Saw VIII

• Austrálie

• Belgie

Horor / Thriller / Krimi / Mysteriózní

USA / Kanada, 2017, 91 min

Puzzlík se vrací a společně s Elyse z Insidious se přetahují, kdo z nich bude hrát ve více pokračováních, i když jejich postava už dávno prdí do hlíny. Tentokrát mu trvalo přes sedm let let, než se vydrápal z rakve, každopádně měl díky tomu dost času si uvědomit, co se v minulých dílech zesralo a třeba se i ponaučit. A jak to dopadlo? Vzhledem k tomu, že jsem čekala pecku, kterou ocením odpadem až jednou hvězdou, to dopadlo nad očekávání. Jako pyčo dobrý, je to nadprůjemnej zážitek co má do sračky skutečně daleko a ani osazenstvo mě nesralo. Puzzlík zde má roli vedlejší a je to mysteriózní asi jako zážitek po konzumaci měsíc prošlýho jogurtu, každopádně i přes všechno to netajemné tajemno to dokázalo být občas i celkem napínavý. Puzzlík je samo sebou už průhlednej jak sklo a průjemně chytrej orangutan pochopí vo co go nejdýl do půl hodiny (pokud u toho zachrápe), ale i když je to stále to samý MENU tak tentokrát jsem guláš dostala sic ne jako od maminky, ale zase ne ten ze čtvrtý cenový, kterej tomu bezďákovi přede mnou nesedl a tak ho nablil zpátky a číšník doufal, že si toho nevšimnu. Tenhle guláš je solidní a možná si ho za rok dám znova.(19.1.2018)

Tak jsme se konečně dočkali a v Mountfieldu můžou roztočit kolo štěstí o slevy na nové motorové pily. V Jigsaw je hrozně moc pozitiv. Asi nejlepší je pochopitelně tvář Johna Kramera, kde tvůrci pochopili, že Kostěný Mandylor a zbytek party prostě to charisma nemá. Vše okolo Johna dokonce dává celkem smysl a na další díly je našlápnuto. Dalším plusem je scénář, kde scény na sebe rychle navazují, film běží svižně a nemá v podstatě hluchých míst. Než se nadějete, je tady květinka na rozloučenou. Horší je to se samotnýma pastičkama. Podle mě jsou lehce "nedotažené". Už to není špárání v dutině břišní a hledání klíčku, obětem stačí relativně málo, aby vyvázly. Je pravda, že pak je čeká většinou pastička další, což chudákům na klidu nepřidá, ale zase se lze "vykroutit" docela snadno. Jistě, nějaká ta končetina to odnese, ale furt je to málo. No a poslední, brokovnicová, zkouška je už docela průhledná. Ale když do toho nebudeme příliš "vrtat", je Jigsaw dobrý film a hlavně perfektní pokračování této, doufám, nesmrtelné série. Bavil jsem se od začátku do konce a už se těším na reprízu. A nebo rovnou za rok na Halloween. Tak zatím, Johne!(30.10.2017)

Sejdeme se na farmě, pozabíjíme se, bude nám fajn. Zbavíme se dluhových pastí, spadneme do Jigsawových pastí. A prosím tě, hlavně nezapomeň vzít ty kýble. Víš, že Jaruška strašně ráda uklízí s kýblem na hlavě. Sehnal jsem karbaníka, flašinetáře, svačinářku, brusiče nožů a svíčkovou bábu. Myslíš, že když je zabijeme, tak nebudou nikomu chybět? Pokud se filmem prosmějete, máte vyhráno. Tím chci sdělit, že film je jedna (nechtěná) komedie/parodie, absolutně se nedá brát vážně a zakrývat si oči před fuj scénami může pouze retardovaný pár středního věku, který omylem zavítal na tento film, sousedka je ale poslala na prequel Lásky nebeské. Nu, ona je to příjemná tortura, nicméně nemá hlavinku ni patinku. Každé zabití působí úsměvně, herci adekvátní, vůbec ale na jejich osudech nemůže nikomu záležet, jen maso na porážku. Závěr v lecčems čitelný, bylo jasné, že přijde zlomový zvrat, přebujele překombinovaný, kejkle s místem i časem konání udělají díru do palice. Od začátku se nasadilo vysoké tempo, pasti jsou vynalézavé, timeouty nejsou povoleny. Spierigové film režírovat nezvládají, často selhávají i v základních složkách filmu (napětí, načasování, moment překvapení), logika veškerá žádná. Dost se na film čekalo, scénář nemá potřebnou kvalitu, v podstatě stojí za exkrement. Závěrečný zvrat má velké Z. Pobavil jsem se nad rozpačitostí filmu, nad neúmyslným tragikomickým vyzněním. Tohle je Game Over, už nechte Jigsawa odpočívat v pokoji. Co dal, to dal, dál už nemá co nabídnout. Pro mě svižná krvavá komedie, horor se nedostavil. 8/10(10.1.2018)

Zprvu jsem měl z filmu hodně rozpačitej dojem, popravdě jsem byl pořádně naštvanej a otrávenej, že u mý oblíbený série někdo takhle odfláknul scénář - totálně nesympatický a absolutně nezajímavý lidi ve 'Hře', hloupě zahraná a zkarikovaná pokérovaná sexbombastická patoložka, žádná pořádná předehra se seznámením se s postavami a jde se rovnou na věc, ale přitom tak nějak nemastně neslaně, nenápaditě, jakoby unaveně a ze setrvačnosti, žádnej filmařskej entuziasmus, jen rutina, řemeslo... No tak takhle na mě film hodně dlouho působil. Ani nečekaně zjevivší se Tobin Bell mě nějak moc nepřesvědčil. Ale je fakt, že v druhý půli se tempo stane trochu svižnějším a děj malinko nápaditějším a záživnějším, takže chvílema už jsem měl skoro pocit, že je to zase starý dobrý Saw, no a na konci je pak navíc jedna moc moc hezká scéna s rozlousknutou kedlubnou... Tak proč ve mně teda ale furt přetrvává takovej pocit, že tentokrát to jaksi nebylo ono? Že to byl vlastně úplně zbytečnej film? Možná mi to sedne líp při případný druhý projekci, bude-li ovšem někdy nějaká...(13.1.2018)

• SOLOM.

Jak se zdá, tak to úmorné vedro které nás sužovalo řadu týdnů je snad už konečně za námi a tak i mně se vrátila chuť pustit se zase do „práce“, shlédnout nějaký ten filmeček, popřípadě napsat nějakou tu recenzi. Mám však ještě dost restů a tak moje první volba padla na Jigsawa, neboť skládačkového vraha není nikdy dost – tedy alespoň podle tvůrců toho filmu, kteří ho prostě nemohli nechat odpočívat v pokoji. Série SAW nikdy nepatřila k mým nejoblíbenějším, protože co si budeme nalhávat – opravdu se mi líbil jen první díl. Ostatní následovníci se plácali mezi průměrem a podprůměrem a ani tento není žádnou výjimkou… V tomto případě mě totiž bratři Michael a Peter Spierigové moc nepotěšili a následně je ani já moc nepotěším. Mlácení prázdné slámy je zbytečná ztráta času a tato série nám toho popravdě už nemá moc co nabídnout. Pokud tedy nejste milovníky brutální podívané a již značně vyčpělých tvůrčích nápadů. V tom prvním případě mi ještě udělali jakžtakž radost, protože je tu k vidění několik zajímavých a lehce brutálních scén, jenže jsem téměř po celou dobu postrádal alespoň trošku snesitelnou atmosféru. A popravdě u té postupné vybíjené pětičlenné skupinky nedobrovolných obětí jsem se místy i dost nudil (pokud teda zrovna některá z nich nezařvala…). A především tu dostala dost na prdel logika. Ano, tvůrci se nám snažili v závěru vše vysvětlit a přijít s šokujícím finišem, ovšem v tomhle podání se to zcela míjelo účinkem. Být fandou původní myšlenky totiž ještě nestačí na to, abyste nemohli dokurvit její odkaz, tak jak se to podařilo dvojici scénáristů. Především tam mají značné nesrovnalosti s časy (dobou) některých událostí z předešlých filmů a tím, co se nám snažili podstrčit v tomto případě (záměna rentgenových snímků – společná příprava pasti na hlavu Amandy – zkouška doktora a jeho návrat z války – pokud budete dávat pozor – prostě to nesedí) a podobných kiksů tam bylo hned několik….(28.8.2018)

• - Prvý film zo série Saw, ktorý je natáčaný viac ako jedným režisérom. V tomto prípade sa oň postarali identické dvojčatá Michael Spierig a Peter Spierig. Rovnako prvý film čo nesie v názve celé meno Jigsaw (doposiaľ len Saw) a prvé pokračovanie, čo prichádza s viac než ročnou odmlkou. (Lucasion)

• - Celosvětová premiéra proběhla 25. října 2017 v Moskvě. (Varan)

• - Ôsmy Saw predpovedal už v roku 2010 horor Insidious. Bola v ňom použitá kresba postavičky klauna s tabuľou a číslicou 8 pod ňou. (WalterIK7)