The ABCs of Death

• Slovensko Abeceda smrti (festivalový název)
Trailer
Povídkový / Horor / Thriller / Animovaný / Komedie
USA / Nový Zéland, 2012, 129 min

The ABC's of Death je ambiciozním dílem, které bylo natočeno na části, na kterých se podílelo v režii přes dvě desítky světových talentů filmového žánru. Inspirován dětskými vzdělávacími knížkami ABC, je film složený z 26 jednotlivých kapitol, kde ke každému režisérovi je přiděleno jedno písmeno abecedy. Režiséři potom dostali volnou ruku jak vytvořit příběh, kde nesmí chybět téma smrt. (Nivenx)

Trailer

JASON_X

Trochu (vlastně hodně) nevyrovnaná kvalita i nevyhraněný žánr/styl jednotlivých povídek, ale není se čemu divit, když je jich ve filmu tolik, co písmen anglické abecedy. Rozptyl v rozmezí horror, sci-fi, thriller, artovina, animák, groteska, nechutnost nebo i nezařaditelná nepochopitelnost. Na čtyři až pět hvězd v kategorii "kraťas" (napříč všemi žánry) vidím příběhy B, Q, R, S, U, V a X, na necelé čtyři pak C, I, N, P. Bezkonkurenčně nejnechutnější a nejdivnější je potom japonské (jak jinak) F. ()

lestyna

Je velmi těžké hodnotit film jako celek. Jelikož část příběhů se mi líbila a potěšila mě, druhá naopak zklamala, či dokonce znechutila. Ale, jelikož musím udělit hodnocení všech dohromady, dávám 2*. Bohužel víc si to nezaslouží. Už z důvodu, že těch horších bylo podstatně víc. Ovšem byly tam příběhy, které stály zato např.: X Is for XXL- Velmi povedené dílo i když pěkně nechutné. B Is for Big foot- Ani nebylo potřeba přílišné brutality, přesto děsivé a poutavé. K Is for Klutz- Ani ne tak horor, jako vtipná animace. T Is for Toilet - Další velmi zábavná, dobře udělaná, krvavá animace. To jsou příběhy, které si u mě získala plus. Ovšem nemůžu a ani nechci opomenou toto dílo: F Is for Fart- Nechápu, že něco takového do filmu vůbec dali. Stupidní, hloupé a totálně nesmyslné !!! ()

Radiq

Většina z příběhů stojí za hustou dávku podpažního smradu a z některejch je mi trapně, jak je to blby. Na druhou stranu se tam najdou tak 3 vyjimečny. Ale to je z 26 docela málo. Taky je tam dost takovejch pruměrně dobrejch, pak dost podpruměrně suchejch a chvilema mě to aji bavilo. Ale pak dycky přišlo něco, u čeho sem trpěl. ()

dr.horrible

Názvy jednotlivých poviedok sú vo filme spolu s menami tvorcov uvádzané vždy v závere a občas plnia úlohu pointy, takže nebudem spoilerovať a pre ich označenie budem používať iba začiatočné písmená. A. (Nacho Vigalondo) - Čiernohumorný úvod... Takto som si v podstate predstavoval celý film... 70%; B. (Adrián García Bogliano) - Prerozprávanie Urban Legend o mexickom Big Footovi. Atmosféra by ešte ušla, ale keďže sa v tejto téme celkom vyžívam, som pre povrchné spracovanie mierne sklamaný... 40%; C. (Ernesto Díaz Espinoza) - Zaujimává téma, bohužiaľ videná už viackrát. Navyše to akurát v najlepšom skončí... 50%; D. (Marcel Sarmiento) - O tomto asi netreba nič písať. Super videoklip, super pointa, krv ... 90%; E. (Angela Bettis) - Sklamanie. Angelu Bettis mám celkom rád, no očakával som (ani neviem prečo) niečo na štýl May a dostalo sa mi grotesky o pavúkovi... 40%; F. (Noboru Iguchi) - Chcel som napísať najnechutnejšia poviedka celého filmu, no konkurencia je príliš silná a toto bolo skôr trápne ako nechutné. Paradox medzi nevinnosťou ázijskej študentky zamilovanej do svojej učiteľky a čistým nefalšovaným fekalizmom je sám o sebe natoľko divný, že jeho spracovanie radšej ani nebudem hodnotiť (bolo by to ale dosť nízke číslo). Jediný svetlý okamžik je akýsi náznak sexuálneho napätia v úvode (keď nerátam prvé F), zvyšok niekde medzi rozčarovaním a znechutením... ?; G. (Andrew Traucki) - Absolútne nič, o ničom... 0%; H. (Thomas Cappelen Malling ) - Záber na buldoga v uniforme (vyzerá to lepšie než to znie) ma celkom potešil, len ten zvyšok je malinko prestrelený ... 60%; I. (Jorge Michel Grau) - Jedna z najlepších poviedok. Surová atmosféra doplňovaná dobre vybraným, znervózňujúcim hudobným podkresom a zároveň asi najväčšia depresia celkovo... 90%; J. (Yudai Yamaguchi) - Segment J si moju pozornosť udržal vďaka vtipným a podareným trikom. Pointa (alebo skôr myšlienka) je ale nepostačujúca... 60%; K. (Anders Morgenthaler) - Animák o hovne a to doslova. Nejde o vyslovene nepodarený segment, iba netuším, čo robí v hororovom filme... 40%; L. (Timo Tjahjanto) - Pomerne silné kafe. Niečo podobné som očakával od Spasojeviča... 80%; M. (Ti West) - Jedna z tých poviedok o pointe v názve. Ti West je spolu s veľkým Jaumem môj najoblúbenejší žánrový režisér a samozrejme som čakal viac. Ale! Vždy som si zakladal na hodnotení filmov v rámci žánru, kategórie a podobne, a ak nepoznáte dopredu názov, alebo pointu samotnú, ide o pôsobivé, mierne znepokojujúce dielko (samozrejme v rámci kraťasov o minútovej alebo kratšej stopáži). V porovnaní s druhou kratučkou poviedkou (G), vyhráva West čo do atmosféry, pointy a hlavne na rozdiel od Traucki-ho, dokáže aj na tak malinkom priestore niečo povedať... 60%; N. (Banjong Pisanthanakun) - Trápna groteska, tentokrát s papagájom... 20%; O. (Bruno Forzani a Hélène Cattet) - Pravdepodobne jediný, nefalšovane artový segmentík tohoto ojedinelého projektu. Vynikajúco natočený, akurát neviem o čom... 70%; P. (Simon Rumley) - Á ďalšia depresia. Ten prístup sa mi celkom páčil, aj keď viac ako horor mi to pripomínalo Harmony Korinea. Možno trochu mimo žáner, ale stále pôsobivé... 70%; Q. (Adam Wingard) - Toto ma sklamalo. Podľa komentárov som čakal pomerne dosť, no Q je iba jednoduchá anekdota s predvídateľným koncom... 50%; R. (Srdjan Spasojevic) - Na Srdjana som sa po Westovi tešil najviac. ERko - príznačný názov pre režiséra Srbského filmu. Jeho príspevok je význačný naturalizmom a nebývalou odpornosťou, no dosť viditeľne mu chýba záverečná pointa... 70%; S. (Jake West) - GP záležitosť. Úvodná béčkovosť na hranici sebaparódie je vystriedaná kratučkou intenzívnou scénkou, ktorá poviedke dodáva metaforický význam a nádych depresie zároveň... 80%; T. (Lee Hardcastle) - Toto už všetci videli, tak nebudem opakovať, čo som svojho času napísal do komentáru, iba podotknem, že ide o jednu z dvoch animovaných (v tomto prípade plastelinových) segmentov, pričom T-čko je ten lepší... 80%; U. (Ben Wheatley) - Wheatley ako jeden zmála natočil absolútne klasickú hororovú scénku. Poteší, no nad priemer ju ťahá iba práca kameramana... 70%; V. (Kaare Andrews) - Slušne natočené, ale moc mi to teda nesadlo. A skôr než horor je to sci-fi... 60%; W. (Jon Schnepp) - Zas jedna poviedka čo si zakladá na výstižnom názve. Najlepšie je nepoznať ho dopredu a len tak mimochodom, pekne vystihuje moje pocity v jej závere (čo bol dúfam zámer)... 60%; X. (Xavier Gens) - Jednoznačný vrchol filmu. Keby takto vyzeralo celé ABCs of Death, išlo by nepochybne o žánrovú udalosť sezóny... 100%; Y. (Jason Eisener) - Parádne zostrihaná úchylnosť. A zaradenie Eisnerovej poviedky za Gensa bol tiež celkom dobrý nápad, pretože aspoň necítiť nejaký výrazný kvalitatívny prepad... 90%; Z. (Yoshihiro Nishimura) - Srandička na záver a podobný názor mám vlastne na celý film: O čom to bolo nechcem vedieť a hlavne už nechcem vidieť scvrknuté ázijské penisy, ale aj keď som na to pozeral s otvorenými ústami, bavil som sa celkom dobre... 60% PS: Cez záverečné titulky zaznie klasika http://www.youtube.com/watch?v=o7l8rlnMpCI () (méně) (více)

PetrPan

ABCs Byl Celkem Dobrý Efektní Film Glorifikujicí Horor. Interpretrace Jednotlivých Kapitol, Lépe Miniatur, Nabyla Ovšem Příliš Qalitativně Rozporuplné Struktury. Typické Ukázky Variability - WTF↓, XXL↑, Youngbuck↔. Za *** ()

• V příběhu "W is for WTF!" je možné vidět na zdi studia pověšenou repliku meče z filmu Barbar Conan (1982). (Beckett51)
  • Dítě na filmovém plakátu je syn režiséra Karee Andrewse. Objevilo se také v jeho režijní sekvenci. (Dr Lizal)
  • Tento horor bol v Nemecku zakázaný kvôli násilnému obsahu a možnému vplyvu na mladistvých divákov. (Marceloo)