Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

Monellito

A furt se vracel a furt a měnilo ho to a sral na rodinu, ale bojoval za vlast. Klasická americká šlichta, která ale stojí za to vidět,akce totiž s trikama ujde. ()

opiumka

Bradley Cooper se předvedl v úplně jiném světle, než jsme zvyklí. A jeho herecký výstup mě velice potěšil. Naturalistické scény a surovost války byla cítit jako ve 4Dx i u nás v obýváku. ()

pavelpetr

Rád jsem ten film viděl. Vydrželi jsme koukat bez přestávky a neodtrhli jsme vůbec oči od obrazovky. Přišlo mi to docela dlouhý a závěr mě dostal. Jsou některé filmy na které bych se podíval klidně znova, ale tenhle to z nějakého důvodu není. ()

tosastava

Kyle inšpiroval Clinta k natočeniu náborového videa plného amerického trápneho patosu o tom že každý by si mal(musí) splniť vlasteneckú povinnosť. Film je rozprávkovým príbehom o hlúpom a naivnom patriotovi ktorý by bol v civilnom živote len obyčajný nýmand. V armáde veľmi rýchlo zistil že svoje skryté sklony k násiliu a zabíjaniu môže naplno využiť. Tak si teda hrdinný kapitán amerika povedal, budem môcť strieľať po všetkom čo sa bude hýbať,budú ma za to platiť,šatiť a vyznamenávať?,no neber to! ()

sk.Martin

Kvalitně zpracovaný snímek, ovšem bez nějaké přidané hodnoty. Od Eastwooda jsem určitě čekal více emocí. Každopádně pochvala Cooperovi. ()

zeromen

Hlavní sponzorem filmu armáda, "chránit a zemřít za vlast?" ha ha ha kravina. Film jakž tak ušel, ale Clint má na víc. Pro mě až moc trapně vlastenecké a zbytečné. ()

werny

Film se mi moc líbil. Eastwood odvedl precizní práci, jako vždy. Bradley Cooper film zvedl dle mého názoru k té páté * . Skvělý souboj Kylea a Mustafy.... kolik to bylo metrů? ()

Haty

Kvalitní válečná podívaná. Velkou měrou to bude Kylovo životním příběhem, který je fascinující. Jediná škoda snad je, že jako v Lone Survivor i zde se dočkáme přemíry amerického patriotismu a i dalších pár much se najde, ale to bych přičítal spíš Eastwoodově snaze dokončit film v krátkém čase. Každopádně kvalitní kus, 70% ()

moniii

Nevím, nakolik podává Americký sniper obraz opravdové války. Iráčtí nepřátelé pobíhají jak kuřata a střílí někam, většinou úplně vedle, zatímco Američané neztrácejí chladné sebevědomí (a perfektní vzhled) ani když letí helikoptérou skrze písečnou bouří. Chris, ten si může dělat co chce, když už se mu nelíbí odstřelovat, tak seběhne dolů a pomáhá kolegům rozrážet dveře, popravdě řečeno, přísnější režim jsme měli i u nás na brigádě v hotelu.. Reálnější filmy o válce přijdou asi tehdy, až to nebude aktuálně politicky horké.. ()

Whoossain

Ano, ano, (nejenom) duše okupanta může být rozervaná. Celkem dobře si dokáži představit podobný snímek o hrdinném odstřelovači wehrmachtu, který zabil tucty vzpurných...řekněme Čechů. Kdyby Německo vyhrálo... Naštěstí Reichstag válku ztratil a Bílý Dům také. I přes nadšený projev lehce retardovaného presidenta Spojených států amreických se o výhře nedá hovořit. Ale zpátky k tématu... Je pro mě těžké hodnotit filmy, jako je tento. Po technické, scénáristické i režijní stránce těžko můžeme mluvit o selhání. Dokonce i moji pozornost dokázal snímekl udržet (a to jsem vzhledem k tématu věru nečekal). Co ovšem v hodnocení snímek získává po řemeslné stránce obratem ztrácí po stránce příběhové, respektive po stránce poselství, které (pravděpodobně) chce starý cowboy Eastwood sdělit. V době, kdy i odborná veřejnost přiznává, že invaze a okupace Iráku byla špatným (ne-li kriminálním) aktem a ve světle aktuální Chilcotovy zprávy (která, pravda, byla vydána až po natoční snímku a vztahuje se k britské účasti na okupaci Iráku) podobný spektákl působí téměř jako "Der ewige Jude" nebo "Jud Süß". Po zhodnocení všech výše uvedených aspektů tedy můj verdikt zní: po filmařské stránce 80%, po obsahové stránce -60%. Celkem tedy 1 hvězdička. Američané by měli začít natáčet pravdivé příběhy o katastrofách, které způsobili, a ne sentimentální báchorky pro povznesení bojového ducha amerického lidu, který po nesčetných neúspěších pomalu, ale jistě upadá. Proto je pravděpodobně nutná podobná agitace... ()

SinisterBlac

Na jednej strane výborný vojnový film napätie,akcia,efekty,príbeh,patriotizmus. Bradley Cooper to zahral samozrejme skvelo. No na druhej strane úbohá reklama na smrť a oslavovanie prominentného vraha ktorý strieľal ženy a deti v ich vlastnej krajine. Cieľová skupina tohto filmu sú mladý a ovplyvniteľný američania ktorý o skutočnej vojne nemajú ani potuchy. Čistá politika .Peace ()

kodwin

Z filmů o válce v Iráku a Afganistanu nejlepší, proto pět hvězd, i když slabších. Příběh není moc originální, ale je to víceméně příběh reálný a vyvážený, tak proč ho za každou cenu vylepšovat. A závěrečnou pointu by autor těžko vymyslel lepší. Vše na mě působí věrohodně a ačkoliv většina věcí tu už byla, má Sniper své kouzlo. Jednak v nepřehrávajícím Bradley Cooperovi, jednak v akčních scénách, které jsou efektní, ačkoliv nejsou na efekt prvoplánově natočeny. Eastwood zvolil i rozumnou délku, což se v dnešním standardu tříhodinových velkofilmů cení. ()

ohinek

Ingredience dobré, ale Eastwooduv recept jako obvykle nesnesu. Připadá mi, že zveličuje to, co nikoho doopravdy nezajímá, a když je šance aby se divák bavil, tak je z toho obyčejná rutinní scéna. Po Edgarovi je to opět jako by se člověk díval na zfilmovaný diář. ()

lindanovak

Očividně nejsem cílovkou tohoto mírného dramatu. Film mi spíše připadá jako oslava "hrdinného" vojáka, určením pro americké publikum. Nicméně, snímek je dobře zahraný a režírovaný. ()

dauby

Průměrný film a na to, že ho natočil můj oblíbený režisér, docela zklamání. Řemeslně dobře natočeno, jinak nic světoborného, nic překvapivého, celkem zbytečný film. ()

Santala

Mám rád válečné filmy, těšil jsem se na tento film a potěšil. Sice bylo smutné se dívat jak lidé na jiném kontinentu prostě žijí jinak, že dokud se někde neodbouchnou a nezabijí vojáky kolem sebe tak na něj rodina nebude pyšná... I celkem smutná pravda, že lidé co se vrací z války domů, tak válka se se na nich podepsala, jde těžce vygumovat... Film doporučuji, ale jak je známo, tak většina válečných filmů končí smutně. ()

Max Frajer

Do špičky válečných filmů typu Ryana, Čety, Tenké červený linie, Olověné vesty či Lovce jelenů to má hodně daleko, oproti těmto filmům v Sniperovi nebyla dostatečně silně/podrobně vykreslena psychologická linie dopadu válečných zvěrstev na psychiku jednotlivce a jeho začlěňování do společnosti (i když teda toto chybělo i v Ryanovi, ten to ale dohnal úchvatnými bojovými scénami). Sniper je solidní dílko, trochu mi to připomínalo sestřeleného Černého jestřába, ten však nabízel zajímavější a květnatější bojové scény. Každopádně solidně odvedená práce, která však v podstatě jen stojí na silném příběhu Chrisa Kylea, hlavně tedy toho, jak skončil :/.. ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu