným příslušníkům, především k jeho matce, obecně k ženám a otrokům.
Velkolepé století začíná. V roce 1520 mladý princ Sulejman přebírá vládu po svém zesnulém otci Selimovi. Je mu dvacet šest let, když se stává novým osmanským vládcem a u moci zůstane dlouhých čtyřicet šest let. Na svědomí má celou řadu reforem a v plánu velkou válku, která má Osmanskou říši proměnit ve světové impérium. Jeho život však vedle velkého snu o podrobení si světa ovládá krásná otrokyně Roxelana. Ta v touze po pomstě za smrt rodičů vstoupí do sultánova života a z řadové příslušnice harému se stane sultánovou nejoblíbenější milenkou a následně i manželkou. Vzájemná nenávist mezi ní a Sulejmanovou současnou ženou a matkou jeho syna vyústí v boj, který změní budoucnost Osmanské říše. (oficiální text distributora)

borec999 odpad!

Príbeh Šeherezády a Onura Slovákom nestačil a tak nám Markíza priniesla aj ďalšiu výkladnú skriňu Tureckého filmového priemyslu. Škoda len, že je to znova nepozerateľné a o samotnú históriu v Sultánovi vôbec nejde, resp. seriál je primárne romantickou telenovelou. 0% ()

CarlosX

Borci tam nosí famózní turbany, jeden má na hlavě dokonce takový jehlan... dost vysoký! Hodnotit si netroufám, protože kdyby si to přečetl někdo z rodiny, mohlo by se celkem lehce stát, že skončím na ulici! Kolik to má proboha dílů?:( ()

Ashar

Moje milovaná maminka je velký analfabet na počítače, naopak velký fanda tohoto seriálu. Dávám za ni čtyři body. ()

ruhebitte2010

Tak na odpad to není, ale z mého pohledu dost nuda. Ale zase jak zde někteří hodnotí kladně třeba kvůli krásným šatům je taky zhovadilost. Na IMDB je sice 6,5, ale 41% dalo 10, což je také hooodně moc subjektivní hodnocení. V Turecku poslední roky značně posilují nedemokratické síly a tohle přesně tento seriál je to co se jim líbí. ()

Rejže

Dávám tomu tři hvězdičky. Odpad to přímo není, jen škoda, že se tvůrci více nezaměřili na historickou linii příběhu. Dramaturgie vypadá asi takto: 90% telenovela, pletky, peripetie na téma jak zlikvidovat sokyni/soka a pak jen 10% z historie... ()

Myshkin

Historie je tu samozřejmě jen kulisa, nehorázně zjednodušená, zkreslená a upozaděná, ale ti co kříčí "propaganda" by si měli uvědomit, že podobný produkce máme i u nás v "křesťanské Evropě". Je přirozený, že Turci svoji historii vidí jinak než my. Nikdo se ale na tohle nedívá proto, aby se něco dověděl o historii. Cílovka není zvídavý a po informacích lačnící divák. Nejotravnější na tom seriálu jsou ty stupidní intriky a dialogy a hlavně postavy samotné, ani jedna sympatická v něm není. Chápu, že ženské v harému zřejmě neměly moc vyžití, a tak jim to muselo jít na mozek, ale takový kurník přiblblých slepic, to se tvůrcům fakt povedlo, to se dá se snést opravdu jen chvíli. Být žena (ale i jako muž), je mi hanba se na to dívat, totální urážka ženského pokolení. Já vydržel první řadu jen proto, že jsem seriál viděl v zájmu procvičování jazyka v syrském dabingu (mimochodem má mnohem přesnější název: "Sultánův harém", protože "Velkolepé století" se před námi teda rozhodně nekoná), a pak kvůli exteriérům paláce Topkapi, ty mi připomínaly prázdniny v Istanbulu, takže jsem si i nostalgicky zavzpomínal. ()

dobso odpad!

Ja som zvedavý na to, čo to bude zač. Neznášal som Tisíc a jednu noc, ale pri tomto si musíme uvedomiť, že sa nejedná o telenovelu, ale má to mať len 11 častí. Podľa mňa to nebude odpad, ale vysoko hodnotené to tiež nebude. Neteším sa na to, ale pozreiť si pozriem aspoň dve časti a možno aj celý seriál. Naozaj nehodnoťme nič dopredu. Možno nás to prekvapí. Podľa hereckého obsadenia to bude možno "kravina". Ale podľa toho, že to má mať 11 dielov a má to byť historické, tak to môže byť niečo skvelé. Uvidíme ako sa Turci s touto výzvou popasujú. Tisíc a jednu noc totiž nezvládli. ()

Chajimwitz

Hodně rozporuplná je tahle TV Barrandov,na jedné straně zapomenuté starší československé a v celku koukatelné filmy a seriály,na straně druhé úplné dno veškeré "kultury".Hodnotit to nebudu,jelikož jsem neviděl souvisle ani pět minut,ale opět to cítím jako zákeřný útok na středoevropskou civilizaci. ()

Marina111

Prečo to nepriznať; bavím sa. Po celom dni sa neviem dočkať na "môj" seriál plný intríg, pletiek, historických nepresností a troch reklám. A fakt sa z neho teším. ()

tyna97

Po shlédnutí několika dílů jsem změnila názor a přidala pár hvězdiček. Seriál se mi začal líbit. Aspoň nějaké plus do dějepisu. ()

Bozvav

Vizuálně dokonale propracovaný seriál, jehož první dvě řady (zvláště ta první) jsou i zábavné. Historicky dosti nepřesné, ale kdo se na to kouká k vůli historii? Skvělý herci, krásná hudba, vášeň, napětí. Za mne nejlepší telenovela ze všech. Od třetí řady výrazný sešup dolů, byť právě z hlediska té historie o dost přesnější. Jako celek dobré, za mne 75%. ()

Mortishka

Hmm a zadrhnite sa s tým odpadom! nazývať toto odpad je úbohé a myslím si že až moc prehnané..Odpad seriály sú napríklad Panelák, Ružová záhrada, Druhý dych ale toto označiť za odpad? veľmi smutné ale tak každého osobný pohľad ja to vidím ako veľmi dobrý historický seriál...Kostým, Výprava, výber hercov, Hudba..Ja som spokojná a nadaľej to budem sledovať.. ()

Hell_ena

Ok no.. Musím se přiznat, že tenhle seriál mě docela chytnul :D Samozřejmě, že se jedná o ,,telenovelu" a že se převážně řeší dění v harému. Seriál je pěkně natočený, nejvíc u mě zabodovaly kostýmy :) ()

Hapretor

Všechno blbé a nudné. Jen kostými a sestřihy vlasů a vousů mě dostaly. Chtěl bych osobního kadeřníka od jednoho z těch sultánů. ()

avril4234

Na začiatok sa chcem spýtať - toto má byť fakt charakterizované ako telenovela??? Ja to vidím ako normálny historický seriál podľa skutočných udalostí a vôbec nie ako telenovelu. Iste, je tam romantika, atď., ale na mňa to proste pôsobí tak vážne a trochu depresívne na telenovelu. Mám pri tom úplne iný pocit, než pri telenovelách. Ale možno mám ten pocit len ja. Úprimne, tiež to nejak nesledujem, ale sleduje to moja mama (každú časť), takže mi neuniknú určité udalosti, z ktorých polovica ma veľmi zaujme a tak ma donútia sledovať to a byť zvedavá na ďalší diel, keďže každý sa končí napínavo. Je to dosť akčné a brutalít je tam viac než dosť, na čo síce ja normálne niesom zvyknutá, ale v tomto prípade je to výnimka. Neviem, nejak sa mi to zapáčilo, zvykla som si na to a viem sa do toho vžiť. Ale inak to nevyhľadávam. ()