Příliš vzdálený most

• Česko Vzdálený most (více)
USA / Velká Británie, 1977, 175 min (Alternativní 169 min)

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

Scénář:

William Goldman

Hudba:

John Addison

Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Edward Fox, Elliott Gould, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Hardy Krüger, Laurence Olivier, Ryan O'Neal (více)

Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operace Market Garden. Ještě na počátku roku 1944 nacisté pevně ovládali celou západní Evropu a konec války se zdál být v nedohlednu. Den D všechno změnil. 6. června 1944 se západní spojenci pod velením generála Eisenhowera vylodili na pobřeží v severní Francii. V srpnu byla osvobozena Paříž. Němci ustupovali na všech frontách. Ale s úspěchy přišly i problémy. Zásoby se vozily ze 400 kilometrů vzdálené Normandie a bylo jich kriticky málo. Postup spojenců se téměř zastavil. V září 1944 vypracoval maršál Montgomery nový efektní plán, nazvaný Market Garden (Tržiště). Nenadálé obsazení holandských mostů – přístupových cest do Německa – britskými a americkými výsadky, podporovanými rychlým přesunem pozemních vojsk, mělo vést k rozhodujícímu průlomu a ukončení bojů ještě před Vánoci. Celou akci však komplikuje složitý terén v místě seskoků a nečekaně tuhý odpor německých jednotek. Celková situace se pro spojence nevyvíjí dobře... Britský režisér Richard Attenborough pojal svou dramatickou rekonstrukci operace Market Garden jako velkolepou válečnou fresku s ohromujícím množstvím komparsistů, vojenské techniky a hereckých hvězd, z nichž každá dostala vlastní dramatickou epizodu. Snímek Příliš vzdálený most tak tvoří jakýsi pandán k americkému oscarovému filmu Nejdelší den (1962), který v podobně velkolepém stylu zobrazil spojeneckou invazi v Normandii. Oba snímky spojuje i autor literární předlohy Cornelius Ryan. (Česká televize)

Aluska88

Na tento film jsem se těšila jak kvůli velkému množství známých, velkých hereckých osobností, tak především kvůli samotné operaci Market Garden. Od doby, kdy jsem začala milovat seriál Bratrstvo neohrožených a četla knihy jemu věnované, mě zajímá vše, co je spojeno s místy, městy a operacemi, kterými "Rota E" prošla a kde bojovala. Po technické i herecké stránce výborné. Jen jsem měla pocit, že celý film se zabývá samotnou operací tak precizně a obsáhle, že charaktery postav zůstávaly v pozadí. Tím, že mě postavy ani nijak neupoutaly, ve spojení s dlouhou stopáží zapříčinilo, že jsem začala být nepřetržitými boji uspávána. Celé samotné akci předchází zhruba hodinu trvající úvod, v němž se všichni na velkou operaci připravují a plánují, ale nijak se nic podstatného či záživného neděje. Pro mě je Příliš vzdálený most až příliš dlouhý a příliš soustředěný na bitvy. Rozhodně skvěle natočený film, ale čekala jsem asi něco jiného. ()

genetique

Na vojnový film sa mi to síce zdalo trošinku viac rozťahané, no na atraktivite to neuberalo. Dôveryhodné zobrazenie, skvelá práca zobrazenia vojnových udalostí, ako aj strih medzi frontami. Natočenie akcie bolo neomylné, hviezdy si rozdelili primeranú časť filmu a každý bol spokojný. A ja tiež celkom. Na 75%. ()

Arachneuss

Kolosální průser zfilmovaný v kolosálním stylu. I přes délku a stáří filmu mohu směle prohlásit, že A Bridge Too Far patři mezi ty nejlepší snímky s tématikou 2. světové války. Režisér se nebojí experimentovat s kamerou, bojové sekvence jsou tak akorát v míře uvěřitelnosti a hvězdná sestava působí jako třešnička na dortu. Přeplutí Nijmegenu a následné obsazení mostu má navíc tak luxusní atmosféru, že vylodění v Ryanovi oproti tomu působí jako bezduše krvavá hra na vojáčky. ()

berg.12

Ten film není dokonalý, napasovat do scénáře celou operaci Market Garden ve vší komplexnosti prostě nejde. I když ta je tu vlastně "hlavním hrdinou", herecké hvězdy slouží spíše jen pro snadnější orientaci mezi jejími jednotlivými úseky. I když je film dělán podle knížky, je více pro válečné nadšence, než milovníky příběhu. Jenže, v kombinaci se scénami jako čistka artilerie, sebevražedné přelodění řeky, seskok parašutistů točený 19. kamerami aj. z něj Attenborough dělá jedinečnou a neopakovatelnou válečnou epiku. ()

Kaka

Jeden z mála válečných filmů, kde hutnost děje vítězí nad dechberoucí akcí. Co se týče obsahové stránky, jedná se dost možná i o nejpropracovnější válečný film co jsem kdy viděl. Attenborough přišel s trochu jiným přístupem než většina jeho kolegů. Nezaobírá se příliš boji na frotně, ustřelenými končetinami a válečnou vřavou. Soustřeďuje se na luxusní obydlí generálů, maršálů, jejich válečné taktiky a prožívání konfliktu. O napětí však ani tak nouze není, neboť herecké zastoupení je opravdu hvězdné a postavy jsou výtečně načrtnuté. Škoda slabší akce, přece jen v té době nebyla filmová technologie na takové špici jako za posledních 15 let. Být tento film natočen v moderní době, pravděpodobně by šlo o nejlepší válečný kousek vůbec. ()

castor

Je to velké, je to výpravné, je to dlouhé, je to plné hereckých es. Gigantická rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů na Nizozemsko v září roku 1944. Nedozírný počet statistů, obdivný fetiš nad vojenskou technikou a ve vší té bitevní vřavě tak trochu zapomínání na obyčejné emoce, kvůli kterým do kina chodíme!! ()

ClintEastwood

Nevím, jestli jsem už někdy viděl snímek s takhle hvězdným obsazením? Zajímavé je, že v celém tom zástupu ikonických jmen, mě herecky nejvíce zaujal ne až tak slavný James Caan (např. Kmotr, Misery nechce zemřít). Jeho malá, avšak důležitá role, byla dobře napsaná a hlavně zahraná. Film samotný dělí od maximálního hodnocení jen velmi málo. Kvalitní válečná podívaná v režii potrhlého miliardáře z Jurského parku... ()

troufalka

"Proveďte evakuaci velitelství! ... A nezapomeňte mé cigarety!"                                                                                   Hned je patrno, co je ve válce nejdůležitější. Minimálně pro velitele... Většinu z mých dojmů již napsala Snorlax, nebudu to tudíš opakovat. I když několik zapamatovatelných momentů jsem našla. Druhá půlka jednozněčně silnější. I když Krajina stínů v režii Richarda Attenborougha se mi líbila mnohem víc. ()

Davies182

Šíře tohoto filmu je v mnoha - zejména válečné scény zobrazujících - aspektech jen stěží uchopitelná pro dnešní (počítačovými efekty zhýčkanou) mysl. Chvílemi se nelze ubránit pocitu, že režisér snad musel rozpoutat novou Světovou válku, aby vůbec mohl jednotlivé bitvy natočit. Ohromující ukázka toho, že Bratrstvo neohrožených a Zachraňte vojína Ryana nejsou zdaleka tak echt monumentálními počiny, za jaké jsem je dodnes v blažené nevědomosti považoval. ()

Fiftis

Celkovo veľmi vydarený vojnový snímok. Celý film pôsobí vcelku realisticky snáď až trochu dosť čistotným štýlom, tým myslím takmer dokonale čisté a skoro neponičené uniformy, stroje i prostredie. Sú tu vidieť určité náznaky chátrania, ale osobne sa mi zdali trošku nedostatočné. Herecké obsadenie je mierne prehviezdnené. Škoda že sa to koncom strašne zmení až obráti a začne to byť dosť nuda, človeka prestane zaujímať, ako to všetko skončí a kto prežije. Pre mňa sa to pokazilo a skončilo v ríši priemerov. ()

Shakers

A Bridge Too Far je jeden z mala vojnových filmov, kde je výprava tak úžasná ako tu. A okrem toho kde sú tak známe tváre (Connery, Hackman, Caine, Hopkins, Caan, Redford). Po technickej stránke fakt super záležitosť, milovníkom vojnových filmov môžem len odporučiť.A Bridge Too Far je dobrý film ako som už spomínal ma skvelých hercov, dobrý príbeh o akcii Market Garden, akcie sú skvelo zrežírované, ale čo sa mi tu nepáči je hudba, ktorá občas kazí zážitok s filmu. Dlho som sa s tým už nestretol, ale tu som to fakt pocítil. Ta hudba mi pri niektorých akciách vôbec, ale vôbec nesedela a tým pádom akcie stratili to svoje kúzlo, ktoré sa volá napätie, prišlo mi to príliš veselé. A druhú vec je 176 minút filmu. Chcelo by to trošku skrátiť a dať robiť hudbu Johnovi Williamsovi, vtedy by to bolo za plný počet. 85% - 4* ()

Big Bear

Ačkoliv se tato operace nezdařila - bohužel, tento film o ní pojednávající je prostě PERFEKTNÍ ! A ty němcké jakotanky a americké jakothrunderbolty jsem jako neviděl! :-) * * * * * ()

Ruut

Film mnoha protikladů. Uznale mručím nad odvahou "spojenců" natočit tak extrémně výpravný snímek o operaci, která patří mezi deset nejvíce zpackaných situací druhé světové války. Další pochvala za zaměření se primárně na lidské osudy a kladení otázek o nesmyslnosti válčení a šablonovitém držení se štábních rozkazů za každou cenu. Příliš vzdálený most by byl dokonalým pomníkem lidské pýchy a vzpupnosti, kdyby ... kdyby nebyl tak hodně rozklížený a i při stopáži dvou a třičtvrtě hodiny zoufale krátký. Příliš mnoho postav má příliš málo prostoru a i přes to, že jsem těsně před shlédnutím tohoto snímku viděl dvacetiminutový dokument o skutečné operaci, měl jsem problémy se zorientovat v ději. ()

misterz

Tak ten most bol nakoniec vzdialený až príliš. Operácia Market Garden bola odsúdená na neúspech už v samotných začiatkoch, spojenci mali až príliš veľké oči. Aj zomierajúci pes ešte dokáže pohryznúť, a ten nemecký ich pohryzol priamo do gulí. Film nehral na bombastické bojové scény, vynikol skôr mimo akciu. Páčilo sa mi hlavne vykreslenie jednotlivých postáv a ich epizódne osobné minipríbehy. Ale tomu sa vlastne ani nemôžem čudovať, film nabitý hereckými hviezdami od podlahy až po strop v tomto smere jednoducho nemohol sklamať. 80/100 ()

HAL

Potenciál na kruté drama měla tahle nepovedená operace větší, příliš chaotické, roztříštěné mezi nepřehledné skupinky vojáků které sice zaujmou slavnými hereckými ksichty, ale napětí bezvýchodné situace se kolem nich zas tak moc vybudovat nedaří. Kdybych neměl historii nastudovanou, ani z filmu netuším kdy, kde a proč se co děje... což je prostě škoda, Market Garen byl jeden z nejzásadnějších momentů války. Pro nás o to zajímavější že kdyby uspěla, mohli by nás tehdy osvobodit Američané místo Sovětů, a poválečná Evropa mohla vypadat úplně jinak. Co tu ale funguje skvěle a i po skoro padesáti letech svou propracovaností vyráží dech, je válečná vřava. Epická mašinerie destrukce a zmaru, naturalistická ale bez přehnaného utápění se v gore detailech, rozmáchlá  výpravou že tomu snad jen Sovětské velkofilmy na zakázku Rudé armády mohou konkurovat. Je docela fascinující že takto velkolepá jatka režisér natočil jen proto aby mu pak studio dalo peníze na životopis Gándhího. Někteří by si mohli i položit otázku, jestli právě tohle není na válečném filmu to hlavní... no ale při tříhodinové délce, i toho trochu lepšího filmového umění by bylo potřeba. 8/10 ()

Javert

I přes lehce přepálenou stopáž je to vynikající válečný film, který (aspoň mě) nenudil ani v první půlhodině, kdy se "nic nedělo". Divím se, že se Attenboroughovi podařilo dát tak skvěle dohromady kupu slavných herců. Nejlepší výkon podle mě podali Caan, Caine a Hackman. Ten jako by se Polákem narodil:) ()

mzss1

Tak není to úplná bomba, ale kdysi mě film bavil, nedávno jsem si ho shlédnul a můj názor se nemění. Povedený snímek, který rozhodně pobaví každého diváka, který má rád válečné filmy. Zde byl perfektní příběh. Vše bylo popsáno dokonale, sice se to někdy vleče, zbytečně je zde přidáno dost nudných scén a ještě tak konec filmu mohl být lepší, jinač film nabízí dost pozitivnách aspektů. Délka je dlouhá, kdysi to bylo rozdělené, tuším na 3 části. Nedávno jsem si to dal celé, ale musel jsem si dát 2 pauzy. Přesto to je kvalitní film, to se musí nechat, ale je toho dost k vylepšení.ce dobře natočena, ikdyž se trochu třásla kamera, ale nevadilo mi to, bylo to takové reálné alespon. Sean Connery zde hrál dobře. Takže film mohl být kratší, ale byl uvěřitelnej, herecké výkony neminuly, tak proč být kriticky nátočný ? Hodnotím na slušných 76% = **** ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal