Reklama

Reklama

V Los Angeles je zemětřesení běžná věc, a proto je zde úřad krizového řízení, jehož vedoucím je Mike Roark. Roark má právě dovolenou a má u sebe na prázdninách dceru Kelly, když přijde další zemětřesení a on musí do práce. Doktorka Amy Barnesová ze seismologického ústavu oznámí, že šlo jen o mírné zemětřesení, ale sleduje Asfaltové jezírko, v němž stoupla teplota, a je tím znepokojená... Záhy nato zemřou kvůli extrémnímu žáru pracovníci v kanálu pod MacArthurovým parkem. Mike Roark vleze do tunelu ještě se svým pomocníkem a nechápe, kde se tam mohl takový žár vzít. Do parku přijede i Amy Barnesová a chce kanál prozkoumat, ale park je hlídán policií a Roark ji nechce do kanálu pustit. Amy mu začne vysvětlovat, že se možná jedná o sopečnou činnost, ale aby mohla varovat obyvatele, musí mít důkaz. A ten může nalézt jen v podzemí. Roark ji tam stejně nepustí, ale Amy s kolegyní Rachel do kanálu vlezou tajně před úsvitem. Jenže v tu chvíli dojde k dalšímu zemětřesení  a Rachel zahyne... Amy měla pravdu o sopečné aktivitě. To uzná i Roark, který se nedostane do úřadu krizového centra, protože z Asfaltového jezírka začala tryskat láva. Roark pošle svou dceru Kelly se zraněnými a lékařkou Jaye Calderovou do nemocnice a zůstává, aby mohl řídit záchranné akce. Amy se k němu připojí... Amy řekne Roarkovi, že je potřeba lidi evakuovat, lávu není možné zastavit, jen zpomalit. A to sopečná činnost ještě neukázala vše. Roark nechá postavit  železobetonové zábrany, o něž se láva na chvíli zastaví a hasiči na ni podle rady Amy stříkají hektolitry vody. Láva vytvoří škraloup, nepřelije se přes zábrany a všichni se radují. Jenže Amy je přesvědčená, že láva teče i pod městem, v tunelu metra. Jeden vlak tam uvízl, takže to chce jít prověřit. Zavolá Roarka, který se sám přesvědčí a zjistí, že láva se řítí na čtvrť, kde je nemocnice, kam Roark všechny posílal do bezpečí – včetně své dcery... (TV Prima)

(více)

Recenze (268)

Rakosnicek77 

všechny recenze uživatele

Celkem zábavný pohled na boj se sopkou, nad kterým člověk nesmí raději přemýšlet, jelikož některé scény jsou opravdu velmi úsměvné. Jinak je film celkem vydařený, neměl jsem pocit, že by mi na něm něco vyloženě vadilo. Obsazení se určitě povedlo a tak celkově lze říct jen tolik, že jsem se celkem bavil, ale podobně jako u filmu Rozpoutané peklo je i tento nutné brát s velkou nadsázkou. ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Katastrofické filmy vyhledávám naprosto minimálně, protože mě ten žánr prostě nezajímá a nemá mi co dát. Líbilo se mi z něj skutečně jen pár filmů a Sopka je jedním z nich. Sice jsem to už devět let neviděl a nevím, co bych na to řekl dneska, každopádně tehdy jako děcku se mi to líbilo, přišlo mi to i dobře udělané a dost napínavé. Co si i vybavuji, tak jsem ten film viděl tehdy několikrát. Tehdy jsem dal 4*, dneska už bych možná hodnotil jinak, ale na základě vzpomínek nemám důvod to hodnocení měnit. 4* ()

Reklama

majo25 

všechny recenze uživatele

Na svoju dobu solídny katastrofický film. Veľmi dobré efekty a veľkolepé ničenie mesta dovtedy nespracovaným katastrofickým živlom - vytekajúcou sopkou. Škoda, že nedošlo aj na eruptívnu sopku. T.L. Jones vo svojej najlepšej filmárskej forme je dobrým ťahúňom, ale nik mu nesekunduje. Samozrejme, katastrofa je poňatá viac čiernobielo, pomaly až s edukatívnym rámcom, čo to ten živel pre prírodné vedy neznalých amerických vyžierancov pukancov vlastne znamená (čo sa to deje, čo to vystreľuje...ani pán Boh nevie). Keď hlavný hrdina plánuje zbortenie obrovskej budovy a linajkuje, kam by mala riečna láva tiecť, moje obočie sa dvíhalo - už vidím ozajstných vulkanológov, ako sa pri telke uchechtávajú. Nechýba ani tradičné klišé so záchranou decka...tentoraz pred padajúcou budovou (!). A bonbónikom bola záverečná spravodajská hláška "Sopka ukončila svoju činnosť". Keď si ale odmyslím argument realita vs. film, ide o solídny, dostatočne akčný film, ktorý nenecháva priestor nude. ()

JohnMiller 

všechny recenze uživatele

Ako decko som to videl pár krát v tv a vtedy sa mi to celkom páčilo, ale od vtedy už prešlo véééľa rokov a teraz mi to prišlo, po cca 10 rokoch, tak lacné, hlúpe plus ten dabing a tupé dialógy, že proste ani syndróm nostalgie nedokáže zapracovať a musím sa tomu akurát tak zasmiať. Nič viac mi to tentoraz nedalo. Ale čo už, od televízie, ktoré rada dáva takého tuposti ani nič iné neočakávam. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Otvorene. Bol by pre vás zaujímavý film, pri ktorom by niekde na vidieku alebo v chatovej oblasti hrozilo vybuchnutie sopky a boli by ohrozené dve rodiny a kurín sliepok? S extrageniálnym scenárom a excelentnými hercami možno. Myslím, že zasadenie do atraktívneho prostredia sa cení a lepšie zvládnutie si predstaviť neviem. T.L.Jones je v každom filme môj tajný favorit a práve týmto filmom si moje sympatie získal. 80%. ()

Galerie (36)

Zajímavosti (12)

  • Sopečný prach byl vyroben hlavně z roztrhaných a spálených novin. (Cheeker)

Související novinky

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (více)

Reklama

Reklama