X-Men 2

• USA X-Men 2 (více)

X-Meni. Narodili se s jedinečnou genetickou mutací, která jim umožňuje vládnout nadpřirozenými schopnostmi. Pod vlivem profesora Charlese Xaviera (Patrick Stewart) slouží lidstvu. Chrání svět. Ten jim však nedůvěřuje a bojí se jich. Po nesmyslném pokusu o atentát na prezidenta Spojených států, který údajně spáchal neznámý mutant, se veřejnost dovolává zákona, který má mutanty dostat pod kontrolu. V čele militantně anti-mutantniho hnuti stojí armádní velitel a vědec William Stryker (Brian Cox), o němž se tvrdí, že na mutantech prováděl pokusy. Mutanty nenávidí a hodlá je totálně zlikvidovat. Když zjistí, že jeho vlastní syn je mutant, bez milosti ho zabije. Stryker měl v minulosti co do činění také s Wolverinem (Hugh Jackman) a zná tajemství jeho minulosti. Když Wolverine pátrá po svém původu, uvede Stryker do pohybu svůj anti-mutantní program. Jsou však i mutanti, kteří se proti lidské civilizaci postavili. Jeden z nich, Magento (Ian McKellen), právě unikl z vězení. Je nepřítelem X-Menů. V situaci, kdy se všichni mutanti stali štvanci, navrhne X-Menům spojenectví proti společnému nepříteli - Strykerovi. X-Meni i jejich spojenci se spolu vydávají na nejnebezpečnější misi v životě... Režisér Bryan Singer natočil tentokrát víc než tradiční pokračování. Ponořil se hlouběji do mytologie X-Menů, do jejich schopností a vztahů. Vedle již známých postav se na pozici dobra přidává atletický Nightcrawler a zlo posiluje - nejen svými diamantovými drápy - Deathstrike. Ve filmu se tak představuje nová generace X-Menů. Patrick Stewart se vrátil do role profesora Charlese Xaviera, světově uznávaného telepata. I promodralá metamorfická Mystique (Rebecca Romijn-Stamos - viděli jsme ji jako Femme Fatale ve stejnojmenném filmu) předvede své svody. Větší prostor má také postava Storm (oscarová Halle Berry), která prochází vývojovými změnami. Režisér Bryan Singer po natáčení druhého dílu X-Menů prohlásil: Točit první X-Meny byla úžasná zkušenost a divácká reakce byla mimořádně příznivá. Ale po natočení filmu X-Men 2 mi natáčení prvního dílu připadá skoro jen jako úvod. Kultovní záležitost, natočená, jak je to v poslední době velice časté, podle komiksu, má všechny předpoklady upoutat diváky vizuálně i napínavým dějem. (oficiální text distributora)

Disk

Bryan Singer je génius. Z prvního dílu X-Men si vzal jen to nejlepší, přidal další nápady a vzniklo pokračování, na jaké se stěží zapomíná. Chemie mezi postavami je bezchybná nejen díky scénáři, ale především díky výborným hercům. Ostatně na ty má Singer nos (a vkus). Z mého pohledu je nejzajímavější postavou Kurt Wagner v podání brilantního Alana Cumminga, kterému jsem věřil naprosto vše, hlavně tedy nesmělost, kterou znám velmi dobře. Jinak ze Singerových filmů máme jedinečnou možnost poznat Singera. Jeden příklad za všechny: Vzpomínáte na scénu u Bobbyho rodičů? Vyměňte slovo "mutant" za slovo "gay" a hned porozumíte. Nezaměnitelný feeling a výborné tempo a unikátní Singerova režie vytvořily naprosto výjimečný film. ()

Rosaviva

Rozhodně o hodně akčnější než jednička, ale nejsem si jistá, jestli mi to líbilo víc. Nakonec se mi asi opravdu víc líbila víc jednička, ale jen o fous. Jediné vyloženě velké plus bylo to, že Cyclops tam většinu filmu vůbec nebyl (takže je od něj docela výkon, že mi lezl na nervy ještě víc než v prvním díle). A musím říct, že ani z Nightcrawler jsem nebyla moc nadšená, vizuálně super, ale ta postava mě dost štvala, takže Wolverin je pro mě pořád jednička. Vizuálně skvělý film.4* ()

GilEstel

Předpoklad se potvrdil. Druhý díl X-MENA pouze rozvíjí motiv a myšlenku prvního dílu. Nového moc není. Za zmínku snad stojí pouze doplnění nové zájmové strany, proti které se musí krátkodobě mutanti spojit a doplnění několika mutantů s novými schopnostmi. O postupné poznávání neznámého je zde divák ochuzen, protože už všechno zná. Jelikož pro mě nejsou speciální efekty a akce stěžejní, musím jednu hvězdu ubrat. 41% ()

Allien.9

Určitě stravitelnější a kvalitnější než první díl (především díky po čertech skvělému úvodu:-)), nicméně ta délka a nulový prostor pro jednotlivé postavy "X-Meny" prostě likvidují. ()

misterz

Zatiaľ asi najlepší diel X-Menov. Zaujímavá dejová zápletka, v ktorej je veľa akcie doprevádzanej slušnou atmosférou. Vo filme je síce veľa scén, nad ktorými zastáva zdravý rozum, ale možno práve o to išlo. O zábavu a ja som sa zabavil celkom slušne. Dlho som X-Menov odkladal, ale som rád, že som s nimi začal. Vydarené spracovanie komiksovej predlohy, určite odporúčam. ()

HAL

Dokonalý recept na to jak komiksové filmy pozvednout nad jejich tupě brakový původ... který bohužel takřka žádný jiný komiksový film nenásledoval. Žádné falešné skrývání komiksového původu jako u Batmana, však proč tu fantastičnost zápletky nepřiznat - co je podstatné je do toho prázdného samoúčelně akčního superhero světa přidat pořádný příběh, a hlavně význam - přesah, kterému poslouží ona fantastičnost jako metaforická alegorie. Singerovi se to tady povedlo dokonale - a právě proto je to i po víc než deseti letech stále zdaleka nejlepší superhero film jaký kdy vznikl. 10/10 ()

ChewieDC

Vynikající pokračování, které nejenže se vyrovnává už tak téměř dokonalé jedničce, ale v lecčem jí i částečně předčí. Mnoho lidí tvrdí, že je druhý díl upovídanější. Mě se tomu nezdálo a přišlo mi, že je akčnější než jednička, ale i kdyby to byla pravda, mám to považovat za zápor? Bryan Singer pochopil, že i když jde o filmové zpracování comicsu, neznamená to, že postavy nemohou mít hloubku. Skvělý scénář, ohromující speciální efekty a výtečné herecké výkony. Prostě a jednoduše mě nenapadá jediný zápor. ()

Satan

Velkolepější podívaná ve všech směrech, přibylo akce, do ústraní trochu ustoupil ten podivný příjemný pocit z prvního dílu a na řadu přišli nové postavy. Resumé? Druhý díl má co do kvality stále co nabídnout a blíží se k jedničce. Trojka by mohla být v podání Singera opravdovou lahůdkou. ()

liskam

Ano ano, Singrovy vysloveně práce s X-meny sedí. Druhý díl je ještě povedenější než první, jak akce, tak nápad,tak zápletka.Všechny postavy jsou lépe a hlouběji propracované a dostávají hlubší rozměr... trojůhelník Wolverin / Jane / Kiklop je velice povedený, a i celá spolupráce Magneta s X-meny je chytrá. Navíc musím pochválit střih a Kameru (často si toho nevšímám, ale tady to bylo natolik dobré že si nešlo nepovšimnout). za mě 90% ()

mzss1

|78%| Druhý díl paradoxně procentuálně hodnotím totožně jako předchozí. Drží se to podobné úrovni, je to víc akčnější, má to větší tempo, víc zajímavějších scén a prvků. Užijeme si tu více mutantů, jejich dovednostmi atd. Příběh je zde také dobrý, ikdyž ke konci už to ztrácí tempo a zajímavost, což je asi jediná slabina. Rozhodně ne velká chyba filmu. Hudba dobrá. Opět mě tu bavil Wolverine a i ostatní herci, včetně záporáka z jedničky, jehož postava se trochu převedla a ubrala jiným směrem než bych čekal. Vylepšovat by se mohlo, ale já jsem spokojen. ()

Legas

U komiksových filmů je první díl většinou nejlepší. Popisuje totiž zrod hrdiny. X-meni ale žádný takový zrod nemají, takže první film byl pouze úvodem do série, tréninkem Bryana Singera na první film - X-Men 2. Jednotlivé postavy už známe, takže se můžeme pustit hluběji do jejich nitra. To je totiž největší klad celého filmu. Kdo má rád jednotlivé charaktery, bude určitě potěšen. Akce je oproti jedničce také pestřejší, režie vymazlenější a metafora na minoritní skupiny zřetelnější. ()

HoneyBunny

Neřekla bych, že X2 je lepší než jednička. Je roztříštěnější a má už moc postav. Sice se v nich orientujete, protože jsou charakterově dobře vyhraněné, ale žádná z nich nemá dost místa. Singer si pohrává i s maličkostmi, připravuje se na třetí díl, scénář je skvělý. Ale... Možná je to tím, že první X-meny mám opravdu ráda, ale v X2 mi něco chybělo. Objevování x-menovského světa? Víc lidskosti a méně akce? Žabák? ()

Jordan

dvojka prišla so všetkými atribútmi, vďaka ktorým sa mi páčila jednotka, ešte viac vylepšenými a upgradeovanými na vyšší level, čiže: akcia je akčnejšia, efekty efektnejšie, všetky tie krásne mutantky z prvého dielu prešli do druhého (plus jedna ázijského pôvodu navyše) a dostali oproti prvému dielu oveľa viac priestoru, objavilo sa aj niekoľko nových zaujímavých mutantov, príbeh sa mierne zamotal čo sa týka orientovania sa v tom, kto s kým a za aký koniec ťahá, ale nakonci sa to v rámci žánrových predpokladov na náročnosť dejových línií pekne vyjasnilo, podozvedali sme sa čo-to o našich hrdinoch, no nepresiahlo to mieru, po ktorej by dej začal byť pomalý a film nudný, takže na solídnu popcornovú komixovú zábavu to je až-až . . . ()

Anderton

O niečo komplikovanejšie ako prvý diel, chvílu mi trvalo, kým som sa v deji vyznal. Atmosféra je vydarenejšia ako minule, triky sa podarili a záver je ohromujúci. Skvelá rovnováha akcie, deja a psychológie postáv. Nebyť slabšieho rozjazdu, mohlo to byť za pať. Je veľká škoda, že Singer pred ukončením vycúval, trojka sa mala niesť v duchu tejto časti a na koniec mala ponúknuť nejakú mega akciu. ()

Frajer42

Tak pro mě bylo tohle pokračování přibližně stejně kvalitní jako první díl. Woverine řádí snad ještě intenzivněji, a tak to má být. Opět * * * *. ()

Kothy

Pokračování komixu o mutantech. Tentokrát se bojuje proti Strikerovi, který se snaží vyhladit všechny mutanty. X-Meni jsou rozdělení a loveni. Nezbývá jim, než se spojit s Magnetem, který uprchl z vězení. Je tam pár super scén, například hned ta úvodní s NIghtcrawlerem. Určitě je to nej díl původní trilogie. Řeší se tu i Wolverinova minulost. "Najdi všechny mutanty!" ()

AllShallFall

Stejně dobré jako jednička. Přibyli nějaké nové postavy, nové zkušenosti. Líbí se mi když pokračovaní zanechává ten pravý odkaz. To znamená, stejný režisér, stejní herci. Tím lépe se tvoří pokračování. A tady se skutečně zadařilo. ()

teutates

Moja úplne prvá návšteva cinestaru bola práve na tento snímok X2! S úžasom som sledoval pokračovanie pilotného filmu, ktorý v podaní Bryana Singera dostáva iný nádych ako X3... Prevedenie pod taktovkou tohto muža naberá z cela nový rozmer (komiksoviek). Môj vzťah k týmto hrdinom bol zväčša chladný, avšak po tejto sérii snímkov som chcel aj ja okúsiť "genetickú zmenu môjho kódu"... Prepracované charaktery postáv, vizuálne orgie, skvelé spracovanie, nabušená hudba a stále väčší počet mutantov, ktorý ohurujú svojimi schopnosťami - aj o tom je X2! 9/10 ()

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

17.09.2015

X-Men ztratili Rogue, Apocalypse bez staré party

X-Men ztratili Rogue, Apocalypse bez staré party

29.12.2013

Bryan Singer se v X-Men: Budoucí minulost snažil vrátit na plátna co nejvíce herců z původní trilogie i První třídy. Jednou z nich byla i Anna Paquin alias Roque. Ta na placu strávila pouhý týden… (více)

SoundtraCon na Festivalu fantazie

SoundtraCon na Festivalu fantazie

02.05.2011

V termínu od 1. do 4. července 2010 proběhne v Chotěboři v rámci Festivalu fantazie v pořadí již čtvrtý ročník SoundtraConu. Minulé ročníky navštívili skladatelé Trevor Jones, Petr Hapka a producent… (více)