Koruna - Série 1 (série)

Drama / Historický

Velká Británie / USA, 2016, 9 h 43 min (Minutáž: 55–61 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Peter Morgan

Claire Foy, Matt Smith, Vanessa Kirby, Eileen Atkins, Jeremy Northam, Victoria Hamilton, Ben Miles, Greg Wise, Jared Harris, Simon Chandler, Nigel Cooke, Chris Gordon, Harry Hadden-Paton, Daniel Ings, Will Keen, Rosalind Knight, John Lithgow, Jonathan Newth, Ronald Pickup, Nicholas Rowe, Patrick Ryecart, Mark Tandy, Pip Torrens, Harriet Walter, John Woodvine, Daniel Betts, Paul Leon Bridger, Nick Owenford, Alex Jennings, Attila G. Kerekes, Shaun Newnham, Cory Peterson, Rebecca Benson, Jamie de Courcey, Anthony Flanagan, Robert Nairne, Todd Boyce, John Sackville, Andrea Deck, Stephen Dillane, Lasco Atkins, Martyn Mayger, Lia Williams, Clive Francis, Michael Culkin, Philip Philmar, Atul Sharma, Michael Shelford, Anna Madeley, Nick Hendrix, Ed Stoppard, Paul Thornley, Peter Wight, Nick Davison, Hugh O'Brien, Michael Cochrane, Garrick Hagon, Héléna Soubeyrand, Sara Vickers, Grant Gillespie, Caroline Goodall, John Standing, David Yelland, Amelia Bullmore, Catherine Lamb, Arthur Nightingale, Richard Price, Tom Fairfoot, Matt Newman, Alan Williams, Clare Foster, Verity Russell, Beau Gadsdon

Zajímavá a docela podnětná podívaná .. jen mě po celou dobu sledování dost rušilo to královnino až přehnaně upravené obočí, to tedy její představitelka Claire Foy moc nevychytala, respektive vůbec .. opravdu si nikdo z maskérů nevšiml, jak moc se v tom lišila od skutečné Queen Elizabeth II ? ... To Vanessa Kirby, jako Princess Margaret, mně osobně ve své roli seděla mnohem víc, čti: odpovídala vizuálně velmi zdařile svému předobrazu. .. Také všechny ty události spojené se jménem Winston Churchill neměly chybu, i zde velká spokojenost.(5.1.2019)

První řada seriálu mě potěšila,jedná se o mé oblíbené téma,dějiny Velké Británie mě vždycky zajímaly,ať už šlo o dávnou historii nebo moderní dějiny.Na rozdíl od všech romanticko-populistických filmů o lady Dianě nabízí seriál oba úhly pohledu a díky tomu mi kralování připadá jako vyloženě schizoidní záležitost.Nejlepším hercem první řady je pro mě jednoznačně John Lithgow,jeho Winston Churchill byl bezchybný.(25.1.2017)

Po formální stránce naprosto špičkový seriál, který diváka přenese do zobrazované doby každým coulem. Kulisy, kostýmy, historická přesnost, vše na nejvyšší možné úrovni. Po obsahové stránce také vynikající, ale hlušší a nudnější pasáže se občas vyskytnou. Nic, co by ale odradilo od zájmu pustit si s chutí další díl. Pěkné 4 hvězdičky. (HD, orig.)(10.12.2018)

HBO, Netflix, Amazon a spousty dalších "televizí" jednoduše přebírají, ne-li už úplně přebraly otěže kvalitních projektů způsobem, který klasické filmy prostě nabídnout nedokáží (dlouhé filmy s nutností smrsknout děj do dvou hodin, případně s čekáním na další díl rok i několik let). Tohle je navíc skutečně velmi kvalitně zpracované s výborným hudebním podkresem dění. "Palec hore" Claire Foy (která ho u mě má už od Wolf Hall) a Johnu Lithgow za Winstona, ale neméně i všem ostatním postavám. Těším se na S02.(29.8.2017)

První epizodu mi trvalo, než jsem seriálu správně porozuměl a zorientoval se v něm. Místy mi to připomínalo dokument, a to konkrétně vypiplanými kostýmy a kulisami, výpravou, které jsem si všímal, herci, z nichž někteří pro mě budou neodlučitelní od postav, které ztvárnily, a možná i kamerou. Druhá věc bude historická autenticita, která byla upravená pro účely vyprávění. Ale ani toto není problém, protože dílům se ustavičně dařilo mě do příběhu vtáhnout. Navíc nebyly vyplněny vatou, protože si v průřezu několika let mohly vybírat nosná témata nebo jim pomáhaly se jimi stát. (Netflix)(23.12.2017)

• - Letoun, na kterém se učí Filip (Matt Smith) létat, je De Havilland DH.82 Tiger Moth, který se v této verzi vyráběl pro účely výcviku. Moth se v různých verzích vyráběl v letech 1932-44. (Necrotongue)