Snímek se odehrává ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Pojednává o Saulu Auslanderovi, maďarském Židovi a příslušníkovi tzv. Sonderkommanda, jehož členové byli od ostatních osvětimských vězňů zpravidla izolováni a měli na starosti ty nejstrašnější práce. Saul chce uprostřed mašinérie průmyslového vyvražďování důstojně pohřbít svého nevlastního syna. Film přitom připomíná až „umělecký horor" a poprvé v dějinách kinematografie ukazuje Osvětim jako chaotickou a přitom bezchybnou továrnu na smrt, jejíž chod musí udržovat sami vězni. (Film Europe)

LEATHERFAC

Vzhledem k tomu, jaké filmy poslední roky dostávají Oscary, kdy tahle cena začíná znamenat spíš stigma, nebo polibek smrti, nežli poctu, mě Oscar pro tenhle film vůbec nepřekvapuje. Od první chvile jsem měl zlé tušení, které se po pár minutách začalo naplňovat. Takže přátelé - kdo čekáte další silné drama z Osvětimi (ano - bylo jich natočené ještě málo), budete asi zklamaní. Obzvlášť pokud nenávidíte filmařské experimenty z formou tak jako já. Film sledujeme nikoli očima hlavní postavy, ale kamera chodí celý film jakoby za ní. Takže Saulovi většinu filmu koukáte na záda a všechno kolem je rozmazané, ostřené hlavně na něj. Tahle forma filmového vyprávění mě začala prudit přesně po prvních pěti minutách. No pokud by Saula hrál alespoň trochu sympatický herec a děj si místo sledování té nejpitomější postavy z celé Osvětimi vybral kohokoliv kolem něj, možná by to bylo koukatelné alespoň do poloviny. Bohužel polodementní Saul, se namísto všech kolem, kteří všichni přemýšlí jak zachránit sebe, případně své rodiny, rozhodně hledat rabína a pohřbít mrtvolu cizího kluka (kterých jsou kolem tisíce) a to za okolností, kdy jsou lidi kolem stříleni bez ptaní byť jen za blbý pohyb, blbý pohled. Naneštěstí jemu a režisérovi tohle dává kupodivu nějaký smysl. Mimochodem, tohle je další film z Osvětimi, který si jako téma vybral debutující režisér. První byl režisér Šedé zóny. A já se znovu ptám: proč? O tom, z jakého důvodu dal někdo neznámému režisérovi bez zkušeností prachy, ani nemluvě. Nejvíc přeceněný film za posledních 20 let. ()

jakeer

Veľmi dobre využitie kamery. Divák má pri prechádzaní sa hlavného hrdinu koncetrákom pocit, že je tam spolu s ním, čo len umocňuje mrazivý pocit. Postupom času však napriek vážnosti vážnosť danej problematiky sa divák prestáva sústrediť a o osud hlavného hrdinu stráca záujem. Až priveľmi sa tlačilo na pílu, inak to mohlo byť dokonalé. ()

B4TM4N

Jakkoliv to zní nepatřičně, má Saulův syn proklatě blízko ke Cuarónově Gravitaci: brilantně nasnímané, v na dřeň očištěném základu mrazivě působivé dílo, které této ryzí strohosti bohužel zcela nevěří a zpětně ji balí do přebytečných atraktorů (zde eskapistická, příliš prvoplánově filmově-scénáristická linie). ()

EKLEKTIK

"Vyměnil jsi živé, za mrtvolu." Marná snaha hlavního hrdiny, sehnat rabína a pochovat syna, jako podobenství marné snahy bojovat proti mašinerii továrny na smrt zrůdného režimu, zobrazená bez typyckých klišé, dojemného kýče, či snahy o vytvoření jakési atrakce pro diváky. ()

Romario

Holocaust podaný divákovi touto formou se zaručeně vryje pod kůži a už tam zůstane. Velmi silný zážitek. V kině by po promítání bylo slyšet spadnout špendlík, nikdo ani nedutal. Nemyslím si, že by se jednalo o už vyčerpané téma. V době různých Kotlebů a dalších popíračů vyhlazování židů si toto musíme připomínat stále. ()

Hanys_

Závěr silný, kamera originální, v rámci autentičnosti tohle dokáže porazit asi už jen VR..jen vůbec netuším, co tím Saulovým příběhem tvůrci chtěli vlastně říct. Jestli to měla být nějaká metafora, tak jsem ji prostě nepobral. slabší 3. ()

F.W.Colqhoun

SPOILERY. Hezké, trochu naturalistické. Saulův syn nebaví a je dobře, že se toho vystříhává. Záměru pozvat diváka na brigádu do nejhoršího možného provozu (věřte, že si divácky máknete) by to bylo na škodu. László Nemes se soustředí na vtažení do univerza o jediném centru a jediném, posledním úkolu; svět ovládaný logikou konce, který nastal již před pěti minutami. Lakonické scény z výroby jako v Kolbence, ozvučeného výhradně šepoty a výkřiky, vystupňují intenzitu rychle až k otupělosti. od téměř začátku do skoro konce zbývá jen úsilí nedovracet pohled a doufat v brzký konec. Z filmu bohužel trochu čouhá didaktičnost snahou ukázat všechno. Režie popohání Saula v jeho misi továrnou od jednoho stanoviště k dalšímu jako snaživý průvodce, přičemž v kontrastu k jinak důsledné věrohodnosti opomíjí fakt, že takové Rundfahrt by esesáci možná kladli překážky. Antidramaticky nízký oblouk završuje happyend, který by v případě jiného filmu vyhlížel jako katastrofa. Upřímné díky za něj. ()

bloodline

Viem, že Saul fia zobrazuje hrôzy najtemnejších chvíľ ľudstva v čiste naturalistickom postoji, ale... väčšiu do neba volajúcu hovadinu som dlho nevidel. Cesta do pekla býva dláždená dobrými umýslami. Žiaľ, v tomto prípade ide o učebnicový príklad. Prevažne vďaka svojim nezmyselným rozhodnutiam, fádny hlavný hrdina nedovolí divákovi budovanie hlbšej sentimentálnej interakcie. V ozajstnej realite by už dávno horel ako prvý český kozmonaut, takto ho máte chuť hodiť do pece už po pol hodine. Filmu chýbajú city, dejová linka kŕmi diváka neatraktívnou zápletkou a kamera by zaujala ako sympatický umelecký bonus, ktorý však nedokáže fungovať po celej stopáži. Takto iba vykrýva nedostatočný rozpočet. Na oskarový počin mi to príde len ako chabý pokus o umelecké vyrovnanie sa s holokaustom maďarských židov. Pokiaľ chcete skutočne ťažký náklad emócií, treba siahnuť po veľdielach ako Schindler's List alebo The Pianist. Toto odporúčanie bude platiť ešte veľmi dlho. ()

Pttak

Peklo, peklo a pořád peklo. Zrůdnost z vlastního pohledu!!! Tenhle film si pustí málokdo, ale stojí za to. ()

Gogo333

Čekal jsem teda něco jiného. Saulovo běhání bylo chvílema otravné, ale příběh je silný. Natočeno to je docela netradičně a kamera je prakticky nalepena stále na Saula a nedovolí nám se moc rozhlížet. Celkově dobře natočené. ()

Duch217

Obrovské zklamání...zvolená obrazová forma celý film zničila a pokud se divák neztotožní s hlavním hrdinou, tak má prostě smůlu a film dokouká jen ze zvědavosti, jestli to náhodou nebude lepší...a nebude. ()

dormouse

Vadila mi uměleckost snímání, dlouhé záběry přes rameno hrdiny. Vadil mi tuctový klišé pohled na Němce, kteří jsou zobrazeni jako parta sadistických idiotů. Oč silnější jsou filmy, které ukazují, že zlo je v každém z nás a mnohdy k jeho probuzení nemusí stačit až tak moc. Nedokážu uvěřit tomu, že člověk, kterému se podařilo přežít delší dobu v koncentráku, má jinou prioritu než vlastní přežití-a sice starost o mrtvé tělo. A nevěřím ani tomu, že by ho ostatní spoluvězni nechali, aby kvůli mrtvole ohrožoval jejich životy. To, co mělo působit jako projev lidskosti, tedy snaha o pohřbení chlapce, se jevilo spíš jako bezohlednost a hloupost. A co se týče sugestivnosti, tak pro mne je nejlepším zobrazením koncentráku kniha Utekl jsem z Osvětimi od Rudolfa Vrby. ()

Honzeek95

Jak toto může získat Oscara? Nepochopím.. Stejně tak nepochopím, jak jsem to mohl dokoukat až do konce.. Ta kamera je šíleně vlezlá, příběh je o ničem, záběrů z koncentračního tábora, kvůli nimž jsem se na to díval, zde bylo (na úkor snímání zad hlavního hrdiny) poskrovnu.. Zkrátka z mé strany obrovské zklamání a zároveň údiv nad tím, jak něco podobného může mít na csfd 76 %.. ()

IvoB

Snímek zobrazující dění v koncentračním táboře s neuvěřitelně vtahující formou. Veškerá pozornost je směřována především na hlavní postavu Saula, přičemž ostatní dění probíhá jen v pozadí. Přebytečné informace tu nedostanete, takže si jako divák musíte často dění okolo domyslet či jej vyvodit ze zvuků – poměrně jednoduchý ale přitom efektivní způsob, jak navodit tu správnou atmosféru beznaděje, tísně, zmatku... Opravdu jsem se sám divil, nakolik mě dokázal jednoduchý děj s málomluvným a nečitelným hlavním hrdinou vtáhnout. 8/10 ()

Patrik256

Rozpočet_ 1.5 milióna € // Tržby_ 9.6 milióna dolárov // Tržby v ČR*_ 300 571 KČ // Diváci v ČR_ 2 818 // Tržby v USA*_ 1.7 milióna dolárov ()

Rozjimatel

Nakrútiť film tak, že kamera je zaostrená na hlavného hrdinu a všetko naokolo je rozostrené, je istotne veľmi originálne, ale to je asi tak všetko. Len sa pousmievam nad tým, ako sa podaktorí filmoví tvorcovia snažia byť originálni za každú cenu. Tento spôsob snímania je ako taký bonus ku mojej "obľúbenej" roztrasenej ručnej kamere. Iste, dalo by sa na to zvyknúť a aj by som sa vedel naplno ponoriť do toho desivého diania na obrazovke (ktoré vlastne ani nevidíme, keďže je buď mimo záberu, alebo je rozmazané). To by ale hlavný hrdina nesmel byť jedinec s totálne dementným správaním a navyše stvárnený veľmi toporným hercom (Géza Röhrig). Konanie hlavnej postavy ma iritovalo až do tej miery, že mi bolo úplne jedno, čo sa s ňou stane a vlastne ma preto nechávalo chladným aj všetko to, čo sa dialo okolo. "Saulovho syna" považujem za značne preceňovaný experiment robený hlavne na efekt, pri ktorom sa tvorcom, vďaka zvolenej forme a silnej téme, darí veľmi umne zakrývať všetky jeho nedostatky (obrazové kompozície, scenár, herecké výkony, hádam čokoľvek, okrem zvuku). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Be2Can je zde, zahájí ho Chlast s Mikkelsenem

Be2Can je zde, zahájí ho Chlast s Mikkelsenem

04.10.2020

Přehlídka toho nejlepšího z prestižních filmových festivalů z Berlína, Benátek a Cannes dokončila svého festivalového průvodce, a tím i seznam filmů, které mohou diváci letos očekávat. Přehlídka tak… (více)

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin