Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Epizoda II - Klonovaní útočia

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2002, 142 min

Nejsem si jisty, jestli mi nekdy pri Star Wars jezdil mraz po zadech, ale u AOTC se mi to stalo. Druha epizoda je temnejsi nez ep. 1, vizualni efekty jsou az na jednu drobnost dechberouci, digitalni postavy uz hraji i oblicejem. A jsem neskonale vdecny Lucasovi, ze obsadil Haydena Christensena, ktery je jako Anakin bezchybny. Ale abych nepel jenom ody, tak je treba zacit se bat, co provede Lucas s Williamsovou hudbou ve treti epizode. Protoze to, co predvedl v epizode dva tim, ze v posledni pulhodine filmu vymenil cast Williamsovy hudby slozene k AOTC za hudbu z TPM a tu, kterou tam nechal, jeste prestrihal, nema obdoby. Snad dostane Lucas v tomhle smeru rozum, protoze vysledek jeho strihani hudby muze byt katastrofalni (viz nepochopitelne se objeveni Yodova motivu ve chvili, kdy bojuje Anakin v tovarne na vyrobu robotu a Yoda je v te chvili parseky vzdaleny).(25.5.2002)

"Star Wars: Epizóda II - Klony útočia". Pokusím sa vystihnúť obsah tohoto dielu Hviezdnych Vojen pomocou niekoľkých viet, ktoré v jeho priebehu vyslovil Majster Yoda: „Temná Strana všetko skrýva, nemožné je vidieť budúcnosť... Isté je však, Senátorka, že vo veľkom nebezpečí vy ste... Dokedy vrah polapený nebude, ona poslúchať musí nás všetkých... Hlavne nenechaj sa zmiasť majster Obi-Wan, čistá musí tvoja myseľ byť, ak objaviť máš, kto zosnoval toto sprisahanie... Slepí sme boli pokiaľ o tejto armáde klonov nevedeli sme... Iba temný lord Sith vie o našej slabine. Ak Senát informovaný bude, nepriateľov našich bude omnoho viacej... Bolesť, utrpenie, smrť cítim. Niečo strašné sa stalo. Mladý Skywalker cíti bolesť, hroznú bolesť... Klonovačov ja navštívim, aby som zhliadol armádu ich pre Republiku... Víťazstvo? Víťazstvo, hovoríš? Majster Obi-Wan, nie víťazstvo, Temná Strana dostala sa ku moci. Začala klonová vojna.“ *****(16.4.2012)

Epizoda, pro kterou jsem svého času měl extrémní slabost, začíná trochu stárnout. Obi-Wanovy letohrátky skrz půl vesmíru pořád fungují a ve chvíli, kdy se zapnou světelné meče, mi běží mráz po zádech, ale romantická linka je snad až příliš jednoduchá. Éteričnost Natalie Portman ovšem nechává zapomenout na fakt, že Hayden i přes usilovnou snahu chvílemi nestačí na tak komplexní postavu, jakou Anakin Skywalker je.(20.5.2006)

Tu sa musel pod režisérovo meno podpísať asi iný oveľa schopnejší režisér, inak si to neviem vysvetliť, ale táto časť je proste pre mňa úplným prekvapením. Tie vypeckované akčné scény, romantika, skvelá réžia, nové svieže nápady, vyzuálne poňatie a aj triky sú akosi krajše a viac zapadnú do prostredia. Gratulujem.(15.3.2005)

• monolog

Myslím, že ještě mnohem zbytečnější, než trojka. NA dějově jakžtakž ucházející jedničku to nemá ani omylem. Tohle je spíš jen něo jako mezihra, přestávka se základním info o pokroku situace a ne celovečerní velkofilm. Na původní filmy, ani když bysme vzali ty nejhorší scény, vystříhali je a udělali z nich nějakej sestřih, to nemá. Podle mě tohle nemělo ani spatřit světlo světa. Mimochodem, nikdo kdo to ještě neviděl se nenechte pomýlit lacinýma reklamníma žvástama o tom, že je to podobný Impériu vrací úder. Není. To bych byl na vrcholu blaha, kdyby bylo. Tohle je jen spíš stříhaná romantická polívka nejhoršího telenovelistickýho kalibru s občasnými lepšími momenty, kde se opět ukazuje ten starej Lucas. Třeba planeta klonů nebo honička na začátku apod jsou znázorněny moc pěkně a i posledních dvacet minut je celkem zajímavých, i když k tomu finálnímu boji mám pár výhrad, hlavně co se týká uvěřitelnosti (a realističnost teď dejme stranou). Přesto je to podle mě nedotažený a ničím zajímavý dílko, který kdyby nemělo tři tolik významnější a lepší bratrance (IV-VI) a jednoho bratříčka (I) mnohem lepších kvalit, přestože je to veskrze taky jen záprtek a pušperlík, propadlo by se to tak hluboko, že by to už nikdy nikdo nenašel.(15.2.2006)

• - Pro usnadnění natáčení byly téměř všechny menší vesmírné lodě byly skutečně vyrobeny. (Listeroman)

• - Výzor Clone Trooperov republiky je kombinácia zbroje Jango Fetta a Storm Trooperov z pôvodnej trilógie. (klayman)

• - Podľa oficiálnej Star Wars stránky, jeden z mnoha návrhov na postavu, z ktorej vzišiel Count Dooku, bola ženská postava. Zo zamietnutých návrhov nakoniec vznikla nová postava Asajj Ventress, ktorá sa objavila niekoľko krát v Clone Wars komiksoch a knihách. (klayman)