Jánošík - Pravdivá historie

• Polsko Janosik. Prawdziwa historia (více)
Polsko / Slovensko / Česko, 2009, 137 min

V našem příběhu poznáváme Jánošíka (Václav Jiráček) jako vojáka Rákocziho vojska. O pár let později ho vidíme v císařském vojsku, kde hlídá vězně u správce Bytčianského zámku Krištofa Ugronoviča (Marián Labuda). Jednoho však neuhlídá, nebo spíše uhlídat nechce... Je jím dávno pronásledovaný zbojník kapitán Tomáš Uhorčík (Ivan Martinka). Další zimu tráví Jura doma v Terchovej. Uhorčík si ho najde a přesvědčí ho, aby se přidal ke zbojníkům. Jánošík si brzy získá obdiv jak Uhorčíka, tak i některých členů zbojnické družiny. Mezitím, co Jánošík poznává zbojnický život se Uhorčík zamiluje, rozhodne se oženit a změnit svůj život. Juro se ujímá vedení družiny. Bohatým bere a chudým dává. Mezi lidmi o něm začínají kolovat legendy. Příběh o lásce, přátelství, o hledání štěstí a o osudu, nad kterým se jen těžko dá vyhrát... Příběh nejslavnějšího zbojníka, který bohatým bral a chudým dával. Stal se symbolem lidového odporu proti panskému útlaku. Lidová fantazie ho obdařila přímo pohádkovými vlastnostmi. Zázračnou silou, neobyčejnou chytrostí a odvážnými činy. I když byly dosud natočeny čtyři celovečerní filmy o Jánošíkovi, slavného lidového hrdinu příliš neznáme. Známe jen lidovou legendu o slavném zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával a kterého po zradě popravili zavěšením na hák za žebro. Opravdového Juru Jánošíka, mladíka z Těrchové, jehož krátký, ale dramatický život inspiroval generace Slováků k vytvoření legendy, přibližuje až tento nový film režisérek Agniezsky Holland a její dcery Kasii Adamik. Výpravný velkofilm vznikl podle scénáře Evy Borušovičové, která několik let studovala archivní záznamy a dokumenty. (oficiální text distributora)

Charon11

Proč jsem od toho něco čekal? Nevím. Podprůměrný film (podprůměrný scénář)! Zaujala mě kamera s nádhernými přírodními scenériemi spojená s příjemnou hudbou je opravdu dobrá. Ve scénáři mi chybí příběh a napětí. Já alespoň chápal, že to má být příběh o Jánošíkovi. Některé pasáže si mohli ušetřit např. scénu s uříznutým penisem nepokřtěného nemluvněte (co tím autor chtěl říci, jaký to mělo smysl v příběhu, netuším).Dávám 45% s tím, že jsem se během těch hrozných 140 min. občas opravdu nudil. ()

Cement73

Jánošík plný sexu, chlastu, násilia? Bol to síce pokus o zreálnenie hrdinu, ale chce to divák? očakával to divák? V Polsku možno ano, kedze pre poliakov je janosík len komedialna figurka. Pre mna, pre slovaka to bolo sklamanie... Howk. ()

Mouzon

Jediný prvek, který JÁNOŠÍKOVI (neodvážím se hádat, nakolik je oprávněný podtitul "Pravdivá historie") v mých očích výrazněji uškodil, byl občas velmi nevhodný český dabing a scéna s létáním (spíše esteticky než významově). A ačkoliv bych nijak nechtěl shazovat názory místního osazenstva, myslím si, že se v mezích ČSFD jedná o výrazně podhodnocený snímek. Esteticky, hudebně, po stránce herecké (na Ivana Martinku jsem si musel zvyknout) a nakonec i příběhově mne film potěšil. To, že zde netekly potoky krve, více se nerabovalo, apod. nepovažuji za zápor. JÁNOŠÍK se zkrátka soustředí trochu jiným směrem. Přičemž nalezení klidu a vyrovnanosti (Jánošík - Barbora) těsně před samotným závěrem, považuji za dobrý tvůrčí šťouchanec (přeci jen, zařadit něco ve smyslu "životní lásky" až v poslední čtvrtině dvouhodinového filmu je anti-divácký úder). ()

Santino7

Ono to je síce pekné, že konečne prišla po dlhej dobe nejaká snaha o sfilmovanie príbehu tradičného slovenského hrdinu, avšak snaha je jedna vec a samotná realizácia druhá. Možno najdlhšie očakávaný filmový projekt v modernej slovenskej ére totiž sklamal na plnej čiare - teda minimálne mňa. Nečakal som, že sa dočkáme výstavného veľkofilmu, na to by trebalo rozpočet v trošku iných cifrách. Čakal som však dielo, ktoré zaujme aspoň svojim príbehom, ktorý mohol čerpať z rôznych prameňov (veď o Jánošíkovi máme "overených" informácii plno) a vyťažiť z nich maximum. To sa však nestalo, Agnieszka Holland to natočila takto a my to musíme akceptovať. Najviac poteší asi prostredie, v ktorom sa film odohráva a s časti možno aj plejáda hercov, tam to nebolo až také zlé. To sa však nedá povedať o samotnom deji, ktorý bol zbytočne naťahovaný (je tu kopu scén, ktoré by bolo lepšie vystrihnúť) a navyše celkovo taký nevýrazný, nemastný-neslaný. Film o asi najväčšom národnom hrdinovi, zbojníkovi čo bohatým bral a chudobným dával by som si predstavoval v úplne inom šate. 35% ()

mira007

Dějově to nenaplnilo moje očekávání, ale po technické stránce mne to mile předčilo, až jsem si řekl, že na Slovensku začínají točit pěkný profi filmy.... a pak jsem si všiml, že režisérkou je polská filmařská bohyně. ()

Jimmy15

Popravdě jsem nepochopil proč má tento film tak málo procent. Je zde vylíčen jak pravdivý příběh o Jánošíkovi, tak i lehce naznačená pověst a legenda, která se k Jánošíkovi váže. Oprávněně má film dodatek Pravdivá historie, protože se autor pokusil vylíčit historii o tomto zbojníkovi tak, jak se na ni většina historiků shoduje. Tím se dostáváme k tomu, že možná má tak slabé hodnocení proto, že zde není Jánošík prezentován tak, jak si většina lidí myslí, jako hrdina, který „bohatým bral a chudým dával“. Pokud máte chuť kouknout se na něj, doporučuji ho radši se slovenským dabingem. ()

filipvrbik odpad!

Příšerné, příššerné, příšerné- film, ve kterém je špatně úplně všechno-hezci,kamera,děj, střih, hudba, prostě všechno-nedodíval...0% ()

winetach

Prekrásna výprava,kostýmy,herci,príroda...škoda,že toto šetko pochovala kamera, ktorá bola až príliš pohyblivá.Miestami som sa na to nemohol dívať,,ja viem, chcelo to vypadať velkolepo, novo a moderne ale niekedy je menej viac..Ešte šťastie, že koniec bol natočený klasicky, v pietnej atmosfére, síce trochu naturalisticky ale podľa mňa dobre - nakoniec to nebolo až také hrozné :) 63% ()

Maslord odpad!

Ako som predpokladal je to skutocne dalsi Slovensky film, ktory stoji za to... aby bol naveky vymazany z pamati vsetkych co ho kedy videli, ba co len o nom poculi. Dalsi Slovensky brak, na ziadny dalsi Slovensky film uz do kina nepojdem, nehodlam podporovat pseudoumenie. ()

punk_zero

Je to lepšie ako kadejaké české a slov. sračky. Tak či tak nezaujalo ma to veľmi. Mal veľmi rýchli koniec a veľmi dlhé jadro. 35 % for fun ()

zdenur

Dlouhé, nudné pasáže střídají nesmyslně ustříhnuté scény. Začátek nic moc, pak koloběh loupež, chlastání, šuk.. Co zaujme jsou exteriéry, které jsou opravdu nádherné. Herci průměr, ale aspoň neokoukaní. ()

Martinius

po jeho vzhliadnuti som si uvedomil, ze janosik vo mne vela dojmov nezanechal. mal som pocit, ze som takmer dve a pol hodiny mojho zivota prave zbytocne splachol dolu kanalom. hlavnou pricinou toho boli tri zasadne faktory: katastrofalna kamera, bezduchy scenar a diletantsky strih. neubranim sa dojmu, ze si v podobe reziserok a scenaristky prislo s janosikom nechutne post mortem zaobcovat trio zakomplexovanych a frustrovanych slepic. podme ale po poriadku. epilepticka, rozkyvana a z detailu na detail nesuvisle kmitajuca kamera sa hodi nanajvys k filmom ako blair witch, alebo na makro-zabery zamerane dokumenty typu "zo zivota hmyzu". nie vsak na znazornenie jednej mytami opradenej historickej postavy. nezazivny scenar sa neustale zadusa vlastnou, az truchlivou bezradnostou. inzitne, nasilne dialogy prilis pripominaju beznapaditost postmodernych televiznych inscenacii socialistickeho realizmu. iritoval ma aj pocet i obsah umelecky sa tvariacich erotickych scen, vdaka ktorym film mierne sklzava do zanru soft-porna. borusovicovej zjavne chyba sebarealizacia formou matkina a nema si viac ako ventilovat svoje sexualne fantazie. nekompetentny strih film pochoval definitivne. jednotlive sceny su nesuvisle a neucelene, koncia rovnako nahle ako zacinaju a divak si casto ani nevsimne, ze sa dej posunul dalej. rovnako ani vyber hlavneho hrdinu nebol najstastnejsi. androginny vaclav jiracek sa vo filme citi viac ako babika v kroji nez janosik a od drsneho zbojnika ma daleko asi ako pluto od slnka. vedlajsie postavy su obsadene a stvarnene pomerne dobre, vdaka idiotskej kamere, ktora rovnako sabotovala akekolvek kochanie sa v krasnych prirodnych zaberoch, si vsak sotva zafixujete niektoru z dalsich tvari. film skoncil tam, kde jeho historicka predloha - na haku. ()

no2

7/10 - V hlavní roli slovenské hory a... Jánošík. Něco na slovenský způsob Braveheart jsem tedy nečekal, taktéž ani Jiráček v citlivě zahrané, rozpolcené hlavní roli nikterak Gibsonova Wallaceho nepřipomínal, film mě nezklamal a naopak, musím mu dát vysoké hodnocení. Těžko domyslet, jaký by to byl trapas, kdyby jeho lyrika ustoupila na úkor větší četnosti akčních scén... Pak by to byla teprve šmíra, tedy odpad. Vlastně dobře, že se toho ujali Poláci a Čechoslováci jen přicmrndávali. Takový příběh o Jánošíkovi si nechám líbit a určitě to brzy zkouknu znovu... Takže - režie OK, hudba OK, představitelé hlavních rolí - Zebrowski, Martinka a ano, i Jiráček - OK. Velkofilm 21. století "po středoevropsku", jak si ho představuji. A teď tu hraběnku, prosím. ()

Gore

Takto nevzrušivou režii jsem dlouho neviděl, to se holkám moc nepovedlo. Kamera zábírá až moc detaily, což je vhodné spíše pro sociální drama a ne pro historický film. Titulní Jánošík je velmi nepřesvědčivý, obsadit Jiráčka do role zbojníka je stejně nešťastné jako obsadit ho do kteréhokoliv filmu, ve kterém hrál. Suma sumárum, celkově se film nepovedl a svým zpracováním je na stejné lodi jako Bathory. ()

helmiczka

Terchová Hills 902 10. Ten pretiahol tú, tú a tú, hentoho zase tamtá podviedla... Dozvieme sa, že Anička nosí v zime X (nechcem prezrádzať) spodničiek. ()

in nomine

Myslím, že lidi by měli více číst a dozvědět se něco o historii a Janošikově době, nejen z pověstí, ale i z několika málo histor. listin a faktů o samotné osobě...pak by možná hodnotili jinak. Líbilo se mi, že film se až na vyjimky drží "pravdy" - kurucká povstání, Janošíkova služba u císařské armády, sundání těla Mikuláše Šusteka, věrnosti k Uhorčikovi atd., z filmu bych vyřadil některé scény, jako život zbojnika zrádce Huncagy s čarodějnici, či Janošíkův vztah s farařovou dcerou...Jinak hlavní hrdina by měl být asi předabován, jinak herci dobří, hudba dobrá, závěrečná poprava skvěle zvládnutá... ()

ypres.bass

Film je naprosto bez děje a Václav Jiráček jakoby bez hereckého výrazu. Co ale celý film pozvedá je výborný výběr ženských hereček a především kamera Martina Štrby a typický rukopis Agnieszky Holland. celkově 3-4* ()

Camac

Pořád jsem čekal až se to rozjede a díval jsem se na hodinky, no a pak už byl konečně konec. Spousta zbytečných scén. Je to nuda, bohužel. ()