Americký sniper

• Austrálie

• Nový Zéland

Životopisný / Akční / Drama / Válečný

USA, 2014, 133 min

Brutální, akční, silné, emotivní, správně americky vlastenecké a jednoduše krásně převyprávěné story legendárního snipera z aktuální války. Film je velmi akční, často se zde střílí, tempo je slušné, dialogy na úrovni, kamera úhledná, Bradley perfektní, potěší také Mustafa zákeřný arabský sniper a největší Bradleův konkurent, který dá zavzpomínat na film Nepřítel před branami. Snad jediný zástupce letošních oscarovek, který by si to opravdu zasloužil. Lone Survivor se mi sice o trošku líbil více, ale i tohle je velmi solidní a poutavá záležitost 80%(21.1.2015)

Som prekvapený s toho, že Eastwood sa viac sústredil na akciu ako na drámu, aj keď je to v závere trochu škoda, pretože Eastwood už par krát ukázal, že drámy vie (Million Dollar Baby) a závery filmov tiež (Gran Torino). Keby som bol Američan tak by ma to asi viac bavilo, pretože aj keď sa tu v pravej ruke drží zbraň, v tej druhej sa zas máva vysoko americkou vlajkou. Škoda, každopádne slušný akčný film, ktorý poháňa dopredu hlavne akcia a svižný strih filmu. 89% - 4*(23.4.2015)

Obával jsem se něčeho zdlouhavého a přehnaně psychologického, ale 84-letý Eastwood je prostě borec - AMERICAN SNIPER je dobře dívatelný, a přitom precizně zpracovaný příběh moderní válečné legendy. Skrývá se zde nejen spousta napínavé brutální akce ze střech a ulic evakuovaných iráckých měst, ale i emotivní osobní cesta takovýho "normálního texaskýho kovboje", kterému byla odmala vštěpena sada několika základních pravidel a hodnot. Po dvou hodinách tu nezbyde ani troška k nepochopení, naopak, co jsem viděl dávalo perfekt smysl a bylo tak zajímavé (válka vs. realita), že jsem následně dobrovolně strávil ještě nějakých 10 tisíc slov textu k doplnění si informací z více perspektiv. Jo a, jestli chcete vidět pěknou američanskou propagandu, běžte hledat jinam, tady jí moc nenajdete. Tak... Eastwood má další velký zářez a přesný Cooper se definitivně potvrdil jako špičková herecká star. A ten kasovní triumf v USA? AMERICAN SNIPER vlastně nechtěně (?) vyhladil Irák do vlastenecky trochu snesitelnější, hrdinštější podoby než jaký fiasko to bylo v reálu. A v tom ohledu je snad vůbec nejvýznamnější. "You don’t think of the people you kill as people, they’re just targets."(13.1.2015)

Zhlédnuto v kině. American Sniper je rozhodně hodně dobrý film, ve kterém exceluje Bradley Cooper, nicméně budu potřebovat ještě (minimálně) jednu projekci, abych si srovnal myšlenky, protože mi přišlo, že tenhle film zas ničím takovým nevybočuje z řady a především z hodně impozantní filmografie Clinta Eastwooda. Zatím tady nechám hodně silných 80 % a uvidíme, jak na mě zapůsobí druhá projekce.(5.10.2015)

Svoboda amerických občanů se musí srdnatě hájit a to samozřejmě mimo území USA v zemích, kde ze země tryská ropa. Tak je správné, tak to má být a kdo s tím nesouhlasí, ten je terorista. Takže jsem terorista, no a co. A z Amerického snipera navíc stříká patriotismus tak obludný, že bych ho s chutí hodil do odpadu, jenže nemohu. Mne totiž bavily vynikající telefonáty s manželkou uprostřed bojové akce, také ostřelovací scény s Mustafou byly celkem slušné a za paradoxní konec bych si dovolil zatleskat samotnému životu.(7.8.2015)

• - V knižnej predlohe bol Kyleov rival Mustafa spomenutý len v jednom odseku, vo filme bol však vyobrazený ako jedna z hlavných postáv. (Tch9721)

• - Po té co je Biggles zraněn (Jake McDorman) a zbytek jednotky, se vydává na trestnou výpravu, tak se střetnou s několika teroristy a jeden z nich vystřelí z RPG (ruční protitankový granátomet), ale nikde se neobjeví výbuch. (Yoshitsune)

• - Bradley Cooper kúpil práva na sfilmovanie knihy s myšlienkou, že hlavnú úlohu by si mohol zahrať Chris Pratt, no nakoniec si to rozmyslel. (m.a.t.o.)