Everest v režii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z nejtragičtějších expedic, při které majestátní masív poslal svým vyzyvatelům mrazivé varování. Píše se polovina devadesátých let a Himaláje se stávají oblíbenou turistickou destinací. Na osmitisícovky už nešplhají jen zkušení horolezci, ale táhnou se tam celá procesí dobrodruhů z celého světa. Horští vůdci Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) přesto nic nepodceňují a do své expedice na nejvyšší bod naší Země berou jen lidi, kteří mají něco za sebou. Všichni jsou skvěle připravení a vybavení, splnění snů jejich klientů by nic nemělo stát v cestě. Stačí však drobná odchylka od plánu, náhlá změna počasí a klíčovou otázku „Podaří se nám horu zdolat?" vystřídá otázka mnohem zásadnější. „Dokážeme přežít?" (CinemArt)

Mertlas

Neskutečná podívaná na jedno z nejúžasnějších míst na Zemi. Film je natočený podle skutečné události a režisér věrně zachoval jeho podstatu a identitu. Rozhodně neočekávejte nesmyslné akční scény jako ve filmu Vertical limit, nudné zápletky nebo rozsáhlé vykreslení postav, které nejsou u tohoto filmu podstatné. V Everestu jde jen o jedinou věc a tím je člověk a hora Mount Everest. Vytknout tomuto filmu můžeme snad jen to, že není co vytknout. Naprosto úžasně natočené dvouhodinové drama, kdy od první chvíle víte, že Vás tento film zcela pohlcuje. Záběry, při níž se výprava snaží o zdolání vrcholu hory, Vás zaručeně zatlučou do sedačky. Film si mě získal především svojí realistickou podobou a jednoduchostí. Nemusí si hrat na nic, aby se stal opravdovým velkofilmem. 95% ()

panaca

Přátelé nevím, nevěřím svým očím u Vašich hodnocení. Film je postaven pouze na tom, že je natáčen v atraktivním horském prostředí, tohle když odeberete, zbude prázdná bublina. Postavy jsou špatně exponovány, během filmu mizí a vzájemně se pletou. Plot je vylhaný, není prakticky možné, aby se takto někdo, kdo se pohybuje profi na horách choval, tím méně šéf agentury. Zjistit, že je bouřka a za 10 sec být smeten je daleko za hranicí umělecké licence. Hodně bídně maskované studio ve scéně s mostkem. Velké zklamání. Jestli chcete ochutnat opravdový prožitek z hor, běžte raději na Cestu vzhůru. I sami horolezci natočili ve výšce sugestivnější záběry než celá hollywoodská equipa! Podepisuji M. Spáčilovou: Podívaná se samozřejmě dostaví, ale pokud jde o podstatu touhy i věcnou stránku himalájských výprav, poslouží stejně dobře dokument o Radku Jarošovi Cesta vzhůru, který už je v kinech. Možná dokonce lépe, protože s ničím nekalkuluje. Zdroj: http://kultura.zpravy.idnes.cz/1-dojmy-everest-01r-/filmvideo.aspx?c=A150918_164816_filmvideo_spm ()

H3D_kRu

Film mi připadal tak podivně plochej, působil na mě jak divadlo s protřihanými záběry skutečného everestu, bez šťávy, špatné herecké výkony ... u mě obrovské zklamání. ()

limalama

Ano super kamera, krásné záběry a scenérie, ale na druhou stranu nic překvapivého, nic extra strhujiciho, ale určitě zážitek v kině ve 3D to byl ()

hanzikk

Trochu škoda toho potenciálu. Vizuálně super, herecké výkony v pohodě, ale tím to tady tak končí. Příběh podle skutečné události, ale film skoro nikomu nic neřekne. Je velice zmatený a bez předchozí studie oné katastrofy z roku 96 film působí velice zmateně a divákovi utíká mnoho věcí. Jenže film není od toho abych po kině došel domů a začal studovat jak to tehdy bylo aby mi to dávalo smysl. Myslím že kdyby režie obětovala dalších 30 minut a film natáhla a pořádně doplnila a zcelila informace, tak by to byla pecka. A ještě další moucha byla celkem nepřehledná kamera, člověk se rychle ztratí a nejde ani najít kde je nahoře a dole. Takhle si řeknu, že jsem se dobře pobavil, herci nezklamali a že se grafik ze studia hodně snažil, protože příroda kolem byla fantasticky zpracovaná a důvěryhodná. ()

Kathykat

Nevím.. film mě nenadchl.. Na mě osobně moc jmen, nepamatovala jsem si, kdo je kdo. Nelíbilo se mi moc omáčky kolem, čekala jsem, že když dorazí nahoru, bude velké vyvrcholení, víc nadšení, více času tomuto bodu. Ale oni jen vyšli a šli dolů. Stejně tak mi přišel hodně useknutý závěr, jen pár vět a konec.. Ale záběry krásné. Za to 3*. ()

welena

SPOILERY!!! V podstatě se to stalo přesně takto. Pokud si odmyslíme hollywoodské kudrlinky ve formě "slíbil jsem dětem, že se na vrchol dostanu" (Doug Hansen) nebo "seženu pomoc pro svého muže a pošlu mu vrtulník" (žena B. Weatherse). Ale tak co si budeme povídat, Everest není film dokumentární, tak já mu ty kudrlinky klidně odpustím. Všimla jsem si, že hodně lidí hodnotí obsah jako takový, ale Hall opravdu noc na Everestu přežil, Weatheres se opravdu zázračně zvedl a sám sestoupit do tábora a Hall opravdu telefonoval se svou ženou a vybíral jméno pro dceru těsně před svou smrtí. Kontroverzní událost, která ve filmové podobě upravila různé motivy postav a vztahy mezi účastníky výstupu (přece si nevytvoříte pouto s postavou, která žene lidi na vrchol Everestu, jen aby novinář napsal super článek i za cenu možných komplikací). Ale i to mu odpustím :-) Protože Everest mě naprosto rozsekal! Pomalu se mi vetřel pod kůži a na konci filmu jsem už byla tak stotožněná se všemi postavami, že mi finále vyrazilo dech (podotýkám, že jsem před filmem o událostech z roku 1996 podrobné informace neměla). Hudba, efekty, kamera, herecké výkony - za mě 5 hvězdiček - protože jsem měla pocit, že jsem v té bouřce s nimi. ()

hujerita

Mne sa to páčilo veľmi a nech si tu každý píše čo chce. Civilné herectvo všetkých zúčastnených super sadlo k tomuto filmu. Zima bola aj mne a atmosféra fajn. Krásu prírody a Everestu som si užil plným priehrštím. Čas mi plynul príjemne a ani som nepostrehol že už je koniec. Ďakujem tvorcom za film. Možno to mohlo byť lepšie, ale jednoducho som si užil film ako dávno nie. ()

k.rakonos

Špička v oblasti horozeleckých filmů. Strhující podívaná v kině i ve formátu 2D, parádní kamera, emoce, úžasné a zrádné nepálské velehory. Navíc mě překvapilo, že to nebylo přehnané, žádné sci-fi nadlidské výkony, možná za to mohla koprodukce Amíků s Brity a Indy. Člověku se mráz, sníh a vichr vryje při sledování tohoto filmu téměř pod kůži. Na druhou stranu vím, že nikdy bych se tohoto adrenalinu osobně neúčastnil, nejen z důvodu finančního, kdy expedice v roce 1996 vyšla na osobu pro našince astronomických 65 tisíc dolarů, kdy jeden z hrdinů nejen ža tuto sumu na vrchol nevystoupal, ale ještě po omrzlinách přišel o ruce a nos. Ale přežil, a to se všem z této expedice nepodařilo... ()

Bruce0659

Rob Hall "opustí" tehotnú manželku na pár mesiacov, aby s partiou zdolal najvyššiu horu sveta. Do 14:00 musí byť zahájený zostup z vrcholu, inak bude bezpečný návrat veľmi komplikovaný. Rob pár minút po zostupovaní stretne oprotiidúceho člena expedície a oznámi mu, že sa musí otočiť... Po chvíli rozmýšľania sa rozhodne pomôcť kamošovi s výstupom, s vedomím rizika a faktu, že pre neho je to posledná možnosť zdolať Everest. Toto rozhodnutie opisuje divákovi všetko o šialenstve, rozmýšlaní, vytrvalosti, sebadisciplíne, cieľavedomosti a hlavne charakere horolezca. V snahe pomôcť jednému, či dvom zdolať vrchol, riskuje životy viacerých členov expedície. Zostup sa komplikuje a do toho búrka... Jason Clarke skvele stvárnil Roba Halla, ukázal nám výzvy a výťazstvá, riziká a tragédie, ktoré horolezectvo prińaša. Pre mňa vynikajúci a silný zážitok. ()

Gagin

Pro mě celkem zklamání. Dokonce jsem se přistihl, jak se chvílemi v kině nudím, což se mi často nestává a abych se nudil u těch akčních / dobrodružnější scén, to už je napováženou. Gyllenhaala je pramálo, emocemi to nabitý je, ale ke mě se to nějak nedostalo. Na druhou stranu jen tady si člověk při těch pár pěkných záběrech uvědomí, jak malinký je. ()

ciapok

film si nezaslúži až takú palbu, akú som mal potrebu naň zniesť. Vypustiť ho tak v 80 tych rokoch .... bol by nepochybne skvelý, pretože má v sebe príbeh, slzy, napätie. Ale tak veľmi zlé štúdiové kulisy vo filme o najvyššej hore sveta ? Dokázali to filmári v r.1974, 1976 tak sorry ale ja toto neberiem, píše sa rok 2015. Podobne, necítil som veľmi realistické tie odhalené hlavy a ľahké čiapky a neustále kecanie do vysielačiek, ktoré človeku dá zabrať aj pri výlete na miestny pahorok na jeseň. A čo sa týka predlhých slzavých telefonátov, to mi celkom pokazilo chuť. Čo sa však podarilo, bola tiesnivá, drsná a hlavne smrteľne chaotická atmosféra, ktorá sa strhla pri kľúčovej búrke. Taktiež bolo plusom netradičné správanie postáv. Jake Gyllenhaal, ležérny horal, ktorý žil aj zomrel mimo pravidiel, Jason Clarke síce drsný chlapík, ale zároveň až príliš ľudomilný (na čo aj sám doplatil) no a terminátor Sam Worthington, ktorý bol len štatistom, hoci možno jednoduchší diváci (ako ja) trochu dúfali, že zapne mačky a vyrazí na pomoc kamošom.Cítil som celkovo z filmu zvláštnu zmes dojmov, asi to odrážalo národnostný produkčný mix a v súčasnej dobe jasný trend útočiť len na stred brány. ()

Coudinka

Začalo to nevinně a pak se děj táhl rychlostí větru jako na Everestu. Najednou jsem se ocitla na konci snímku s pocitem, že jsem ráda v teple domova s horkým čajem a můžu se zhluboka nadechnout. Na konci tohoto filmu se totiž hodně lidí určitě potřebuje zhluboka nadechnou a povznést se nad to, že to je podle skutečnosti. PS: Sarah je najednou nejkrásnější jméno ze všech. ()

sorbon1

Krásně natočený film, který baví od začátku do konce, dvě hodiny uběhly jako nic. Ze začátku téměř bezstarostný horský výlet se změní v boj o život. Fim v kterém nikdo neručkuje v tričku po skalách a hlavní hrdina nesnese všechny dolů na zádech. Doporučuji... ()

Googooplexer

Napínavé len tak trochu, celkovo nič moc až na tie zábery hôr. Napr K2 alebo dokonca aj blbý vertical limit (nordwand som ešte nevidel, čakám na sneh) dokáže lepšie usadiť diváka, toto je len taký hraný dokument. ()

Mat3s3

Troufnu si tvrdit, že po zhlédnutí Everestu si pár dobrodruhů výlet na něj rozmyslí. Ale nedělám si iluzi, že by se za ně nenašli náhradníci... Velice působivě natočený film, který dokáže vtáhnout do děje a udržet pozornost celou dobu promítání, i když pár pasáží se tedy táhne déle než by bylo nezbytně nutné. Mrzí mě, že se tvůrci nedokázali vyvarovat tolik otravných zaláskovaných klišé, i když chápu, že bez nich by to v Americe prostě neprošlo. ()

Houston1

Depresivne...lebo ked si uz tam a nieco sa stane tak si v poriadnej prdeli,lebo to chceli proste dať,ALE..Kormakur je frajer,u mna plny pocet ()

afrikovsky

Jednou jsem v 3800 metrů v alpách a musím uznat, že už jsem měl respekt jak malé dítě po 5 ve škole a mám rád tyhle borce, co se pustí do nejvyšší hory na naši modré planetě. Film je natočen civilně nepatetický a bez hollywoodského balastu. Připadalo my to jako retro styl filmu z té doby, kdy se vlastně příběh odehrává a to trefit je umění. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (více)