Pár nenormálních aktivit 2

Zopár nenormálnych aktivít

A Haunted House 2

Komedie / Horor

USA, 2014, 86 min

Extrémní démoni, mají extrémní život a Marlon Wayans překonává všechny extrémy s decimující vervou. A démonů ani kritiků se nebojí, respektive zvysoka na ně kašle. Ve druhém pokračování Malcolm pochoval svoji milovanou ženu Kishu posedlou satanem, která ale tak ještě docela "mrtvá" není, a se svojí novou rodinou rok od její smrti se nastěhoval do nového domu. Posedlost natáčet všechny a všechno za všech okolností ho stále neopustila, a i když ani nevíme, kdo třímá v ruce kameru, protože Malcolm to rozhodně není, tak na tom nezáleží, protože filmu jde především o nový přístup k parodiím, které stejně, jako většina hororů dělící se do subžánrů, budou mít od nynějška svůj subžánr, který jsem pojmenoval po česku " extrémně groteskní parodie", ačkoliv v angličtině "extreme grotesque parody" by mělo větší říz. Ponechme neoficiální označení filmu stranou a raději rozeberme, co si Marlon pro nás v pokračování přichystal. Tentokrát se nevybíravě pustil do hororové trojice "V zajetí démonů", "Sinister" a poněkud překvapivě také do nepříliš komerčně úspěšné "Kletby z temnot". Série "Paranormal Activity" ustoupila do pozadí. zřejmě už autorovi nepřišla tolik zajímavá, aby mělo nějakou relevanci se jí věnovat. Od posledně jsou zde z tohoto hlediska zachovány pouze rozmístěné kamery po domě, kdy se v pozdním létě pořizují záznamy z dění v domě. Byly to jedny z mála okamžiků filmu, kdy se vtip nedostavil. Vše ostatní však dostalo kulometnou kadenci a od prvních záběrů se jede mimořádně až na dřeň . Silně pochybuji, že v budoucnu tohle bude překonáno. Žádný režisér na to nebude mít koule ani žaludek. Wayans si nebere servítky a humor nejhrubšího zrna překonává i ten, co byl k vidění v jedničce, a to přibližně s pětinásobným přídavkem, nášupem, nebo jak chcete. Současně však i při té extrémnosti a zacházení do krajních detailů, dal oproti jedničce svému řádění řád. To samo o sobě zní dost zvláštně, dovolit si označit to celé živelné spektrum, že mělo, respektive dodržovalo nějaký řád, když jde v podstatě o zběsilý sled parodovaných scének se závanem improvizačních Wayansových sólo výstupů, ale světe div se, mělo. Wayans totiž moc dobře věděl, že s tím svým legračním přehráváním a zejména svým řevem, postupně dojde ke kýženému cíli, na jehož konci je zanechán vrchol, kteří jiní specialisté na parodie raději podlezou. Výsměch je totiž také částečně adresován díl od dílu trapnější sérii Scary Movie, kterou bři Wayansové před léty nastartovali, ale jejich štafetový nástupce David Zucker a pozdější Malcolm Lee, razí poněkud odlišnější styl humoru, než bylo odvozeno v původní myšlence série. Nějakou výraznější návaznost na Scary Movie však v tomhle rozhodně nelze hledat. Jen se o ni decentně otře i opře. Extrémně pojatých gagů se tady nakupilo takové množství, že by byl přímo zázrak najít v něm nějaký slušný. Jedním z vrcholů druhého dílu, dá-li se to tak nazvat, jsou Wayansovy sólo výstupy, které jsou zábavnější, než když s ním je v záběru kdokoliv z účinkujících. Viz oplzlá soulož s panenkou. Všichni jsou bez výjimky odsouzeni do rolí statistů, a to i zábavně vtipné postavy z předešlého dílu, jako byl Cedric the Entertainer nebo Affion Crockett, už tady nejsou zdaleka tak zábavně hláškující, jako před rokem, anebo jsou dost upozaděni. Jaime Pressly, která už se postupně přehrává do rolí sexy mamin, je jednou ze světlých výjimek, ale i ona se z větší části zmohla jen na vyjevené nebo jiným způsobem vtipné grimasy. A má tady erotickou scénu, která trochu "zjemnila" ten příval šíleností, přinejmenším si při ní ponechá na sobě spodní prádlo. Spousta příznivců výše jmenovaných filmů si bude rvát vlasy nebo kroutit hlavou při pohledu, jak Marlon Wayans przní jejich oblíbené horory. Těžko říct, jaký k nim má vztah. Je však pravdou, že druhé pokračování tentokrát velmi dobře táhne, a to ve svých téměř geniálně pojatých improvizačních solech. Je jako časovaná nálož. A divák, který se na druhý díl podívá, ji právě odjistil, a při přestřižení nesprávného drátku, není co řešit. Primitivní, leč velice účinné. A platí, že kdo má nakoukáno horory, tak se bude i nebude bavit. Jde o to vzít to, nebo natočit to ze správného úhlu, jak tvrdí Malcolm v jedné z choulostivých scén filmu. Ačkoliv si myslím, že ten, komu se parodované horory líbily, tak sotva tomuhle zatleská. Já s tím problém neměl. Prostě originální fekál humor po "wayanovsku", který je o něco vyzrálejší než v jedničce. 100%(1.9.2014)

• rollman1

Musím přiznat, že mě první díl bavil dost. Zasmál jsem se mnohokrát a považoval jsem ho za lepší novodobou parodii, protože ty odpady co vychází, na to se nedá koukat a Haunted house hodně vyčníval. Druhý díl už je však o něco slabší. Recyklace vtípků z dílu prvního mi nepřišla moc vtipná, ikdyž to Wayans převedl ještě na větší úroveň trapnosti. Nemůžu říct, že jsem se u něčeho nezasmál, ale už to nebyl tak intenzivní smích, spíše jen pousmání. Potěší nějaké zajímavé narážky(třeba ta na Scarie Movie mi přišla hodně povedená), dobře zparodované některé situace z oblíbených nových duchařin a casting taky není vyloženě zlej. Některé scénky pobavily, některé stály za hov*o a ještě potěšilo pár hororových efektů. O třídu horší, ale pořád to tak nějak nenudí.(3.8.2014)

Veľká škoda, že má táto séria vždy vynikajúcu iba prvú polovicu alebo prvé dve tretiny a zbytok je len zbytočné kričanie jeden po druhom. Veľmi dobrá paródia na Sinistra, Annabelle a démonov, ale má to v druhej polovici strašne veľa hluchých miest, najmä ,,vďaka" Cedricovi. Škoda, lebo podľa mňa táto séria mala nato, aby prekonala prvé diely Scary Movie...(12.10.2014)

• Pítrs85

Ona i ta jednička byla kravina, ale člověk při ní, s kámoškou nostalgií, zavzpomínal na staré dobré Scary Movie, tedy na film, který všechny ty parodie na hočico, co přišli po něm, lehce strčil do kapsy. A Wayans nezklamal. Njn, ale u dvojky už tohle neplatí, páč ta je, s výjimkou asi tří čtyř povedených vtípků, prostě nudná, případně trapná (a hlavně hrozně uřvaná, jestli Marlon nepřišel během natáčení o hlasivky, tak už fakt nevim :-). Ale home videa alá Sinister krutě pobavila :-)(12.12.2014)

• Shredder

Z roka na rok su potomkovia Scary Movie stupidnejsi. Scenar od cernocha s cernochom v hlavnej ulohe poskytol mozno najrasistickejsi film v historii, pocnuc vyprazanym kuratom, ciernymi znasilnovacmi v base, ghetto recami, rasistickymi manzelmi a policajtami a konciac cernoskami odsudzujucimi medzirasove vztahy. Tak 40% casu tvori Wayansovo zoskupenie vsetkych rasovo stereotypnych vtipov, dalsich 40% casu nieco rozbija alebo otrtkava a zvysnych 20% tvori jeho vykradanie sameho seba. Niektore casti su takmer 100% okopirovane z jednotky, snaha ozivit to ziadna. Nepatrim k tym ludom, ktory sa samolubo usmievaju pri Allenovskych komediach a s frknutim ohrnaju nosom nad inymi typmi humoru. Kludne sa rad pobavim aj na sexualno-fekalnych parodiach ako Hounted House, pokial v sebe maju aspon trochu originality a nepredvidatelneho humoru. Nanestastie v tomto pripade vo filme mozete citat ako z ruky - Mexican si robi srandu zo stereotypov a o chvilu nato sa vezie okolo v lowrideri za zvuku klasickej melodie s rodinou, aby si nakupili civavy. Podobne scenky ako mlatenie gumeneho gurata, babiky, krabice, nocnych motylov su tak otrepane, ze sa nezasmejem ani nasilu. Jedna hviezdicka je zato, ze pri kadencii s akou sa valia vtipy sa naslo zopar momentov, kedy som sa zasmial.(15.8.2014)

• - Něco po 28 minutě filmu, když Malcom (Marlon Wayans) mluví k Abigail můžemesi povšimnout pastelky v ruce Abigail, kterou střídavě drží a pak zase nedrží. (KergeSinko)

• - 8. dubna 2013 bylo díky finančního úspěchu prvního dílu potvrzeno pokračování. Rozpočet prvního dílu se zastavil na 2,5 milionech amerických dolarů, přičemž film vynesl 59,9 milionů. Rozpočet pokračování byl 3 miliony amerických dolarů. (KergeSinko)

• - Natáčanie a produkcia začalo 26. augusta 2013 a skončilo 29. septembra 2013. (martin5504)