Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Epizoda II - Klonovaní útočia

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2002, 142 min

Podle mě spolu s E5 nejlepší Star Wars. A neříkám to jen kvůli Padmé;) Víte jak jsme byli natěšení na pořádný imperiální pochod? A ten masový souboj Jediů s Droidy, slint slint...A konečně poznáte otce a syna Fettovy, což byl pro mě osobně další docela velký tahák - alespoň uvěříte, že jablko nepadá daleko od stromu. Ještě bych měl složit hold Christopheru Lee a mistru Yodovi, ale tím už asi radši skončím. Nebo ne...způsob jakým Anakin přijde o (pro příběh SW klíčovou - i když při hlubším zamyslení nepříliš logicky klíčovou) ruku, není nic jiného než vynucená dějová záležitost, a člověk se až diví, jak může po tak skvělých soubojích režisér dopustit takovýhle lapsus. Jediná vyloženě hloupá scéna, ale ta za to teda stojí.(10.2.2003)

"Star Wars: Epizóda II - Klony útočia". Pokusím sa vystihnúť obsah tohoto dielu Hviezdnych Vojen pomocou niekoľkých viet, ktoré v jeho priebehu vyslovil Majster Yoda: „Temná Strana všetko skrýva, nemožné je vidieť budúcnosť... Isté je však, Senátorka, že vo veľkom nebezpečí vy ste... Dokedy vrah polapený nebude, ona poslúchať musí nás všetkých... Hlavne nenechaj sa zmiasť majster Obi-Wan, čistá musí tvoja myseľ byť, ak objaviť máš, kto zosnoval toto sprisahanie... Slepí sme boli pokiaľ o tejto armáde klonov nevedeli sme... Iba temný lord Sith vie o našej slabine. Ak Senát informovaný bude, nepriateľov našich bude omnoho viacej... Bolesť, utrpenie, smrť cítim. Niečo strašné sa stalo. Mladý Skywalker cíti bolesť, hroznú bolesť... Klonovačov ja navštívim, aby som zhliadol armádu ich pre Republiku... Víťazstvo? Víťazstvo, hovoríš? Majster Obi-Wan, nie víťazstvo, Temná Strana dostala sa ku moci. Začala klonová vojna.“ *****(16.4.2012)

Lepsi nez Epizoda I, ale presto to nejak dechberouci neni. Lucas samozrejme nemel tak volnou ruku, protoze byl svazan tim, ze nakonec musi navazat na puvodni trilogii, jenze par scen je zde pekne otravnejch. Predevsim romanticky kraviny mezi Portman a Christensenem. Dialogy jsou celkem naivni, misty az blby, dokonce ani moudra mistra Yody nepusobi nejak uzasne. Pride mi, ze Lucas vic nez na pribeh vsadil na triky, ktere jsou tu prakticky porad, mistama jsou az krapet otravny a je to ku skode pribehu. Kdyby aspon ty triky byli uzasny, jenze je to tak pul na pul. Zabery planet a nekterejch souboju jsou naprosto dechberouci, ale pak tu jsou nejaky postavy a zvirata, ktery pusobi, jak kdyby na sobe meli gumovou masku. Herecke vykony taky nijak uzasne nejsou, nejlepsi je Samuel L. Jackson (Mace Windu je proste buh). Z celyho filmu mi utkveli v pameti dve sceny: masakralni souboj Jediu a souboj s hrabetem Dooku, kde to konecne Yoda poradne rozjede a oproti prvnimu dilu uz vypada perfektne, ale jinak tady i pres mnozstvi vybornejch scen neni zadna nezapomenutelna. Ale ta zaverecna hodina je precejen jizda. Ono asi Lucas chtel, aby to bylo pristupny pro vsechny, takze tu neuvidime ani kapku krve nebo nakou drsnou scenu, coz je skoda. Hudba je tradicni pro Hvezdne valky, takze skvele doplnuje dej, ale dokonala neni. Pres vsechny vytky to je ale porad na lepsi 4*.(21.5.2005)

• Skejpr

suverénně nejslabší díl celé ságy. akční scény nabalené bez ladu a skladu, koilkrát ne zrovná nejlepší triky, scénář na zabití, herecké výkony na vodstřel....chápu, že tento díl ma v sáze svoje místo.. ale myslím, že to Lucas trošku přehnal... dao by se to určitě udělat jinak, zajímavějš..líp? uznávám, že souboj Yody s hrabětem Dooku je element, který v celé předchozí sáze chyběl, něco nového, nevídaného... ale způsob jakým k tomu film dospěje... škoda mluvit Opravdu velké Zklamání(8.1.2006)

V tomto filmu je hned několik odkazů či narážek na původní trilogii (např. autentický Anakinův pouštní domov, useknutá ruka, hlavička o dveře či závěrečný záběr) a jak by řekl Mr. Yoda - když klony útočí, příběh kupředu posouván je, postavy vyvíjí se a atmosféra oproti Skryté hrozbě, opět trochu potemní se. Další vynikající epizoda, která je velmi důležitá pro vývoj celé série. Díl s nejdelší stopáží, přesto se u něj nenudím ani na vteřinu (ale to vlastně platí pro celé SW).(23.7.2016)

• - V některých scénách Jar Jar nevrhá stín. Např: když mluví s Padmé (Natalie Portman) ve vesmírné lodi. (chleba24)

• - Väčšina Clone Trooperov má čisto biele brnenie, ale niektorí vojaci majú brnenie čiastočne sfarbené (pridané pásy na helme a rukách). Farby predstavujú hodnosti v poradí: zelená - seržant, modrá - poručík, červená - kapitán, žltá - komandér. Piloti majú tiež žlté pásy, ale ich brnenie je odlišné od ostatných. (klayman)

• - Žiadny oblek Clone Troopera nebol nikdy vyrobený pre účel filmu. Všetky sú počítačovo generované. (klayman)