Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

mira007

Film má tři linky - vztahovou mezi hlavním hrdinou a jeho ženou, pak vývoj postoje hlavního hrdiny, kdy se z absolutního patriota stane lehký pochybovač bez motivace a nakonec akční souboj mezi ním a olympijským střelcem na straně povstalců ve Faludži. Clint to perfektně namíchal a já tomu dal čtyři hvězdy. ()

ArthasKarfa

Je z toho cítit patriotismus a opravdovost zážitků vojáků, kteří zažili válku v Iráku. I pro pacifistické odpůrce války má tento film spoustu co nabídnout a ukázat, že někdo tu hráz mezi dobrem a zlem chránit musí. Události, které se nás zdánlivě nedotkají se mohou jednou stát naším denním chlebem a právě díky lidem jako byl "Chris Kyle". ()

Kusik

Z těch X válečných filmů, které jsem viděl, byl tento dost odfláknutý, ale nechci tím říci, že je špatný. Bohužel jsem měl tendenci srovnávat Amerického snipera s filmem Černý jestřáb sestřelen, který je na rozdíl od Snipera dokonalý. Scenérie manželky prokládané s elitou neporazitelných SEALS, kteří se v 3/4 filmu začnou divit, že někdo z jejich partičky umírá, když všude kolem nich lítají už pomalu od začátku, kulky, to je fakt divný...zpracování prostě nemá chronologii, což by nevadilo ale chybí zde i logika posloupnosti, což by také nebylo na škodu, ale jen v tom případě, pakliže by tu bylo něco, co by zachytilo divákovu pozornost, či něco, čemu se říká atmosféra, kterou jsem bohužel necítil, tak jak bych si přál...a opět chyběla dojemná scéna, na které mám vždycky zálusk. Je to spíše (dle mého názoru) oddychový snímek. PS: snad knižní podoba je silnější ()

filipvrbik

Veledílo Clinta Eastwooda,které by si bývalo zasloužila Oscara mnohem víc než průměrný Birdman. Škoda. Ale peníze jsou až v první řadě a byl to trhák 95% ()

Santino7

Po boxérskej Million Dollar Baby, bravúrnom pomstiteľskom Gran Torine a mandelovskej dráme Invictus moja dovedna ešte len štvrtá zhliadnutá "eastwoodovka" (čoby režiséra). A hoci tamtá spomínaná predošlá trojica ma, dá sa povedať, nadchla, tentokrát to bol zážitok o poznanie vlažnejší. Áno, film sám o sebe má nesporné kvality, to poprieť nemožno, lenže oproti množstvu iných vojnových, ktorým sa podarilo dostať ma do kolien a sledoval som ich - obrazne povedané - so zatajeným dychom, akoby priamy a hlboko zainteresovaný účastník, tentoraz tomu tak nebolo. Chris Kyle je profesionál, v niekoľkých momentoch si sympatie diváka získa, no drvivú väčšinu času som bol v pozícii čisto iba nestranného pozorovateľa. Za odmenu mi bola naservírovaná filmárska precíznosť, aká sa na režiséra takéhoto mena patrí, kvalitný výkon Bradleyho Coopera (a samozrejme aj iných), zopár emočných "lahôdok" (ak zverstvá vojny takto necitlivo vôbec možno nazvať), a vo zvyšku taký lepší priemer. Silno som váhal medzi troma až štyrmi hviezdičkami, je to tak na hrane, avšak aby som si nechal určitú rezervu do budúcna - pre prípadnú opakovanú projekciu - zostanem tentokrát na trojke. Tak či onak, kvalitný, poctivo spracovaný vojnový film - bezo sporu jeden z tých lepších. Samozrejme, v prípade že by som bol hrdý americký patriot, znamenala by pre mňa táto životopisná snímka o legendárnom sniperovi s rekordným "skóre" ešte o poznanie viac. 70% ()

Marys

Úprimne, nie som veľký obľúbenec amerického patriotizmu a tento snímok je ním taký presiaknutý, až mi je z toho zle. Prevažnú väčšinu som sa nudil a myslím, že sú oveľa zaujímavejšie spravené vojnové filmy, nech sa na mňa nikto nehnevá. ()

Nolanofil

Z toho amerického patriotizmu mi je na vracanie. A k tomu to čiernobiele zobrazenie ( Irak je zlý, USA sú tí dobrí) vôbec na mňa nefunguje. Chris Kyle si podĺa vlastných slov zabíjanie užíval, len podĺa Eastwooda mal z toho depku. Niektoré akčné scény sú ale výborne natočené, zvyšok ako-tak funguje. ()

Johny303

Americký sniper je válečným filmem jen částečně. Snímek se pevně drží sledování Chrisových stop od samotného rozhodnutí přidat se k armádě, přes náročný výcvik až po akci v Iráku, která se kouskuje s jednotlivými turnusy, které Kyle postupně odsloužil. Bez povšimnutí nezůstává ani ta nepříjemná stránka služby vlasti - negativní dopad na vojákovu psychiku a na rodinný život, kdy každý další vojákův turnus znamená pro jeho rodinu další (téměř) rok bez manžela, bez otce... Chris Kyle byl jednoznačně člověkem, který si zaslouží být uznáván a obdivován. Byl to zjevně svědomitý a odvážný muž, jehož okolnosti motivovaly k tomu, aby se z obyčejného farmáře postupně vypracoval až na odstřelovačskou hvězdou u elitních Navy SEALs. Jen je velice smutné, jak dopadl. Že jeho snaha, pomoci bývalým druhům ve zbrani vrátit se zpět do normálního života, ho stála život. Smutný konec pro hrdinu, který se ve válce tak vyznamenal a na něhož byla radikály vypsána tak vysoká odměna. Od filmu jsem dostal přesně to, co jsem očekával a myslím si, že nejlepší americký odstřelovač si film této kvality rozhodně zaslouží. Jen škoda, že už ho neshlédne. Jemu čest! A Eastwoodovi taky - že nezklamal... ()

Flopik

Mám rád takéto filmy ale tu som mierne sklamaný.Čakal som to väčšie.Nechápte ma zle film je samozrejme super, streľba je fakt super.Odvyprávané je to naozaj super.Viacej sa mi páčila tá časť vo vojenskom prostredí.Akcie je tam plno , film nešetrí ani deti čo je bolo super a vďaka tomu aj reálne.Občas tam ale boli nudné scény a neoslovilo ma to až tak.Preto som ubral *.Koniec je smutný tak ako by to malo byť.U mňa jednoznačne palec hore. ()

Illy

Nezničitelnej dědek pořád umí točit filmy. Věřím že spousta amíků je vymletých přesně jako Kyle, ale je to jejich věc a osvobozování okolí strategických ropných polích je pro světovou ekonomiku jistě přínosem (vtip woe). Dobrejch filmů z armádního prostředí moc není a tohle mě bavilo. ()

Brejlil

Scénář je největší slabinou. Cooperův výkon a Eastwoodova režie ale leccos zachránily. Scény z Iráku jsou docela dobré, scény z USA jsou docela dobré, ale spolu se to spíše tluče. Žádná naléhavost, žádné emoce, ale ani žádný patos a obrana těch správných amerických hodnot je spíše podprahová. Bože dej, abych byl v 84 stejně čilý jako Clint, i když asi nebudu natáčet nějaký film. ()

Brylin

Velmi solidně natočený film, jak je ostatně u Eastwooda dobrým zvykem. Tentokrát Clint vypráví o životě Chrise Kyla, nejlepšího odstřelovače iráckého konfliktu. A příběh je to jednoduchý, bez zbytečného balastu, patosu či kýče, přesto dostatečně poutavý a svěže ubíhající. Bradley Cooper dokázal v hlavní úloze zdařile vystihnout pohlcení muže válkou i obtížný návrat do normálního života a ne nadarmo si za tuto roli vysloužil nominaci na Oscara. Celkově velká spokojenost a čtyři hvězdičky. ()

Tomyš

Ou, tak takový propadák jsem nečekal. I když měl jsem. Eastwood prostě vypráví tak polopatě, až mě to uráží. Plochý přípěch vedoucí k předvídatelné pointě: Gran Torino, Million Dollar Baby... Filmařina kvalitní, ale ve Sniperovi se nic neděli: SEALS, seznámení, Výprava 1, první dítě, Výprava 2, druhé dítě, Výprava tři, krize, Výprava 4, patetický návrat domů vojáka, který má satelitní telefon a pod palbou volá manželce a na vlastní pěst může vystavit celou posádku nebezpečí. Nežeru. Zklamaní. ()

Gulde

Tak dle očekávání docela dost patosu, i když v tomto případě především toho mluveného, a ve finále nic nějak extrémního, takže jsem byl poněkud překvapen. První třetina filmu byla nudná, kdy jsem už vážně měl tendenci kouknout na hodiny a zjistit, kolik minut ještě musím vydržet v kině. Pak se ale film rozjel a já už si vcelku přišel na své. (Cinestar Liberec, 19.3. 2015). ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu