Jan Palach

Česko / Slovensko, 2018, 124 min (Alternativní 119 min)

Scénář:

Eva Kantůrková

Kamera:

Jan Šuster

Hudba:

Michal Rataj

Viktor Zavadil, Zuzana Bydžovská, Denisa Barešová, Kristína Kanátová, Jan Vondráček, Karel Jirák, Michal Balcar, Anna Stropnická, Gabriel Cohen (více)

Film pozoruje posledních několik měsíců života Jana Palacha. Pozoruje jej na základě dostupných faktických pramenů a zároveň přemýšlí, co tomu mladému muži táhlo hlavou. Jan Palach nikomu z blízkých o svém rozhodnutí dopředu neřekl. Ani nenaznačil, že by byl něčeho takového schopen. Ve filmu prochází vztahem se svou přítelkyní Helenkou, bouřlivým kolejním životem roku 1968, soužitím s mámou doma ve Všetatech, zažije studentské brigády v Kazachstánu a Francii, chodí do školy, pozoruje a mlčí. Stejně jako se od podzimu 68 mění veřejný život, ráz ulic i výrazy lidí, stává se něco s Janem. Jak to, že si ničeho nevšimla jeho dívka, máma, spolužáci? Ještě to ráno si Jan vzal od mámy svačinu, na koleji vtipkoval se spolubydlícím a před odchodem do města se vysprchoval. Kamera po celý film sleduje Janovu tvář a snaží se zachytit okamžiky rozhodnutí… (Cinemart)

biergof odpad!

Nejkrásnějšího pocitu se vám u filmu dostane, když si uvědomíte, že už to nikdy nikdy nikdy nemusíte vidět. Krásný, opojný pocit, že? V naší krajině se začínají objevovati politické filmy na zakázku. Ale pozor! Již né ty bolševické, budovatelské. Máme tu novou ligu z druhé strany barikády. Výsledek vyjde nastejno. Hnůj! ()

existimi

U filmu, kde o lineární děj nejde, protože 99.9% (snad!) diváků ví, jak příběh skončí, musí mít tvůrci jasnou vizi toho, co za poselství chtějí předat a čím film do očekávané závěrečné scény vyplní. Ze Sedláčkova Palacha jsem ten pocit neměl a to bude pravděpodobně tím, že Sedláček sám neví, proč film natočil (viz jeho rozhovor v DVTV). Prostě si vybral životní příběh národní ikony a zfilmoval ho. Byly tam scény, ze kterých přirozeně mrazilo. Konfrontace matky ohledně vstupu do KSČ, scéna s profesorem na VŠ a pak samozřejmě ta úplně poslední. Celkově to ale působilo roztroušeně a jsem přesvědčen, že to je proto, že filmu chybělo téma. Poselství. Cokoliv, co by scény celkově spojovalo. A to je prostě proto, že Robert Sedláček je člověk bez názoru. Natočit k padesátému výročí okupace film o Janu Palachovi a nezahrát v něm ani trochu na národnostní strunu, nezdůraznit odpornost komunistického režimu, neapelovat, abychom si vážili demokracie, kterou máme a pro kterou, se Jan Palach obětoval .. to už chce fakt aktivně neumět filmařinu. ()

Meev

Můj názor? Smíšený. Na jedné straně je mdlé vypravování bez duše, mumlání herci pod vousy a divný konec. Na druhé straně je nádherné zobrazení této doby, barvy a krásný konec. Takže, k čemu jsem došel? Pro mě film do kinematografie nepřináší nic nového. Až na hudbu. Spíš nehudbu. (Třeba na konci, nehrála hudba a divák si mohl atmosféru domyslet sám). Konec strašně zajímavý. Asi každý (včetně mě) čekal zpomalené záběry plamenů, atd... Ale když se nad tím tak zamyslíte... Ten konec ukázal realitu, to, jak to bylo doopravdy. 70%. ()

ANTYCHRYST

Nezaujalo mě to ani trochu... Herec .. nezáživnej..nudnej..nemastnej neslanej...takovej silnej příběh..ale já nejcejtil absolutně žádné emoce..nevtahlo mě to do děje.. celé se to hrozně táhlo..a kamera nedokázala zachytit tu tíživou atmosféru.. hvězdičky za pozadí staré doby...hudbu.. 30% ()

zzuba

Jsem rád, že film vůbec vznikl, ještě máme pořád velký nedostatek v počtu filmů o nejnovějších našich dějinách. A taky bylo fajn slyšet ve filmu slovo Rusáci. A jen víc filmů demaskující komunistickou nostalgii mezi lidmi. ALE. Ten film prostě nedrží pohromadě a je plochej, že i prezervativ má víc hrbolků. Kromě konečné scény a scény na mostě to připomínalo skoro hraný dokument. Proč byli všichni tak nějak křečovitě hodní, nebo křečovitě zlí. Jediná uvěřitelná postava byla Palachova šílená matka. Zbytečně dlouhá stopáž vyplněná beztvarou vatou. Minutu koukáme , jak Palach jede vlakem, nebo proč se muchlovali v kabinetě za aulou, aby bylo vidět, že je na holky? V hospodě je jako zahuleno a nikdo skoro nekouří - tenkrát kouřili všichni a všude. A pak nutnost naroubovat do filmu všechna známá fakta, tak OK byl v Sovětském svazu - dáme to tam, byl ve Francii - dáme to tam, napsal koresponďák kámošovi do Kladna - uděláme štěk kámoše z Kladna. Ten film prostě neví, jestli chce být film na motivy historických událostí, nebo hraným dokumentem ála České století. A je to znát. Pro srovnání např. Masaryk měl spoustu historických přešlapů, ale jako film fungoval skvěle. Škoda. Přesto jsem za něj rád, proto ty tři hvězdy s odřenýma ušima. ()

playboy_05

Osobne nevim, proc tolik oslavujeme sebevrahy. Jsem toho nazoru, ze do boje proti bezpravi se muze kazdy aktivne zapojit jakymkoliv zpusobem. Nicmene polit se benzinem a skrtnout nepovazuju za boj, ale za cin vysinuteho jedince. Cely film je vlastne vic obrazem doby, nez zivota Jana Palacha - neni se uplne cemu divit, jeho osoba nemela o moc zajimavejsi zivot nez kdokoliv z nas. Skoda, ze film nejde psychologicky vic do hloubky a nefunguje zde jakykoliv vyvoj postavy. Filmovy Palach na me celou dobu pusobi jako obycejny nasrany student, ktery se jednoho dne vzbudil a rekl si, “dneska je krasne, co kdybych se treba upalil”. Skoda. ()

GudMen

Sedláček s Kantůrkovou suchopárně adaptují hesla z Wikipedie a prokládají je bizarními výjevy předávání darů (zapalovač, odznak, kniha, nůž, sebeupálení). Nekonvenční čin více méně konvenčně (uznávám odzbrojující finiš) převedený na plátno. ()

chelsea63

Protože člověk Palachův příběh zná, tak sedí u obrazovky a čeká, jak si s tím autoři poradili. Neporadili. Docela dobrá výprava, vojenské scény mysely stát majlant, ale některá místa postrádala tah na bránu. Napětí a tísnivost, v tomto příběhu nezbytné, nikde. Zavadil byl docela přesvědčivý, "Smrkovský" méně. Celé to ale jen tak plyne, a to je na jeden z nejdůležitějších momentů v našich dějinách trochu málo. Hořící keř je úplně jiná liga. ()

elimS

40% - komentář 20ti slovy: Dvě hodiny nudy s prázdnými prostřihy sem a tam. Čekal bych pohled více do hloubky. Posledních "deprimujících" 20 minut zakončeno opět do prázdna. +++ SPOILER 20ti slovy: Honzík chodí do školy, schází se s kámošema, chodí na brigády a občas stávkuje. Sere ho ale politika, tak se jde na václavák upálit. ()

topi80

Mocipánům celkem vyhovuje, podaří-li se národu jako modlu vyvolit sebevraha anikoliv někoho, kdo se mocným postaví se zbraní v ruce. Zvláště v současné době, která se situaci v roce 1969 podobá, pouze k tomu nebylo potřeba tanků, stačila k tomu systematická ekonomická likvidace a budování závislosti na přerozdělování ze zahraničí. Tento úvod jsem napsal k tomu, aby bylo pochopeno, že glorifikaci činu Jana Palacha stěží dokážu pochopit, což se asi nutně musí promítnout i do hodnocení zfilmovaného příběhu o něm.  Tedy, aby mi bylo rozuměno, polít se benzínem a zapálit, to chce pořádné koule, jen je problém, že se tím ničeho nedosáhne. Ale pořád ne mě může film zapůsobit retroatmosférou, což mám rád, ale ta se zde nekonala. Navíc, co se podařilo Sedláčkovi v Českém století (soustředit dění na stěžejní dialogy), to zde postrádám. Film tak působí jako dost nepovedený díl zmíněného seriálu. ()

Kafemlejnek7

Precizně natočený, promyšlený film. Výborné herecké výkony, především Viktor Zavadil to dokázal velice úsporným a přesvědčivým způsobem. Zatím pro mne český film roku. ()

Stranger77

Na české poměry řemeslně velmi zdařilé (kamera, hudba atp.). Postavy působí věrohodně, film vyvolává emoce i otázky. Působí jako velkofilm, na který budou chodit středoškoláci a nebudou se u toho nudit. Možná to pro někoho zní negativně, ale já to myslím v nejlepším slova smyslu. Jediná výtka je snad jen ta, že to Robert Sedláček natočil možná až příliš na jistotu. Resp. mohl z postavy Palacha udělat trochu trojrozměrnější bytost i s jeho chybami, kterých je zde opravdu poskrovnu. Za mě ale každopádně 9/10. Více zde ()

MirkaP

Být to "normální" film, budu si do poslední chvíle myslet >nedělej to-nedělej to< a doufat, že ho najednou někdo nějak zarazí. Ale tady jsem si to nemyslela, tísnivá jistota vědění ochromila celé kino. Kromě všeho oceňuji i výběr neokoukaných herců. Sedláček má sice vyznamenání na mikině, ale úplný blbec to není. /// @Matty, @dalia ()

Ukrizku

Strhující téma je vždycky riziko. A tady to dle mého moc nevyšlo. Nesnadno se odděluje názor na realitu od úrovně zpracování. Postava Palacha pro mne věrohodná, herecky výborná, leč nulový vnitřní boj (tedy plochý scénář), emoce tam má jen maminka - bravurní Zuzana Bydžovská. Film je nasekaný, nedokončené scény mi nijak na uměleckém zážitku nepřidaly. Stojí za vidění, ale nutí spíše zvažovat dějiny nežli filmový zážitek. A tak to asi vlasně mělo být. Takže lepší 3. ()

Mkartaylas56

Pro mě opravdu milé překvapení. Ne, že bych čekal, že bude Jan Palach špatným filmem, to určitě ne, ale i přes to jsem nečekal nic moc velkého. No a já můžu prohlásit, že se jedná na české poměry o opravdu kvalitní snímek, který má sice několik hluchých míst, ale převážně mi to vůbec nevadilo. Navíc já jsem člověk, kterého velmi zajímá historie, a tak i tématikou se mi Jan Palach trefil do vkusu a přilepšil si tím možná trochu na mém hodnocením. Takže já jsem rád, že jsem po delší době podpořil další český film, který má kvalitu a pokud váháte nad návštěvou kina, tak neváhejte a běžte, protože takové filmy by se měli podpořit. 75% ()

Frog.cz

No myslím,nebo jsem si spíše jistý že Palach plní úplně stejnou úlohu jak kdysi Fučík komančům,jenom režim který ho zneužívá se změnil.............. ()

MyrnaAlec

Sedláček je možná nejtalentovanější český režisér. Vzít si téma národního symbolu a natočit ho úplně jinak než všichni ostatní, bez patosu, jako příběh normálního citlivýho kluka, natočit to tak, že je prostě sympatický svojí zásadovostí, není to žádný chudák ani zoufalec, věřil prostě tomu, že jeho upálení obrátí kormidla směřování země, což se nestalo. Horší je ale zjištění, že v současný době by to už nikoho nenapadlo. Jo a Bydžovská skvělá! ()

iz67

Za klad filmu považuji to, že je civilní a nesnaží se dotovat city. Jinak kromě konce, který se docela povedl, nic moc. ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

22.01.2019

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2018

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2018

03.01.2019

Rok se s rokem sešel a přichází na řadu rozhodování o nejlepších filmech roku. Tentokrát je řeč o ryze domácích filmech a ke slovu se dostanou pro změnu kritici, dnes byly totiž čerstvě oznámeny… (více)