Zločin v Polné

(TV film)
  • angličtina Murder in Polná (festivalový název)
TV spot

Kamera:

David Ployhar

Hudba:

Zdenek Merta

Jaroslav Plesl, Karel Heřmánek ml., Karel Roden, Gabriela Míčová, František Němec, Jan Kačer, Petr Štěpánek, Jiří Plachý ml., Ondřej Kavan, Luboš Veselý (více)

Zločin v Polné je vzrušující drama jedné detektivní historie. V roce 1899 na Bílou sobotu byla na cestě mezi obcemi Věžničkou a městečkem Polnou nalezena mrtvá dívka, švadlenka Anežka Hrůzová. Bylo jí devatenáct let. Na hrdle měla řeznou ránu a nejspíš vykrvácela. Sexuálního násilí se vrah nedopustil. Místním lékařům se zdálo, že sražené krve na místě činu není dost, a na otázku, kde je „chybějící" krev, se hned našla pohotová dopověď: Židé ji přidali o Velikonocích do macesů. K dispozici byl náhodou i potenciální vrah: přidrzlý a nepříliš chytrý mladík Leopold Hilsner, šnorer, tulák a žebrák... (Česká televize)

Nellie Lovett

Fascinující příběh o manipulaci, lidské malosti a hlouposti trochu ztracený ve zvláštním a zdlouhavém zpracování. Karel Heřmánek ml. je jako zmatený, vystrašený a nechápající Hilsner výborný. ()

Zahir

inteligence česká propadla při zkoušce z inteligence.. jenom bych dodal, že chátra je stejná uplně všude ()

jerrik7

Zdá se mi, že tenhle film nebyl natočen o Hilsnerovi a Masarykovi, nýbrž o lidské společnosti a jejím beznadějném systému soudnictví, justice a spravedlnosti. 11. minuta 20.s. druhého dílu: Nietzsche to kdysi napsal jako otázku: "Spokojená svině, nebo umírající bojovník? Což není jiné volby?" 50. minuta 2. dílu: "Napsal jsem takový článek. Je to srovnání dvou mužů dneška. Vás a doktora Baxy. V čem jste si podobní a v čem se naopak lišíte. Vy jste do toho šel z vyššího principu mravního, pro Baxu je to investice do politické budoucnosti. Jeho budou milovat davy, vás proklejou. On vsadil na lidskou hloupost, vy na spravedlnost a to byla zásadní chyba, protože jak vidí i slepý, žádná spravedlnost není a blbost vždycky zvítězí." ()

kotrlak

Jak to bylo doopravdy je diskutabilní. Jenom mě napadá - proč se musí po víc než jednom století řešit případ s židovským podtextem? Zajímavé komentáře - Haniczka a frantad. Dá se dnes vůbec něčemu věřit? ()

Feacher

Ještě než se dostanu k hodnocení snímku... po přečtení několika zdejších recenzí jsem si uvědomil, jak jsou někteří lidé zlí či hloupí a přesně to je asi ten důvod, proč vznikají takové události, o jakých se po skoro 120 letech točí takovéhle filmy. Však si stačí přečíst pár komentářů na Facebooku nebo i některé komentáře k filmům a to pak člověk vrací večeři, když to čte. Asi jsem tedy zdeformován propagandou v českém školství a ještě tím, že koukám na filmy na ČT, ale já si skutečně myslím, že v případu Hilsner se ty chyby udělaly... netvrdím, jestli to byl nebo nebyl on, v té době jsem nežil, ale chyby tam podle mě byly... je to celé při nejmenším divné a film úplně přesně ukazuje tu náladu a bezmoc, kterou je občas cítit i v dnešní společnosti. Proč by tedy nemohla být cítit i v minulosti? To ale můj komentář nevyřeší - k filmu: líbilo se mi jak zpracování, tak zahrání. Nenudil jsem se ani chvíli a ještě jsem si zopakoval dějepis z gymplu. Nadprůměrný český film dnešních let, 5*! ()

Hombre8

Skoro by byla chuť na plný počet. Historicky v pořádku, obsazené bezvadně a tím pádem zahrané jakbysmet. Masky výborné. Polesný zkušeně. ()

ABC1

Za tento počin nezbývá na českou televizi pochválit, což není až zas tak často. Výborně zvolení herci, kteří jsou v inscenacích vidět jen občas, v čele s skvělým mladým Heřmánkem. Doufám, že časem dostane i nějakou velkou příležitost ve filmu, má opravdu velký talent... ()

Pompeius

Působivý pohled na bahno v nitru tohoto národa. Stačí trochu, jen pocit, že se to zase může, ba je to žádoucí, a máme to tu zpět. Patnáct či více procent lidí volí okamurovce, komunisty a jinou svoloč, která pracuje přesně s takovými emocemi. Každý šestý spoluobčan, kterého potkáváte denně na ulici, v MHD, obchodě, by vás klidně pověsil, kdyby se to mohlo... PS: A žalobce Baxa se s ostruhami, které si vysloužil na chudáku Hilsnerovi, vyšvihnul až na pražského primátora a předsedu ústavního soudu ČSR (!)... ()

quokam

Vrcholne sceny byly ty s Masarykem, to si clovek uvedomoval, jak vyjimecna osobnost stala na prahu nasi republiky a take skutecnost, ze mezinarodni reputace, kterou pak vyuzil behem 1sv, mela sve hluboke koreny a nevznikla jen tak pro Masarykuv krasny plnovous. Tam, kde vsak Masaryk chybel, chybela  i potrebna atmosfera. Plesl a jeho vecne depresivni styl hrani proste inscenaci neutahl. Byt ta dokazala vykreslit silu fanatismu i chut obycejnych "slusnych" lidi "napomahat* vykonu "spravedlnosti. Jo, "slusni lide" se nachazej v kazde dobe. A potom aby se jeden divil, ze lide jako dr Baxa se mohou stat predsedou ustavniho soudu ci prazskym primatorem. Taktez kladne kvituji zamer tvurcu zrekonstruovat soudni jednani primymi dochovanymi replikami. Celkovej dojem slabsi ctyri hvezdy. 7/10. Ps: zde mnohymi kritizovana cernobilost postav mi nevadi, nebot v historii se obcas objevuji krizove chvile, ktere cloveka do cernobilosti proste zmacknou a nedaji na vyber. Kdy ten, kdo mlci, souhlasi a ten, kdo nesouhlasi, je jen a pouze silna osobnost, ktera se zmacknout nenecha. A i tato inscenace obsahuje archetypy mlcicich, kteri nesouhlasne souhlasi, taktez i hlavni manzelsky par proziva pochybnosti. Slovy sira Thomase Moora z filmu Muz do kazdeho pocasi: nekdy se proste musime vzeprit, byt tim riskujeme, ze se staneme cb hrdiny. K vitezstvi zla staci, aby dobri lide zustali pasivni v odstinach necernobile sedi. ()

Pimburger

Myslím, že přestože se nejedná o nějaké úžasné dílo a má to spíše podobu dokumentárního dramatu, tak je to důležitý a vlastně i pěkně zpracovaný film. Samozřejmě je z toho trošku cítit televize, ale celkově je výprava na slušné úrovni a celý film událost relativně detailně popisuje. Nečetl jsem soudní spisy, ale předpokládám, že autoři je prošli důkladně a odvedli tak skvělou práci při připomenutí našeho nejznámějšího justičního omylu. Hvězdy tak dávám spíše za téma než za převratnou kvalitu filmu - ale koukat se na to rozhodně dá. ()

Emillia

Karel Heřmánek mě příjemně překvapil a Plesl představujícího zaníceného obhájce mi přišel uvěřitelný. 1.díl - 4* ()

San Miguel

Jeden z mála filmů dnešní doby, který dosahuje nějakého uměleckého zpracování. Nezklamal, herecké obsazení perfektní a pěkná dějová linka. ()

lineker

Celkem jsem měl obavy se sem po včerejší televizní premiéře podívat. Říkal jsem si " Tohle je přece vynikající, to se nedá shodit". A jsem rád, že tentokrát jsem se nemýlil. Nepamatuji, kdy naposledy jsem byl v českých vodách svědkem tak kvalitní a poctivé filmařiny. Doufám, že druhý díl kvalitativně naváže. I když pokračování tak trochu kopírovalo díl první, tak přesto se jedná v české dramatické tvorbě a velký nadprůměr, který důkladně zmapoval jednu z černých kaňek českých předprvorepublikových dějin. ()

kajmik01

Velké překvapení, které vyčnívá nad běžnou domácí tvorbou. Film je svým stylem spíš hraným dokumentem, ale v nejlepším slova smyslu, kdy člověk vidí skvěle zahrané postavy (Plesl, Heřmánek junior...) a kdy většina děje (a slova pronesená v soudní síni) jsou autentická. Přitom případ zavražděné Anežky Hrůzové dodnes vyvolává řadu otazníků, kdy podle všeho byl Hilsner obětní beránek, což kromě nedostatku důkazů naznačuje i několik vrácení k novému projednání a milostí, které v tomto případě Hilsner dostal (1. trest smrti, 2. vrácení případu kasačním soudem ve Vídni. 3. trest smrti, 4. císař František Josef ruší trest smrti pro Hilsnera, soud uděluje doživotí, 5. císař Karel IV promíjí zbytek trestu). U mě za první díl 90%, kdy mě film rychle vtáhl do děje, což u mě není až tak obvyklé. Takže se těším na druhý díl a hlavně na postavu T.G.M., kdy už jeden záběr z konce filmu vyvolal mrazení. ------------------ ()

JerryPilsen

Nadprůměrně zdařilé!!Je jasné,že pro normálního diváka přitroublých nováckých seriálů je to asi těžkostravitelné.Ale i přes střídmou formu byl děj strhující.Historická glosa o lidské schopnosti nechat se strhnout davem. ()

Kinepa

7.2.2016, ČT, Před nějakou dobou jsem se díval na televizní film (Případ pro lyžaře) a musím uznat, že to byla totální blbost. Teď jsem příjemně překvapen. Vždy jsem potěšen, ze můžu shlédnout kvalitní film a k tomu se trochu přiučit v naší pohnuté historie. Spojit do jednoho a mohlo by to jít do kin, kde by to převálcovalo většinu českých blbostí... ()

rass

Ano! Toto je kvalitně odvedená práce. Zručně navozená atmosféra rychle vtáhne diváka do děje a ten, přestože jsou mu základní fakta povětšinou známa ze školy, může se zaujetím sledovat dosti realistickou rekonstrukci celého případu, zejména z pohledu Hilsnerova obhájce, doktora Auředníčka (proto je celkové vyznění kauzy možná až příliš jednostranné). Režisér Polesný se nebál obsadit stěžejní role nepříliš známými herci a vyplatilo se – jak J.Plesl, tak i K.Heřmánek mladší odvádějí velmi dobrý výkon. Bál jsem se, že postava T.G.Masaryka bude zbytečně vypichována a adorována, ale bylo ho tam akorát a v podání K.Rodena velmi uvěřitelně. Líbilo se mi i použití dobových odrhovaček jako prostředku k dokreslení atmosféry, stejně jako zdařilá výprava. Antižidovská hysterie, kterou případ tehdy vyvolal , je zachycena vcelku věrně a některým lidem možná pomůže sundat růžové brýle, aby si uvědomili, že i mnozí Češi se leckdy chovali jako zfanatizovaní hajzlové. Na druhou stranu postava Hilsnera je tu oproti skutečnosti poněkud přikrášlena, ale to jsou nakonec méně podstatné detaily. Jako celek hodnotím tento film jako výrazný nadprůměr! ()

andydufrsn

Mělo to (zřejmě) být soudní drama, ale nebylo.Možná to měl být příběh jedné staré vraždy, ale vzhledem k absenci jakýchkoliv relevantních informací z té doby, to nebyl příběh jedné staré vraždy. Snad to měl být příběh odvahy TGM, postavit se většině, ale na to tam dostal Roden zoufale málo prostoru. Takže to bylo od každého něco a tím také, a především, to bylo dvoudílné nic ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka