Zločin v Polné

(TV film)
  • angličtina Murder in Polná (festivalový název)
TV spot

Kamera:

David Ployhar

Hudba:

Zdenek Merta

Jaroslav Plesl, Karel Heřmánek ml., Karel Roden, Gabriela Míčová, František Němec, Jan Kačer, Petr Štěpánek, Jiří Plachý ml., Ondřej Kavan, Luboš Veselý (více)

Zločin v Polné je vzrušující drama jedné detektivní historie. V roce 1899 na Bílou sobotu byla na cestě mezi obcemi Věžničkou a městečkem Polnou nalezena mrtvá dívka, švadlenka Anežka Hrůzová. Bylo jí devatenáct let. Na hrdle měla řeznou ránu a nejspíš vykrvácela. Sexuálního násilí se vrah nedopustil. Místním lékařům se zdálo, že sražené krve na místě činu není dost, a na otázku, kde je „chybějící" krev, se hned našla pohotová dopověď: Židé ji přidali o Velikonocích do macesů. K dispozici byl náhodou i potenciální vrah: přidrzlý a nepříliš chytrý mladík Leopold Hilsner, šnorer, tulák a žebrák... (Česká televize)

Jan_Hybern

Jak se zdá, Česká televize dokáže pozitivně překvapit. Výborné herecké výkony, výborný scénář, výborná režie. A hlavně - skvělé zasazení do současného kontextu. Při některých scénách mi až běhal mráz po zádech - jednak o z odvahy tehdejších hlavním protagonistů, kteří se nebáli jít proti mínění davu, i za cenu vlastních obětí, a jednak z toho, jak jsme i po sto letech stále stejní - tedy schopní přestat logicky myslet a místo toho dát na pověry, pověsti, iracionální výmysly. Osobnost profesora Masaryka na mě z tohoto filmu dýchla přesvědčivěji než ze Českého století (a to mám tento seriál též rád). Doufám, že se v podobném duchu podaří zpracovat i jiná bolavá místa z české historie. ()

NikoKovac

Krásně zpracovaný film o jedné z největších justičních chyb v našich dějinách. Pouze komunistické procesy byly zmanipulovanější než tohle. Vynikající Jaroslav Plesl v roli obhájce Auředníčka i Heřmánek coby Leopold Hilsner. Tyhle bezmála tři hodiny sledování mi stály za to, vřele doporučuju! ()

wodacka

Četla jsem názor od jednoho erudovaného kritika, že film dělá z Hilsnera chudáčka a obětního beránka. Říkám si, proč by to někdo dělal a co by mu to přineslo? Období hilsneriády je už přece jenom letitá historie. Jsem ráda, že si někdo dá v dnešní době práci natočit dvoudílný film, který popisuje a poukazuje na hrubé nedostatky tehdejšího vyšetřování a postupu četníků s vědomým přehlížením faktů. V mnoha ohledech zrcadlo dnešní doby. Fakt, že hlasitý demagog má větší vliv na masu lidí než nenápadná pravda bravurně metaná pod pomyslný koberec. Když už nic jiného, alespoň si odnesme poznání, jak se v lidském společenství s cyklickou pravidelností velmi snadno rozsévá nenávist, fanatismus a lež. Překrucování pravdy je lež za plného vědomí. Jinak výborný herecký výkon Jaroslava Plesla. ()

stuj

3 - 4 hvězdy. Tempo totiž občas trochu zaklopýtne. 4 nakonec dávám díky zpracování, které je profi a nepůsobí televizně. A též za to, že se člověk dozví něco z historie. Plesl byl dobrý a Heřmánek ml. překvapením, jelikož jsem ho neznal. A v roli Hilsnera upoutal. ()

Dyk odpad!

Pokud je v žánru napsáno Drama/Historický, pak je to poměrně zavádějící tvrzení. Spíše bych to viděl na Drama / Propagandistický. Ta zjevná snaha vykreslit Hilsnera jako obětního beránka (jak příznačné v kontextu s náboženskými rituály) a české obyvatelstvo, jako antisemitské, pomstychtivé bestie. Musím říci, že je smutné, že mě ani nepřekvapuje, že se na tom podílela ČT. Překrucování historie v přímém přenosu. Proto odpad! ()

moonmare

Natočeno trochu stroze,nerozvinutě.Od začátku řečeno,že je to příběh o troše krve.Tím pádem divák zná vyústění filmu okamžitě.Trochu napětí do příběhu vnese K.Roden v roli T.G.M.Celé to působí pouze jako střet dvou náboženství s katolickou nesnášenlivostí v hlavní roli.Radši bych se podíval na film katolíci versus pohané z doby více než tisíc let nazpět.O židech toho bylo napsáno mnoho a o zkorumpované justici taky. ()

Akinaz

Tvůrci tohoto dvoudílného filmového dramatu na podkladě skutečných událostí se opravdu nemají za co stydět. Film nám předkládá příběh muže obviněného z vraždy, který se po celou dobu snaží dokázat svou nevinu. Ukazuje nám nejen opravdovou soudní korupci a faleš, se kterou se v té době musel obviněný potýkat, že nad tím opravdu mnohdy zůstává rozum stát. Černá kaňka v historii českého soudnictví se nerozpila, je tam a nyní ji uchopili scénáristé a filmaři, a skrze televizní obrazovky nás s celou touto nešťastnou tématikou seznamují. Pomalejší tempo mi naopak vyhovovalo, protože dokázalo autenticky vystihnout a předvést nejen zbytečnou krutost lidí, kteří si říkají sousedé, ale i obvinění založené především na předsudcích v otázkách víry. Moc dobrá práce. Doporučuji. ()

Ivy_9

Achjo, je smutné pozorovat, jak málo stačí k zfanatizováni davů lidí. Jak lidská hloupost vládne světem. A to i díky tomu, že lidé rádi věří a drží se své pravdy, která zní černá je bílá a bílá je černá. Ale i tak to za to stojí jít proti proudu, přestože to prostě bolí. Klidně si zavírejte oči nad paralelou se současnosti, ale ona tam prostě je. Říká se, že neznalost zákona neomlouvá, ale brzy to bude pozměněné do podoby "neznalost historie neomlouvá." Jinak k samotnému filmu: Je skvělé, že tvůrci využili dialogy, jak byly řečené. O to víc mě fascinují slova, že by se v tomto ohledu mělo přitvrdit.. Jaroslav Plesl, Karel Heřmánek ml. a Karel Roden byli prostě skvělí! Snědla jsem jim vše i s navijákem! ()

stefji

Od tohoto televizního filmu jsem neměl vysoká očekávání. Velmi příjemně mě však překvapil. Herecké výkony Jaroslava Plesla a Karla Rodena byly kvalitní, uvěřitelné a klidně bych si je mohl představit na plátně v kině místo mnoha jiných, které tam na rozdíl od tohoto počinu míří. Trochu mi vadilo, že člověk se vždy ujistil o tom "jak to tedy bylo" aby mohl srovnávat s dalšími verzemi (např od žalobců), ale vzápětí bylo najednou zase všechno jinak. I když měl člověk o případu načteno, tak ho mohly některé výroky mírně zmást. Na konci jsem si však uvědomil, že je to tak vlastně správně. Pokud opravdu byly výroky u soudu téměř totožné, pak bych si i troufal říct, že snímek uvádí dost věcí na pravou míru. Složitý případ, který dodnes vyvolává řadu otázek, by neměl být líčen jinak než komplexně vrstveným příběhem (pokud tedy autoři chtějí být věrní historickým reáliím). Nahlédnout do všech možných detailů případu a sledovat atmosféru tehdejší doby mě rozhodně nenudilo. Slušně odvedená práce. ()

kamil.ice

Určitě k zamysleni, jestli se historie neopakuje a justice nefunguje v dnesni dobe podobne zaujate. Nekdy zbytecne zdlouhave, urcite se dalo dat do jednoho dilu… ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka