Koruna - Série 1 (série)

Drama / Historický

Velká Británie / USA, 2016, 9 h 43 min (Minutáž: 55–61 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Peter Morgan

Claire Foy, Matt Smith, Vanessa Kirby, Eileen Atkins, Jeremy Northam, Victoria Hamilton, Ben Miles, Greg Wise, Jared Harris, Simon Chandler, Nigel Cooke, Chris Gordon, Harry Hadden-Paton, Daniel Ings, Will Keen, Rosalind Knight, John Lithgow, Jonathan Newth, Ronald Pickup, Nicholas Rowe, Patrick Ryecart, Mark Tandy, Pip Torrens, Harriet Walter, John Woodvine, Daniel Betts, Paul Leon Bridger, Nick Owenford, Alex Jennings, Attila G. Kerekes, Shaun Newnham, Cory Peterson, Rebecca Benson, Jamie de Courcey, Anthony Flanagan, Robert Nairne, Todd Boyce, John Sackville, Andrea Deck, Stephen Dillane, Lasco Atkins, Martyn Mayger, Lia Williams, Clive Francis, Michael Culkin, Philip Philmar, Atul Sharma, Michael Shelford, Anna Madeley, Nick Hendrix, Ed Stoppard, Paul Thornley, Peter Wight, Nick Davison, Hugh O'Brien, Michael Cochrane, Garrick Hagon, Héléna Soubeyrand, Sara Vickers, Grant Gillespie, Caroline Goodall, John Standing, David Yelland, Amelia Bullmore, Catherine Lamb, Arthur Nightingale, Richard Price, Tom Fairfoot, Matt Newman, Alan Williams, Clare Foster, Verity Russell, Beau Gadsdon

"Long live the Queen Elizabeth." ... Špička ledovce vrcholné tvorby giganta jménem Netflix.... Úvod vás až do samotného závěru vnese do tohoto zřetelně velkorozpočtového a co se týče kulis extravagantního historického okénka, v němž se velice podrobně dozvíte o prvopočátcích královny Bětky... John Lithgow v roli Winstona Churchilla velice překvapil. Zdatná Claire Foy, která se zhostila hlavní role, mne tvrdě usvědčila v tom, že je neskutečně talentovaným hereckým esem - její grandiózní herecký koncert nelze jen tak neobdivovat s rozšířenými zorničkami... Každá z jednotlivých epizod pojednává o jednom z mnoha různých dílčích momentů života královny Alžběty II., a vy se důkladně dostanete pod pokličku jejího osobního soukromí - vše je samozřejmě uchopeno tak, aby daná dějová pasáž nepobuřovala diváka, a vy přesto s údivem sledujete, jak se empatie samotné Alžběty chronologicky vyvíjí tak, jak je nám bohužel předem známo.... Předním aspektem tohoto seriálu je jednoznačně pečlivost - to jest ta ideální forma, v níž tkví ta nevýslovná krása všech velkolepých příběhů převedených k filmovému zpracování, v nichž si vždy najdeme tu svou pravou ořechovou. Takovým výjimečným smyslem pro preciznost a smysl pro historicky autenticky zpracovaný adaptovaný detail se může honosit popravdě velice málo současných seriálových projektů. Hudební podkres mi mimochodem doslova vzal dech ... Do děje jsem se vžil takovým neočekávaným způsobem, že jsem si ani pomalu neuvědomoval, že jsem celý seriál zhltl jako malinu doslova na posezení při téměř každodenních cestách autobusem do školy - a nejen z toho důvodu si tohoto mistrovského kousku musím prostě cenit! .... Co mohu ještě dodat? Snad a jen pouze toto: God save the Queen!(27.2.2019)

První řada seriálu mě potěšila,jedná se o mé oblíbené téma,dějiny Velké Británie mě vždycky zajímaly,ať už šlo o dávnou historii nebo moderní dějiny.Na rozdíl od všech romanticko-populistických filmů o lady Dianě nabízí seriál oba úhly pohledu a díky tomu mi kralování připadá jako vyloženě schizoidní záležitost.Nejlepším hercem první řady je pro mě jednoznačně John Lithgow,jeho Winston Churchill byl bezchybný.(25.1.2017)

Solidní depkařská záležitost. Nářez. Netflix se zase vytáhl. Že to bude dobré, jsem samozřejmě předpokládal, ale takovou pecku jsem opravdu nečekal (a nebýt Stranger Things, tak je to TOP z Netflixu za 2016). Claire Foy je jako Alžběta úžasná, Matt Smith dává zapomenout, že někdy hrál nějakého Doctora a John Lithgow jako Churchill... ten je na cenu. Nebo na všechny. Úchvatná atmosféra, neskutečně silný scénář bez jakýchkoliv děr, solidní zvraty na závěr každého dílu, sem tam nějaký ten konflikt... drama, u kterého není zbytečná ani jediná minuta, ani jediná vteřina (a které ostatně má úžasnou hudbu od Hanse Zimmera) a které nepůsobí ani trochu natahovaně a naopak po další epizodě (a po celé sérii) chcete okamžitě přídavek i když vás to pravděpodobně pokaždé naprosto emocionálně rozloží jako skutečně máloco (nic tak silného nejspíš neexistuje). Famózní v naprosto všech ohledech. Nesmírně se těším na druhou sérii. A na ty další taky. Je o čem vyprávět a Koruně věřím. 100%.(26.4.2017)

Produkčně a řemeslně naprosto dokonale ošetřený seriál strhujícím způsobem představuje mladou královnu Alžbětu (zamilováníhodná Clare Foy) a její první kroky jako svrchované panovnice britského impéria. Velice se mi líbilo, že se jednotlivé epizody věnují víceméně uceleným záležitostem, ať už vladařským či soukromým. A je úplně jedno, že u obou nikdy nedohledáme, nakolik doopravdy odpovídají realitě ukryté za zdmi Buckinghamského paláce.(27.2.2018)

Po formální stránce naprosto špičkový seriál, který diváka přenese do zobrazované doby každým coulem. Kulisy, kostýmy, historická přesnost, vše na nejvyšší možné úrovni. Po obsahové stránce také vynikající, ale hlušší a nudnější pasáže se občas vyskytnou. Nic, co by ale odradilo od zájmu pustit si s chutí další díl. Pěkné 4 hvězdičky. (HD, orig.)(10.12.2018)

• - Letoun, na kterém se učí Filip (Matt Smith) létat, je De Havilland DH.82 Tiger Moth, který se v této verzi vyráběl pro účely výcviku. Moth se v různých verzích vyráběl v letech 1932-44. (Necrotongue)