Čertí brko

• Česko Andělské pero (pracovní název) (více)

Příběh nás zavede do městečka Pytlov na úpatí kopce Pervidle. Místní, kteří tu žijí běžným životem řemeslníků nebo sedláků možná ani netuší, že všechny jejich přestupky a nepravosti jsou pečlivě monitorovány místní pekelnou pobočkou. Hříchy zapisuje spravedlivě a neomylně kouzelné Čertí brko. Jednoho dne však přestane fungovat. Lucifer se rozhodne pověřit doručením nového čertího brka na pobočku Pervidle trochu zmateného čerta Bonifáce. Je to ten nejlepší úkol, aby se mladý čert otrkal ve světě. Bonifác se vydává do Pytlova a hned jeho první zkušeností je, že mu zdejší šejdíř kouzelné brko ukradne. Tím se spustí řetěz událostí, kdy Pytlov ovládnou místní vychytralci, lenoši a podvodníci, jimž se nakonec podaří uvěznit i samotného vládce pekel. Je na Bonifácovi, aby v sobě našel ty nejlepší vlastnosti a osvobodil Pytlov, Lucifera i získal srdce krásné Markétky. (Falcon)

ARI50

Mohla to být fakt pěkná pohádka ale místo pro natáčení se mi vůbec nelíbilo, příběh slabší ale herečky super, a opět jak už u většině filmu bývá hudba hodně zlá, dlouho jsem to odkládal, no možná jsem to měl ještě odkládat. ()

Earl_23

Nebylo by to vůbec špatné - prostředí, kostýmy, poměrně fungující příběh, hudba. Ale nevyšlo to z několika důvodů. Téměř vše se zastavilo někde v půlce. A proboha jak musel vypadat casting, že vybrali pro hlavní ženskou roli zrovna tuhle herečku? Největší chyba filmu, která ho srazila o další třídu níž. ()

Tommassi3

"Krucifix, já chytil poezii !!" ;) Většina postav však chytila satiru, která ale baví jen zpoloviny, a Čertí brko tak svou nedůsledností baví pouze bohulibými motivacemi, hudebními motivy či šílenostmi typu oblek a la iron man from hell.. ()

GeusX

Vcelku sympatická pohádka, kde čerti jsou samozřejmostí a nikoho ani nepřekvapí - natož vyděsí. Je hodně přímočará, nekomplikovaná. ()

Marsik

Kino Pilotů - Tak tohle byla dobrá politická satira. Naštěstí si tu děti našly své, takže politický podtext nebyl pro ně rušivý. Dobrá práce. 70% (with J+A) // (2.4.2019) DVD - Super, doma v TV se mi to líbilo více, než v kině. Fakt povedená pohádka z dnešní doby pro malé i velké. A o tom to je, ne? 77% (with J+A) // (25.12.2019) ČT1 HD - Po již několikátém shlédnutí zvedám na plný počet hvězd. Tahle pohádka má prostě vše, co by pohádka měla mít. 100% (with J+A) ()

bloom

Musím říct, že v některých momentech mě Čertí brko upoutalo svou nápaditostí ("chytnout poezii", prohlížení obrázků na dotykovém displeji) nebo herci ve vedlejších rolích (především pánové Jeřábek a Budař v rolích záporáků). Ostatní momenty jsem však nezaujatě prozíval nebo se divil nad některými dírami v zápletce (Bonifác ví, ke kterému oknu má jít vysvobodit Markétku, ačkoliv mu to nikdo předem neřekl). Mezi Janem Cinou a Judit Bárdos to navíc po celou dobu vůbec nejiskřilo. Za tři hvězdičky, ale cíleně tuto pohádku asi vyhledávat nebudu. ()

Bakllazaan

Krásná produkce a po delší době zase netelevizní kamera. Jen ten scénář a humor si dává občas pauzu, ale je to milá pohádka. Skoro mě to láká dát čtyřku, ale jen skoro. ()

Lukrecie

Oceňuji zachování hodnot tradiční klasické pohádky. Jsem pro zachování klasické pohádky ale v moderním aktuálním hávu, což se myslím tady povedlo. Úkolem dneška je nějaká vyrovnanost mezi minulostí: klasikou, tradicí, ale v souladu s dnešní dobou.... přítomností a na druhou stranu nesklouzávat k hrubosti, agresivitě a nelidskosti dnešní doby, která mimochodem za chvíli už nebude in a již se to začíná díkybohu projevovat ;) :D Moc pěkné triky, výtvarná stránka filmu (velmi mě nadchlo např. zobrazení pekla a podpekel ve formě jakoby žhavého slunce rozlívajícího se do podpeklí), příběh, originalita, kostýmy, akorát Judit, byla sice roztomilá, šikovná a milá, ale i když ji mám jako herečku i člověka moc ráda, někdy přehrávala. Markantní to bylo ve scéně, kdy polije Bonifáce. Jedna věta vůbec nebyla srozumitelná. Celkem mi tam chyběla láska Lucifera a matka Bonifáce. Třeba se Lucifer mohl podívat do nějakého kouzelného předmětu, jak teď žije. Myslím, že by se tam tato role alespoň jako epizoda okrajově hodila a že by diváci byli určitě na ni zvědaví :D. Jakoby se matky vypustily. To samé absence matky Markétky (nebo ani zmínka o tom, že např. umřela). Jinak, co se týče politiky, komu se to nelíbí.... ten má nejspíš máslo na hlavě.... Určitá politika je vlastně bohužel všude ve společnosti: v rodinách, firmách či jakémkoliv jiném společenském uskupení, kolektivu (včetně dětského) či komunitě. Navíc politika tu pro mne nepůsobí vůbec rušivě. Je to příjemná oddychovka před Vánoci a správné adventní zastavení a naladění. Celkem jsem se pobavila, fajn humor a příběh nenudil. Velmi originální a vtipné byly např. vynálezy "zlepšováky" ;) Bonifáce, Látal s Látalovou, KPZ či neodbytní nápadníci. Za mě určitě 1 z nejlepších pohádek milénia. 4,5 hvězdy zaokrouhluji nahoru ;) ()

Karlas

Když si odmyslím ohranou, levnou, politickou satiru a paskvil vědecko-technické pekelné revoluce, tak takový výbuch to zase není. Ondra Vetchý je ve své roli spravedlivých a hrdých postav tradičně skvělý. Jedna hvězda navíc za ztvárnění zásahové výzbroje čertů a Žáčkův, Budařův i Jeřábkův luxusní humor. ()

Wysch

Doprkennýohrady, proč se tam zase zpívá? A proč to má hudební podkres jako z éry němýho filmu? Proč ke všemu ty punk-rockový riffy? A kdo se rozhodl obsadit do role Bonifáce Honzu Cinu? Nic ve zlým, Honzo, ale stejně jako já bych nemohl hrát superhrdinu, vy nemáte somatotyp, vy jste ektomorf (já endomorf) a do rolí princů, zachránců krásných děv a ochránců světa se prostě nehodíme. Naštěstí Judit, Vetchý a jemnounká připomínka toho, že ať už peklo bylo či nebylo... ()

Pierre

Super pohadka, která místy žánr pohádky i přesahuje. Ať už politickou satirou (nadmíru trefnou a vtipnou) nebo i vedlejší zápletkou o manželech, které rozdělí politika a manžel ženu dovede až k šibenici. To by se neztratilo ani v seriózním dramatu..D  A přesto to pohádka je..a to moc fajn a pobavil jsem se. Herecká sestava parádní (hlavně Budař, jeho padouch je luxusní..a ve druhé polovine mě zase  bavily společně scény mezi Vetchým a Koptou) a písnička o čertech je nářez roku. Ta závěrečná je zase moc roztomilá.  Nicméně jak to celé příjme konzervativní český divák je otázkou. Já dnes náhle procitl... A aktualizace 2022: Po letech určitě jedna z mých nejoblíbenějších pohádek. Budař 100 % rulez! ()

UncleG

Myslím, že v historii české (vysokorozpočtové) pohádky nebylo dosud natočeno nic tak úmorně nudného a bez drajvu. 99 minut, v nichž se naprosto nic neděje, poslouží maximálně jako kulisa k vybírání starý kůže zpod place u nohy. Čertovo brko řadím na úroveň Troškových ublemcaností typu Princezna ze Mlejna 2, jejichž přínos pro diváka spočívá v tom, že "se tam něco hejbe". V Čertově brku se naštěstí tolik neřve. To mi ale nestačí. ()

blackrain

Nápad s Čertím brkem, které zapisujelidské hříchy, byl fajn. Ono tady bylo takových chytrých nápadů více, ale jako celek to vůbec nedrželo pohromadě. Politické narážky mi přišly zbytečné, jako by se tvůrci nemohli rozhodnout na jakou cílovku vlastně zamíří a tak pálí všemi směry. Herecké obsazení bylo sympatické. ()

Dr. Hawkeye

Já se upřímně bavil. Ondřej Vetchý je prostě borec a jako vládce pekel je naprosto přesný. Jan Cina připomíná čerta Janka z klasické pohádky S čerty nejsou žerty (tedy mladého Ondřeje Vetchého, což sám Vetchý potvrdil). Industriální peklo, které je vlastně úřadem dává smysl a celkově i zbytek pekelného i pozemského osazenstva velmi mile překvapil... ()

slunicko2

Čím delší, tím horší. 1) Zpočátku jsem zajásal. Pojetí pekla, herecké obsazení a pěkné písničky jsem bral jako závdavek na pouti za lepší pohádkou. Bohužel druhá půlka už nepřinesla nic nového a jen nudila a nudila._____ 2) Pokud jde o nápady i realizaci, má pohádka tak padesát let zpoždění. ()

gegina31

Chvíli mi trvalo, než jsem se rozhoupala k hodnocení. Nakonec jsem se rozhodla pro krásných pět hvězd a to z několika důvodů. Zaprvé...mojí pětileté holčičce se to líbí. Zadruhé...líbí se to i mně a to ikdyž jsem to viděla asi 3x a naopak jsem to já, která malou předevčírem ukecávala, jestli si to nechce ještě pustit (samozřejmě bez úspěchu). Dále je tam fakt skvělé herecké obsazení. Dokonce Cina hraje tak dobře, že bych si skoro ani neuvědomila, že by ho normálně nějaká kočička z hospůdky vůbec nezajímala... Budař je skvělej, Vetchý tentokrát povýšil na Lucifera a samozřejmě je skvělej... jak jinak. A ostatní čerti se taky hodně povedli. Jejich společný song je naprosto super a na to čertí blbnutí se hrozně dobře dívá. Až mě štve, že na youtube to ještě není, takže si to musím přetáčet v pohádce. Ostatní písně příjemné a hodně chytlavé. Samozřejmě jsou pořád lepší a časem prověřené pohádky, ale tohle je alespoň neokoukané... ()

dom156

Tato patlanina je přímo ukázkovým vzorkem úpadku naší filmové tvorby. U pohádek od Zdeňka Trošky jsem si zvykl je obcházet sto kilometrovým obloukem, ale i toto se nějak nepovedlo. Vše stojí a padá na kvalitním scénáři. Zde opět byl položen nekvalitní stavební kámen, který má jen hrubý popis, nikdo si nad ním nelámal hlavu, aby ho propracoval do nejmenších detailů a tak to je i s tímto scénářem. Herci, i kdyby sebe víc chtěli, můžou svůj výkon mačkat jak citron, nicméně kde není vody není rostlin. Možná by pomohlo, kdyby tyto chujoviny (scénáře) odmítali natáčet, ale je to jejich práce a kdo bude živit hladové krky doma. No co, snad se stane zázrak a vrátíme se k lepším létům, Mimochodem nedoporučuji. ()

26. Český lev – výsledky

26. Český lev – výsledky