• gudaulin

Sopka patří k tomu druhu katastrofických filmů, které zcela rezignovaly na jakoukoli snahu zasadit své "drama" do byť jen minimálně hodnověrného rámce. Tvůrci předpokládají, že diváci sopečnou činnost nikdy neviděli a především o ní nic neví, případně je jim to jedno, pokud obdrží obvyklou dávku žánrových klišé a několik hereckých hvězd k tomu. Režie je řemeslně zručná, ale co naplat, krystalickou blbost scénáře nedokážu zkousnout. Podobným laciným béčkovým projektům čas od času dávám druhou hvězdičku za nechtěný humor, ale, proboha, biják s rozpočtem blížícím se 100 miliónům dolarů, s takovým štábem a hereckým obsazením by měl vypadat jinak...Celkový dojem 25 %.(20.1.2008)

Už v době vzniku byla Sopka spíše jen lehce nadprůměrným katastrofickým filmem. Po dvaceti letech za svými vrstevníky díky nijak povedenému zpracování ještě více zaostává. Když si vzpomenu například na mnohem starší Skleněné peklo, je Sopka hodně slaboučká. Pár heroických scén se povedlo, ale jiné končí na mizerných tricích nebo špatných hercích.(20.10.2017)

• Phobia

Jó, když kanalizací velkoměsta začne místo sraček téct láva, to se dějí věci! Kovové dekly kanálů lítají vzduchem, rozbíjejí auta a ohrožují chodce (to by se u nás nestalo, to pilní "sběrači" kovů zařídili), ošklivým seismoložkám se pod nohama otevírá samo peklo a Tommy Lee Jones dokáže zastavit valící se magma vlastním tělem + silou svého tvrďáckého pohledu! To už se radši vůbec nezmiňuji o tragédiích, jaké se odehrály na záchodech po celém Los Anděles - tolik připečených zadků a opařených přirození, hrůza! Humorný příspěvek do šuplíku katastrofických filmů, který nejspíš nebude nikdy zparodován - parodie by totiž nevyvolala tolik salv upřímného smíchu jako ta vážně míněná předloha. Zvrhle jsem se u "Sopky" pobavila, dám tedy přepálených 45%.(24.8.2011)

• Lacike

Jeden z dvoch filmov o výbuchu sopky z roku 1997 je pojatý oveľa bláznivejšie ako komornejší Dante's Peak v ktorom sa nekonečne budujú vzťahy medzi postavami a na deštrukcie nezostalo veľa času. Tu sa pre zmenu kašle na postavy a po pol hodine vylezie na ulicu nejaká červená sračka, ktorá vzdialene pripomína lávu a po zvyšok filmu prenasleduje Tommy Lee Jonesa bez ohľadu na to, či zahne doprava alebo doľava. Tá sračka si ho zakaždým nájde a popritom pohltí nejakých anonymných chudákov a autá alebo trochu lízne nejakú budovu. Proste po dejovej stránke šialenosť na úrovni filmov od Asylum. Akurát tentoraz s áčkovým rozpočtom. Ale aj triková stránka po tých rokoch zastarala a dnes už príliš neohúri. Tento film ma nenadchol ani pred rokmi a dnes to je podľa mňa už nepozerateľná hovadina. 3/10.(8.12.2019)

• dobytek

Někdy uprostřed 90. let se v Hollywoodu snad roztrhnul pytel s katastrofickejma (velko)filmama. Je úplně jedno, jestli je to o sopce, o godzile, o asteroidu nebo třeba o zemětřesení, protože všechny tyhle filmy maj jakejsi univerzální scénář, kde se mění jenom pár drobností. Mam pocit, že ty scénáře tenkrát psaly snad i hajzlbáby ve filmovym studiu. Vypisovat tady všechny chyby a nesmysly, který tvůrci ve filmu nasekali, snad ani nemá cenu. Já už jen čekal, kdy někdo pronese onu slavnou hlášku skrčit se a přikrýt jako v Městečku South Park (epizoda Volcano). Kuriozní je, že režisér Mick Jackson dokázal o 13 let dřív natočit s minimálnim rozpočtem téměř dokonalej katastrofickej film - Threads (Vlákna). Sopka se mu teda zrovna moc nepovedla.(12.4.2007)

• - Regulácia toku lávy a jej hasenie vodou sa stalo aj reálne. Konkrétne na Vestmanských ostrovoch (Island) počas erupcie sopky Eldfell v roku 1973 na najväčšom ostrove Heimaey. Sopka leží na okraji mesta s 4500 obyvateľmi. Bolo nutné ochrániť prístavnú časť a fungovalo to. Je to historicky prvý boj s týmto živlom. (haffen)

• - Pro natáčení byl v Los Angeles postaven obří model části Wilshire bulváru v 70% velikosti. (warner)

• - Na výrobě speciálních efektů se podílelo na 300 techniků. (Terva)