• Turiec

Trápne frázy, pobehovanie, učené vety, zopár hlupákov a to všetko zasadené do overenej štruktúry. K tomu niekoľko drsných scén a heroických výkonov. Ešte treba pridať nejaký potlesk na otvorenej scéne, množstvo výbuchov. Celé to zamiešať a podávať. Najzaujímavejšia veta z filmu bola o tom, ako ľudia zvíťazili nad prírodou. Podobné vety počúvame aj v čase záplav z našich televízií. Je to víťazstvo nad prírodou, keď oheň (voda, vzduch - tornádo, zemetrasenie...) prerušia desiatky ľudských životov, zničia stovky príbytkov a tisíce akrov zeme? Ja tvrdím, že nie. Ničivé živly sa môžu zastaviť len samé, alebo pomocou prírodných zákonov. Dá sa nad prírodou vyhrať? NIE! S prírodou sa dá žiť len v harmónii. Všetko ostatné je totálna PREHRA!(20.9.2004)

Sopka je jeden z filmů, který si dobře pamatuju z doby, kdy jsem každej den chodil do videopůjčovny a sjížděl naprosto každej film. Nevím čím přesně mě zaujal, ale pamatuju si, že jsem ten film viděl víckrát jak jednou, dokonce jsem si ho i víckrát pučil. Tenhle film totiž, přes naprosto typickou zápletku, obsahuje sympatický postavy a celý to tak docela dobře plyne...dokonce i efekty mi nepřišli dvakrát strašný. Co naplat, stejně je to naprosto průměrnej katastrofickej film, kterejch dycky byly tuny.(24.11.2010)

Tento film mám celkom rád a rád na neho občas mrknem v TV. Katastrofické filmy si hocikedy veľmi rád pozriem a platí to aj o tomto filme. Tie špeciálne efekty tu neboli vôbec zle urobené na tú dobu. Tiež herecké obsadenie je tu pomerne dosť kvalitné. Tommy Lee Jones svojim výborným hereckým výkonom samozrejme nesklamal a dosť sa mi tu tiež páčila Gaby Hoffmann. Jeden z tých lepších katastrofických filmov, ktorému celkom dobre konkuruje film s Pierceom Brasnanom z toho istého roku - Dante's Peak (1997).(20.1.2015)

• -bad-mad-wolf-

Na přelomu tisíciletí spolu často soupeřily tematicky spřízněné blockbustery/katastrofické filmy. Roku 2000 se kolonizoval Mars (Mise na Mars, Rudá planeta), roku 1998 nás ničily obří asteroidy (Armageddon, Drtivý dopad) a roku 1997... no jo, vybuchovaly sopky. Tohle období si docela živě vybavuju, jelikož jsme jako puberťáci na zmíněné filmy netrpělivě čekali a následně se zuřivě dohadovali, co že je jako lepší. Sopka má každopádně smůlu - její zálibu v klišé a patetických zpomalovačkách suverénně převálcoval civilnější a sugestivnější Dante's Peak (Rozpoutané peklo).(25.3.2018)

• Melies

2 / 10 Takáto erupcia blbých a otrepaných nápadov by určite zložila aj skúseného vulkanológa - katastrofické filmy ma nikdy príliš nebrali a Sopka je priam stelesnením všetkého, čo na nich neznášam. Ak vás tento prírodný živel zaujíma, stokrát lepšia voľba je niečo od National Geographic - alebo si pozrite Twister, podľa môjho skromného názoru to najlepšie, čo v tomto žánri vzniklo.(28.12.2005)

• - Natáčení probíhalo převážně v Los Angeles. (Terva)

• - Nabídku na hlavní roli dostal i Ed Harris a Bill Pullman. (Cheeker)

• - Pro natáčení byl v Los Angeles postaven obří model části Wilshire bulváru v 70% velikosti. (warner)