Ghoul

• Slovensko Ghoul

kamigava

Tenhle český horůrek mě naprosto překvapil! Možná asi proto, že jsem neviděl trailery, které zřejmě ukázaly mnoho. Jen na Fajnrádiu jsem do zblbnutí poslouchal vábení na "temný thriller Petra Jákla". Do kina jsem sice nešel a jsem za to rád. Prý tam byl zvuk nastaven hodně vysoko na vyžádání režiséra. Stačilo mi to bohatě doma! Díky tomuto filmu mě začal zajímat skutečný a děsivý život kanibala Čikatila. Ne že bych se jím chtěl inspirovat, to ne. Ta představa, že něco tak odporného spáchal, je prostě sama o sobě mrazivá, což filmu přidává na působivosti. Atmosféra je k nezaplacení - polorozpadlá chata daleko od civilizace a navíc okolo chladný a hnusný les. Lokace natáčení je tedy naprosto děsivá. Co se týče herců, tak jim jsem tu smrt i přál, protože tomu, co se tam začne dít, prostě nechtějí uvěřit polovinu filmu. Nejvíce se mi zamlouvaly ty dvě Ukrajinky. První ta vědma má charisma a někdy je až mrazivě klidná. Druhá Alina Golovlyova hraje víc sexy tlumočnici, která se nestydí si to rozdat hned s jedním z filmařů. Naopak mě nejvíc štvala ta hysterická blondýna. Jak už jsem na začátku psal, trailery jsem předtím neviděl a proto mě překvapilo, že se Ghoul dal cestou duchařiny. Měl jsem za to, že to bude čistě survival slasher, ale kdo by je tam vlastně mohl zabíjet, když ti kanibalové jsou dávno mrtví nebo velmi staří. No, nechte se sami překvapit. Lekačky jsou solidní a díky vysoké hlasitosti jsou i nečekané. Do kina bych na to asi nešel. Doma jsem to zase viděl po tmě a sám, takže nevím, co je horší. Ke konci jsem se mohl po***t, jakmile jsem uviděl ty podzemní tunely. Zavíral jsem často oči. Ještě že nebydlím ve velkém baráku někde u lesa. Určitě bych filmu dal lepší tři hvězdy, možná i ty čtyři by byly zasloužené za to, jak mě film překvapil. Sice nic nového v rámci žánru nenabízí, ale jako český film s tak děsivým historickým motivem je Ghoul podle mě kvalitní horor, který plní svůj účel na jedničku. Ani kamera nebyla tak hrozná, spíš filmu přidala na reálnosti. ()

fredisek

Nakombinujte duchy, venkovské vědmy, vodku, lidojedy a ruční kameru...vznikne vám něco, po čem budou teenageři šílet, protože Blair Witch je pro starý. Na dospělé publikum tenhle film cílit ani nemůže. Kombinace kanibalismu a okultismu tu působí strašně. Jestli autoři chtěli dolovat originalitu z nesmyslného spojení, pak se jim akorát povedl guláš, který nedává smysl. Odehrávat se to v Karibiku, můžeme tu kombinaci považovat za pravděpodobnou, ale pokud máme příběh zasazený na ukrajinský venkov, dal bych přednost tomu, kdyby je sežrala baba Jaga. Je to "horor" pro ty, kteří z tohohle žánru viděli minimum a dokáže je oslnit to, že někde vidí napůl sežranou kočku (která stejně vypadala jak kus dečky na křeslo polité kečupem). Zkrátka čisté béčko, které ale ani nevyužilo předností, jaké blbé filmy mohou nabízet. Především není zábavné. Film se vleče, aby se pak děj přesunul někam pod zem (pod Jihlavu, nebo pod štatl?)...otázkou je, proč by si kanibal kopal v zemi nikoho tunely jako skrýš? Zkrátka další český pokus o horor, který opět nevyšel...Navíc by si Čikatilův příběh zasloužil jiné zpracování, tohle ani nemuselo zmiňovat, že je to based on true story, protože tomu stejně nikdo nevěří... ()

mosnak

Asi takhle... když to vemu v globálu - je to sračka, kterých je natočeno stovky - ano je to tak! A rozhodně bych na to nešel do kina. Ti co horory sledují, tak moc dobře věděli o jaký druh filmu půjde a proto se kinosálům vyhnuli. Což jsem udělal i já. A udělal jsem dobře. Ghoul je skutečně laciná třepací lekačka. Na druhou stranu musím pochválit Jákla, že se do takových věcí pouští. Raději dva-tři Ghouly než tři-čtyři Kameňáky :-) ()

NJD

Těžko se mi takový filmy hodnotí. Jestli šlo o vyvolání strachu, tak se to povedlo. Jestli o nějaký hlubší emoce, tak nikoliv. Každopádně na český poměry je to podle mě hodně slušněj horor. ()

mira007

Tenhle americký horor jsem vyhledal jako patriot jen kvůli Jáklovi, protože daný typ filmu ocení nejspíš jen fajnšmekři. Parta amerických dokumentaristů jede na Ukrajinu natočit něco o hladomoru ve třicátých letech, kdy díky Stalinově politice zemřelo 7 milionů Ukrajinců. Bydlí ve staré chaloupce a zažívají lekavé momenty... pro mne opravdu málo, protože nejsem cílový divák. ()

Silviaxx

Mnou veľmi očakávaný počin, ktorý ma výsostne nalákal vďaka Čikatilovi. Film pojednáva o ukrajinskom hladomore, ktorý vyvolal u mnohých ľudí kanibalizmus a plynule prechádza k najväčšiemu ukrajinskému kanibalovi, ktorého ducha sa hlavným postavám nedopatrením (a možno aj tak trochu vedome) podarí vyvolať. Dejovo si myslím, že Jákl celkom šikovne pretkal tieto dve udalosti a vytvoril z toho veľmi obstojné FF, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani američania. To, že sa jedná o FF je v tomto prípade šťastná voľba, ktorá Ghoul-u vôbec neuberá na kvalite, keďže neobsahuje nezmyselne roztrasenú kameru v najdôležitejších chvíľach. Z väčšej časti stopáže sa buduje kvalitná a znepokojivá atmosféra, čo diváka veľmi jednoducho vtiahne do deja a prostredie "na samote u lesa" neďaleko ukrajinského vidieka toto znepokojenie veľmi dobre podporuje. Z hľadiska prostredia oceňujem aj časté striedanie interiéru s exteriérom, čo taktiež pomáhalo budovať kvalitné napätie. Záver už naberá o niečo rýchlejší spád ako by si možno mnohí priali, mne to však vôbec nevadilo - jediné, čo zamrzí je, že sa väčšina podstatného, resp. drsnejšieho/nechutnejšieho odohráva mimo kamery. Nebudem sa však tváriť, že som čakala opak a možno je aj lepšie, že to prebehlo práve takto, a teda film nepohorel na efektoch. Pasáž v tuneloch je naozaj skvelá a poriadne vygradovaná až do úplného finále, kde nemám vôbec čo vytknúť. Spokojnosť neskrývam ani po stránke hereckého obsadenia, či výkonov a radosť mi rovnako robí aj dobrý výber názvu filmu. Za nevyhnutné pokladám dodať, že Ghoul je dobrým zážitkom predovšetkým v kine, v čom sa odráža aj moje hodnotenie. Možno to nie je na úplne silné 4*, ale v záujme podpory československej hororovej produkcie ich dávam s absolútne čistým svedomím. ()

Gulde

Teda nečekal jsem, že se povede u nás natočit takovýhle film. Po dlouhé době horor, který se mi líbil a zaujal mě. Sice v něčem se mohli trochu mírnit, ale nic hrozného. Inspirace Blairwitchem jasná, ale rozhodně ne na škodu. ()

BlackHood

První český film, který jsem dodíval se zájmem do konce. Na Ghoulovi se mi lìbila armosféra, prostředí (špinavá Ukraina), kombinace kanibalizmu a duchařiny a povedené, i když předvídatelné lekačky. Taky byl strašidelný, ale to se mi možná zdálo, protože v kině byla tma a bylo to nahlas. Kdybych to viděl doma, tak to by bylo asi jinak. Ale bylo mi líto, že kvůli scenáře nebylo napětí. Hlavní hrdinové nedostali žádnou šanci, jak můžou porazit svého nepřítele, takže jsme jen čekali, až umřou. Ale film tím zase získal zajímavou atmosféru. Zajmavý film. Strašidelnost 3/4 Brutalita 2/4 ()

Flopik

Po včerajšom zhliadnutí v kine som mal zmiešané pocity.Pozeralo sa na to neskutočne dobre, vyzeralo to naozaj reálne, herci mi sadli a dobre sa nato pozeralo.Ale bol som sklamaný z počtu lakačiek.Skoro celý film sa tu pracuje so zvukom.Ľakačky sú vlastne založené len na tom a keď príde 3,4 kde iba skoro ohluchnete až tak vás to už nevystraší.Filmu jednoznačne neskutočne dodáva to že je zaloŽený na skutočných udalostiach teda aspoň niečo z neho.Ja som sa nadmieru bavil a posledných 15 minút musí baviť každého nadšenca hororu u mňa už za spomenuté ale len 4*. ()

Standic1

Pro mě zatím nejlepší český horor a Petr Jákl si zaslouží palec nahoru. Velmi pěkná atmosféra, několik pěkných momentů a zajímavá postava čarodějky Inny posunula tento film k těm zajímavějším a koukatelnějším. Shodou okolností jsem si o Čikatilovi nedávno četl a o to víc tento snímek umocnil dojem, který jsem z filmu měl. ()

arcticsky

Asi nejlepší český horáč všech dob - vlastně asi první opravdu vážně míněný český horáč všech dob. Neměla být použita roztřesená kamera při které je jako vždy většinou hovno vidět. Divné byly také občasné (i na horor) afektované výkony herců, jinak bych hodnotil i výše... ()

Illy

Proč ne, špatné to nebylo...jen to přišlo o takových pět až osm let později. Takže vám přijde že každou situaci jste už někde viděli. A taky nepřidá, že se film odehrává na malém prostoru, subjektivně tak mám pocit že trval o půl hodiny déle. 55% ()

Haniczka

Parta amerických trapáků, co jede přes půl světa natáčet film o kanibalech na Ukrajině a do půlky filmu neví, kdo je Čikatilo? Já se tady ptám, kde odložil Jákl svůj dosud vcelku fungující mozek? Zkrátka, hororová FF "Blair Witch 15", čekala jsem něco trochu víc nápaditého, východoevropského a netuctového. ()

Hepy13

Česko ukrajinská záhada v Blair Witch. Z těhle kamerových ''First Person'' horrorů u mě zatím pořád vede španělský REC. ()

Blue.Shark

Vcelku slušný potenciál Ghoula ničí dlouhatánský rozjezd a předvídatelnost. Na českou tvorbu je to učiněný zázrak. V porovnání s nečeskou konkurencí je to ale ryzí průměr, který se snaží šokovat závěrečnou čtvrthodinkou, přičemž zásadně selhává. Proto se mi z filmu do dlouhodobější paměti uloží pouze Alina Golovlyova. Jsem ale rád, že se konečně někdo pokusil o něco jiného, než depresivní drama nebo Slunce, seno, vidláci. ()

zdenur

Těžký nadprůměr, a to ne jen na české poměry. Atmosféra ukrajinského venkova a zaprděné staré barabizny, kůlničky a neprostupného lesa. Slast. A ani příběh ve finále není tak kýčovitý jak by se na začátku mohlo zdát! ()

waits

V kategorii pseudo dokumentárních horrorů, ve kterých je Blair Witch ikonou, se Jáklův kousek může počítat rozhodně k těm lepším. Skupina amatérských filmařů se nechová tak okatě pitomě, jak je zpravidla zvykem, logických lapsů také není přehršel (i když kdybych já potřeboval fakt pomoc a fungoval by mi na notebooku pořád ještě internet...) a hlavně chybí ona nehorrová atmosféra, kterou doposud téměř každý český režisér do filmu vklínil od prvního záběru. Za mě ok, na sobotní helloweenský večer bylo tohle nasazení naprosto v pořádku. ()

xxxvodnikxxx

Taková rádoby záhada Blair Witch, ale já nevím, hrozná sragorka.. Spíš nechutný, než že by to mělo originalitu anebo tak něco .. Nejdřív jsem si řekl "co?" A pak "a tohle bylo všechno?" Nůda ()