Velkolepé století

• Turecko Muhteşem Yüzyıl (více)
Turecko, (2011–2014), 255 h 35 min (Minutáž: 88–157 min)

Halit Ergenç, Nur Fettahoğlu, Selim Bayraktar, Selen Öztürk, Mehmet Günsür, Vahide Perçin, İlker Aksum, Meryem Uzerli, Cansu Dere, Yusuf Berkan Demirbag (více)

Série(4) / Epizody(139)

Turecký seriál o životě sultána Sulejmana a jeho panování v Osmanské říši. V příběhu se odrážejí turecké zvyky. Je založen na rekonstrukci života v paláci a harému. Vykresluje vztahy sultána k jeho lidu a k rodinným příslušníkům, především k jeho matce, obecně k ženám a otrokům.
Velkolepé století začíná. V roce 1520 mladý princ Sulejman přebírá vládu po svém zesnulém otci Selimovi. Je mu dvacet šest let, když se stává novým osmanským vládcem a u moci zůstane dlouhých čtyřicet šest let. Na svědomí má celou řadu reforem a v plánu velkou válku, která má Osmanskou říši proměnit ve světové impérium. Jeho život však vedle velkého snu o podrobení si světa ovládá krásná otrokyně Roxelana. Ta v touze po pomstě za smrt rodičů vstoupí do sultánova života a z řadové příslušnice harému se stane sultánovou nejoblíbenější milenkou a následně i manželkou. Vzájemná nenávist mezi ní a Sulejmanovou současnou ženou a matkou jeho syna vyústí v boj, který změní budoucnost Osmanské říše. (oficiální text distributora)

nurielka

Tento seriál sa mi páči, je to niečo, čo ma po dlhej dobe dokázalo zaujať, či už sa to týka histórie, aj keď nie všetko je presne podľa histórie a je tam veľa nezrovnalostí, ale aj z hereckého obsadenia. Čo si budem nahovárať, na tento seriál sa teším a žiadny seriál ma nenadchol tak aby som si o ňom zisťovala až také podrobnosti a detaily. O tom to ako sa žena, otrokyňa dokáže vypracovať až na vrchol a stať sa sultánovou manželkou so všetkými právomocami. K tomu to krásne prostredie a odevy, diadémy a náhrdelníky. Nie je to obyčajný seriál. Neviem sa dočkať ďalšej sezóny so sultánom. A ešte k tým "odpadom", ja sama si nedovolím hodnotiť iné seriály pokiaľ som nevzhliadla aspoň jednu sezónu. Takže im netreba pripisovať veľký význam. Obľúbená postava- Haseki Hürrem Sultan (Roxolana) ()

chrispe

Když to jelo poprvé, tak se babička mezi řečí zmínila, že se na to dívá. Překvapilo mě to, protože bych to do ní nikdy neřekla. A tak, když to jede teď, se na to dívám. Pravda, chytla jsem to až od nějakého stého dílu a tak můžu hodnotit jen část seriálu, ale řekla bych, že to není tak zlé, jak mi kdysi připadalo, že to může být. Možná je to tím, že od toho člověk nic nečeká. Bohužel to ale vypadá tak, že jak mě to docela chytlo, tak mě to i rychle přejde. Samé intriky, to mě moc nebaví. Ale o čem by to bylo, že jo. // 5.9.2013 Tak nám to skončilo! A já musím říct, že se mi ten poslední díl, zejména závěr, líbil hodně. Co mě trochu zklamalo SPOILER tak to, že si ta Mustafova matka nepodřízla tu větev pod sebou sama (myslím ten závěrečný řez) a úplně poslední věta seriálu - všechen dojem to hodilo do takové trapné polohy. ()

Avantgarda odpad!

Ano, ano Turecko má jen jednoho herce a proto ho musí obsadit do vše dvou svých seriálů, co hlavní roli. Bez něj by to asi nebylo dosti Turecké a nebylo by tam dostatečně dlouhých pohledů, protože zcela evidentně Halit Ergenç je největším odborníkem právě na tento druh hereckého projevu. Zcela určitě, nebýt oněch neskutečně dlouhých pohledů, měl by seriál místo 63 dílů, dílů jen 30. Ale proč bychom se připravovali o ty dlouhé pohledy?! ()

geek.ondra

Vynikající seriál plný, intrik, přesných herců, pěkných kostýmů a brilantní hudby. Obdivuhodný počin jehož hodnocení je velkou ostudou pro tuto databázi obzvlášť když vezmu v úvahu kolik (hlavně) netflixovských kravin je tady s takovou radostí vychvalováno ()

Tyna31

Tudorovci to nejsou ani náhodou...Ale...vůbec si nemyslím, že by to byla taková katastrofa jak popisují ostatní. Určitě to není klasická telenovela, to zaprvé. Zadruhé ani ta hudba mi tak strašná nepřipadá, musím říct, že úvodní song se mi vlastně líbí a i když herci za moc nestojí, alespoň jim nemůžete upřít docela pěkné kostýmy. ()

Aurewen

Myslím si, že je tu hodně lidí, co tenhle seriál ani nevidělo a dalo odpad pouze z principu. Já jsem se na seriál koukala dvakrát, jednou v Turecku, jednou u nás a docela chápu, proč se některým seriál nelíbí. Zkusme se na to podívat z druhé stránky. Taky si neumím představit, abych se v Turecku koukala na nějaký český seriál za dob Českých králů nebo středověku, moc lidí by to nepobralo a nic by to nikomu neřeklo, takže asi tak..Mně tento seriál při shlédnutí u nás přišel také komický, plný prázdných dialogů, nesmyslů ( ano, pro nás) ale dala jsem mu šanci, ze zvědavosti. V Tr byl tenhle seriál před rokem hodně populární, a ani se nedivím. Je na koho se koukat, pro dámy je to třeba Halit a pro pány je tam harém plný přikrášlených Turkyň. V originálním znění je seriál taky úplně jiný. Nechci seriál nijak vychvalovat, jen bych ho tak přísně nezavrhovala. Přiznávám, že se tam řeší kraviny, některé záběry jsou příliš zdlouhavé a někdy ten děj je o ničem, ale napětí nechybí, každá epizoda končí něčím, na co je třeba zase čekat do dalšího dílu. Oceňuju kostýmy, které jsou fakt nádherné, dobovou hudbu a to, že někdo je na svou historii tak hrdý a dokáže o tom ještě natočit seriál a vrátit se tak, alespoň z části, zpátky v čase.. Tohle mi na českých seriálech chybí. Trocha nacionalismu by nám taky neuškodila!!! ()

drStanek

Jasně, že je to sračka. Ale po nutném porovnání s ostatníma telenovelama, co si vybavím, má tahle prostě navrch. ()

Zetwenka

I. řada - 1520 l.p. děj začíná Unesením Alexandry(Roxolany z domova a zavražděním blízkých a dopravena do harému) a Sulejman I se stává sultánem. Je zaměřena na poznávání postav budování vzájemných vztahů a postavení, intrik. Alexandra se potká se sultánem a plně ho okouzlí a vzniká tu nenávist od Mahidevran, ani matka Sultána ji neměla v oblibě. Ibrahim ( zde sledujeme jeho postup dozorčí komnat, vezír a velkovezír) věrný pobočník jeho výsosti si najde zalíbení v sestře vládce, Hatitce. Mahidevran měla dosud navrch protože byla jedinou ženou sultána a dala říši syna - prince Mustafu. Pak však Hurren (dostává své nové jméno) postupuje v harémovém členění je favoritkou a konkubínou - - porodí chlapce Mehmeta a pozice jsou vyrovnané a navíc je zdatná intrikánka. Dále se Hurrem narodí dcera Mihrimah a Selim. Zároveň jsme svědky událostí bitev o 1521 Bělehrad, 1522 Rhodos a 1526 bitvu u Moháče (která měla vliv i pro naše země koruny české) 2. řada. Hurrem nosí už přívlastek sultánka a dostává svobodu, i když je pořád nerovna původem a je ji připomínáno bývalé otroctví, zde porodí 4 syna Bajezita a její pozice se zdá být už neotřesitelná. Princ Mustafa dorůstá a učí se s otcem a je připravován na řízení provincie Manise. Ibrahim paša s manželkou Hasittice ne a ne najít štěstí. A Sulejman se žení vezme si Hurrema poruší tak dávné pravidlo sultánů... Hurrem se po smrti Valibe sultán (matky sultána) dostává na starost harém poté co Máhideran selže. 3. řada 1536 -Mocenské boje, poprava z nejedné z hlavních postav a úmrtí dalších, tak jak je psáno v kolech času. Bitvy námořní, výboje pod osmanským pirátem Chajruddín Barbarossy, po obsazení dalších území v Severní Africe tak Osmanská říše přechodně zcela ovládla převážnou část Středozemního moře. 4. řada Děti dospívají. Mají své rodiny a touhy, začínají bratrovražedné boje o moc, Poprava z jednoho synu a pozdní éra vlády Sulejmana a i dalšími nezdary a ztrátami jak život přinášel a odnášel. Léta 1539 - 1543 A končíme 1566 zachycen zkrátka celý život jednoho jejich vládce. A ještě letmý záběr do tváře nástupce. Kdo pak jím z jeho synů je? Je to podáváno z druhé strany, jak se dobývala Evropa. Záběry použity ze seriálu i v dokumentu Habsburkové proti Osmanům (TV film) (2014). Seriál se mi líbil, bylo to něco úplně jiného a rozhodně zajímavějšího než samé reality  a krimi, ordinace, kterými jsou tv přeplněny. Viděno: všechny díly. ()

filip289

Tak TV Markíza už ako tradične začína klamať jej sprostých divákov tým že v Turecku je to neskutočný trhák, ktorý má neskutočne pútavý príbeh, hlavne že sledovanosť jeho 2. série je značne nižšia. Nech sa páči, taký debil, aby ma nakŕmili týmto nie som. Očakávam sračku ktorú pravdepodobne aj dostanem, no predčasne nehodnotím, možno nájdem odvahu na pozretie pár častí, ked ma samozrejme nenaserie neskutočné otravné každodenné promo.. a som zvedavý ako bude už spomenutá televízia naťahovať tento seriál.. Markíza plánuje vysielať Sultána až v 120 častiach! Sprostá Slovač, tešme sa!.. ()

TMontana odpad!

Neviem ako može niekto pozerať taketo blbosti. Rodičia ak chcete potrestať deti tak im pustite toto. Hodnotim odpad. ()

DEMON

Jednoznacne nezasluzene v ciernych cislach. Vyborne kostymy, slusna vyprava, historicky na dobre urovni. Rezia a herecke vykony samozrejme nie su dychvyrazajuce, ale stale to s prehladom prekonava ktorykolvek novodoby slovensky serial, ktory som mal moznost zhliadnut. Davat tomuto serialu odpad je, podla mojho nazoru, hanebne. ()

topi80

Hehe, občas stihnu zahlédnout kousek, když čekám na další film, a vždycky se tím totálním patosem královsky pobavím. ()

haffen odpad!

Tak tento serial je skutočný masakeeeer!!! :D Kľudne sa rozpravaju dvaja blbci a do toho hudba že mam pocit, že pozerám Aliens. Desať sekund záber na sultana, desať stolička, potom sultan, odchádzajúci dedo s divným kvetináčom na hlave, sultan, dvere, stolička, dedo, dvere, sultan, stolička a uz je 5 min. tej sračky v ťahu. Neskutočne čo ľudia dokážu pozerať. Radšej zapnem Očko a budem čakaľ na najnovší house hit Pariž Brusel Hilton... 0%! P.S. tí čo hovoríte, že treba pozrieť viac dielov a potom súdiť. 5 minút je dosť! Pozerať aspoň tri diely, tak buď zošaliem, rozmlátim televízor, alebo si to hodím. Toto normálny človek nemôže vydržať. ()

Agneszka

Tohle hodnocení, tyhle komentáře opravdu nechápu... zvládl jsem jen 3 díly, ale celé aby mě nikdo nenařkl. Viděla jsem celé 4 díly a stačilo mi... Cože??? To už Vám vážně chybí soudnost? Nemáte rádi telenovely, v tom je hlavní problém, já nesnáším sci-fi. Přijde mi nesmyslný, hloupý a nudný. Dávám proto Metrixu odpad? Ne, je třeba hodnotit objektivně vzhledem k žánru. Telenovela je prostě telenovela. Nemůžete od ní čekat nic extra, tak to prostě je. A cpát to do odpadu, protože Vám tohle nesedí je víc než ubohé. Tak na to nekoukejte, soustřeďte se na to co Vás baví, ale přetrpět 3 díly abych tomu mohl dát odpad a na počítadle mi naskočilo o film víc. Já jen koukám s otevřenou pusou a nemám slov. Není tam nic objektivního, jen rozpatlávaný odpor k vyjadřování emocí a trapným ženským dialogům- ty jsou ovšem trapné i v reálu, protože ženský vždycky řeší kraviny. Nojo předsudky, nulová empatie, ochota vůbec něco prožívat... pochopím tenhle životní postoj. Nepochopím, proč se někdo takový vůbec snaží vidět alespoň kousek dílu aby mohl kritizovat. Je to fakt smutný. ()

BoB.2 odpad!

Sledovat tuhle věc je naprosté utrpení ,radši bych visel za koule v průvanu než sledovat další díl dialogy,herecké výkony,hudba dokonce i úvodní titulky jsou tragické. Yağmur Taylan, Durul Taylan mě dluží 45min života. ()