Koruna - Série 1

(série)
Velká Británie / USA, 2016, 9 h 43 min (Minutáž: 55–61 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Scénář:

Peter Morgan

Claire Foy, Matt Smith, Vanessa Kirby, Eileen Atkins, Jeremy Northam, Victoria Hamilton, Ben Miles, Greg Wise, Jared Harris, Simon Chandler, Nigel Cooke (více)

Epizody(10)

Mladá Alžběta se stává královnou a musí řešit zásadní politická témata i osobní záležitosti, které ale často stojí v nečekaném protikladu. (Netflix)

Lukin413

Strasti mladé královny. Zpracování je opravdu úžasné, takřka filmové. Herecké obsazení na jedničku. Snad jen příběh je občas na hraně červené knihovny, na druhou stranu zápletky se smogema svatbou sestry jsou opravdu skvěle vyprávěné. ()

lemonova

Netuším, do akej miery odráža "The Crown" skutočnosť, ale musím sa priznať, že ma absolútne odrovnali Claire Foy a Vanessa Kirby.. seriál síce nestojí len na nich (objaví sa v ňom výkvet anglickej hereckej školy), ale už dávno som nebola tak nadšená z nejakého hereckého výkonu ako v prípade "kráľovských sestier". To, ako tvorcovia rozohrali vzťahovú drámu kráľovnej a Margaréty, bolo pre mňa dojímavé a fascinujúce. Ešte viac než jej manželská dráma. ()

Kulda24

Čekal jsem House of cards, akorát z minulého století. Bohužel jsem si dostatečně dopředu nezjistil, že to tak rozhodně nebude. Místo těžké politiky, jsem se dočkal rádoby pohádky o královně Alžbětě. Technická stránka seriálu je dobrá a je tu znát velká práce s výpravností. Bohužel po příběhové rovině je to tak nudné. Snad poprvé jsem měl u serálu problém dokoukat celou řadu. Ty hodinové díly mě ubíjeli. Pořád se to jen táhlo a jak říkám, tam se žádné techtle mechtle neděly prostě nic. Jsem zvyklý na dialogové seriály, ale potřebuji v těch rozhovorech cítit dynamiku a vášeň, ta tady tomu chyběla. Když nad tím zpětně přemýšlím, tak pocity vyhrají nad technickou stránkou a první série ode mě dostane 3,5*/5*. Druhou sérii rozkoukám až vyprchá trpkost z té první. 70% ()

johnywalker

Bohužel hodnotím dost zpětně, jelikož 1. řadu Koruny jsem zvládl někdy před rokem a od té doby jsem se do dalších neponořil. Hlavním důvodem bylo asi to, že postava Churchilla se v dalších sériích již neobjeví. John Lithgow si každou scénu naprosto ukladl pro sebe. Byl jsem z něho extrémně nadšený a je mi hrozně líto, že jeho postava již odešla... Na další série se pravděpodobně podívám, snad se objeví další postava, která mi přiroste k srdci. ()

Sweat55

Jeden z nejvíce pohlcujících zážitků. Tak by se dalo The Crown shrnout jedinou větou. Všechno, co se při tvorbě první série sešlo, funguje na sto procent. Do posledního puntíku, do posledního detailu vyšperkovaná "koruna" všech seriálů. Skvělá režie, velkolepé scény jako z nějakého obřího, historického filmu. Drama od prvního dílu až po ten úplně poslední. Emoce vytřískané až na střechu Buckinghamského paláce. A ty perfektní herecké výkony. Úplně všechny! Claire Foy, Matt Smith a hlavně John Lithgow excelentně hrajícího Winstona Churchilla. Bylo by samozřejmě hříchem zapomenout zmínit velmi povedený soundtrack, který mi od teď bude hrát ve sluchátkách nejspíše už napořád. ()

Gardenboy

Úvodná séria nakopne do riadnych dialogových epických otáčok. Herci skvelý, okamžite som si Phillipa a Elizabeth zamiloval, skvelý bol aj Churchill. Špinavá politická zákerná intrigánska hra s výborným spracovaním. ()

Sharpooter

První série Koruny byla skvělá. Prvních pár dílů byly lehký průměr, ale jakmile se Alžběta II. dostala na trůn, tak šlo vše dobře a každý díl mě dokázal přisát na gauč. Jelikož jsem o Britské historii nevěděl téměř nic, tak se mi hrozně líbilo, že se držely skutečných událostí a musím říct, že některé události mě opravdu překvapily. Také se mi líbilo, že nám přiblížily život Britské královské rodiny, ukázali nám, co mají na práci (nebo co nemají na práci), jakou dostávají výplatu od státu, atd. Také se mi velmi líbily všechna prostředí, ve kterých se seriál odehrává, ať už jde o Buckinghamský palác, zámky, domy, nebo o přírodu, kterou zde opět skvěle natočily. První série je skvělá a já už se nemůžu dočkat až se podívám na pokračování. 8/10 ()

waska

Jeden prsten vládne všem, jeden jim vše káže.... Asi bych tento seriál vynechal nebýt mé ženy, která se na něj dívala. Postupem času jsem se do seriálu zakoukal, přivábila mě i skvělá hudba Hanse Zimmera. Claire a Vannesa jako princezny jsou naprosto úchvatné a princ Phillip má rozhodně své kouzlo. ()

boo-boo

Po všetkých stránkach neskutočné. Emocionálny náklad, v ktorom trio Claire Foy - John Lithgow - Matt Smith na 100% prevtelené do svojich postáv prechádza od skvelého dialógu k ešte lepšiemu (už dlho žiaden scenár takto perfektne nepracoval s nevysloveným) a kulisami im sú moderné dejiny dožívania jedného impéria. Seriál bezchybne lavíruje medzi udalosťami svetového významu, národnými krízami a rodinnými peripetiami, ktoré vie aj napriek ich zdanlivej neopodstatnenosti podať až nečakane strhujúco. Ak niekoho Lithgow pri večeri s kráľovnou nedoženie k slzám, môže sa hrdo nazývať cynikom. ()

Vojta00

Tento seriál považuji za úžasný. Možná jsem přehnaně nekritický proto, že už od doby Královy Řeči mám rád toto období britských dějin a možná proto, že obecně fandím britské monarchii a královně osobně. Každopádně většina dílů má opravdu šťávu a pokud dějiny neznáte, jste napjatí,co se stane. Pokud je znáte, čekáte na to, kdy a jak se to stane, a ani v jednom případě nejste zklamaní z provedení. Spousta dílů ke konci graduje a za skvělé hudby je to opravdu zážitek. ()

IZFNP

Remeselne 10/10, podobne kvalitnú drámu musí oceniť i ten, komu samotný námet nevonia. Herecky, režijne, skladateľsky, scenáristicky absolútne famózne. Emocionálne silné a pri tom režijne minimalistické, scenáristicky hutné a dokonale presné. Foy je výborná, a spolu s okruhom hercov okolo nej a výborne pointovaným scenárom každej epizódy na plných 10 dielov dokáže emocionálne zhltnúť diváka. Vnútorne silný a komplexný príbeh dopĺňa majstrovská hudba Gregson-Williamsa a unikátny režijný talent všetkých zúčastnených. Klaniam sa, The Crown je nepochybne na čele i tých najlepších seriálov roku 2016. ()

Marcas

9/10. Naprosto super podívaná do moderní historie Velké Británie. Zájem o tyto události u mě po zhlédnutí rapidně vzrostl a asi nejsem sám. Párkrát jsem si říkal, jestli se to stalo i reálně nebo je to jenom smyšlené pro seriál. Každopádně je mi to vcelku jedno, protože ať tak nebo tak, na kvalitě to nemění nic. ()

muti

Mňa prvá séria úplne chytila, the crown mi dal viac než som očakával. Postavy sú pútavé, Flashbacky tak akurát prepájajú prítomnosť s minulosťou, jednotlivé diely majú zaujímavé príbehy a problémy, obsadenie skvelé a hudba strhujúca. Druhá séria bude samozrejmosťou ()

koza3

Těmhle filmům a seriálům obzvlášť se moje žena vyhýbá, protože jsou zdramatizované a neukazují skutečnou realitu královské rodiny. Korunu však vzala na milost a moc se nám oběma líbila. Je jasné, že některé rozhovory a situace jsou zdramatizované, ale obecně to vychází z faktů a některé situace (např. korunovace) jsou zpracovány s takovou precizností a přesností, že budete mít hubu dokořán. Doporučuji si pak pustit dobové záběry. Např. skutečný obraz Winstona Churchilla je naprosto totožný a jeho projev k 80. narozeninám je téměř k nerozeznání. Zatím jsme mile překvapeni a udiveni, jak se historie opakuje. Zápletka s princeznou Margaret je velice podobná té současné s Harrym a Meghan. Jsem zvědav kam až nás seriál zavede. ()

zigy

Začátky panování Alžběty, takže se krásně poučíme, jaké bylo soužití s premiérem Churchillem a jaký vůbec těžký život mají monarchové v dnešních časech. Těžký? Chachááá! Služebnictvo , výsady, renta pro celou rodinu. Být Britem, chce se mi zvracet z těch tradic. Ještě jak si v tom libují........Seriál tohle všechno popisuje, ale nehodnotí, to oceňuju. Udělejte si názor každý sami. Rozhodně chvályhodný počin, ale vadí mě, že královská cenzura je z toho cítit na sto honů, tzn. hlavně nikoho moc neurazit a vzdát úctu chudince královně. ()

superzurda

Dechberoucí výprava tohoto velmi kvalitního počinu mě nadchla. Ještě více mě nadchla naprosto okouzlující Claire Foy. Vyběr herců mi připadá opravdu úžasný. Bohužel ale nemám už žádný důvod si pustit další série. Nejvíce mě zaujala epizoda, kde princezna Margaret zastupuje královnu. ()

hony23

Unikátní možnost nahlédnout do života v britské královské rodině. Seriálové zpracování je na nejvyšší možné úrovni, byť z dnešního pohledu se spoustu času řeší jen prkotiny. Po kterém z rodičů mají mít děti jméno, kde může bydlet královna, za koho se smí vdát její sestra, který vévoda si smí nárokovat jakou funkci, atd. Zkostnatělá královská tradice totiž svazuje panovníky natolik, že často musí konat proti své vůli. A poznává to i královna Alžběta II., která roku 1952 nastupuje na britský trůn a která vládne Británii dodnes. ()

fafejt001

ZA CELOOUUU první sérii dávám plný počet . Podle mého názoru vynikajííícíííí ! A ten co hrál toho W. CHurchilla -perfekto . A samozřejmě skvělá Claire Foy . Výborné kulisy, hudba , kostýmy a herecké výkony vlastně všech herců .Kdo nevěděl o mladé královně skoro nic , tak se dověděl mnoho zajímavého , včetně mne . Po dlouhé době seriál , na který se člověk až vysloveně neskutečně těší . Tedy kromě pár blbečků a debilů , sorry , co tomuhle dali odpad . Nechápu . ()