The ABCs of Death

• Slovensko Abeceda smrti (festivalový název)
Povídkový / Horor / Thriller / Animovaný / Komedie
USA / Nový Zéland, 2012, 129 min

The ABC's of Death je ambiciozním dílem, které bylo natočeno na části, na kterých se podílelo v režii přes dvě desítky světových talentů filmového žánru. Inspirován dětskými vzdělávacími knížkami ABC, je film složený z 26 jednotlivých kapitol, kde ke každému režisérovi je přiděleno jedno písmeno abecedy. Režiséři potom dostali volnou ruku jak vytvořit příběh, kde nesmí chybět téma smrt. (Nivenx)

Karamanlis

The ABCs of Death je skutočne ambicióznym a nápaditým počinom - natočiť poviedkový horor, zložený z 26 nezávislých príbehov, zoradených podľa abecedy, pričom každý z nich má na svedomí iný režisér, to je vcelku odvážna myšlienka, bohužiaľ jej realizácia nakoniec dopadla omnoho skromnejšie, než som dúfal. Napriek tomu, že do projektu sa podarilo dotiahnuť niektoré zaujímavé filmárske mená ako Gens, Nishimura, Jake West či Ti West, výsledok nie je nijak svetoborný, nakoľko tvorcovia si toho na ramená naložili viac než dokázali uniesť a niektoré sotva párminútové epizódky ma absolútne nezaujali a z môjho pohľadu mali asi takú výpovednú hodnotu ako bežná televízna reklama s koncom, snažiacim sa byť za každú cenu vtipný a originálny. ()

Stanislaus

A-B-C-D, kočka přede, ... - tak zní dětská říkanka, nicméně tento krvavý povídkový soubor složený z krátkometrážních filmů rozhodně není pro malé publikum. Kvalita jednotlivých povídek je velmi kolísavá, od slušných až po úplný odpad. Nejvíce mě zaujala písmenka S (Speed), K (Klutz) a T (Toilet). Nejhoršími, nejtrapnějšími, či bezúčelně nejkrvavějšími povídkami byla písmenka F (Fart), H (Hydro-electric Difusion) a Z (Zetsumetsu). Zkrátka ve výsledku, když jsem si to všechno sečetl a podrhnul, tak jde spíše o podprůměrnou záležitost, ke které jsem se dostal čirou náhodou přes režiséra, jehož povídka mě upřímně zklamala. ()

ScarPoul

Ono je to veľmi rôznorodé dielko s niektorými silnými filmami a s niektorými úplne na hovno. Pravdou je, že samostatne každý pôsobí neucelene a nedotiahnuto. V rámci celku experimentu sa na tom ale dá zabaviť rovnako ako sa dá nudiť. Takže niekde na pol cesty. A - Nacho Vigalondo - samoúčelnosť bez opodstatnenia. Výsledná pointa celkom hlúpa. Na konci zostáva otázka Prečo? A tak by to vo filme nemalo byť. Ani v tom krátkom. 30 % B - Adrián García Bogliano - Urban Legend v prvotriednom prevedení. Má to hlavu aj pätu a hlavne si to veľmi krásne pohráva s fabulou. Svet kde trepneme prvú blbosť aby sme si zasúložili, len aby sme neskôr zistili, že sme vlastne vymysleli pravdu je super prvok. 80% C – Ernesto Diaz Espinoza – Dobrý nápad, ale tak utopený v snahe byť iný a zaujímavý, že sa z toho nakoniec stane len úsmevný pokus bez nápaditosti. 40% D – Marcel Sarmiento – Nebyť posledných dvoch záberov bolo by to dokonalé. Strašne nad vecou. Formálne prepracované a s výbornou pointou – 90%. E – Angela Bettis – Na začiatku som bol dosť sklamaný z myšlienky. Potom to začalo byť zaujímavé a nakoniec to znova vystrelilo do prázdna. Digitálne pavúky sú síce veľké zlo, ale zase odtiaľ potiaľ. 30% F – Noboru Iguchi´- Japonské uniformy, fekalizmus, lesbičky a perverzita a určitým spôsobom ničenie ideálov o dokonalosti žien. Výborné – 90% G – Andrew Traucki – Chápem, že sa týpek chcel zabiť a chápem že s Go-pro kamerou sa všetko javí lacné. Ale načo samovražda v slanej vode, kde by mal byť aspoň žralok, keď existujú lieky a alkohol. Bez jediného originálneho nápadu. 10% H – Thomas Cappelen Malling – Tak iné a tak divné, že sa mi to nesmierne páčilo. Vidieť kozy nacistickej líšky a zároveň byť hranou verziou Looney Toones sa nepodarí každému. 80% I – Jorge Michel Grau – Nebuďme poetický vtedy keď máme byť nepríjemný. Atmosféra fajn, ale niektoré veci by sa skrátka nemali povyšovať na umenie. A toto je príliš všedné, než aby som to mohol náležite oceniť – 40% J – Yudai Yamaguchi – Ak Harakiri tak Kobayashiho. Toto je strašne trápne – 10% K – Anders Morganthaler – Vražedné hovno. Celý čas som si hovoril – treba ho vrátiť do riti a tak sa aj stalo. Výborné. 90% L – Timo Tjahjanto – Myslím si, že morálne najskazenejší film. Ale na druhú stranu výborné prevedenie. A všetky hranice boli pomaly rúcané. Škoda tej peknej Thajky. 90%. M – Ti West – Epizodka bez zmyslu, alebo vyvrcholenie. Nesympatická hrdinka a veľmi lacné prevedenie. 10% N – Banjong Pisanthanakun – Nebyť finálnej vraždy bol by to super skeč. Bohužiaľ to asi chcelo niečo čo smeruje k tej smrti inak je to strašne lacné. Škoda. 60% O – Bruno Forzani a Héléne Cattet – juxtapozícia vizuálne krásnych obrázkov, hrajúcich sa na niečo umeleckejšie než v skutočnosti sú. Prsia potešia, ale výsledný efekt sa nedostaví. 50% P – Simon Rumley – Na pomerne krátkej minutáži celá jedna sociálna sonda do života jednej rodine. Síce hlavná hrdinka pôsobí ako chlap, ako preoperovaný chlap ale výsledná pointa veľmi uspokojujúca. 80% Q – Adam Wingard – Cicky a zároveň nápaditosť a vtip? Veľmi veľmi dobré. 90% R – Srdjan Spasojevic – Robené len pre efekt. Buďme nechutný, buďme vizuálny, buďme šokujúci, ale kde nie je zmysel, alebo účel, tak je to strata času. 50% R – Jake West- Výborná béčková záležitosť s transcendenciálnou pointov. Takto mala vyzerať nejaká časť Grindhouse – u. 90% T – Lee Hardcastle – Výborné, krvavé a vtipné. 90%. U – Ben Wheatley – Upír vo veľmi dobrom prevedení. Ale bez nápaditosti. Niekde na pol cesty. 50% V – Kaare Andrews – béčkové sci-fi s fajn vizuálom. Niečo ako japonské animé v hranej forme. Ale treba byť trocha nad vecou. A to som ja pri tomto nebol. W – Jon Schnepp – prvých 10% za úvodnú animáciu a druhých 10% za troliu bojovníčku. Inak strašná blbosť. 20% X – Xavier Gens – Ako reklama na šalát je to super. Ale znova snaha byť zaujímavý a spoločensko kritický tu nie je podaná tak satiricky ako by mohla. Lebo keď chudnúť tak nôž je strašne dementný nápad. 40% Y – Jason Eisener – retro hudba, pôsobivý vizuál a xsicht údržbár. Ale čím bližšie k pointe tým väčšie krútenie hlavou. 50% Z – Yoshihiro Nishimura – Dr. Divnoláska a Japonsko. Alebo ultimate guide to the Japanese culture and perversity. A ešte k tomu chutná polievka a sushi. Divnosť, ale strašne dobre spravená. 80%. () (méně) (více)

chezush

Ufff.. dost jsem se na tenhle kousek těšila. Jména režisérů pro mě byla největší lákačkou, ale to co někteří předvedli... jsem nasraná. Ale vážně nasraná, protože po celou dobu sledujete plýtvání potenciálu. Režiséři měli ''volnou ruku'' a rozpočet 5000 dolarů, se kterým dostali za úkol natočit krátký film, který by zachycoval jakýkoli způsob smrti. No a když vidím tu promarněnou šanci, tak jsem akorát rozčílená. Největší zklamání bylo M is for Miscarriage od Westa, protože to co vytvořil.. to mi hlava nebere. A F is for Fart snad ani chápat nechci, to je opravdu nad mé chápání. Nebudu tu rozepisovat každou povídku zvlášť, ale nejvíce se mi líbilo D is for Dogfight, L is for Libido, T is for Toilet, U is for Unearthed, X is for XXL a Y is for Youngbuck. Ty špatné části ale převažují a pár velmi dobrých částí to bohužel nezachrání. Takže jako celek to působí nevyrovnaně a celkový dojem je zklamání. ()

EvilPhoEniX

Zajímavé, Zábavné, Trapné, Excelentní a Choré! Není to vůbec špatný film! Některé povídky jsou bezcenné a k ničemu, některé působí jako maléj Mistrovskéj KUS! Vítěz je bezpochyb D: is for Dogfight: Na tohle jsem celou dobu Koukal s otevřenou Tlamou a s ovisnutným jazykem... Slow Motion tomu přidal Hodně ! Další super zvrácené Kousky, které se povedly ! X:is for XXL, L: is for Libido, V: is for Vagitus, R: is for Removed U: for Unearthed.. Nejhorší, nekoukatelné Povídky : M:Miscarriage, G: is for Gravity, W: is for WTF, F: is for Fart, E: is for Eterminate! ()

• V příběhu "W is for WTF!" je možné vidět na zdi studia pověšenou repliku meče z filmu Barbar Conan (1982). (Beckett51)
  • Na post 26. režiséra byl vypsán konkurz, který vyhrál Lee Hardcastle se svým příspěvkem z modelíny. (Corpsegrinder)
  • Tento horor bol v Nemecku zakázaný kvôli násilnému obsahu a možnému vplyvu na mladistvých divákov. (Marceloo)