Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Epizoda II - Klonovaní útočia

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2002, 142 min

V tomto filmu je hned několik odkazů či narážek na původní trilogii (např. autentický Anakinův pouštní domov, useknutá ruka, hlavička o dveře či závěrečný záběr) a jak by řekl Mr. Yoda - když klony útočí, příběh kupředu posouván je, postavy vyvíjí se a atmosféra oproti Skryté hrozbě, opět trochu potemní se. Další vynikající epizoda, která je velmi důležitou pro vývoj celé série. Díl s nejdelší stopáží, přesto se u něj nenudím ani na vteřinu (ale to vlastně platí pro celé SW).(23.7.2016)

• JFL

Po dětsky naivní jedničce přichází teenagersky klackovitá a emařsky teatrálně rozervaná a směšně "dark and gritty" dvojka. Jestliže "Epizoda I" se proti původní trilogii zpronevěřovala dehonestováním a překrucováním kánonu v čele s midichloriany, ale přinejmenším obstála jako autonomní vyprávění a rozjívený dětský film, pak "Epizoda II" se naopak v zájmu úzkostlivého dláždění cesty k původní trilogii zříká nejen soběstačnosti, ale i vnitřní logiky. Veškeré postavy se stávají neživými loutkami, kroužícími kolem ješitného egocentrického fracka. Nejděsivěji se to projevuje na vztahu Anakina a Amidaly, který nabývá nejen náležitě zvrhlé, ale i odpudivé podoby. Princezna jako mávnutím jediovské ruky pozbyla jakoukoli vlastní vůli, svou rezolutnost a aktivnost z první epizody vystřídala za bezpodmínečnou submisivitu a lobotomizaci. Ješitný, jalově zádumčivý asociál, který hlasitě deklamuje svou domnělou výjimečnost, ale současně je lajdáckým scénářem obdarován všemi možnými trofejemi v čele s princeznou, pak představuje až nebývale odpudivou projekční plochu pro stejně ješitné a domněle vyvolené nerdy.(12.10.2015)

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. Znepokojivé věci se náhle dávají do pohybu. Zpupný Anakin krůček po krůčku padá do chřtánu temné strany Síly a já začínám tušit největší zradu v oné předaleké galaxii. Vizuálně opět brilantně zmáknuté, v uších mi duní seismické miny Jango Fetta a nevěřícně kroutím hlavou při závěrečných soubojích, jimiž začínají Klonové války. A co víc, charakteristickým slovosledem hovořící mistr Yoda konečně tasí zelený mečík a své Sílou prostoupené tělo rozhýbe rychleji než tasmánský čert. Lucas mě dokázal znovu rozhicovat a já jsem nyní plně připraven na nejdůležitější díl hexalogie... 115 miliónů dolarů(rozpočet)/649,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/209,5 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(14.4.2006)

Opäť nemôžem ináč ako za päť. Výborné sci-fi, ktoré nám servíruje krásny výlet do ríše nekonečného univesa, v ktorom sa odohráva večný súboj dobra a zla. Tempo Lucas naozaj ovláda, len trošku zamrzí všadeprítmnosť digitálnych efektov (občas to celkom bilo do očí svojou nekvalitou), ale tým sa výčet negatív končí. Potom čo som prekúsol povinnú romantickú linku (aj baby chodia do kina - minule som Padmé videl), tak som sa bavil a vychutnával číru vesmírnu zábavu.(9.6.2005)

Není to sice dokonalé jako cokoliv z původní trilogie, ale i tak balzám na geekovskou duši. Pro pravověrné fanoušky Star Wars nekončící extáze z toho, že Hvězdné války oproti uslintané jednotce zvážněly. Že Síla znovu hraje prim. A že na pubertálně rebelujícího Haydena Christensena se dá dívat s menší bolestí než na Jar Jara.(27.5.2002)

• - Kvôli veľkým nespokojnostiam s Jar Jar Binksom z Epizódy I bol pracovný názov Epizódy II "Jar-Jar's Big Adventure". (klayman)

• - Namiesto vytvárania nového modelu C-3PO dizajnéri len premaľovali starý model z originálnej trilógie. (klayman)

• - Scénu na planetě Naboo, ve které Anakin jede na mimozemském tvorovi, natočil jeho představitel Hayden Christensen jen se sedlem. Až poté, co byla scéna upravena ve studiu, se herec dozvěděl, jaké zvíře osedlal. Podobně během natáčení scény, kdy Jediové v aréně osvobozují Obi-Wana (Ewan McGregor), Anakina (Hayden Christensen) a Padmé (Natalie Portman), protagonisté bojovali jen v prázdném prostoru. Jejich nepřátelé byli vytvořeni až během posprodukce na počítači. (Listeroman)