Saw VIII

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Thriller / Krimi / Mysteriózní

USA / Kanada, 2017, 91 min

Překvapivý návrat a to nejen ohledně série samotné, ale také co se týče přítomnosti příjemné kvality. Hořká nota, kterou před sedmi lety zahrálo Saw 3D, je zapomenuta, přestože se o restart v žádném případě nejedná. Naopak, nezasvěcení diváci budou tou záplavou respektu vůči dávno mrtvému vrahovi pořádně zmateni. Já si s předchozími díly tehdy prošel od toho lepšího až po to nejmarnější a jsem téměř v šoku z toho, že bych nejnovější (a vzhledem k nevelkým tržbám zase na čas poslední) příspěvek do galerie zvrácených her zařadil v rámci série možná hned za legendami opředenou jedničku. Logické chyby se jako obvykle vymýtit nepodařilo a vzhledem k ošemetnému zapletení se do prapůvodní mytologie samotného Jigsawa to ani nebylo možné. Za onu přehledně vystavěnou i sympaticky matoucí podívanou plnou divákových napjatých nervů přesto opatrné díky.(6.11.2017)

Saw sedem rokov dozadu bola pre mňa séria, na ktorú som nedal dopustiť. Od absolútne skvostného prvého dielu vzplanula moja láska pre túto sériu, a aj napriek iným klasickým hororovým sériám, práve Saw bola mojou najobľúbenejšou. Priznám sa, že ako čas plynul, pozabudol som na túto sériu. S pokračovaní si nepamätám všetko, a uvedomil si, že by bolo na čase pozrieť si všetky diely znovu ... a asi im aj dať férovejšie hodnotenie, než tých pompéznych päť hviezd, ktoré by som teraz asi s takou radosťou nerozdával. Prečo si to myslím? Lebo Jigsaw. Počas sledovania filmu som sa nevedel zbaviť pocitu, či aj tie predošlé pokračovania boli tak nudné, jemné na diváka a niekedy len véééééľmi ťažko logicky uchopiteľné. Sedem rokov dozadu, som si nevšímal diery v scenári, kadejaké nezmysli ktoré mi tvorcovia odprezentovali. Teraz je ma omnoho ťažšie potešiť, a Jigsaw je toho dôkazom. Toto však nebolo vyslovene hrozné či zlé pokračovanie. Áno, tona nelogických vecí nad ktorými som márne zalamoval rukami. Nie tak ukážkové a nápadité pasce s litrami krvi. No, Jigsaw si zachoval charakter, ktoré pokračovania zaviedli a úprimne asi som si ani viac priať nemohol. Som trochu sentimentálny čo sa tejto série týka, a keď zaznel ten nádherný theme song od Charlie Clousera (obzvlášť pri rozuzlení), je veľmi zložité mať na tento film ťažké srdce. Fanúšikovia série si tento diel užijú, a dovolím si tvrdiť, že nejedno srdca vzplanie pre jednu krásnu červenovlásku. Priemerná spokojnosť, od priemerného filmu, ktorý mal na viac vzhľadom na tú dlhočíznu pauzu.(31.10.2017)

Fanoušky a asi ani náhodné diváky zvraty a odhalení v tomto díle už nepřekvapí, ovšem na to, že to je osmička, tak si to drží slušnou úroveň. Vyloženě to vychází z legendárních postupu (nejen) jedničky. Snímek stojí a padá na vyšetřování Jigsawa. Samotné vraždy jsou nic moc. Jako celek to dobře rozvíjí mytologii Saw, takže za mě spokojenost. Těžko říct, kam se tohle dá ještě rozvíjet. Už tohle je nastavená kaše a do nekonečna takhle pracovat nejde. 67%. /Palace Cinema Nový Smíchov/(12.11.2017)

Tohle mi děsně dlouho vrtalo hlavou. Já cítím mírné zklamání. Samozřejmě, když jsem znova slyšel tu znělku, která je s frančízou spojená, zahřálo mě to u srdce. Nicméně snímek nenabízí skoro vůbec nic nového a je to spíš průměrnější část z této série. Pasti nejsou vyšperkované. Po sedmi letech bych je čekal nějaké vymazlenější. Chybí mi postavy, se kterýma bych nějak souzněl. Viz. Amanda, Dr. Gordon. O hráče se divák vlastně skoro nebojí a je mu vlastně fuk, jak dopadnou, hlavně ať je něco semele nebo rozdrtí. To tu však taky nenajdeme, místo brutálních smťáků tu jsou jen pitevní záběry, které jsou popravdě dost povedené a mrtvá těla vypadají k sežrání. Pastem chybí důležitá rozhodnutí, konečné důsledky všech činů.Na druhou stranu, je to příjemná, nostalgická podívaná, která dokáže zabavit a uteče jako voda. Finální twist je samozřejmě boží a je to jen důkaz toho, že přesně tohle jsme chtěli. Jen jsme dostali o dost méně.Konec opět převrací celý příběh a možná nechává otevřeno na další díly. Bojím se však, že to nemusí vyjít(30.10.2017)

• Laxik

Jako nudit se u toho nebudete, jen je to nenápaditá rutinérská nutnost, navíc vydlabaná jak halloweenská dýně. Chvílema mě bolely oči, jak se moje panenky snažily protočit o sto osmdesát. Více: v mojí recenzi(27.10.2017)

• - Natáčanie filmu začalo v 26. septembra 2016 v Toronte v Kanade. (Lucasion)

• - Prvý film zo série Saw, ktorý je natáčaný viac ako jedným režisérom. V tomto prípade sa oň postarali identické dvojčatá Michael Spierig a Peter Spierig. Rovnako prvý film čo nesie v názve celé meno Jigsaw (doposiaľ len Saw) a prvé pokračovanie, čo prichádza s viac než ročnou odmlkou. (Lucasion)

• - Spoiler: Napriek tomu, že postava Johna Kramera zomrela už v treťom dieli série, si jeho predstaviteľ Tobin Bell znovu zopakuje svoju úlohu, i keď tentokrát už iba ako halucinácia niekoho iného. (WalterIK7)