• Česko

• Austrálie

• Nový Zéland

Horor / Thriller / Krimi / Mysteriózní

USA / Kanada, 2017, 91 min

Tak dobre padlo vidieť po dlhej dobe logo "Twisted Pictures." Nevidel som ho už strašne dlho. A rovnako skvele padlo opäť mať možnosť vidieť nový film zo série "Saw." Nechcem ísť do detailov o mojich názoroch na predošlé filmy, tak len rýchla rekapitulácia mojich názorov, na predošlých 7 filmov... Saw - výborný, Saw II - dobrý, Saw III - okey, Saw IV - zlý, Saw V - okey, Saw VI - dobrý, Saw 3D - veľmi zlý. Teraz prejdime na ich nového brata "Jigsaw". ktorý vychádza 7 rokov po poslednom filme. Hneď na úvod však poviem, ak chcete vedieť, čo sa stalo s našimi hrdinami po konci posledného filmu - smola. Ak chcete vedieť či niekto bude vôbec riešiť minulé udalosti - smola. Film je viac menej skôr úplne novým príbehom, do ktorého sa dostávame a riešime, či je Jigsaw skutočne mŕtvy, alebo nie. Najmä po tom, čo sa začnú objavovať nové telá na scéne. Zo začiatku som mal pocit, že to nebude tak zaujímavé a film sa niekde rozsype, no nakoniec som mal pocit, že film by som zaradil do okey kategórie. Sú tu celkom dobré postavy, ktoré budeme chcieť sledovať, pasce sú v pohode, no nemám pocit, že by sme už nemali spracované aj nejaké lepšie a snažia sa obnoviť sériu pre nové filmy. Osobne si ale myslím, že ak to chceli, tak tomu nemali spracovať tak maximálne komplikovaný príbeh. Popravde som sa ku koncu už strácal aj ja. Lebo som nerozumel tomu cekovému vysvetleniu a čo to vlastne malo dokázať. Nemyslím si, že by to bolo až absolútne nepochopiteľné, no zase to musia celé domotať, zase to musí mať nejaké vysvetlenie a zase bude kopec bla bla bla, ktoré ku koncu dopadne úplne inak, než všetci čakáme. Lebo to tak nejako proste dopadnúť musí. Ale na druhú stranu sa na to pozerať dalo, malo to svoje dobré momentky, malo to svoje špatné momentky, no všetci, ktorí chceli vidieť veľa krvi a násilia budú spokojní. Prídu si na svoje a budú spokojní. Tí čo "Saw" sériu nepozerali a nemali záujem, tak ich to nezaujme ani tu, a ak filmy radi nemali, tento nebude ten revolučný film, ktorý ich nechá nasadnúť na vlak. Fanúšikovia ale budú spokojní. A to je hlavné. A tým by som tento komentár aj uzavrel. Je to film pre fanúšikov. Tak si ho bežte užiť ak máte radi sériu. Hodnotenie: C+(11.11.2017)

Desať rokov po smrti sa sériový vrah prezývaný Jigsaw (Tobin Bell) vracia. Je ťažké tejto správe uveriť, ale všetky dôkazy, ktoré polícia nájde, tomu nasvedčujú. Spolu s jeho návratom začne narastať aj počet zavraždených a je jasné, že sa začalo ďalšie kolo jeho hry o život. - Najoblúbenejšia séria môjho života sa dočkala už ôsmej časti a som s výsledkom velmi spokojný, aj keď sa bratia Spierigovci vybrali trochu iným smerom, než som očakával. Ich réžia sa mi príliš nepáči, rovnako ako práca kameramana, ktorý má akýsi zvláštny typ kamery. Som zvedavý na ich nový horor Winchester, pretože mám pocit, že PG-13 horory by im mohli sedieť viac. To, na čom táto séria stojí, ale nesklamalo. Samozrejme píšem o gore a nesmiernej brutalite, ktorej je tu viac než dosť. Pasce lahodili mojim očiam a aj s hercami a šokujúcimi odhaleniami som nadmieru spokojný. Nemôžem opomenúť ani perfektnú hudbu pána Charlieho Clousera, ktorá dokáže stále vydesiť. Posledná vec, ktorú by som tu čakal, je návod na výrobu homemade Demogorgona, ktorého som sa tu dočkal. Snáď sa mi niekedy podarí pozrieť všetkých osem dielov za sebou. Tiež budem nadšený, ak vznikne aj deviata časť. + Tobin Bell + herec z Come Back to Me + herec z Case 39 + herec z The Thing + herečka z Extraterrestrial a It Stains the Sands Red(9.1.2018)

Sejdeme se na farmě, pozabíjíme se, bude nám fajn. Zbavíme se dluhových pastí, spadneme do Jigsawových pastí. A prosím tě, hlavně nezapomeň vzít ty kýble. Víš, že Jaruška strašně ráda uklízí s kýblem na hlavě. Sehnal jsem karbaníka, flašinetáře, svačinářku, brusiče nožů a svíčkovou bábu. Myslíš, že když je zabijeme, tak nebudou nikomu chybět? Pokud se filmem prosmějete, máte vyhráno. Tím chci sdělit, že film je jedna (nechtěná) komedie/parodie, absolutně se nedá brát vážně a zakrývat si oči před fuj scénami může pouze retardovaný pár středního věku, který omylem zavítal na tento film, sousedka je ale poslala na prequel Lásky nebeské. Nu, ona je to příjemná tortura, nicméně nemá hlavinku ni patinku. Každé zabití působí úsměvně, herci adekvátní, vůbec ale na jejich osudech nemůže nikomu záležet, jen maso na porážku. Závěr v lecčems čitelný, bylo jasné, že přijde zlomový zvrat, přebujele překombinovaný, kejkle s místem i časem konání udělají díru do palice. Od začátku se nasadilo vysoké tempo, pasti jsou vynalézavé, timeouty nejsou povoleny. Spierigové film režírovat nezvládají, často selhávají i v základních složkách filmu (napětí, načasování, moment překvapení), logika veškerá žádná. Dost se na film čekalo, scénář nemá potřebnou kvalitu, v podstatě stojí za exkrement. Závěrečný zvrat má velké Z. Pobavil jsem se nad rozpačitostí filmu, nad neúmyslným tragikomickým vyzněním. Tohle je Game Over, už nechte Jigsawa odpočívat v pokoji. Co dal, to dal, dál už nemá co nabídnout. Pro mě svižná krvavá komedie, horor se nedostavil. 8/10(10.1.2018)

• H34D

Návrat k poměrně slavné sérii s výraznějším odstupem 7 let vybudoval očekávání při nejmenším v tom smyslu, že by se nemuselo jednat o další překombinovanou slátaninu, která se snaží především vytěžit pár zlaťáků ze známého značky... Avšak opak je pravdou. Jigaw si v ničem nezadá se Saw 3D, přináší opět chaotický příběh plný logických kiksů a šťavnaté gore záběry, které ale vlastně už tak nezarazí do sedačky jako dříve. Prapodivným pluskem je, že jsem se několikrát během projekce od srdce zasmál. 4/10(7.11.2017)

Od dvojky som preskočil hneď k Jigsawovi, takže moje hodnotenie nebude príliš objektívne. A to som prvé dva diely videl ešte v minulom desaťročí. Takže máme tu opäť fajn pasce, pekné baby, striekanice krvi, pekne naaranžované zohavené telá a samozrejme veľký twist na konci. Pre fanúšikov série možno významný, pre mňa taký normálny zvrat, akých som už videl v podobných thrilleroch desiatky. Ale ide stále o fajn polnočnú jednohubku.(8.4.2019)

• - Natáčanie filmu začalo v 26.9.2016 v Toronte v Kanade. Natáčalo sa do 15.11.2016. (Lucasion)

• - Prvý film zo série Saw, ktorý je natáčaný viac ako jedným režisérom. V tomto prípade sa oň postarali identické dvojčatá Michael Spierig a Peter Spierig. Rovnako prvý film čo nesie v názve celé meno Jigsaw (doposiaľ len Saw) a prvé pokračovanie, čo prichádza s viac než ročnou odmlkou. (Lucasion)

• - Pred uvedením do kín spoločnosť Lionsgate začala kampaň, v ktorej za darovanie krvi človek dostane lístok do kina na tento horor zdarma. Spoločnosť sa chcela postaviť za LGBT osoby (lesbická, gay, bisexuálna a transrodová komunita), ktoré majú v Amerike vo väčšine prípadov zakázané darovanie krvi. (Marceloo)