Místo zločinu Plzeň (TV seriál)

Krimi

Česko, 2015, 5 h 49 min (Minutáž: 6x60 min)

Jan Hřebejk

Martin Bezouška

Asen Šopov

Lukáš Vaculík, Martin Stránský, Jan Zadražil, Vladimír Polívka, Berenika Kohoutová, Vladimír Kratina, Zuzana Vejvodová, Jaroslav Pížl, Václav Veselý, Barbora Kodetová, Vítek Pokorný, Václav Liška, Jana Gýrová, Josef Humpolec, Tomáš Zajíc, Václav Chalupa, Martin Bezouška, Marie Švestková, Vendula Ježková, Radim Špaček, Veronika Řeháková, Milan Enčev, Táňa Hlostová, Josef Fojt, Jaroslava Krpálková, Eva Měřičková, Magdalena Wronková, Kateřina Burianová-Rajmontová, Přemysl Bureš, Ľubomír Paulovič, Andrea Verešová, Tereza Brodská, Petra Navrátilová, Zdeněk Maryška, Markéta Frösslová, Ivo Niederle, Jitka Čvančarová, Markéta Martiníková, Vlastimil Harapes, Aleš Najbrt, Dalibor Vinklát, Daniel Rouha, Daniel Rous, Martina Krátká, Zdeněk Mucha, Martin Myšička, Bohumil Kulínský, Ivana Wojtylová, Tereza Lášková, Kristian Štibinger, Pavel Pudla, Eva Suková, Ivan G'Vera, Jan Vaši, Anna Kratochvílová, Anna Bubníková, Estelle Roger, Jiří Šesták, Věra Hlaváčková, Radan Hlubinka, Štefan Chovanec, Martin Havelka, Valérie Zawadská, Kateřina Lojdová, Jarmila Vlčková, Michael Dymek, Viktorie Hájková, Vilém Pustějovský, Kateřina Mátlová, Josef Prouza, Radek Zima, Berenika Suchánková, Igor Ondříček, Ondřej Brousek, Teresa Branna, Petra Kozielová, Daniela Choděrová, Iveta Jiřičková, Jan Burian, Michal Zimula, Kristýna Hulcová, Anna Pačesová, Jiří Maria Sieber, Kamila Trnková, Tomáš Bambušek, Marta Bačíková, Ivan Urbánek, Martin Hofmann, Kateřina Holánová, Josef Nechutný, Jakub Jirásek, Andrei Toader, Jana Hubinská, Martin Froyda, Ladislav Trojan, Vladimír Kudla, Karel Polišenský, Jiří Srnec jr., Michal Šášinka, Vendula Hlásková, Martin Schulz, Pavel Neškudla, Dan Horyna, Eva Jeníčková, Richard Němec, František Hnilička, Matouš Rajmont, Pavel Kovář

No co, nebudu to hanit. Hřebejk není úplná piča, aby točil na piču. Točit ještě umí. Před kameru dostal solidní herecké osazenstvo. Do týmu kriminalistů vkládám svoji důvěru. Tak třeba Lukin Vaculík, jistě si pamatujete, jaký to byl kdysi manekýn, dívky po něm šílely, tak to už neplatí. Je krásně strhaný, ale já ho žeru. Konečně hraje poldu s hodností plukovníka. Kdo by se toho nadál po Lásce z pasáže, kde byl bytař, že ano. Dále kapitánka Berenika Kohoutová, za mě se mrdat dá, osvěžující ženský prvek mezi samými muži. V popředí je o něco víc Martin Stránský, Jan Zadražil hraje takového upjatého kokota, moudré stáří v týmu kriminalistů zastupuje Vladimír Kratina, jeho major má punc hereckého šediváka, zezadu je doplňuje, ne, nedělají jí to zezadu, Zuzana Vejvodová, ta dělá expertku na forenzním. Tým na pohodu, přišel mně originální. Případy ucházející. Ale je jich jen šest. To je tedy kurevsky málo, když uvážím, že než se to pořádně rozjede a u diváků zaběhne, je konec. Největší chybou je, že to má málo dílů. Nevím, proč se toho tak málo natočilo. Jestli za tím byly značné výrobní náklady, nebo jestli panovala obava, že si kriminální případy nevydupou požadovanou sledovanost, obzvláště když se za poslední dobu vyrojila celá řada kriminálek, to fakt nevím. Tenhle seriál mně přišel záživnější oproti jiným. Nemá žádné zběsilé tempo, ale plyne nenásilně. Brutální scény vypadají přesně tak, jak divák na české poměry očekává. Takže je připraven, že nepřijde nic mimořádného v tomhle ohledu. Ale nebyl jsem nakurven. A změnil bych název. Naprosto tuctový, neatraktivní, splývající s konkurencí. Mně je značně u prdele, jestli se to odehrává v Řitce, nebo kde, ale nedivím, se, když tenhle mamrdský název diváka odradí. Nebyl jsem odrazen. Dívat se na to dá. Rozhodně lepší než stupidní a zoufale zrežírované Ordinačky, Přístavy a podobné "prajtajmové" zhýralosti. 60%(17.11.2015)

• Enšpígl

Co to je za klauni ? Tohle je kriminální seriál nebo krmení pro prasata ? ČT asi neví co s prachama a tak zavedla nový sport, hod koncesinářských poplatků vzduchem, kdo vyhodí víc, vyhrává. Po prvním díle samozřejmě nehodnotím, ale už abych pomalu šel otevřit popelnici ať mám ten odpad kam vysypat. Pomyslný souboj režisérů seriálových kriminálek ČT Strach vs. Hřebejk vyhrává Jirka v prvním kole stylem K.O. .(19.10.2015)

• otík

Hodně zvláštní. Málo se mluví, moc se nejedná, jeden se tahá z hospody, druhá neposlouchá nadřízeného, třetí je zcela neschopný. Mix postaviček zatím v prvním díle neukázal nic světoborného, vyšetřování nemá spád, aspoň že trochu napětí tam je. Zatím hodně slabé. Nakonec jsem zvládl všechny díly, ale několikrát jsem u nich usnul, což rozhodně není dobrou vizitkou. Hřebejkovi se sice povedl natočit krimi seriál, kde sledujeme jen pátrání a o rodině hlavních postav nic nevíme (což vůbec nevadí), ale natočil to tak neskutečně bez energie a šťávy, že to snad ani není možné. Napětí je v každém dílu tak akorát na začátku (až na poslední díl, ten má koule hlavně ke konci), pak sledujeme neskutečně nudné pátrání a pak místo velkého odhalení většinou jen střih a už kriminálníka mají. Nechápu, kam dal Hřebejk svůj veškerý um, protože třeba v Případech pro exorcistu to bylo úplně o něčem jiném. Fakt velká bída. Hudba ke znělce a závěrečným titulkům: Vladimír Mišík & Etc..., hudba: Della Beata. Díly: 1. Kapka krve, 2. Smrt v rybníku, 3. Nehoda paní učitelky, 4. Opožděná vražda, 5. Návrat staré lásky, 6. Smrt na biofarmě(21.10.2015)

• UncleG

Milý Jirko Strachu, vím, že jsem Tě často kritizoval za seriálovou produkci. Často jsem Ti vyčítal lacinou televizní béčkovost, nereálné vzahy mezi postavami, dialogy beze smyslu, točení podle debilních scénářů... ba i ten nedostek napětí někdy přišel na přetřas. Věř mi, že jsem to nepsal s nenávistí v srdci, ale proto, že Tě mám vlastně rád a stále věřím v Tvoje režisérské schopnosti. Milý Jirko (a teď se dostáváme k věci), dovol mi, abych se Ti z hloubi duše omluvil. Hřebejkův seriál o kriminálce z Plzně - toť festival nefunkčnosti, bídy a naprosté tvůřčí impotence. S překvapením zjišťuji, že Hřebejk nedokáže natočit akci, aby vypadala akčně. S překvapením zjišťuji, že Hřebejk nedokáže vést herce k lepším než podprůměrným výkonům. S překvapením zjišťuji, že se tu nikdo ani nesnaží o náznak napětí. Je to seriál tak neskutečně lajdácký, mdlý a "nijaký", až jsem překvapen, jak moc mě to vlastně překvapilo. Být to Hřebejkova prvotina, pak by nejspíš záhy skončil režírováním silvestrovských estrád s dechovkou. Scéna s injekcí ve výtahu a následná "honička po střechách" z prvního dílu by se měla promítat na filmařských školách jako odstrašující příklad!(13.12.2015)

• GeusX

První díl začínal vcelku dobře, jako solidní kriminálka. Relativně brzo to však začalo uvadat. A finálová scéna? Co to bylo za neuvěřitelný amatérismus? Jak neohrabané získání seznamu dárců krve, následná akce a celé to ještě děsně zfilmováno. A hudební doprovod mi k tomu také moc nesedí. Ohodnotím po dalších dílech, ale jestli ten úvodní díl měl nalákat, tak je to slabota. Za ten zmaštěný závěr prvního dílu, zmaštěnější než jeden z vyšetřovatelů, bych nad dvě hvězdy nedal...(20.10.2015)

• - Náměstí, které se objevuje ve znělce každého dílu a poté i v ději většiny epizod, je plzeňské Náměstí republiky s dominantní katedrálovu sv. Bartoloměje. (hendrich6)

• - Závěrečná scéna prvního dílu se netočila v Plzni, ale v Thomayerově nemocnici v Praze. (bkv)