• Česko

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Thriller / Krimi / Mysteriózní

USA / Kanada, 2017, 91 min

Jednička byla fajn mixem režijní invence a násilí. Pak to šlo z kopce. Na dalších pokračováních bylo vidět, jak moc se na nich spěchalo, jak moc šlo zejména o komerční cíle. Nervní atmosféra byla pryč, neotřelé nápady zrovna tak. A o invenci jednotlivých úmrtí se snad ani nemá smysl bavit. Uběhlo hodně vody a po osmé se vracíme na scénu. John Kramer, který má být roky po smrti, chce přiznání, potom to možná bude méně bolet. Herci nejsou vůbec zlí, maskéři se znovu výborně vyřádili, ovšem samotné mordy jsou originální asi jako zábavné pořady na komerčních televizích. Ač některé jsou promyšlené, to bych jim zase křivdil. Samotný pokus o něco, co by mělo něčím chytrým překonat předešlé díly, nevychází. Je to překombinované a nikterak nápadité. Každopádně jsem se i díky atmosférické kameře nenudil.(14.1.2018)

„HRA PRÁVĚ ZAČALA…“ /// Důmyslný a zábavný smrtící hrátky s hříšníkama pokračujou. Hra je to jako vždycky jednoduchá a celý to pohodově vodsejpá. Co víc psát vo osmým pokračování? Prostě to baví, páč to není úplně debilní… (ale mě baví kde co…). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem rád, když ve světě vládne spravedlnost. 2.) Denně do mně hustěj – „žij nebo zemři!“. 3.) Thx za titule „sightl3ss“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(20.1.2018)

Saw nikdy nebola moja obľúbená séria. Najlepšia bola jednotka a aj tú vnímam ako snaživý, ale priemerný krvák. Nasledujúce diely ponúkli nechutné, presvedčivo naturalistické gore, ale nesedel mi afektovaný, alibistický Jigsaw a celkovo mi to pripadalo proste len ako zámienka pre gore festival, čo ma moc nevzrušuje. 7-ročná prestávka však sérii zjavne prospela (aspoň v mojich očiach). Je to taká „Saw klasika“, ale jednotlivé pasce ma bavili, postavy boli celkom fajn (obete, policajti, zamestnanci márnice), gore nechutné a značne ma potešil prekvapivý (a drsný, ale to je samozrejmé) koniec. Dokonca aj Tobin Bell sa mi tentokrát páčil. Ale palec dole za neuveriteľné náhody (aká je šanca, že by sa predmety zabodávali všade naokolo, len nie – až na pár neškodných drobností - do nich?), obdivuhodnú neschopnosť postáv (pochopil som to správne, že boli celý čas zavretí v stodole, kde stačilo vylomiť dve tri trápne laty a ujsť?) a nelogické správanie (jasné, od tínedžera som kus bezcitného hajzla, ktorý nemá výčitky svedomia hodiť na svojich mŕtvych kamošov najväčšie svinstvá, ale kvôli neznámym ľuďom, ktorých som nikdy v živote nevidel, riskujem vykrvácanie). A neprestáva ma fascinovať predstava, ako ten týpek stále majstroval všelijaké pasce. „Tááák a teraz sem dám klinec a keď chlapík padne, zabodne sa mu to do oka.“(2.2.2018)

Nejsem znalec série, nebyl jsem svědkem údajného pozvolného úpadku a vyčerpání Saw, možná i proto se mi osmý (Jig)Saw poměrně líbil. Ačkoliv mě v první hodině vyloženě iritovala detektivní zápletka, ke konci se to tak nějak hezky skloubilo dohromady a k mé plné spokojenosti jistě i dopomohl fakt, že to skončí za klidných 90 minut a lehce to uteče. Sice by mě mohl vyloženě popudit cliffhanger jako vrata, ale tak nějak mi to k podobně dojeným sériím sedí. A milovníci krve, neopodstatněného násilí a vyložených nechutností jistě budou i tentokrát spokojeni, resp už byli v kině.(10.1.2018)

Fanoušek Nadace od Isaaca Asimova plesá blahem, předpověď všeho je totiž možná! Série Saw už po osmé na diváka vytahuje svou konstrukci třetího Newtonova zákona a zasazuje své hrdiny do světa předem připravených pozic. Pozornější Asimovův čtenář by si možná povšiml několika moc nesrovnalostí onoho zdánlivě puntičkářsky připraveného konstruktu založeného na etologii lidského jedince, nicméně na výsledek to v takto rozbujelé filmové sérii nemůže mít příliš velký vliv. V případě téhle mnohočetné monstrozity, jakou bezpochyby „pilkovaná“ je, se nelze vyhnout srovnání s podobnými rakovinnými počiny filmové historie. Za báječný příklad může posloužit třeba neverending story o mém milovaném Jasonu Voorheesovi. Ten už se vrátil dokonce dvanáctkrát, počítáme-li v to i kočkování s Freddym Kruegerem, a pokaždé to bylo především to samé. A nejinak je tomu i zde, osmý zářez prostě splývá se všemi ostatními v jeden obrovský nádor, který stravuje další a další tkáň jen za účelem svého bujení. Vzhledem k tomu, že se počítám k nemnoha zastáncům pokleslé recyklace a ždímání hadrů, byl jsem spokojen. Tři hvězdy by byly tak akorát, ale za nádherný exemplář rozvíjejícího se květnatce Archerova v závěru, přihazuji ještě jednu.(21.1.2018)

• - Pred uvedením do kín spoločnosť Lionsgate začala kampaň, v ktorej za darovanie krvi človek dostane lístok do kina na tento horor zdarma. Spoločnosť sa chcela postaviť za LGBT osoby (lesbická, gay, bisexuálna a transrodová komunita), ktoré majú v Amerike vo väčšine prípadov zakázané darovanie krvi. (Marceloo)

• - Spoiler: Ve filmu zemře 12 lidí. (Žralok)

• - Celosvětová premiéra proběhla 25. října 2017 v Moskvě. (Varan)