Zabijáci

• Dánsko Fasandræberne (více)
Krimi / Mysteriózní / Thriller
Dánsko / Německo / Švédsko, 2014, 119 min (Alternativní 115 min)

Kdo stojí za 20 let starou sérií vražd a znásilnění? Všechny stopy vedou ke skupině studentů prestižní internátní školy, jako pachatel byl však odsouzen místní podivín. Složka s případem se dostává do speciálního kriminálního oddělení Q na stůl detektiva Carla Mørcka (Nikolaj Lie Kaas). Carl a jeho asistent Assad (Fares Fares) okamžitě poznají, že v případu něco nesedí a znovu jej otevřou. Ve složce najdou poznámku o tísňovém volání zoufalé mladé dívky. Ta však zmizela beze stopy. Brzy se ukáže, že Carl a Assad nejsou jediní, kdo se snaží najít dívku, jejíž svědectví by mohlo nepříjemně zasáhnout ty nejvyšší vrstvy uhlazené dánské společnosti. (Aerofilms)

claudel

Zatímco v knižní sérii se mi zdál druhý díl krapet slabší než první, u filmů to shledávám přesně naopak. Zabijáci jsou jednak o půlhodinu delší než Žena v kleci, jednak je děj svižnější a atmosféra obou časových rovin vynikající. Plně jsem se sžil a smířil s tím, že Carl Mørck má obličej Nikolaje Lie Kaase a obsazení Assada i Rose jsou naprosto v pořádku. Po shlédnutí filmu musím ale konstatovat totéž, co po přečtení knihy. Zabijáci jsou nesmírně brutální, surový a drsný příběh, po němž se člověku v těle rozhodně nerozproudí vlna pozitivní energie. ()

Sofia

Jedna z nejbrutálnějších detektivek, co kdy byla napsána i natočena - víc se k příběhu dodat nedá. Mám jen jednu výtku, stejnou jako u prvního dílu - Nikolaj Lie Kaas je se svým věčně naštvaným výrazem sice k sežrání, ale pro mě to prostě není Carl Mørck - toho si představuju jako autora knižních předloh podle oficiální nakladatelské fotky na přebálkách. Už se těším na třetí díl, který přijde do kin letos a patří k nejlepšímu z celé série. ()

JASON_X

Druhý díl se Dánům povedl víc než první, řekl bych. Propracovanější a zajímavější příběh, vykreslenější postavy, akčnější a napínavější děj... Jasně, klišé, vyumělkovanost a melodramatický pathos jsou v tom furt, ale dá se to vydržet. A taky jsem se už smířil s šablonovitou postavou Assada, je to docela sympaťák a časy se holt mění - Němci mají na dálnicích Simira, komisařka Lescaut má barevnou půlku ansámblu, no a není možná daleko doba, kdy bude v nějakém dementním seriálu z planety Nova exhibovat policejní důstojník Dezider Čonka. ()

Beastmaster4

Za mě určitě moc fajn detektivní thriller. Mělo to náboj, atmosféru, příběh, všechno, co je třeba. K tomu příjemné herecké obsazení a po nějaké době zase neokoukané tváře. Taky kdo by u nás znal herecké hvězdy Dánska :-) Stylově mi to celý přišlo, jako kdybych měl v ruce fajn knihu a film byly moje představy děje v ní...Jednoduše fajn a určitě doporučuju :-) ()

luka4615

Dánové opět válí! Fasandræberne je totiž žánrovou trefou do černého, která nám na stříbrném podnose servíruje přesně to, po čem naše filmová duše toužila. Režisér Mikkel Nørgaard totiž výborně skloubil hutné explicitní téma, vrstevnatý příběh a nádherně pochmurný severský styl, ze kterého příjemně mrazí. Za zmínku rovněž stojí i soundtrack, který celému snímku dodává neotřelý punc tajemna. Skvělá práce! ()

Morholt

První případ Oddělení Q, Žena v kleci, mě sice vyloženě nezklamal, ale byl jen o něco lepším průměrem. Tohle je ovšem jiná, což je dáno i tím, že film nemusí řešit představování hlavních postav. To už udělala jednička. V tomto případě jsou karty rozdány cca po dvaceti minutách, takže nejde o to zjistit, kdo je vrah, ale o to se mu dostat na kobylku a najít svědka, jehož totožnost je také známá. Takže relativně přímočaré, což zase není u skandinávských kriminálek pravidlem, a stále si uchovávající tradiční severskou syrovost. Herecky přesvědčiili všichni zúčastnění, přičemž mě se nejvíc líbily Danica Curcic a Sarah-Sofie Boussina, které obě ztvárnily postavu Kimmie. Těším se na další "qéčkařské" případy. 85% ()

GeusX

Volné pokračování "Ženy v kleci" je více propracované a rozmáchlejší. A ani mi moc nevadilo, že tu není motiv či pachatel velkou neznámou a jde spíše o získání důkazů a svědka, a hlavní kriminalisté mají dost omezené výrazové prostředky. Jediné, co mi napínavý film v závěru kazilo, bylo naprosto neprofesionální emotivní jednání detektiva. 75% ()

BoPo

Tak ako v jednotke (Žena v kleci), pomáhajú rozkryť chýbajúce diely skladačky flashbacky. Oproti predchádzajúcemu filmu sa tu odohráva rozvetvenejší príbeh s o niečo lepšou zápletkou. Tak trochu snaha priblížiť sa klenotu Muži, kteří nenávidí ženy. Ale na niečo také Zabijáci myslieť naozaj nemôžu. Postrádajú silnejšie ústredné duo a záver, ktorý nepôsobí priveľmi chatrno. Určite si pozriem ďalší príbeh v poradí, pretože napriek výtkam sa jedná o kvalitu, ktorá kriminálkam, s ktorými sa v ČR a SR roztrhol pytel, natrháva notýsek. ()

Lenchik

Kvalitna danska kriminalka so sympatickymi detektivmi a zaujimavou zapletkou. K dokonalosti vsak chybalo par detailov. Pre mna niektore sceny zbytocne nasilne a v istych momentoch chybala logika v deji. Na druhej strane chapem, ze urcite sa uplne vsetko z kniznych predloh nezmestilo do filmu. Napriek tomu napatie v kine sa dalo krajat a fanusikovia severskej kinematografie si urcite pridu na svoje. 4 hviezdy davam vdaka Nikolajovi a postave chladnej severanky:) ()

argenson

Navnaděnej Ženou v kleci jsem si dal i Zabijáky a dostalo se mi luxusního filmovýho zážitku. Dáno jistě i tím, že už tady funguje ztotožnění s ústřední dvojicí vyšetřovatelů, ačkoliv ani jeden z nich není prvoplánovej sympaťák. Zabijáci jsou přes řadu časově rozházených retrospektiv přehledným příběhem plným napětí. K tomu dobře udělaný a postupně odkrývaný vedlejší dějový linky (fyzikář). Plus bonusově jedna naprosto výborná vtipná hláška (ta se skupinovou lobotomií). Trochu mě zamrzel lehce nedotaženej motiv zločinů. Heslo „zlatá mládež se nudí“ je trochu málo, v tomhle byla Žena v kleci o fous lepší. Přesto bez debaty dávám Zabijákům plnej počet. ()

Johny_fork

Severské kriminálky se pro mě asi stanou velmi vyhledávaným artiklem. Nemám Zabijákům co vytknout. Vynikající chladná atmosféra a skvěle vystupňované napětí v příběhu, kde detektivové postupně skládají mozaiku odloženého případu. ()

Ouwen

Knížka byla výborná, naneštěstí jsem stihl přečíst pouze půlku a moje lenost mi nedovolila pokračovat, tak jsem musel knihu vrátit. Filmová adaptace se povedla též na výbornou. Nenudil jsem se a líbí se mi, jak je zde vyvážený prostor, mezi zápornou stranou a týmem vyšetřovatelů. Není nouze o informace, divák má šanci se ponořit do filmu úplně. Některé scény mě šokovali. Ani né tim, jak byly nasnímané, ale tou atmosférou a skvělým herectvím (mrtvé novorozeně, konec filmu), který je naprosto bezvýchodný a zůstal jsem šokován. Lie Kaas hrál fantasticky a jeho kolega ho výtečně doplňuje. Nemám co bych vytkl. ()

Hoyt

Ze všech tří dílů jednoznačně ten nejpovedenější. Temné a drsné krimi s velmi ujetými a celkově povedenými záporáky. Jediné co filmu chybí je pořádný konec. Tomuto případu by se mě víc hodil nějaký temnější nebo sadističtější závěr víc než málo zajímavé akční finále. ()

SlecnaSmilly

Carl Morck je další zachmuřenej krutopřísnej detektiv, kterej má v obličeji vepsanou všechnu bolest světa, je jako brácha Wallandera nebo Harryho Hola. S šíleným výrazem připomínající důchodce uprostřed slev „znáte z letáku“ pobíhá po severním Dánsku a hledá spravedlnost. Tihle na práškách závislí vyšetřovatelé v permanentní depresi jsou stejně nejlepší. Je to jako milovat Clinta Eastwooda, jen se mračí a v koutku úst žmoulá párátko, ale když dávaj v telce Hodný, zlý a ošklivý, tak se určo budete dívat. Já si tedy taky neumím představit, že by se někdo, kdo pracuje u policie mohl uchylovat k optimismu a dobré náladě. Úplně to vidím – sluníčkový detektiv XY ráno vyskočí z postele, po cestě do práce si pobrukuje něco od Hanky Zagorové, udělá všem z oddělení zelený čaj, shrne dění ze včerejšího dílu Cest domů a jde vyšetřovat brutální masakr plnej krve a neopodstatněnýho násilí. To Carlovi rozumíme spíš, po revíru mu pobíhá škodná, takže je jasný, že se bude mstít, jen ještě nevíme komu. ()

ledzepfan

Kriminálka s papírově zajímavým námětem, ukotvena ve vodách průměru díky lehce klišoidnímu a ne úplně geniálnímu vedení příběhu.. ()

maddy

I'm sorry, ale mne sa tá „severská pochmúrnosť“ už trochu prejedá. Stále je to síce poctivo odvedená práca, ale za posledné roky tu boli desiatky podobných kriminálok. The Absent One je tak podobný napríklad Milénium trilógii alebo na vlas rovnaký s prvou minuloročnou kriminálkou z oddelenia Q s názvom The Keeper of Lost Causes. Jednoducho len štandardná krimi, ktorá ničím výrazne neprekvapí a celé to pátranie tak nejako vyplynie úplne do prázdna bez jediného momentu kedy by bol divák napätý alebo kedy by ho mrazilo. Navyše aj tie postavy dvoch detektívov sa mi po druhý krát zdali maximálne opozerané, keďže to v podstate len variuje udalosti a konflikty z taktiež nijako zvlášť výrazného The Keeper of Lost Causes. Kriminálny priemer, ktorý keby nenatočili Severania tak sa nad ním nikto zvlášť nepozastavuje. Tretie pátranie tohto tímu si už asi nechám ujsť. CELKOVO: 3* (6/10) ()

NinonL

Docela slušný severský thriller se známou dvojicí Kaas - Fares v hlavních rolích. Dvojice detektivů otevře dávno odložený případ brutálních vražd a znásilnění na blízké škole. Podezřelí jsou patrní docela brzy, jde jen o to dokázat jim zločiny, protože patří k místní smetánce. Film je o mravenčí práci policie, o hledání a přesvědčování svědků, důkazů a stop. Není to špatný film. ()

MartinezZ

Tak tohle mě přikovalo do křesla a já jen hltal to, co bylo jasné od začátku, ale přesto zpracované tak, že nešlo přeskočit ani minutu, aby neunikla ani nitka příběhu nebo jen pohled krví podlitým okem. Oproti prvnímu dílu jsem se tu v ničem nenudil a to seversky sychravé podání příběhu prostě hltal jako v poslední době žádný jiný film. Ano, netvrdím, že to bylo něco neskutečně inovativního, nebo že jsem prostě teď jen měl větší náladu na krimi detektivku než jindy, ale tohle mi sedlo, možná i kvůli tomu, že tentokráte to bylo trochu osobní. Vygradované perfektně. Plných pět hvězd nedám skutečně jen za to, že film odhalí pachatele tak brzo, postupně ale odhaluje další a další části minulosti, které doplňují celkový obrázek... Kašlu na to, dávám pět :) ~~~ PS: Chci další, kde je další film, další! ~ PPS: A tohle do našich kin nikdy nepřijde... ()

agentmiky

Druhý díl mě tolik neohromil, jak to udělal díl předchozí. Žena v kleci mi připadala momenty daleko překvapivější a propracovanější, ale tento pocit mi u Zabijáků chyběl. Opět nezklamala ústřední dvojice kriminalistů, kteří svým projevem určitě filmu velmi prospěli. Příběh se mi líbil, ale dalo se to podle mě zfilmovat daleko lépe. Místy mi to připadalo pojaté hodně temně, což se mi moc u takových typů filmu nelíbí. Taktéž jsem mnoho chvílí předpověděl. Určitě to je nadprůměrná detektivka s výbornými výkony hlavních herců, ale to je tak asi vše. Za mě dávám 70% ()

Lukrecie

Seveřani prostě krimi umí! Výborný scénář, napětí po celou dobu, syrovost a dramatičnost, mrazení v zádech..... ()

Kinokavárna na Rock for People

Kinokavárna na Rock for People