Legenda pekelného domu

• Velká Británie The Legend of Hell House

Nechte svůj rozum přede dveřmi! Pekelný dům. Zahaleno mlhou a tajemstvím je místo živoucího zla a vražedného teroru. Roddy McDowall v čele obsazení vzrušujícího hororu a čtyřech vyšetřovatelích a temnotě obklopující sídlo, které oni sami nazvali "Mt. Everest všech strašidelných domů". Odvážná čtveřice se pouští do riskantního podniku a chce vypátrat a odhalit jeho tajemství. Všichni musí projít hotovým utrpením, setkat se s vraždou a s tím, co pro ně nachystali duchové obývající toto hrůzné místo, aby přišli na to, že pravda je může dovést k šílenství. (Bonton Home Entertainment)

dopitak

Kvalitní duchařinu si představuju jinak. Chybou a zapomenutím ohodnotit jsem film po několika letech viděl znovu, aniž bych si to sám uvědomil, což samo o sobě napovídá. Atmosféra na mě nepůsobila, ničemu nepomohl ani dabing (byť první, vznikl až v roce 2003). Konec je docela dobrý, ale to co tomu předchází, připomíná nudu. Roddy McDowall v brýlích vypadá jako chovanec mentálního ústavu. ()

VenDulin85

Po celou dobu jsem ve filmu tušila ten potenciál, ale.. nezúročili ho úplně, škoda! Strašidelné domy, do kterých zavítá skupinka jak vědců, tak médií, jsou zajímavé samy o sobě, člověk tu přijde k nehodě ani nemrkne (mrk mrk) a vůbec se tu dějí zajímavé věci. Kdybych to měla v pařátkách já, tak určitě přidám na plynu a v závěru bych ještě přitvrdila (řekla ta jemná slečna za pultem ;-), takhle se do té čtvrté hvězdy skoro nutím. ()

eraserhead666

No, Mount Everest mezi strašidelnými domy bych si představoval trochu jinak, ale pravdou je, že to asi patří k těm lepším filmům o strašidelných domech (kam se na to hrabe např. takový Dům v růžích). Samotné strašení a projevy ducha jsou skoro bez připomínek. Nevadila mi ani útržkovitost filmu, je to spíše slepenec několika scén s všemožně posbíranými různými projevy duchů, jaké vás napadnou. Líbil se mi duch doby, v níž to bylo natočeno. Vadil mi ten hlavní chlápek, docela nesympatický a ta konfrontace mezi spiritualismem a čistě věděckým přístupem, proč to do těch filmů pořád pletou? No a v neposlední řadě, scény spojující ty zajímavé duchovní projevy, byly často hodně ukecané a nudné. 2,5* ()

SOLOM.

Není žádným tajemstvím, že osobně preferuji starší kousky před těmi novějšími a to hlavně z několika důvodů. V té době se filmaři museli spoléhat na své šikovné ruce a ne na mnohdy hnusné a otřesné digitální efekty, mnoho scénáristů přišlo s originálními náměty, často si museli vystačit s nepříliš velkým rozpočtem, a přesto dokázali vytvořit nezapomenutelnou atmosféru i příběh. Legendu pekelného domu sice nepovažuji za úplný TOP ve svém subžánru, ale i tak jde o lehce nadprůměrnou duchařinu, která rozhodně není žádnou ztrátou času. Diváky jistě okouzlí především ponurost samotného sídla, které již samo vzbuzuje hrůzu a to ještě nepřišel na řadu zlý duch, který ho již řadu let obývá a nechce být nikým rušen. Je pravdou, že dost velká část filmu je ukecaná, ale mluví se zde hlavně o pochmurné minulosti tohoto místa a jeho divném majiteli. Což mě samotného docela zaujalo a má představivost začala pracovat na plné obrátky (orgie, dvě desítky mrtvol, pohřešovaný majitel). O něco horší už to bylo s dialogy mezi jednotlivými postavami, kteří si dost často něco vyčítali a na své hádky dostávali na můj vkus až zbytečně moc prostoru. Páč to mě zas až tolik nezajímalo. Já se těšil vždy na chvíle, kdy se ke slovu přihlásil samotný dům a temné síly, které jej obývaly. Tu práskly dveře, tu zazněli podivné zvuky, tu se zas duch mihl pod peřinou, předměty létali přes celou místnost, děvčata odhazovala svršky proti své vůli…Nu co si budeme povídat, tohle už byla ta zajímavější část. Stejně jako útok a osud černé kočky v konfrontaci s Pamelou Franklin. Největší smůlou však je, až moc zbrklý a lehce nepovedený závěr, který jak vidno dle ohlasů diváků nezklamal jen mně. ()

ancientone

Očarujúca tematizácia strašidelného domu (túto tému doslova zbožňujem), zo začiatku mi máličko pripomínajúca o 10 rokov starší THE HAUNTING - oba filmy sú podľa literárnej predlohy, príbeh zachytáva skupinu odborníkov na paranormálne javy a točia sa okolo ženskej postavy. Toto zdanie sa začalo po chvíli strácať a Legenda... gradovala až ku koncu, ktorý zapôsobil rozpačito. 80% ()

Morholt

Jeden z nejlepších strašidelných domů. Nebylo potřeba nějakých speciálních efektů či extra lekaček. Stačily jen bouchající dveře, společně s povlávajícími peřinami,kvílením, mručením a šeptáním. To vše v mrazivé atmosféře ponuré stavby, která spolehlivě vyvolávala husí kůži. Ani herecky nebylo co vytknout, přičemž prim hrála Pamela Franklin jako médium, které si čas od času duch vypůjčil pro své reje. Od absolutních čísel tak film dělil jen konec, který byl absolutně mimo mísu. Jakékoliv klišé, charakteristické pro podobné duchařiny, by bylo vhodnější. Ale přesto se jedná o hodně nadprůměrnou záležitost. 85% ()

Terva

Děj tohoto filmu je smyšlený avšak pasáže popisující fyzikální jevy se odehrávají nejen v mezích možností, ale mohou být i pravdivé. Čtyři lidé, jeden dům a týden pobytu. Nic zvláštního, nebýt toho, že dům byl uzavřen a prohlášen za strašidelný. Čtveřice má přinést důkaz o životě po smrti. CITÁT - Ten dům ví, že jsme tady........... Práce kamery v 59 minutě vám zatočí hlavu. Takové záběry mám rád. Scéna "milování z duchem" je mrazivá a dojemná, jen škoda, že je tak krátká. CITÁT - Ducha zneškodnit nemůžete, jenom ho pošlete z jednoho Pekla do druhého............ Na svou dobu slušně strašidelný film. CITÁT - Belasco............. ()

cjmafia

Na to že se jedná o horor z roku 1973, tak mi až moc často naskakovala husí kůže. Opravdu hned od začátku Vás film zahrne velice tísnivou atmosférou, která už do konce nepoleví. Tento snímek dokazuje, že se člověk bojí toho co nevidí. 7/10 ()

corpsy

Snímok sa pevne drží klasickej dejovej línie príbehov o strašidelných barákoch. V tomto prípade, ale bez nejakej pôsobivej atmosféry alebo napätia. Tentokrát sa koná iba nuda. ()

liquido26

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, leží Pekelný dům. ___ Vynikající atmosférický horor, kde se klasická gotická duchařina mísí s moderními vědeckými metodami, jaké lovci duchů používají v dnešních hororech dodnes. ()

Astaroth12

Presne takto si predstavujem atmosferický začiatok.Otvorenie vrzgajúcej brány a v popredí sa týči mohutný zámok,ktorý nieje až tak dobre vidieť lebo je celí zahalený v tme a pri ňom čierna mačka.Lepší začiatok byť ani nemohol.Film vie pracovať z atmosférou ale hlavne vie vzbudiť pozornosť a nenudiť.Len že film padá na lacných lakačkach a gýčovitých scénach.Naozaj niektoré scény ma viac pobavili ako vystrašili.Aj keď film stavil na atmosféru a naozaj mu to viac krát vyšlo,scenár mal viacero nedostatkov. ()

PKD

Mathesonova odpověď na klasiku (King udělal totéž s Rose Red), the Haunting of Hill House od Shirley Jacksonové (není totožné s tou ultrakonverzační slátaninou od Netlixu, byť z ní údajně vychází). Machr, který si dosti dobře (jako Barker) uměl napsat scénáře dle vlastních předloh, zde skloubil, dle mého...neskloubitelné (snad krom Ghostbusters, ale ti nejsou vyloženě H), SF a duchařinu, jejžto vytryskne v plné síle ( a to je tedy něco) 15min. před (nikoli mimózním) koncem. I když jsou zde samoz. SF vědecké prvky celou dobu. A to je vlastně vše. Až na to, že překvapil počet přeživších (já si totiž vsadil na totální 0) a zaujal Cornelius, který si zde odskočil z Planety Opic a přitažlivě elegantní (a občas i sexuálně posedlá, mňamix) Irena Adlerová aka Gayle Hannicutt. Samotné Pekelné Sídlo, vypadalo tradičně ponuřejší zvenku, než uvnitř.;-) P.s. ne, nikdy bych neprováděl takovýto výzkum, pár dní před a během, 24.12. To je šílenost, heh. P.p.s. já věděl hned, že ty jisté věty znám. No bodejť, dyť jsou použity ve skladbě I don´t Know You, People od Orbital z desky, Middle of Nowhere. Hehe. Tak teď znám i film.;-) Měl si napsati i svůj scénář k Já, Legenda. Což se sice stalo, ale když mu ho k té ouplně 1.adaptaci s Pricem totálně přepsali, tak se na ty 2 další (které ještě zažil), už pochopitelně vykašlal.:-/ 70tky byly prostě na SF a H, potažmo SF/H, nejlepší. Jak to tak čím dál více...vypadá a já to podezření mám asi 15 let. ()

pepua

Odkaz tvorby (draculovské série) Hammer Film Productions je evidentní, což není překvapivé, neboť režisér John Hough pro Hammer natočil Twins of Evil. K tomu připočtěme dobře známý typ hororu „Haunted house“ a o zábavu by mělo být postaráno… A v tomto případě to i platí. ()

Laurent

Velmi pěkný horor s tradiční britskou režií. Za vyzdvižení proto stojí práce se světlem a tmou a také vhodná ekvilibristika s kamerou, která je citlivě a plynule dávkovaná během celého filmu. ()

Martin741

Konecne fajna ducharina so vsetkymi tymi temnymi kutmi, tajomnymi prievanmi a prapodivnymi zvukmi, ktore sa ozyvaju a funguju v jednom strasidelnom dome. A k tomu vyborna praca Jona Hougha. 78 % ()

Mefistofelle

The Legend of Hell House je komorní duchařina, která se mj. zabývá mezilidskými vztahy, které jsou těžce zkoušeny intriky, které na ně zkouší zlý duch obývající jeden opuštěný dům. Nejedná se sice o kdovíjaké děsuplné strašení, ale atmosféra tu funguje dobře, postavy jsou obstojně zahrány, dialogy dávají smysl a i když je jich tam vcelku hodně, nezklouzává to do takového toho pocitu, kdy čekáte až se přestane kecat a začne se něco dít. Samotná zápletka s duchem, který k sobě připoutal duše jiných lidí a je dokonce schopen je ovládat, je zajímavá. A závěr se mi hodně líbil. Až na pár trochu hluchých a zbytečně protahovaných pasáží je to film, který obstojně reprezentuje svůj žánr. ()

Nivenx

Na svůj rok docela parádní duchařinka, která svou atmosférou dokáže děsit, ale proč takový konec. Za ten bych vraždil, takže jsem musel hodnocení shodit. Ukončení jsem krapet nerozdýchal. 60% ()

filmmovier

Tomuhle filmu jsem drobet přilepšil. Průměrná duchařina, která má dobré obsazení a pohrává si (skvěle) s atmosférou a lekačkami. A to ja rád.... Přesto je to horor na jedno zkouknutí. Ovšem je opravdu dobrý a některé jeho momenty jsou obzvlášť povedené. Za mě 70%. ()

Cushing

Člověk může milovat filmová sedmdesátá, ale všechno se přijmout nedá. Nízký rozpočet, "strašidelné" zvuky, přitroublý Roddy McDowall a nedotažený scénář, to jsou atributy této "Legendy".... Docela té hodiny a půl lituju a stále čekám, že objevím dobrou duchařinu, kde se médiu a vyvolávanému nebožtíkovi podaří při sedánku kolem levitujícího stolku způsobit slušné, rozuměj opravdu děsivé peklíčko... Tohle mi chvíli přišlo jako nepovedená, špatně pro plátno přepsaná epizoda televizního Dr. Who. ()