Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

Star Wars: Epizoda II - Klonovaní útočia

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2002, 142 min

• JFL

Po dětsky naivní jedničce přichází teenagersky klackovitá a emařsky teatrálně rozervaná a směšně "dark and gritty" dvojka. Jestliže "Epizoda I" se proti původní trilogii zpronevěřovala dehonestováním a překrucováním kánonu v čele s midichloriany, ale přinejmenším obstála jako autonomní vyprávění a rozjívený dětský film, pak "Epizoda II" se naopak v zájmu úzkostlivého dláždění cesty k původní trilogii zříká nejen soběstačnosti, ale i vnitřní logiky. Veškeré postavy se stávají neživými loutkami, kroužícími kolem ješitného egocentrického fracka. Nejděsivěji se to projevuje na vztahu Anakina a Amidaly, který nabývá nejen náležitě zvrhlé, ale i odpudivé podoby. Princezna jako mávnutím jediovské ruky pozbyla jakoukoli vlastní vůli, svou rezolutnost a aktivnost z první epizody vystřídala za bezpodmínečnou submisivitu a lobotomizaci. Ješitný, jalově zádumčivý asociál, který hlasitě deklamuje svou domnělou výjimečnost, ale současně je lajdáckým scénářem obdarován všemi možnými trofejemi v čele s princeznou, pak představuje až nebývale odpudivou projekční plochu pro stejně ješitné a domněle vyvolené nerdy.(12.10.2015)

Není to sice dokonalé jako cokoliv z původní trilogie, ale i tak balzám na geekovskou duši. Pro pravověrné fanoušky Star Wars nekončící extáze z toho, že Hvězdné války oproti uslintané jednotce zvážněly. Že Síla znovu hraje prim. A že na pubertálně rebelujícího Haydena Christensena se dá dívat s menší bolestí než na Jar Jara.(27.5.2002)

Dvojka je mnohem víc akčenější než jednička, která místy nudila, ale to bylo hlavně proto, že Lucas musel nejdřív seznámit s postavami a dát tomu určitý směr, kterým se to bude ubírat dál. Tohle je už ale o poznání lepší, protože tam kde by to začalo trošku nudit, tak je tam dobrá akce, která je tady mnohem povedenější než v jedničce a je podpořená skvělými triky, který jsou někdy fakt skoro dokonalý a musim teda říct že Lucas jima moc nešetřil a jediové tady taky konečně nevypadaj jako nějaký neohrabaný trotlové, ale jako opravdový mistři (Ještě že ten Liam Neeson chcípnul už v jeničce).. Co se týče herců, tak jsou vybraný docela zdařile, hlavně Christopher Lee je fakt skvělej a ten jeho závěrečnej souboj byl hodně dobrej, teda až na ten závěr, když tam přišel Joda, odhodil svojí hůlku a začal tam zběsile poskakovat a dělat ksichty, až to vypadalo komicky, ale možná to byl záměr, jenže v tom případě nechápu proč pořád chodí o holi, když najednou může skákat salta a pohybovat se pekelně rychle, ale možná to byl opravdu jen nějakej Lucasův záměr, kterej sem nepochopil. Taky je určitě dobře že tam hraje Natalie Portman, protože je opravdu krásná a když neni žádná akce a děj stojí, tak je aspoň na co koukat. Pro mě je to další skvělej díl Srar Wars, ale rozhodně ne dokonalej(8.12.2003)

Kým jedničke chýbalo „len“ srdce pôvodnej trilógie, dvojka postráda ešte i elegantnosť jedničky a je iba dramaturgicky pokrivkávajúcou komixovou exhibíciou toho najpopcornovejšieho rázu. Lenže! Tento film je narvaný toľkými skvelými postavami, toľkou bombastickou akciou, toľkou romancou a toľkými dejovými zvratmi, dôležitými pre vývoj celej ságy STAR WARS, že sa pri ňom skrátka NEDÁ ani na sekundu nudiť. Vizuálne efekty sú síce na niektorých miestach odfláknuté, ale na tých najlepších miestach naopak dosahujú až orgastických výšin. Staré dobré, pri srdci hrejúce Star Warsy to už síce nie sú, ale v rámci súčasnej popcornovej „eye candy“ zábavy je to absolútna špička.(20.5.2002)

Ono je to po trikové stránce všechno tak úžasné a dokonalé (až na toho otravného počítačového side-kicka, co snad měl být vtipný). Ale co je platná řemeslná dokonalost a vizuální úchvatnost, když scénář je mdlý, celá monumentalita příběhu hrozně umělá a všechny vystupující postavy vám lezou na nervy... V původní trilogii byl báječný Harrison Ford, v "jedničce" se mi líbil alespoň Liam Neeson, v "Klonech" prostě nikdo - bylo mi jedno, jak hrdinové dopadnou, pokud jsem jim smrt přímo nepřála. Romantická linie mezi Padmé a Anakinem pro mě byla ekvivalentem vrážení třísek pod nehty a trampoty C3PO byly jak vysílání pro mateřské školky. Ale vizuální stránka brala skutečně dech, k tomu dávám plus za Lucasem vytvořený svět, který inspiroval ke vzniku knih a povedených počítačových her... takže pořád nadprůměr. 65%(5.2.2009)

• - Herci v tomto filmu a film samotný byl v roce 2002 7x nominován na Zlatou Malinu a dvě maliny nakonec získal.
    Nominace:
    Nejhorší herečka (Natalie Portman)
    Nejhorší režie (George Lucas)
    Nejhorší film
    Nejhorší remake nebo pokračování
    Nejhorší pár na plátně (Hayden Christensen a Natalie Portman)

Výhry:
    Nejhorší scénář (George Lucas, Jonathan Hales)
    Nejhorší herec ve vedlejší roli (Hayden Christensen). (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Austrálska herečka Claudia Karvan bola obsadená ako sestra Amidaly a natočila scénu s celou jej rodinou, ktorá však bola vystrihnutá. Je ale zahrnutá v bonusových materiáloch na DVD. (klayman)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. května 2002 v Los Angeles. (Varan)