Snímek se odehrává ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Pojednává o Saulu Auslanderovi, maďarském Židovi a příslušníkovi tzv. Sonderkommanda, jehož členové byli od ostatních osvětimských vězňů zpravidla izolováni a měli na starosti ty nejstrašnější práce. Saul chce uprostřed mašinérie průmyslového vyvražďování důstojně pohřbít svého nevlastního syna. Film přitom připomíná až „umělecký horor" a poprvé v dějinách kinematografie ukazuje Osvětim jako chaotickou a přitom bezchybnou továrnu na smrt, jejíž chod musí udržovat sami vězni. (Film Europe)

Matixed

V úvodu filmu jsem byl ohromen prací s kamerou a těžkými dlouhými záběry a také jsem nikdy podobný koncept snímání herce neviděl. To jsem ale ještě nevěděl, že takhle bude natočen celý film. Po pár minutách, kdy z filmu nemáte skoro nic než hlavu hlavní postavy se mi záběry zdály zbytečně zdlouhavé, nepřehledné a ztrácel jsem se i v tak strohém příběhu. Film však splnil, co bylo jeho cílem - realisticky zobrazit atmosféru vyhlazovacích táborů. ()

Survanta

Tento film určitě dokáže diváka pohltit atmosférou.Jinak je skoro bez děje. Saul chodil od ničeho k ničemu, divím se, že se mu to tak dařilo. Musím přiznat, že jsem se chvílemi ztrácela a dokonce i nudila. ()

aLPaC

Hodně inovativní styl snímání hlavního hrdiny, popravdě i dost šetřící peníze, nicméně atmosféru dotváří vskutku mistrně. Saulův syn je výtečný film, jenž už ale určitě nebudu chtít vidět znova, to je asi hlavní mé hodnocení tohoto díla. ()

janabel

Jak se má člověk zachovat, když se najednou ocitne v šíleném prostředí, nebo přímo v pekle? Jak se má zachovat aby přežil a aby se hlavně nezbláznil? Asi se začne chovat jako robot a vnímá jen to co musí. Reálněji to snad už ani natočit nešlo. ()

geimz

Musím pogratulovať tvorcom za použitie kamery a vôbec vyzdvihnúť celú formu, pretože našli balanc medzi autentickosťou a explicitným zobrazovaním všetkého, vďaka čomu je film absolútne pohlcujúci, ale zároveň toho nikdy neukáže až príliš. Takto zvolená forma zintezívňuje silu príbehu, ktorý ani nepotrebuje komentár. ()

mira007

Šedá zóna po maďarsku a z pohledu jedince člena sonderkommanda ( z pohledu i vizuálního rádoby POV na které si oko diváka musí zvyknout ), který v tom vražedném stroji a smrti si usmyslí, že řádně pohřbí svého ( nesvého ) syna. Hodně silný film, velice originální a přestože se odehrává v likvidační části osvětimy ( zplynování, nakládání s mrtvými a spálení těl ) tak rozhodně neuvidíte nějaké zaostřené drastické scény jako v americkém hororu, ale atmosféra je velice skličující. Hodně tomu ubírá ta jednoduchá celkem absurdní dějová linka a taky ten útěk k řece do lesa - to je blábol, protože ve skutečnosti by sonderkommando nemohlo utésc z tábora ani kdyby měli pistole všichni. ()

Renfield

Prakticky od první minuty začíná "exkurze" po koncentračním táboře, v niž snad ani není ten hlavní příběh tak důležitý. Částečně vidíte, ale především slyšíte co se děje... prosby v různých jazycích, naříkání, pláč, občasná střelba a tak bych mohl pokračovat. Zvuk je v tomto filmu to hlavní, co opravdu vtáhne do děje. Kamera se zabývá především Saulem, ten je při hledání rabína vlastně takovým průvodcem hrůzou. Scény jako plynové komory, jámy, či pece jsou něco nepopsatelného. Jednání Saula je k zamyšlení... trošku mě mrzí, že o něm nic nevíme, nevíme nic o jeho možném synovi, když už vidíme jeho tvář, je téměř bez emocí, Saul jednoduše přijde a zase odejde. Ve většině záběrů jeho tvář nevidíme, kamera ho ve stísněném prostoru pronásleduje, periferní vidění tu vlastně neexistuje. Formát filmu je jedinečný a dokonalý, málokdy jsem byl takto vtažen do děje. U příběhu mám pocit, že opravdu není tak důležitý, že tu jde především o to, co nevidíme, přesto cítíme. 80% ()

Pevek2

Prozitek koncentracniho tabora je tu tak sugestivni, ze jeste par desitek minut po skonceni projekce reaguje divak podrazdene a ustrasene na jakykoli silnejsi zvuk nebo cokoli, co je mimo jeho zorne pole. Autori filmu nastavuji pravidla tak odvazne a jednoduse a funguje jim to. Vedle Daleke cesty nejlepsi film o soa. ()

divisak

Že by nám Laszlo Nemes zprostředkoval jedno z nejdůležitějších filmových zpracování holokaustu? Alespoň posledních let? Někteří asi nebudou souhlasit pro jeho prostost, ale dle mého v tom právě tkví jeho síla. Jisté ovšem je, že se jedná o nejodvážnější a zároveň nejotevřenější pohled do nitra "konečného řešení židovské otázky". Jestliže Steven Spielberg mínil o Schindlerově seznamu jako o "pouhé díře po suku v prkně plotu", jíž divák nahlíží lidskému běsnění během šoa, při sledování Saulova syna se dívá rovnou přes onen plot. Byť stále hovoříme o filmovém plátně. Není třeba mít obavy z upřeného pohledu na záda či tvář židovského vězně pracujícího v Sonderkommandu v osvětimském krematoriu, poněvadž obrazy kolem jeho postavy jsou dostatečně výmluvné, až trýznivé. Dozajista je Saulův syn (nebojím se říci) velkolepě zrežírovaný a propracovaný film (zejména pak vizuálnost a zvuk), ale jeho přednost naopak spočívá v minimalistickém vyprávění. Je asi ukvapené, a především snadné, psát o něm jako díle mimořádném či svým způsobem jedinečném, avšak je nyní možné natočit ještě intenzivnější dílo k danému tématu? ()

Gore

Celý film koukat do zátylku pološíleného Maďara, který se navíc chová a jedná nereálně, neboť by ho náckové za to jeho pobíhání a tudíž nepracování na úkor jiných, kteří musejí makat, a on jen pořád pobíhá a shání rabína, už několikrát museli zastřelit nebo zplynovat, kdy navíc je známo, že se všichni tam chovali spíš jako poslušné ovce, moc neoslnil ani neoslovil. A to i z důvodu poměrně plytkého děje, nepřehledného POV zpracování, které nesnáším i v pornu, v poslední době tolik populárních dlouhých záběrů, které nejsou tolik divácké a mnohdy zbytečné, ale jsou strašně oceňované, tak jimi budou asi točit všichni a můžeme propustit všechny střihače. Chudák klipovitý Tony Scott, ten se musí obracet v hrobě. A ještě k filmu, taková Šedá zóna s podobným tématem mi přišla filmovější, syrovější, koukatelnější a příběhově košatější. Takže zase Oscara získal film, kde vítězí téma a forma nad příběhem. ()

Vesecký

Na jednu stranu velmi dobře nafilmováno i zahráno, umělecký zážitek je však dost pokažen hlavní myšlenkou, která se mi zdá naprosto zmatečná. Naturalistické vylíčení hrůz vyhlazovacího koncentračního tábora a úlohy jeho sonderkomanda, můžů také odsouzených na smrt, jakmile skončí jejich úloha vyklízečů a likvidátorů lidských těl, to by si jistě zasloužilo čtyři hvězdičky, i když to pobíhání členů komanda mezi pecí, komorami, ubikacemi a dalšími prostory je někdy zmatené, stejně tak přípravy na povstání a předání fotodokumentace mimo tábor byla jen naznačena, i když závěr ukázal, že šlo o důležitý prvek filmu. Ale celý film padal na postavě Saula, jehož musím pokládat za antihrdinu. Chlapec z transportu přežije plynovou komoru a je dodatečně zavražděn a Saul si umane, že alespoň tento chlapec musí být pohřben podle ortodoxního židovského rituálu. Dokonce si vyfantazíruje, že jde o jeho syna. Snaha najít rabína, který by vykonal potřebné obřady, se mu stane důležitější než veškerá disciplína, kterou by měl prokazovat svým spoluvězňům, vše jde stranou. Ten člověk mi byl naprosto nesympatický. ()

Klajnik

Je to prakticky bezobsažné a jedinou hodnotu spatřuji v tom, že Saulův Syn divákovi přiblíží fungování v tomto táboru teroru. Proti tomu však stojí způsob snímání. Většinou je totiž přiblíženo jen na zaostřená protagonistovo záda. Asi tu hrůzu nechtěli divákům naservírovat v plné hrůze, a tak je ona hrůza víceméně ponechávána mimo záběr s tím, že divák stejně chápe. Proč ale točit takovejhle film z koncentráku, když máme být ušetřeni? Asi mi uniká smysl. Ústřední zápletka na mě vůbec nezafungovala. Naopak mě spíš srala a vůbec jsem k ní nebyl schopen přimknout. Do snahy protagonisty jsem se tedy nikterak nezainteresoval. Je zvláštní, že se u něčeho takového lze nudit, ale tvůrci to dokázali. Přitom je to strašně zajímavé téma. ()

Muel

| Laokoon Filmgroup | Ďalšia silná výpoveď druhej svetovej, tentoraz ale z perspektívy väzňa Sonderkommanda, čiže divák sleduje tie najstrašnejšie veci, čo sa v tábore diali, priamo pred svojimi očami skoro celých 107 minút, čiže absolútna depresia a beznádej. Dej nás ale zavedie k jednému chlapcovi, ktorého väzeň pozná a chce ho logicky pochovať ako dôstojného človeka. A je to smutné. Scéna s jamami hrôzostrašná. A záver je absolútne výborný, možno až poetický. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 | ()

fNdEsIECLE

Jeden z nejmocnějších zážitků, publikum po skončení povalené (jako) trefené jateční pistolí. Značnou dobu jsem přemýšlel, zda by nebyla rozostřená halucinogenní subjektivní point of view lepší, kamera přisocaná na hlavní postavě budila dojem objektivy, (zatímco) hrůzy světa tehdejšího (aktuálně: v čem jsou koncetráky, gulagy apod. lepší než IS) rozmlžené, přesto dělala na mne objektivita dojem jakési pervérzní reality šou (a nevím, proč mi vytanul na mysli Hostel) - hm, možná záměr (a včem jsou reality show jiné, že?). A ne. Fyzicky nepříjemný film, neskutečně akční, velkou část se mi chtělo zvracet. Přesto se nejedná o film depresivní, SPOILER: hrdina se dočká Spasení (zde mi vytanul Bressonův Odsouzený k smrti uprchl), v konečném součtu než obžaloba čehokoliv, působí mysticky a univerzálně. Ostatně myslíte, že název Pavlův (Šavlův, Saulův) syn je náhodný? (PS: Geniální Nymanovy Time Lapse mixovanou s Nomiho The Cold Song z traileru se nedočkáte.) ()

dawe787

Zdařilý film na vážné téma. Ve filmu bylo použito mnoho reálných faktů, jenž se v Osvětimi skutečně staly. Kamera snímá téměř neustále jen první osobu, na což si po chvíli zvyknete a máte tak pocit, že vnímáte to hrůzné okolí vlastně jako byste to byli vy(alespoň z pohledu hráče). Podobný a velmi zdařilý film je Šedá zóna. ()

El-Barto

Když si člověk uvědomí, co členové Sonderkommanda museli dělat, tak je to fakt drsný. Navíc ve většině scén je to nakládání s "kusy" jen tak mimochodem, což je dobrej nápad. Mě ale tak úplně nesedl zvolenej skoro-POV formát. Navíc mi tam citelně chyběl aspoň nějakej dialog, o hlavního hrdinu jsem se nestaral a stejně tak jsem nechápal, proč to dělá. Spoiler: kdyby řekl, že už tam jsou všichni stejně dávno mrtvý, protože jsou Židi, a že ten chlapec je jedinej, kdo má šanci odejít správně jako řádnej Žid a kdyby se trochu víc pohrabali v tom, že vyměnil život někoho jinýho za mrtvolu (jak mu řekl doktor), byl bych spokojenější. Konec spoileru. Nechávám slabší tři hvězdičky, protože i když Nemes zachycuje to peklo působivě, tak chvílemi dost nudí. ()

Endavour

Neskutečně autentické a mrazivé nahlédnutí do nejtemnějšího místa na světě - Osvětimi, nacistické továrny na smrt, ze které smrt byla jediným možným vykoupením. Paradoxně není to hlavní hrdina, který mě zaujal, nýbrž spíše celková atmosféra bezradnosti a utrpení všech vězňů. S trochou nadsázky lze film označit jako surrealistické drama s výbornou kamerou a tématikou, kterou asi ne každý divák dokáže do sebe vstřebat. Kvalitní maďarský snímek, který si v mém hodnocení zaslouží 85%. ()

Be2Can je zde, zahájí ho Chlast s Mikkelsenem

Be2Can je zde, zahájí ho Chlast s Mikkelsenem

04.10.2020

Přehlídka toho nejlepšího z prestižních filmových festivalů z Berlína, Benátek a Cannes dokončila svého festivalového průvodce, a tím i seznam filmů, které mohou diváci letos očekávat. Přehlídka tak… (více)

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin