Zabijáci

• Dánsko Fasandræberne (více)
Krimi / Mysteriózní / Thriller
Dánsko / Německo / Švédsko, 2014, 119 min (Alternativní 115 min)

Kdo stojí za 20 let starou sérií vražd a znásilnění? Všechny stopy vedou ke skupině studentů prestižní internátní školy, jako pachatel byl však odsouzen místní podivín. Složka s případem se dostává do speciálního kriminálního oddělení Q na stůl detektiva Carla Mørcka (Nikolaj Lie Kaas). Carl a jeho asistent Assad (Fares Fares) okamžitě poznají, že v případu něco nesedí a znovu jej otevřou. Ve složce najdou poznámku o tísňovém volání zoufalé mladé dívky. Ta však zmizela beze stopy. Brzy se ukáže, že Carl a Assad nejsou jediní, kdo se snaží najít dívku, jejíž svědectví by mohlo nepříjemně zasáhnout ty nejvyšší vrstvy uhlazené dánské společnosti. (Aerofilms)

DwayneJohnson

Neurazí a ani nějak extra nepřekvapí. Všechno šlape, jak by se na slušnou severskou kriminálku slušelo. Klišé, které mi tak vadilo v předchozím díle, je zhruba poloviční, takže má spokojenost je minimálně o jednu poctivou hvězdu vyšší. Hlavní herecké duo, si mé sympatie stále drží a padoušské osazenstvo mi taky sedlo do noty. Takže, když to tak nějak sesumíruju, je to celkem vydařená podívaná, jejíž vyšetřování se tak trošku protáhlo o pár desítek let. Od šťavnatého začátku, po trošku (pře)pečený konec. Vůbec bych se nedivil, kdyby se za rok, za dva začala natáčet trojka, ale to se nechám nejdřív překvapit. ()

Geralt z Rivie

Do půlky filmu to bylo super krimi, ale přijde mi, že druhou půlku scénáře psal úplně někdo jiný. Jako by už nevěděl jak film zakončit tak se rozhodl, že z toho udělá akční film. Kdyby nebylo toho uspěchaného konce tak jsme se mohli klidně bavit i o 5 hvězdičkách. ()

Slartibarkfast

Carl Mørck je hlavním vyšetřovatelem v nově zbudovaném oddělení Q, které se zabývá dlouho nevyřešenými případy. Jednoho dne se jim na stůl dostane materiál o 20 let staré dvojnásobné vraždě. Carl udělá vše pro to, aby zapeklitý případ vyřešil. Bohužel jsem před zhlédnutím filmu měl tu čest číst onu knihu, která pravda je malinko přitažená za vlasy, ale pořád to není nic oproti filmu. Ten je naprosto jiný než knižní předloha. Navíc s nesympatickými herci. Vše ubíhá raketovým tempem a ač má film bezmála dvě hodiny, vzniká tu jakási patlanina, jako když hodili jeden výtisk společně s Dětmi kapitána Granta do drtičky, a pak ze zbytku poskládali jen polovinu příběhu. Nebavilo mne to a nelíbilo se mi to. Tragický počin, který si cestu do mého srdce rozhodně nenašel. 40% ()

nascendi

Zatiaľčo v komentároch sa to hemží čitateľmi knižnej predlohy a znalcami Q trilógie, ja som sa k Zabijakom dostal ako k najprijateľnejšej z večernej televíznej ponuky. Dodatočne som si prečítal, že som už prvú časť - Ženu v klietke - videl, ale komplikovaný príbeh s použitím hyperbarickej komory na nezaujal, a nič než zabudnutie si nezaslúžil. Ani tento príbeh s ústrednou politicky korektnou dvojicou detektívov zo mňa nespravil fanúšika severských detektívok. Nedokážem sa naladiť na štýl ich výstavby, mentálne odlišnosti severanov i menšiu uveriteľnosť niektorých epizód. Neupieram im ich objektívne hodnoty, preto tie tri hviezdičky. ()

silentname

"Fasandræberne" je už podľa mňa film, ktorý práve deklaruje to, čo som hovoril v minulom komentári. Máme tu oveľa zaujímavejší príbeh a oveľa viac interakcie našich hrdinov so zloduchmi. A nakoľko v tomto prípade máme veľmi silných, bohatých a mocných zloduchov, ktorí potrebujú zakryť stopy po ich hriechoch z minulosti budú to mať Carl s Assadom v tomto prípade veľmi ťažké. Svetlo by však mohla priniesť dievčina, ktorá volala na tiesňovú linku a nahlásila to. Lenže je tu boj s časom, aby ju naši hrdinovia našli skôr než naši zloduchovia. Atmosféra tohto filmu je podľa mňa ešte silnejšia než bola naposledy, lebo tu oveľa viac vidíme našich hrdinov v nebezpečných situáciach a musia bojovať s osobami, ktoré majú zákon na svojej strane a neboja sa použiť žiadne prostriedky, aby vyšli zo situácie nedotknutí. A práve to z nich robí tak nebezpečných nepriateľov. Lenže možno ani naša svedkyňa nie je úplne neviniatko. Ale súčasne chceme, aby jej Carl pomohol, pretože cítime, že bola najmä zmanipulovaná svojim priateľom. A práve to robí tento film silným. A v záverečných častiach skutočne tuhne krv v žilách a prajete si len, aby z toho vyšli hrdinovia so zdravou kožou. Zraniteľnosť hrdinov je tu veľmi viditeľná a prežívame s nimi každý jeden moment. A okrem toho sa do oddelenia Q pripojí ešte aj nová postava menom Rose, ktorá je neskutočne sympatická a súčasne aj vtipná. Úprimne musím povedať, že "Fasandræberne" patrí medzi jeden z najsilnejších thrillerov, ktorý som kedy videl. Veľmi dobre vytvára atmosféru a všetko čo sa deje je absolútne neodhadnuteľné, lebo nájsť riešenie proti súperom, ktorí majú v rukách všetky karty je veľmi ťažké. Rozhodne je to thriller, ktorý stojí za to vidieť. Hodnotenie: A ()

Slarque

Mám takový dojem, že bych klidně mohl zkopírovat svůj komentář u Ženy v kleci, a zase by to sedělo. To jsou ty seriály, jeden díl jako druhý (70%). ()

Willy Kufalt

Když jsem před rokem (taky v únoru) viděl s dvojFaresem Případ Nile Hilton, napsal jsem v komentáři, že na svůj původní nápad vyzkoušet ještě ze severských krimi thrillerů alespoň jeden film ze série oddělení Q raději kašlu... Po roce jsem se přemohl, ale jen jsem si potvrdil, že tohle není tvorba pro mě, trápil jsem se dost. Nikolaj Lie Kaas sice herecky v nejedné scéně exceluje a díky němu jsem to zvládl až do konce, ale raději ho mám určitě v komediích a jeho detektiv Carl působí na mě studeně odtažitým dojmem, než abych si k této hlavní postavě vybudoval nějaký vztah. Stejně tak studeně na mě působí celý film. Trvá sice dlouhé 2 hodiny a má kameru s řadou záběrů jakoby z artového filmu, ale nic víc než úplně standardní kriminálku, navrch plnou deprese a brutálních incidentů, po celou dobu nenabídne. Žádný zajímavější pohled na nějaké téma nebo poutavější scény mimo hlavní žánr (až na scénu s mysliveckou komunitou), žádná pro mě zajímavá myšlenka, nějaké odlehčení nebo cokoliv pozitivního. Omlouvám se fanouškům, ale za sebe mám pocit, že je jistým způsobem na světě té deprese, odcizení i brutálních tragedií příliš na to, abych tohle vyhledával v podobně prvoplánovém zpracování i ve filmu. [50%] ()

Claw

Film se tváří z počátku jako zajímavá a skvěle provedená kriminálka, pak se ale jaksi zvláštně vyvine v "suchý" a nevýrazný "revenge" kousek... Všechno tak nějak vyplyne do prázdna a veškerý děj a snažení hrdinů přijde na zmar. Provedení je výborné, to rozhodně... ale ne tak, aby mě to nutilo dát výš než 3*. Je to trochu škoda, ten potenciál je dobrý. Navíc je to dost zneklidňující a brutální či násilné, ale prostě to jaksi není úplně ono. Ale kvalitní film to je bezesporu! /60%/ ()

eLeR

Typický severský thriller. Celkom zaujímavý príbeh, výborné herecké výkony ... Asbæk a Dencik ma neskutočne bavili, a možno preto sa mi to páčilo o trochu viac ako Žena v kleci. ()

Happens

Jedna z nejsolidnější detektivek staré školy. Zápletka trochu vypůjčená z Muži, co nenávidí ženy; nicméně noir prostředí severského státu dokresluje dokonale ponurou bezvýchodnost, kterou rozplétají nepříliš sympatické duo detektivů. Lyrika opravdu jak od Finchera. ()

klerik

Solídne severské krimi. Snaží sa byť správne ťaživé a zaujímavo pracuje s postavou záporáčky(?). Lenže vzťah vyšetrovateľov k prípadu je skôr pracovný ako naozaj citový (napriek snahe o opak), takže Zabijaci na švédske MILLENIUM nemajú. A HAMILTON mi zase prišiel podstatne sympatickejší. O trošku lepšie ako nórski LOVCI HLÁV... ()

SeBig

Musím se přiznat, že oproti ostatním dílům tady už byli trošku mezírky, kdy jsem se i trochu nudil. Samozřejmě příběh, kvalita a herci na jedničku.. ale o vlásek slabší a né tak šokující jako ostatní díly. ()

classic

Pokračovanie príbehov policajných vyšetrovateľov z oddelenia Q, t.j dvaja sympaťáci Carl a Assad, tentokrát v podtitule Zabijaci, ktorý je ale oveľa lepší ako Žena v klietke, ktorú som videl včera, čo bola vôbec prvá časť. Žena nebola zlá, len niečo tomu chýbalo. Zabijaci to majú. Zlepšilo sa to. Je to pútavejšie. Je to najmä dlhšie. Je to zároveň zaujímavejšie a zamotanejšie. Vystupuje tu viacero postáv. Flashbacky sú perfektné. Chvíľku som sa musel v deji zorientovať, a zrazu som bol v napätí až do konca, uvažoval som nad plným maximálnym hodnotením. Zistil som niečo o týchto dvoch hlavných hrdinoch. Pijú kávu, ktorá im umožňuje naštartovať nový deň, alebo logicky uvažovať. Assad je na nej ozaj závislý. Obaja fajčia ako Turci. Majú novú asistentku, ktorá sa musí ešte chvíľu oťukať, a bude to OK. Film sa zároveň prekrýva s minulosťou, ktorá sa pomaličky odhaľuje, aby sa všetko vysvetlilo, pričom sa to prenáša i do prítomnosti k hlavným protagonistom, kde záporné postavy zainteresované v tom až po uši, týchto svedomie vôbec nežerie, ba naopak, pokračujú v páchaní trestných činov aj práve teraz. Ako som vravel, je to zamotané, príbeh sa orientuje na viacero ohavných trestných činov, ktoré spáchali študenti internátnej školy, ktorí boli ako utrhnutí z reťaze, robili si, čo sa im zachcelo. Začína to mužom, ktorému pred 20. rokmi zabili obidve deti. Taktiež bol poliš, ktorý spácha samovraždu zo zúfalstva, to nakopne Carla, ktorý ho tesne predtým odbil. Má výčitky svedomia, ktoré chce napraviť, pričom sa s Assadom púšťajú do vyšetrovania, ktoré je komplikované, zložité, sú v tom zapletení tí najvyšší, skrátka skorumpovaní hajzli. Zabijaci majú nedostatky, jeden je markantný, nebudem vravieť, uvidíte sami. I napriek tomu som viac spokojnejší ako minule v úvodnom dieli žena v klietke, tvorcovia sa pochlapili a prišli so surovejším príbehom, ktorý ma občas donútil odkrývať zrak, ale berte toto moje tvrdenie s nadhľadom. Ak ste nevideli prvý diel, nepúšťajte sa len tak do pokračovania, lebo neviete s kým máte čo dočinenia, napravte to, pozrite si jednotku, ktorá je slabšia, potom vám vylepší náladu dvojka, ktorá je fenomenálna, takmer dokonalá, len s filmárskymi chybičkami, aspoň jednou veľkou... ()

Arsenal83

Nebyť posledných 30 minút a pomerne nečakane krutého záveru, nešiel by som až do takého hodnotenia. Ostalo by to v priemere. Škandinávci vedia točiť psychologické drámy, vedia točiť aj kriminálky. Tento film je takým mixom oboch a preto hoci budete čakať podľa obsahu rýchly rozjazd, dostanete skôr také pomalé, temné, severské pochmúrno. Mne toto ale vôbec nevadilo. ()

VenDulin85

Líbí se mi, jak Jussi Adler-Olsen dávkuje informace, čtenář dostane kousek toho, kousek onoho a nakonec má mozaiku celou + ještě přijde napínavý konec. Jeho knihy stojí za to číst, tohle je ale komentář k filmu, ehm. Bezesporu je vidět, že Dánové mají kvalitní matroš, nenudíte se ani chvilku a ještě dostanete námět k zamyšlení. Temná atmosféra se vyrovná prvnímu příběhu (Žena v kleci), ale narozdíl od knihy zde filmaři vytáhli králíka z klobouku (Kimmie) o hodně dříve a i konec trochu upravili, což je možná škoda. Já vím, to je můj problém, že čtu a představuju si a pak následně očekávám, pro ty, co se jen podívají, bude spokojenost 100%. Sem s třetím dílem! ()

evulienka3

Druhý film natočený na motívy knihy "Zabijaci" Jussi Adler-Olsena. V mnohých komentároch sa tu stretávam s výtkou, že to nie je natoľko zaujímavé, keď identitu vrahov poznáme takmer od začiatku. Mne sa práve toto na tom celom páčilo. Odkrytie identity páchateľov totiž umožňuje tú cestu do minulosti, ktorá dodáva celému príbehu charakter a prestavuje nám osudy postáv v podrobnejšom a zaujímavejšom šate, kde páchateľ nie je iba, v závere zadržanou a pár vetami popísanou figúrkou ale človekom z mäsa a kostí, ktorý sa stáva plnohodnotnou súčasťou deja. Už sa neviem dočkať ďalšej sfilmovanej predlohy, ktorá by mala prísť v tomto roku! ()

Flego

Druhý film zavedie svojráznych vyšetrovateľov do spleti vzťahov medzi komplicmi starého prípadu vraždy dvojčiat. Temná atmosféra je na úrovni, napriek množstvu postáv je príbeh dobre spracovaný, postavy majú svoju minulosť aj vývoj. ()

MontyBrogan

Aká tu bola pridaná hodnota oproti prvej časti, Žena v klietke, alebo americkému seriálu Odložený prípad? Aha, už viem, okrem dánskeho Marka Wahlberga aka Nikolaj Lie Kaas, v Zabijákoch účinkovala aj dánska Winona Ryder menom Sarah-Sofie Boussnina. Nič viac. ()

Ivoshek

Tahle dvojice, nebo možná s asistentkou trojice, mne docela baví. Hlavně alkáč Karl. Pokaždé to má zajímavou atmosféru a pokaždé se mi líbilo, jak si detektivové všímají drobných detailů, které je vedou k dalším stopám. Nicméně (a to mi vadilo i u toho dílu s dětma, u kterýho nevím, jestli byl předtím, nebo až po tomhle) na zábavnosti ubírá, když člověk dopředu zná pachatele. A tentokrát to ubíralo hodně. V podstatě jde jenom o to, na čem ho detektivové dostanou. I tak jsem se ale solidně bavil. ()

Kinokavárna na Rock for People

Kinokavárna na Rock for People