Snímek se odehrává ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Pojednává o Saulu Auslanderovi, maďarském Židovi a příslušníkovi tzv. Sonderkommanda, jehož členové byli od ostatních osvětimských vězňů zpravidla izolováni a měli na starosti ty nejstrašnější práce. Saul chce uprostřed mašinérie průmyslového vyvražďování důstojně pohřbít svého nevlastního syna. Film přitom připomíná až „umělecký horor" a poprvé v dějinách kinematografie ukazuje Osvětim jako chaotickou a přitom bezchybnou továrnu na smrt, jejíž chod musí udržovat sami vězni. (Film Europe)

drackula

Veľmi silný zážitok. Tieto filmy by mali byť povinne premietané na školách, aby sme sa konečne poučili zo svojej minulosti. Pre slabšie povahy môže prísť naozaj šok. BE2CAN 2015 Lumiere 100% ()

cpt.Lynch

Vyhlazovací tábor naoko chaotický, ale jinak velmi výkonný stroj na smrt. Nahnat lidi do plynu, prošacovat hadry, vytahat těla, pouklízet, spálit těla, zase cosi pouklízet, někam někoho nahnat, naházet popel do řeky. Pořád je něco dělat. Silný zážitek. Který bohužel u mě pokazil Saul v druhé polovině jak pořád naháněl rabína a smykal mrtvolu jako veverka z Ice age ořech. Dost mě tím štval a proto mu nedám 5* A scéna Putzen je fakt masakr ()

svobik

Zdrcující podívaná. Druhá polovina už je snad úplně nový žánr, který má nejblíž asi termínu peklo. Oscar zasloužený, už jen pro sílu sdělení. 8/10 ()

ghatos

Ta forma pro formu mě nebavila - byla hrozně otravná a film kazila. Já chápu, o co režisérovi šlo, ale ani příběh nezaujal. 43%. ()

Herzeleid

Asi budu za černou ovci, ale vězte, že podobné filmy mám rád a osobně jsem několik pracovních a vyhlazovacích táborů i jako turista navštívil a nechalo to ve mně silný zážitek. ALE tento film jsem jednoduše nemohl rozdejchat. Ta kamera mě vytáčela takovým způsobem, že to bylo pro mě utrpení, nikoliv vtaženi do děje apod., což zřejmě mělo být cílem. Stejně tak hlavní hrdina mi skutečně k srdci nepřirostl. Jasně, je to v zásadě dokument, beru to, ale tak nesympatický herec s tak hloupým chováním je i na to příliš. ()

Jaro.Krafcik

Znovu film ktorý je spojený s holocaustom priamo z tábora auschwitz. Maďarský velkofilm ale neopútal tak akoby mal. Bolo to dosť prázdne a nudné. Čo sa dá pochváliť bol celkom sympatický hlavný herec a kamera ktorá mi prišla ako z nejakej hry. Ale aby som bol s filmom spokojný to povedať nemožem. Mierne sklamanie. 2* ()

vyfuk

Tohle je tak originální až si člověk říká, proč to nevzniklo už před dvaceti lety. A nebo třeba ano, ale v nějaké neznámé formě. Jednoduše, toto je film, který sleduje koncentrační tábor nejtvrdšího a a nejhroznějšího zrna z pohledu jednoho muže, který se jenom snaží pohřbít vlastního syna. Nebo vlastně nevlastního. Film asi hlavně funguje perfektně jako živoucí procházka něčeho tak hrůzného. O tom se asi nedá ani bavit, ale i přesto právě tím film trpí nejvíce na to, že někdy kamera nezabírá to, co by divák chtěl nebo skoro i spíše měl vidět. Domýšlíme si a ze samotného prostředí nemáme nic. Což chápu, že bylo takto myšleno, ale nic to nemění na tom, že film je někdy zbytečně a strašně moc nepřípustný. Doslova. K tomu nepřispívají někdy nic moc říkající pasáže, při kterých lidé jako mluví, neví se moc o čem. Toto je válka z jiného úhlu pohledu živě. Něco jako Dunkirk, ale jinak. Bohužel trošku zbytečně nic neříkajícně. ()

Autogram

Tento spôsob filmu pri zobrazení holokaustu ešte nikto nemal odvahu použiť a prenáša na diváka prokletĕ veľa emócií. Sme v koži hlavného hrdinu s akousi neznámou motiváciou k zvláštnym činom, a všetky zverstvá sú len v pozadí, rozostrené a vnímame ich len zvukom a vlastnou predstavivosťou. Pre každého tak môže mať film rôznu intenzitu zážitku, len ten záver sa mi zdá trochu nešťastný. ()

TroiMae

"Obětoval jsi živé kvůli mrtvému." │ “You failed the living for the dead.” "Jdeme na to." Tento film vyčnívá na hromadě filmů o... vyhlazování svou syrovostí. "Připomíná až umělecký horor." Syrový je i děj, nerafinovaný, prostě se děje. Bez příběhu, bez minulosti a budoucnosti, bez patosu. Na rozdíl od dnes již klišé v podobě ruční roztřesené kamery a hraní si na autentičnost, zde je obraz netypicky oříznutý a kamera nezaostřuje na jednotlivé osoby a objekty. Kamera má fixní fokus, tedy zaostřeno je jen to, co je v jejím ohnisku, což je většinou Saul, který prakticky z fokusu nezmizí, plus objekty a lidi v jeho dosahu, výjimečně na krátko ohnisko padne na někoho jiného… když se Saul vzdálí. Na první pohled možná milosrdné, na druhý možná právě o to děsivější… To, co rozostřeně vidíme koutkem oka, je přeci jeden z tradičních deep dark fears... V duchu hororů každodennosti Stephena Kinga nás napadne otázka, že nejde jen o to, co člověk ještě může přežít, ale co vůbec ještě přežít chce. čsfd: "Oživlá noční můra dějin." "Film vás zabije." ()

iantomasik

Pochybuju, že by se tato látka dala zpracovat lépe. Existence a chod koncentračního tábora je zde zpracován jako proces. Díky celkovému minimalismu a jasným symbolům si člověk z filmu odnáší děsivější poselství než jen to, že události té doby jsou děsivé a šokující peklo. Zjišťuje, že skutečnost, že se holokaust mohl odehrát, je výsledek samotné podstaty evoluce člověka a fungovaní společnosti jako systému.. Film se zvládá zbavit estetizace, romantizujícího narativu, exploitačního rázu, či jednoduchého dělení na zlo a dobro, nás a je. V určitém ohledu představuje jen nekomentovaný pohled mikroskopem na dělící se buňky. Tohle je lidstvo, tohle je proč tu pořád jsme, tohle je neúnosná zničující cena, za naši existenci. Žádné východisko, žádná naděje, jen rostoucí tráva a hmyz a humanismus unášející voda v řece plné popela. Tohle je a bude navždy aktuální, tohle by se mělo vysílat na školách. ()

Georgex

Velmi ojedinělý film na téma holokaustu, který diváka od první minuty vtáhne do děje a ukáže mu, jak vypadá ta nejhorší noční můra. Saulův syn rozhodně není film pro každého, nesnaží se z vás prvoplánovitě vyždímat nějaké emoce, ale pouze ukazuje peklo z pohledu jednoho chlapa, který se snaží oddálit svojí smrt něčím, co si většina lidí ani nedokáže představit. V tom je právě tento film jedinečný a přestože to rozhodně není nejlepší film na dané téma, tak patří k těm nejintenzivnějším. Moje hodnocení 80%. ()

netahlo

Hrozna dementni, nerealna zapletka a jeste horsi provedeni. Mel jsem to rozkoukany tri dny, ale ani tak jsem to nedokoukal. Neustale zmatene pobihani hlavniho "hrdiny" odnikud nikam, stovky dalsich postav a nejasne pohnutky vsech zucastnenych. Ale je to o Zidacich, takze Oskar byl v podstate povinnosti. ()

coscarelli

Nedostatocne silny ,ale zaujimavy autenticky nakuk cez rameno do a z vnutra koncentraku bez zbytocneho patosu a sentimentu, bez hudby no s nejakymi nezrozumitelnostami ale nenudnym dejom. Čistka sa deje na rozostrenom pozadi, co je mozno aj dobre, zintenzivnuje zazitok a preburava fantaziu. Nedokorenene, ale i tak potlesk reziserovi za jeho pracu. ()

samuele

Sklamanie, ak by som ja mal režírovať film s podobným námetom tak by som to spravil lepšie. Dalo sa z toho vyžmýkať oveľa, oveľa viac. Možno nabudúce. ()

Maynard.

Nič moč. Na to, že se jedná o oskarovej kousek, tak spíš zklamání. Na druhou stranu, když se podívám, jaký cizojazyčný filmy vyhrávaj tuhle kategórii, tak mě to až zas tak nešokuje. Film pro mě neměl vypovídající hodnotu, prostě sem se nedozvěděl jak to fungovalo v podobným smrtelných táborech. Co mi přišlo naprosto nereálný a praštěný, tak že se hlavní postava nažila první dvě třetiny filmu najít rabína, kterej by mu pomohl pochovat syna. To bych ještě jako pochopil. Ale když už se jim podařilo na chvíli uprchnout, tak von si ho nesl pořád na zádech, no prostě ptákovina. Žádna výraznější depka ani beznaděj na mě nepadly. Skoro celý natočený ruční kamerou, což taky není něco, po čem bych prahnul. ()

Forsberg11

Strhujúci, surový, autentický, nepríjemný a mimoriadne depresívny film. Úvodná polhodina je neskutočný nápor na psychiku a aj keď už som videl vo filmoch kadečo, toto mi doslova vyrazilo dych. Verné a hrôzostrašné spracovanie udalostí v samotnom srdci pekla, v krematóriu a plnynovej komore, kde ako člen sonderkomanda pracuje aj hlavný hrdina Saul. Celý priebeh filmu sa točí len okolo neho, z obrazovky takmer nezlezie a samotný koncentračný táber nie je vôbec zaberaný z diaľky, alebo z pohľadu hlavnej postavy. Je doslova jeho pozadím a v podsate tým, čo sa odohráva okolo neho a to, v čom musí tento človek žiť a bojovvať o život. Klobúk dole pred Maďarmi. Už dlho som nevidel tak dobrý film o holokauste. 80 %!! ()

radecacek

Málokdy jdu do kina a dostanu přesně to, co jsem čekal a co jsem chtěl dostat. Příběh (originálně natočený z pohledu třetí osoby) maďarského žida, který se snaží pohřbít malého chlapce, ukazuje až dokumentárně "živě z místa", jak to mohlo vypadat v koncentračním táboře. Chválím skvělé herce a hlavně styl filmu (žádné chtěné emotivní scény, žádné ždímání slz, žádná hudba, jen strach, nejistota a sugestivní pocit, že tohle nikdy nechcete zažít). ()

DavidS.

Masové vraždění Židů dostává unikátní filmovou formu, která neuvěřitelně realisticky a přitom záměrně odosobněně podtrhuje strojovost a nelidskost celé mašinérie... ()

Lukoboss

Je potřeba si říct, že filmy z druhé světové války, a zvlášť ještě z prostředí koncentračních táborů, jsou prostě silný samy o sobě, protože nesou těžký téma zvěrstev doby relativně nedávné. Už jenom tímhle to získává body trochu "zadarmo". Ale tady u toho snímku mám pocit, že vyhrála forma nad obsahem. Styl natáčení a hraní s prvním, druhým, popř. třetím plánem je celkem zajímavej, i když musím říct, že mně to chvílema přišlo až moc zmatečný. Ale OK, je to určitá dávka inovace. Co je na tom ještě originální, je, že se to týká nedobrovolných pracovníků spaloven atd., ten náhled dovnitř celé problematiky je tak opravdu brutální (a tady se dá pochopit ta častá rozostřenost obrazu, protože vlastně není potřeba to ukazovat přímo). Co mně ale přišlo ne zrovna nejlepší, byla zápletka a chování hlavního hrdiny. Mě to nevtáhlo, on sám tam působí jako takovej hloupej blbeček, kterej je schopnej se nechat zabít kvůli rabínovi (resp. tomu aktu). Je to asi tím, že jsem neznaboh a postrádá to tím pro mě význam - v podstatě dochází k tomu, že hl. hrdina upřednostňuje víru před vlastním životem, i když mu to říká i okolí, tzn. taky Židi. Takže je to zvláštní. A ten závěr... hm, no dobře, řekněme, že tam přiběhli tak rychle teda. P.S.: Autenticita je umocněná tím, že většinou slyšíme jen výkřiky v Němčině, Maďarštině, ale taky Slovenštině a Češtině. ()

klukluka

Saulův syn postrádal moment překvapení - tvůrci se o něj připravili už pouhým názvem - za mě chyba, z toho se dala vytěžit nějaká emoce - o čem jiném by filmy měly být..? Vyobrazení práce v sonderkomandu bylo naprosto brilantní, popis celé té šílené mašinérie neměl chybu - když nepočítám, že se to kdysi skutečně dělo. Mně by se ale v tomto případě víc líbil film, který by popisoval, jak mohl člověk to šílenství snášet dny, týdny, měsíce... Syn, konec války, vzpoura - to všechno tady pro mě bylo navíc. ()

Be2Can je zde, zahájí ho Chlast s Mikkelsenem

Be2Can je zde, zahájí ho Chlast s Mikkelsenem

04.10.2020

Přehlídka toho nejlepšího z prestižních filmových festivalů z Berlína, Benátek a Cannes dokončila svého festivalového průvodce, a tím i seznam filmů, které mohou diváci letos očekávat. Přehlídka tak… (více)

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin