The ABCs of Death

• Slovensko Abeceda smrti (festivalový název)
Povídkový / Horor / Thriller / Animovaný / Komedie
USA / Nový Zéland, 2012, 129 min

The ABC's of Death je ambiciozním dílem, které bylo natočeno na části, na kterých se podílelo v režii přes dvě desítky světových talentů filmového žánru. Inspirován dětskými vzdělávacími knížkami ABC, je film složený z 26 jednotlivých kapitol, kde ke každému režisérovi je přiděleno jedno písmeno abecedy. Režiséři potom dostali volnou ruku jak vytvořit příběh, kde nesmí chybět téma smrt. (Nivenx)

Trilobajt

A) APOKALYPSA 3/5; B) BIG FOOT 2/5; C) CYCLUS 1/5; D) DOGFIGHT 5/5; E) Exterminate 3/5; F) Fart 1/5; G) Gravitace 1/5; H) HYDROELEKTRICKÁ DIFUZE 5/5; I) INGROWN 4/5; J) JIDAI GEKI 3/5; K) KLUTZ 4/5; L) LIBIDO 5/5; M) MISCARRIAGE 1/5; N) NUPTIALS 4/5; O) ORGASMUS 1/5; P) PRESSURE 3/5; Q) QUACK 2/5; R) REMOVED 3/5; S) SPEED 3/5; T) TOILET 2/5; U) UNEARTHED 4/5; V) VAGITUS 5/5; W) WTF 1/5; X) XXL 5/5; Y) YOUNG BUCK 3/5; Z) ZÁNIK 2/5 ()

contreras

Velmi slušné, rychle odsýpá, slabší kousky nestihnou začat nudit a ty silné ukážou prostě maximum během chvilky. Víc takových filmů bych uvítal, někdy je totiž v tomto žánru dlouhá (obvyklá) stopáž na obtíž a dobré krátkometry musíte hledat, respektive se prokousávat hromadou sraček z dílen zfetovaných a nezkušených studentů (nic proti nim, začínat se nějak musí) bez rozpočtu. Jinak kamera Karima Hussaina a režie Srdjana Spasojeviče je jasné lákadlo a je v podstatě povinností to vidět. ()

Pokri

Boli tam skvelé kúsky. Dogfight síce nie úplne hororový, ale inak režisérsky i scenáristicky vybrúseny. Removed ide najmä po vizuálnej stránke, Spasojevič sa s príbehom mohol vyhrať viac. Youngbuck parádna zvrhlosť so skvelou hlavnou postavou a osobný favorit XXL, kde sa Gens predviedol v najlepšej forme. Za to West, Schnepp a Traucki snáď zašli do prvého baru a celý budget prepili, inak si ich fušerskú prácu neviem vysvetliť. Ostatné kúsky mi v pamäti neutkveli, neurazili, no nepotešili. ()

momii

Skvělej nápad, ale zpracování nic moc, ale nedá se nic dělat, to k alternativám často patří. +10 za D for Dogfight za milou kameru a revánž, L for Libido se mi líbilo nejvíc, O for Orgasm za lehký D/s,Q for Quack, W for WTF a F for Fart za hloupej humor,X for XXL za skladbu, Y for Young buck a Z for Zetsumetsu už jen proto, že jsem hned věděla že jde o Nishimuru. ()

Googooplexer

Dobrý nápad, inak hrozné. Niektoré príbehy super, a niektoré úplne desivo blbé. Tých super bolo naozaj málo (dogfight aj pre mňa najlepší) a tých úplne desivo blbých bolo úplne desivo veľa. Ľutujem vynález abecedy. Mohli to urobiť v "digitálnej forme" - jeden príbeh na "1" a jeden príbeh na "0" a za 20 minút by bolo po paráde a nikto by nenadával, pokojne by si mohlo tie 2 príbehy robiť aj 260 režisérov naraz. Tie 3 hviezdy sú za asi 3 dobré príbehy, tak sa nedajte pomýliť, ostatných 105 minút stojí za "odpad". ()

7deni_deni7

Tenhle "film" mě naprosto dostal. U jeho sledování jsem nevěděla zda se smát, nebo brečet... I přes mé velmi nízké očekávání, se mi dostalo ještě horší pohled než jsem si myslela. Horory miluju, ale u tohoto opravdu nevím, jestli to mysleli vážně...Pro mě bohužel ztracené 2 hodiny... ()

janejudyjune

Nejvíce mě asi šokovaly asijské filmy, které jsou napěchované erotikou a perverzí, i když, co je perverzní, je otázka názoru. U některých filmů jsem se zasmála, některé byly trošku nudné. Velice rozmanité. Nemohla jsem se dívat na rozšlapávání kočky ve filmu Pressure a při XXL se mi zdálo, že pila projíždí i mnou. Líbila se mi rozmanitost a nápaditost toho, co vše se dá udělat s jedním písmenkem a to i s tak šílenými jako je X a Q. ()

+sfinx+

Smrt jako téma se dá uchopit mnoha způsoby - může z toho být černá komedie, akční film, filozofická úvaha nebo pouhá vyvražďovačka. Bohužel tady to poslední převládá, ale tupou akci si může dovolit jasně zaměřený klasický film. Ne tak krátkometrážní kolekce. Tam by měla být jasná, stručná myšlenka nebo zajímavý zvrat. To, co pak předvádějí někteří režiséři (F), to je zkrátka nechutné. QTVX patří k těm lepším - to ale pouze znamená, že Q ví něco o ironii, T je zajímavě zpracováno a dá se tam najít i děj, to samé platí pro V a X má snad i nějakou myšlenku. Těmto režisérům bych doporučil kompilace Vine videí - pokud jde o výběry těch nej, tak drtivá většina z nich ukáže i za těch necelých 10 vteřin více myšlenek a děje než tohle (a to nezmiňuji zábavnost, originalitu,..). ()