Z vulkanologického hlediska patrně "pozoruhodný" film, kterému navíc nechybí velkolepě pojatý heroismus, nechutný sentiment, rádoby emocionální ždímačky a tradiční nelogické kiksy, které v americkém katastrofickém filmu zkrátka nesmějí chybět. Na druhou stranu Sopka jakožto i běžná televizní zábava poslouží dostatečně. Hluchých míst moc není, boj s nezkrotným živlem je místy dramatický a hudební podkres rovněž není k zahození. 60%(26.7.2014)

Katastrofické filmy. Všechny jsou na jedno brdo. Občas se stane zázrak a na hladinu vyplave nadprůměrné dílo (Rozpoutané Peklo, Twister) mezi které řadím i Spoku. Nemůžu si pomoct. Tommy Lee Jones hraje docela přesvědčivě, krásná Anne Hecheová je přirozená a i ostatní nehrají úplně špatně. Několik nelogičností se vždy najde (výbuch) a ani patriotismu nebudeme ušetřeni. Ale zábava, to je to, proč od filmu nedoejdete a nevypnete tv. A je tak málo zábavných katastrofických filmů, že musím dát nadprůměr.(29.12.2005)

Po menším zemětřesení v L.A. se k životu probouzí sopka pod městem. Nastupuje Mike Roark (Tommy Lee Jones) jako hrdiný Americký občan, aby zachránil svět. Teda, aspoň L.A. Na jedné straně docela zajímavý příběh, efekty - na druhé straně hromada klišé (Jak my Američtí policisté s Americkými hasiči zabráníme lávě. Jak já, Americký šéf metra zachráním svého Amerického strojvůdce, atd). Ale ne, koukat se na to dá, Tommy Lee Jones je dobrý herec, skvěle mu sekunduje Anne Heche jako odbornice na geologii (navíc je móóc pěkná). Jen tu scénu se ztraceným dítětem a Mikovou dcerou si mohli scénaristi tentokrát odpustit......(13.5.2004)

Tohle je asi ten nejpopkornovější příklad katastrofického filmu, navíc s mou oblíbenou tematikou. Pekelný živel je zde mnohem ničivější než v Rozpoutaném pekle a navíc herecké výkony hlavných představitelů jsou velmi přesvědčivé. Tommy Lee Jones celou tuhle klasiku táhne na výbornou a ostatní mu zde statně sekundují. Scénář je vynálezavý, i když nemuselo by být toho finálního hrdinského běhu, ale to k tomu asi patří. Kdybych ten film viděl poprvé dnes, asi by na mě tak nezapůsobil, ale byl to pro mě hit, když jsem byl malej, a proto se stále přikláním k velmi dobrému hodnocení.(23.4.2012)

• Phobia

Jó, když kanalizací velkoměsta začne místo sraček téct láva, to se dějí věci! Kovové dekly kanálů lítají vzduchem, rozbíjejí auta a ohrožují chodce (to by se u nás nestalo, to pilní "sběrači" kovů zařídili), ošklivým seismoložkám se pod nohama otevírá samo peklo a Tommy Lee Jones dokáže zastavit valící se magma vlastním tělem + silou svého tvrďáckého pohledu! To už se radši vůbec nezmiňuji o tragédiích, jaké se odehrály na záchodech po celém Los Anděles - tolik připečených zadků a opařených přirození, hrůza! Humorný příspěvek do šuplíku katastrofických filmů, který nejspíš nebude nikdy zparodován - parodie by totiž nevyvolala tolik salv upřímného smíchu jako ta vážně míněná předloha. Zvrhle jsem se u "Sopky" pobavila, dám tedy přepálených 45%.(24.8.2011)

• - Na výrobě speciálních efektů se podílelo na 300 techniků. (Terva)

• - Láva byla vytvořena převážně z methylcelulózy. Tato látka se používá například jako zahušťovadlo do koktejlů ve fast-foodech. (Cheeker)

• - Sopečný prach byl vyroben hlavně z roztrhaných a spálených novin. (Cheeker)