Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

doogiemus

Silné, reálne, pôsobivé.....ale ako to povedal Forrest Gump v knihe......"válka je vůl." Vďaka Klintovi za toto spracovanie. Všetkým odporúčam. ()

JayDeer

Ten pocit, kdy sledujete film a scény se vám zdají nějak povědomé. Jakoby už viděné mnohokrát v jiných válečných filmech. Eastwood natočil po všech stránkách naprosto neoriginální film, nemající dle mého mínění nic společného se skutečnou realitou. Je to jakási politickoválečná agitka – jedno velké klišé a fůra sentimentu s odpovídajícně špatným hudebním doprovodem. Snad jen z úcty k starému pánovi jsem se zdržel ještě horšího hodnocení. ()

betae

Válečné filmy mám ráda, tento mě ničím novým,ani zajímavým nenadchl. Snad jen, že byl inspirován skutečným příběhem.. Postava Chrise je sympatická, scény z Iráku napínavé, jen linie rodinného života-katastrofická. Očekávat idylický rodinný život v manželství s vojákem může snad jen nanynka. Rádoby tklivé telefonáty uprostřed válečné vřavy jsou spíše komické, nanynčina otázka-zabil jsi někoho? stupidní a vůbec nevěřím na zázračné vyřešení psychických problémů hlavního hrdiny po návratu z válečného pekla. Dávám tři, kvůli Clintu Eastwoodovi a dobrému hereckému výkonu Bradleyho Coopra ()

JecteJogurty

Fakt mám rád tento žáner a fakt nemám rád americkú zahraničnú politiku... Som rád, že Clint nie je natoľko senilný aby z tohto filmu urobil patetickú patriotistickú vojnovú drámu ale snažil sa nám ponúknuť reálny obraz o vojne v Iraku. Nakoniec som sa rozhodol pre 5, záver filmu ma dostal. 90% ()

IronSide

Pokud bych vzal to nejlepší z American Sniper, Lone Survivor a The Hurt Locker, možná by jsme se kvalitou příběhu přiblížili konečně k Black Hawk Down. Asi jako na Lone Survivor, tak i na tento film jsem se hodně těšil a jsem rád, že mě nezklamal. Příběh se nevleče, naopak postupuje velmi svižně. Stopáž filmu bych klidně protáhl na tři hodiny, rozebral trochu více počáteční výcvik, vztahy členů příslušníků SEALs, kteří se kromě hlavní postavy sice v záběru také ukážou, ale divák k nim nemá žádný bližší "vztah", protože nejsou blíže představeny. A následně i samotnou zápletku v Iráku, kdy z pozice odstřelovače mohlo být ukázáno daleko více. Na druhou stranu by pak mohl film působit trochu jako Act of Valor, a to už by pro film, který má zaujmout široké spektrum diváků, bylo špatně. Takto si myslím, že si z toho vezme každý to, co ho zajímá. Líbilo se mi podání života vojáka, odstřelovače jednotky SEALs, který se po návratu z mise musí srovnat s běžným životem a skloubit to dohromady, což moc nejde, ještě když k tomu přičteme, že mezitím další vojáci a kamarádi stále bojují v zahraničí. Toto bylo velmi dobře ukázané také ve filmu The Hurt Locker, kde se hlavní postava po návratu také nemohla srovnat s běžným životem a starostmi "běžných" lidí, u kterých byla "největší" starost to, jestli koupí Nesquik nebo obyčejný Cornflakes. Další věcí, která se mi zde líbila je ta, že zde není tolik propagován ten jejich amerikanismus. I když hlavní hrdina je velký vlastenec a zastává názor, že USA je nejlepší země na světě, není to divákovi vyloženě vnucováno. A dále postoje a názory ostatních vojáků se v průběhu filmu mění, a to spíše v negativní postoj vůči válce v Iráku, kdy by se to trochu dalo přirovnat k filmu Jarhead. Bradley Cooper se role chopil velmi dobře a byla uvěřitelná. Co se týče Eastwooda, jeho filmy mám rád a ani tentokrát mě nezklamal. Rozhodně ale doporučuji přečíst si i knižní předlohu… ()

james11

Hodně silný film o válce. I když se člověk nezraní fyzicky, tak něco si z toho odnese a i to může být dost. Zajímavý film, určitě stojí za zhlédnutí, plus Bradley hrál opravdu výborně. ()

Mates Hradecky

Drsný Clint zabrnkal na vlasteneckou strunu a natočil plakátově propagační snímek na americkou armádu a neušetřil nás ani obvyklého úvodu s tvrdým armádním výcvikem (kolikrát už jsme toto viděli!). Záběry na americké symboly či tradice to tu doslova přetéká, což mi zkazilo celkově dobrý dojem z technicky dobře natočených bojových scén. Celý film připomíná sovětské propagační válečné snímky z 50.let, kdy jeden geroj všechny pobije za cenu minimálních ztrát. Zde je to podobné - konečné skóre zabitých v utkání je 2 : 950 ve prospěch United States of America! Kdo vydrží až na závěrečné titulky, čeká ho odměna v podobě fotografií skutečné legendy a závěru jeho života. Ovšem není zde jediný záběr bez všudypřítomné americké vlajky. Z filmu plyne jasné poselství celému světu : sáhněte nám na naše hodnoty a dostanete přes držku! ()

raru

Keď neberiem v zreteľ,čo tam vlastne amíci robili,tak musím uznať,že to je dobrý film.Super akcia,výborná réžia(čo iné sa dalo od Clinta čakať?),skvelé herecké výkony.A tu musím vyzdvihnúť najmä B.Coopera.To,ako sa zmenil zo svetáckeho šviháka na odstreľovača SEAL,to som teda čumel.Jeho výkon vyzeral absolútne uveriteľne,ľudsky a Chris Kyle v jeho podaní mal všetky moje sympatie aj keď som vlastne pacifista a žiadna vojna u mňa nemá opodstatnenie.Životný príbeh Chrisa ma zaujal a zaslúži si obdiv,pretože aj keď vlastne bojoval vo vojne záujmov(samozrejme amerických),mal šiesty zmysel ako prežiť,ako zachrániť čo najviac kamarátov,miloval svoju rodinu,po návrate pomáhal veteránom a je veľmi smutné po tom všetkom čo prežil, že sa mu to stalo osudným...a B. Cooperovi toho Oscara prajem. ()

Poga

A taký dobrý film to mohol byť... Škoda. Vážne, Eastwood to natočil remeselne zručne, pomerne pútavo, bez zbytočného pátosu. Ale z takejto témy nedostať viac ? A ešte k tomu keď mal k dispozícií Bradleyho Coopera, ktorý sa role teda zhostil naozaj dobre a dokázal by utiahnuť aj vážnejšiu látku ? Naozaj škoda. Keby film začal v poslednej štvrtine a pokračoval by tým, ako sa musel vojak Kyle vysporiadať s tým, že strávil viac ako 1000 dní v Iraku a naučiť sa žiť znovu po boku svojej ženy a detí, mohlo to byť niekde úplne inde. Ale schematické skratky na začiatku filmu, motívy konania postavy podané na princípe prvej signálnej, zbytočné dovysvetlovávanie scén a konania postáv... Akoby Eastwood podceňoval diváka, alebo kalkuloval s úspechom. Osobne sa prikláňam k druhej možnosti. Bohužial. Pre mňa cekom velké sklamanie. ()

CHYREN

Je to docela prostá výpověď. A i když jsem čekal víc..nemůžu dát méně, než 5 hvězd. Právě proto, že to není okázalé. A seru na všechny ty vykurvené, zasrané zjeby... co furt remcají nad pruhy a hvězdami. Protože tihle vždycky byli a budou. Za každého režimu, v jakékoliv společnosti. Šmucky, co si serou do kalhot u každého čmouda, který se jim otře v davu na Kebab o tepláky. Ale u sukně svý zmalovaný štětky mají plnou držku řečí o tom, že Amíci můžou i za smrad od jejich prdele. Pak si sednou ke compu a hlení nesmysly. TOHLE JE FILM O ČLOVĚKU, KTERÝ NEPOCHYBOVAl. A NECHYBOVAL. Ve filmu, ani ve skutečnosti. A až se Rusáci zabydlí v Kyjevě, budu doufat, že jsem připravenej alespoň dva z nich vzít s sebou. Až se pohrnou na Západ. Protože, jestli si s nima nějak neporadíme, čmoudi z Turecka vycítí svou příležitost dřív. Jako supi nad mršinou evropské civilizace. ()

LL CoOl J 74

Bradley Cooper nezklamal vojáká , který zesnul zahrál úžasně i když jsem neočekával v této roli zrovna něho , ale někoho uplně jiného. Za rok 2014 top dva válečné filmy pro a to je Fury novodobý čtyři z tanku a pes a tento film , na který budu mít chut si ho kdykoliv pustit .. ()

commit

Další ukázka prosazování svobody a demokracie po americku. Panu Východnímu dřevákovi musíte odpustit několik velkých anomálií, odprostit se od politického názoru, potlačit v sobě rodinné zvyky a pak je to koukatelné. Ne každý odpovídá svému otci "yes, sir". Když chce Clint zdůraznit, že chlapec vyrůstá ve vlastenecké rodině pod taktovkou military otce, tak pošle kluka střelit jelena a během večeře se klučina dozví, co je pro něj správné. S tímto klišé začali kovbojové před 30 lety. Naopak to, jak zahrál Bednář zelenou gumu, klobouk dolů, uvěřil jsem mu to. Plastová panenka místo mimina a SVD s max. dostřelem 1300 metrů, kterým Mustafa umí prostřelit člověka na 1500 metrů, to jsou jen třešničky na dortu. ()

oceanic6

Veľmi vydarená spolupráca režisérskej legendy a hereckej hviezdy súčasnosti, ktorá spoľahlivo baví, dojíma, núti zatajovať dych...všetko presne ako má byť, ale bohužiaľ nič navyše. Kvalitná robota, ktorej ale chýba tá potrebná oscarová iskra. ()

Albydeeere

Délka filmu 133 min., distributor Warner bros., rozpočet 58,8 mil. USD, při otevírajícím víkendu v USA výdělek necelých 90 mil. USD. Jako vždy, Clint Eastwood nezklamal. Film je špičkově zrežírovaný, skvělé zvukové efekty, špičkový herecký výkon od Bradley Cooper atd. Není divu, že film má několik nominací na Oscara. Film je dokument o Chrisopherovi Scottu Kylem nar. 8. Dubna 1974, který zemřel 2. Února 2013, kdy jej zabil válečný veterán. Chris Kyle je legendou mezi ostřelovači. Tento ostřelovač má 160 potvrzených zabití. Clint Eastwood natočil film, který pojednává o životě amerického hrdiny. Co dělal před vstupem do NAVY SEAL, výcvik, nasazení v Afghánistánu, rodinu až po jeho smrt. Dokument má překrásné kamerové záběry, vynikající zvuk a špičkové zvukové efekty. Film není určen pro pacifisty. Jinak všem co mají rádi válečné filmy, FILM DOPORUČUJI!!!! ()

KreeDmaN

Tohle jestli vyhraje Oscara, tak si si pustím konspirační dokument o 11. září a začnu si myslet, že si sundali dvojčata jenom pro to, aby mohl americký pistolník vyhrát plešouna. Má to svoje momenty, ale scény, kdy v pravé ruce svírá sniperku a v levé drží telefon a volá se svojí starou o tom, co měla ten den k obědu, z toho dělají trošku sračku. Clint jakoby snad zesenilněl. Američani jsou prostě patriotičtí magoři, což mi došlo už během pobytu v USA, kdy mi kámoš asi hodinu vkuse vykládal, kolik mají stíhaček, letadel, ponorek a dalších kokotin a jak jsou nejmocnější země na světě. Poslouchat to znovu u 2h filmu fakt nemusím. Chytl mě až konec a herecký výkon Bradleyho, jinak nemá v nominacích co dělat. Co dodat, prostě Oscaři. Hlavně ať jsou nominovaní i nějací černoši, na Selmu už jim ale s prominutím seru. ()

chytri

Clint Eastwood je záruka kvality. Bradley Cooper je v roli profi. snipera skvělý. Pro mě osobně skvělá podívaná, kde se konečně místo pouhého zabíjení řeší i psychický problém válečných veteránů. Ano, je zde cítit to klasické USA hrdinství, ale Eastwood jako jeden z mála dává důraz na lidskou stránku věci. Wikipedie mi dokonce i potvrdila hlavní příběh a tak z mé strany spokojenost ()

Acinore

Nemám slov. Filmy podle skutečný události jsou silný samy o sobě a tohle mě ještě k tomu fakt nas*alo :-\ respekt, klobouk dolů..a odpočívej v pokoji.. ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu