Velkolepé století

• Turecko Muhteşem Yüzyıl (více)
Turecko, (2011–2014), 255 h 35 min (Minutáž: 88–157 min)

Halit Ergenç, Nur Fettahoğlu, Selim Bayraktar, Selen Öztürk, Mehmet Günsür, Vahide Perçin, İlker Aksum, Meryem Uzerli, Cansu Dere, Yusuf Berkan Demirbag (více)

Série(4) / Epizody(139)

Turecký seriál o životě sultána Sulejmana a jeho panování v Osmanské říši. V příběhu se odrážejí turecké zvyky. Je založen na rekonstrukci života v paláci a harému. Vykresluje vztahy sultána k jeho lidu a k rodinným příslušníkům, především k jeho matce, obecně k ženám a otrokům.
Velkolepé století začíná. V roce 1520 mladý princ Sulejman přebírá vládu po svém zesnulém otci Selimovi. Je mu dvacet šest let, když se stává novým osmanským vládcem a u moci zůstane dlouhých čtyřicet šest let. Na svědomí má celou řadu reforem a v plánu velkou válku, která má Osmanskou říši proměnit ve světové impérium. Jeho život však vedle velkého snu o podrobení si světa ovládá krásná otrokyně Roxelana. Ta v touze po pomstě za smrt rodičů vstoupí do sultánova života a z řadové příslušnice harému se stane sultánovou nejoblíbenější milenkou a následně i manželkou. Vzájemná nenávist mezi ní a Sulejmanovou současnou ženou a matkou jeho syna vyústí v boj, který změní budoucnost Osmanské říše. (oficiální text distributora)

Gechitka

Koukám, že tady hodnotí samí chlapi, které podobné seriály nebaví. Mně se seriál líbí a koukám na něj pravidelně. Koukala jsem i na Borgiu, když dávali u nás první sérii. Já hlavně nechápu, proč (když se vám to nelíbí a když o tom víte kulový) dáváte samé negativní hodnocení. Já taky nefandím nějaké Startreku, Jak jsem poznal vaši matku, Partičce a podobným pořadům, ale rozhodně jim, jen proto, že se mi nelíbí, nedávám negativní hodnocení. To může jen opravdový ubožák. Chodí sem asi samí děti nebo nevyzrálí jedinci. Prostě demence. Nevím, proč se vám nelíbí kamera, hudba je tam klasická (uměřená tomu, že se má jednat o seriál ze 16.stol.), kostýmy jsou úchvatné, dialogy občas přihlouplé, to souhlasím, ale herci hrát umí. Vždyť herečka, co hraje Hürem, je vážně dobrá (perfektní práce s obličejem a chování hraje též velmi působivě). Válečné tažení bylo celkem dobře nahráno, možná to mohlo být více krutější, ale co na plat. Titulky mne zaujali animací a stylem hned (i když jsou zbytečně moc dlouhé). Jenže, když to holt není někoho žánr, chybu si vždy najde. Přesně jak se říkává: "Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde." Že?' ()

Infurius odpad!

Pozrel som reklamu a som skoro pustil šablu z tých hereckých výkonov a toho scenára fuj. Potom som pozrel par sekund ked som prepinal TV a vačší odpad ani neznam. ()

TONYNKO odpad!

Akýsi pokus o romantické dráma, ale dal som tomu šancu a hneď prvý diel som nedokukal ani do polky :-) 0/10 ()

insky odpad!

Hrôza, strach, des a odpad. Pri všetkej úcte a snahe tureckých odborníkov natočiť veľkolepý seriál je to veľkolepý prepadák. Najhoršie je, že toto su bohužiaľ "hviezdy" na Slovensku aj v Markíze, kde prišli títo herci ako stars. Slovenskí a českí skutoční umelci musia byť zhrození :(((( ()

Gridd

Upozornění : Toto je názor mé manželky!!!!! Nejlepší historický seriál, který kdy viděla. Pělné herecké obsazení, krásné kostýmy, duchaplné dialogy doprovázené romantickou melodií v pozadí. V každém díle se neustále něco děje a pokaždé se nemůže dočkat dalšího dílu. Já osobně si myslím, že je to nudný seriál se spoustou nudných dialogů. Na druhou stranu ty kostýmy jsou opravdu skvělé a historické provedení se Turkům opravdu povedlo. Hlavní je, že tento seriál není určen pro mě, ani pro ty kteří mu dávají hodnocení odpadu. ()

Tomingo odpad!

Viděl jsem pouze jeden díl seriálu a i tak to bylo zbytečně moc. Hned jsem si vzpomněl na film Vratné láhve a rozhovor Svěráka s Kolářovou: "Jak se můžeš se svým vzděláním na něco takového dívat?" "Žehlil jsi někdy? Nežehlil! Tak vidíš!" Dámy, které se tady rozčilují nad hodnocením této velkolepé blbosti zřejmě hodně často žehlí :-D ()

radek.896 odpad!

Jak to může být telenovela, když to má hodinu a půl? V Turecku nejsou normální a tupý příběh je nudný. Radši ani nezkoumám historii bitev, to bych se dopátral jistě blábolů, které se divákovi servírují. /Kriste pane, tu blábolovinu budou opět dávat.... Zbytečně to opět zabere místo něčemu mnohem kvalitnějšímu! ()

Laura.R

Ano uznávám, co se týče zpracování příběhu, tak je to silně pod úrovní kvality současných historických seriálů. Dialogy jsou vstkutku nezáživné a celkově se děj táhne až nezdravě dlouho. Je tam plno zbytečných postav, které mi tam vyloženě vadí. Co však oceňuji jsou hudba, kostýmy a docela pěkné kulisy. Ovšem na těch válečných scénách je třeba ještě hodně zapracovat. Co se týče postav tak jednoznačně vyčnívá postava Hurrem, klidně by se ten seriál mohl jmenovat po ní, protože jasně přebírá úlohu hlavní role, kdežto sultán je pouhá loutka svých (zvířecích) pudů. Navíc v každém díle prohodí sotva pár slov. Jak říkám dialogy o ničem... ostatní postavy ani nebudu rozebírat, jsou tam dobří i hodně špatní herci, příjemně mě překvapily herecké výkony dětí. celkově dávám 2 hvězdy, za snahu, hudbu a za úspěch v Turecku. ()

Fililu12345

1. hvězda za výpravu, aranžmá, kostýmy... 2. hvězda za tu zrzavou intrikánku v hlavní roli... tak nesympatickou osobu bych nechtěla potkat... celkově je to příliš dějově natahované, pak jsou najednou skoky v čase, kolikrát není ani scéna dotažena do konce... herci spíš neherci, bez emocí... ()

emarie

K tomuto seriálu ma napodiv priviedol manžel, milovník histórie. Najskor som sa mu smiala, že pozerá telenovelu, ale po sledovaní pár častí, beriem spať. Chytilo ma to. Je to obstojný historický seriál z netradičného prostredia. Možno pre našu mentalitu ťažšie uchopiteľnejší. Musím oceniť výpravu. Kostýmy sú, až na pár výnimiek, výborné. Už len ten detail, že u hlavných postáv ich takmer stále obmieňajú. To, že európske reálie a stvárnenie šľachty je skor komické (niekedy aj tragické :-)), im možem prepáčiť, lebo si viem predstaviť, ako by natočil nejaký náš režisér turecký harém- polonhé krásky poskakujúce v podprsenkách:-) Herci sú obsadení uveriteľne, vobec nehrajú špatne, ženy žiadne prvoplánové krásky. Baví ma, že postavy sú „ľudské", nechovajú sa podľa typických vzorcov – dobrý-zlý. Intrigy sú obstojne rozohrané, sice občas zaškrípe logika, ale čo už. Trochu treba rozdýchať a prežiť zaľúbené scény, tie sú natiahnuté a nudnejšie, ale našťastie nie je ich tak moc, jako by sa jeden obával. Samozrejme, nie je to seriál na nebetyčnej úrovni, ale pobaví, nenudí, preto by som dala 3*, ale dám plný počet, na truc tým, čo si odmietajú pozrieť čo i len dva diely a hneď hádžu do koša. ()

zdendys89

Je mi líto těch, kteří to vnímají jako telenovelu. Já to vnímám jako dokonalé zpracování historie. Ověřoval jsem si to a vše sedí i co se týká stran fakt. Tedy jde spíše o výukový materiál :) Zpracování je opravdu až neuvěřitelně důkladné. A proč jsem dal plný počet? Právě díky té preciznosti a faktografické přesnosti. Většina takovýchto počinů má upravenu stránku faktů. Zde sedí vše (až na drobnosti) ()

Manarit

Překvapuje mě počet hodnotících, kteří seriál neviděli. Dávám dvě hvězdičky hlavně za neuvěřitelné kostýmy a prostředí, v tomhle by seriál zahanbil leckterý film. Není to zrovna pomůcka ke studiu historie, ale rozhodně přiblíží život palácového člověka a jeho svět. Jak se žilo v harému a co vlastně jeho obyvatelé mohli. Není to seriál o turecké historii, ale je tu vidět lesk harému, který vlastně zakrývá onu bídu navždy zavřených žen, které se pryč nedostanou. Nicméně, přestože jeden díl má snad hodinu, vidím tu stejnou slabinu jako u historického seriálu Anastasie - kdyby seriál zkrátili o půlku dílů, udělali by lépe. Za tu hodinu se totiž skutečně nestane téměř nic a já musím přiznat, že kdyby nebylo oněch překrásných šperků, hereček a šatů, asi bych po deseti minutách vypla... Vykreslení vztahů k ženám, sluhům a otrokům tu skutečně je, až je člověk rád, že se narodil o pár set let jinde, ale na pouhou sociální ukázku by stačilo dílů pět. Přesto, od tureckého seriálu jsem měla mnohem menší očekávání. ()

P/\/EL

Kostýmy jsou pěkné, zajímalo by mě nakolik jsou dobově autentické. Jinak většinou sledujeme jen mluvící hlavy. Do toho ta akční hudba. Děj je zdlouhavý, nic se skoro neděje. ()

KismetSamedi odpad!

Věřte mi, snažila jsem se o jistý nadhled při sledování tohoto seriálu a chtěla mu dát alespoň trochu šanci - viděla jsem několik epizod společně s babičkou a musím říct, že už dlouho jsem se tak nenudila. Jediné plus za občasné záběry na město či krajinu... ()

Dejv007 odpad!

Tento seriál sleduje přítelkyně, takže s ním mám bohaté zkušenosti. Viděl jsem desítky špatných seriálů, ale tohle je skutečně extrémní odpad. Ani v Turecku to nevysílali celé, jak špatné a mylné to bylo, ale Slováci a Češi se z toho mohou zbláznit... Od PC jsem si vyslechl asi dvě stě dílů, takže vím, o čem mluvím. Vždycky jsem se jen otočil, abych se podíval na jejich "bojové scény", které mě neskutečně bavily. Herci neumí ani držet meč, natož s ním realisticky bojovat. A poslední perla, kterou jsem viděl, byla půlhodinová přednáška sultána na téma lásky k jeho ztracené ženě. Kdo ty kecy vymýšlel, to skutečně netuším... ()

eaglestar odpad!

Turecké hovno, kde se sebeprezentují jedny z nejhorších kurev, jaké Evropa kdy potkala. Pokud je toto normální a ještě to evropské televize budou kupovat, pak "chci", aby se natočila telenovela o křišťálové noci, vypálení Lidic, rekreaci nejen židů v koncentračních táborech atd. Pro pořádek, dílů jsem viděl (nechtěně) asi dvacet, aby někdo nepindal. ()

nikieny

Na začátek bych chtěla uvést, že jsem si myslela, že tuto tureckou telenovelu lidé (a především muži) odsuzují pouze z principu a přitom neviděli ani jeden díl. Nedalo mi to a musela jsem se na ni podívat. Zasvětila mě do toho maminka, která tuto telenovelu přímo žrala. Z počátku musím uznat, že historická podoba, kostýmy a výběr herců je velmi povedený, nicméně pokud jde o děj, je až moc vleklý, v některých dílech se prakticky nic neděje a v podstatě to je pro mě jen seriál na zabíjení času. Rozhodně jsem viděla horší telenovely, tato je alespoň zajímavá historických zasazením a kostýmy. ()

angelle

Viem, že skoro všetci tento seriál považujú za somarinu vhodnú len pre dôchodkyne, ale aspoň pre výbornú hudbu a kostýmy by som ho zaradila do modrej sekcie. ()

Shelma

Tak tohle je vážení fakt pecka. Absolutně úchvatný seriál. Natočený dle skutečných událostí + dobarvený příběhy plných intrik, vášně, lásky, bolesti... A na rozdíl od komerčních filmových jednohubek, kde je celoplošně jednoznačně vymezen kladný a záporný hrdina, tady je to tak nějak mix obojího. Tak jako v běžném životě nenajdete jen klaďase nebo záporňáka. Hltám díly jeden po druhém, jelikož jsem měla to štěstí, že jsem na tento skvost narazila až před dvěma měsíci. A nemohu se odtrhnout. A že tento seriál místní tupozraké osazenstvo hodnotí směrem k smetišti, mi rozhodně zážitek z tohoto seriálového drahokamu nepokazí :) ()