Sopka chrlí lávu co to dá, ale film nepovolí, aby se rozlila dostatečně a dotekla až k divákovi. Bylo by asi nejvhodnější napsat, že Sopka je vzdor atraktivnímu námětu film suchý a fádní. Nevím přesně kde se stala chyba, ale asi by to chtělo ještě opakované shlédnutí, ale do toho se mně nechce. O hereckém obsazení se nemá smysl rozepisovat, protože v rolích se mohl objevit jakýkoliv herec a vyšlo by to nastejno. Přesto, že jsem filmem stržen nebyl, lze o něm napsat jak by si asi s daným tématem poradil jiný režisér než je podle mě nevhodně zvolený Mick Jackson. Všechno totiž mohlo být stokrát třeskutější, výbušnější a také napínavější a akčnější. Takhle je to takový přijatelný a poměrně rychle zapomenutelný film. 60%(7.2.2012)

Katastrofický lávový zmatek a chaos po americku. Na Los Angeles se valí magmatický průser velký jako město samo. Kdo zachrání obyvatelstvo tentokrát? Záchranář Tommy Lee Jones a sexy geoložka Anne Heche. Sopka je i přes "horkost" námětu zábavně podaná, takže jsem se po celou dobu vůbec nenudila, protože se stále něco dělo. Samozřejmě se jedná o klasickou ukázku katastrofického námětu "á la Hollywood." Se všemi otřepanými postupy, klišé, chybkami i věcmi, které napjatě očekáváme. Vkusně vložená porce hlášek, dramatické momenty, které s námi nehnou, protože víme, jak dopadnou, hezká a vychytralá geoložka, bez které by katastrofu jistě nemohli zastavit, a dějový spád. Člověk si na tyto filmařské "tradice" již tak zvykl, že stejně jako už ho nebaví, tak se na ně zároveň i svým způsobem těší. Asi ve dvou scénách, kdy se zpod země dostával horoucí plyn a poté se stejně rychle vrátil zpět, bylo vidět, že tvůrci použili nadstandardní techniku "přetočíme záběr pozpátku.":) A také mi nejde do hlavy, že by chlap formátu Tommyho Lee Jonese nevěděl, co to znamená "magma." Docházím k názoru, že kdyby ke katastrofě došlo jinde než v New Yorku, Los Angeles, či jiné americké metropoli, žádný jiný stát či město by se s ní nedokázalo vypořádat tak znamenitě, jako za vysokého nasazení chytrých a pracovitých občanů amerického národa:) Dokážete si představit katastrofu, ke které by nebyla vyslána národní garda? Nemožné:) A malý chlapec v závěru filmu svým prostým, avšak všeříkajícím poznatkem, dokázal vystihnout podstatu všeho. "Podívej se na obličeje, všichni vypadají stejně", "Potřebuju všechno, co víme, abych se připravil na to, co mě čeká."(23.12.2011)

• Melies

2 / 10 Takáto erupcia blbých a otrepaných nápadov by určite zložila aj skúseného vulkanológa - katastrofické filmy ma nikdy príliš nebrali a Sopka je priam stelesnením všetkého, čo na nich neznášam. Ak vás tento prírodný živel zaujíma, stokrát lepšia voľba je niečo od National Geographic - alebo si pozrite Twister, podľa môjho skromného názoru to najlepšie, čo v tomto žánri vzniklo.(28.12.2005)

Sopka je jeden z filmů, který si dobře pamatuju z doby, kdy jsem každej den chodil do videopůjčovny a sjížděl naprosto každej film. Nevím čím přesně mě zaujal, ale pamatuju si, že jsem ten film viděl víckrát jak jednou, dokonce jsem si ho i víckrát pučil. Tenhle film totiž, přes naprosto typickou zápletku, obsahuje sympatický postavy a celý to tak docela dobře plyne...dokonce i efekty mi nepřišli dvakrát strašný. Co naplat, stejně je to naprosto průměrnej katastrofickej film, kterejch dycky byly tuny.(24.11.2010)

• Wacoslav1

No já nevím. Ten nápad sopky v centru Los Angeles je určitě neotřelý, ale jinak to žádnej super katastrofák není. Víc nudy než akce, postavy nic moc. Všechno takový tuctový a klišoidní a to bohužel platí i pro Tommyho Lee Jonese. Nevím no jsem fanda žánru, ale tohle mě nikdy za srdce výrazně nechytlo.40%(26.4.2014)

• - Láva byla vytvořena převážně z methylcelulózy. Tato látka se používá například jako zahušťovadlo do koktejlů ve fast-foodech. (Cheeker)

• - Sopečný prach byl vyroben hlavně z roztrhaných a spálených novin. (Cheeker)

• - Špeciálne efekty zabezpečovali spoločnosti VIFX, Digital Magic Company a Light Matters Inc. (Greenpeacak)