Narcos: Mexiko (TV seriál)

Narcos: Mexico

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2018–2020, 19 h 51 min (Minutáž: 46–70 min)

Předloha:

Terrence E. Poppa (kniha)

Diego Luna, Scoot McNairy (vyp.), José María Yazpik, Fermín Martínez, Michael Peña, Alejandro Edda, Alfonso Dosal, Fernanda Urrejola, Alyssa Diaz, Mark Kubr, Jorge A. Jimenez, Ernesto Alterio, Joaquín Cosio, Clark Freeman, Horacio Garcia Rojas, Jackie Earle Haley, Tenoch Huerta, Tessa Ia, Lenny Jacobson, Matt Letscher, Tim Ransom, Teresa Ruiz, Edison Ruíz, Aaron Staton, Gerardo Taracena, Yul Vazquez, Guillermo Villegas, Ron Melendez, Dettmar Yañez, Ricardo Esquerra, Pedro Joaquín, Edgar Novoa, Tete Espinoza, Gustavo Navarro, Carlos Hernan Romo, Mayra Hermosillo, Omar Ayala, Bobby Soto, Sebastián Buitrón, Daniel Damuzi, Manuel Masalva, Andrés Almeida, Rodrigo Murray, Ari Gallegos, Emilio Guerrero, Luis Roberto Guzmán, Francisco Barreiro, Gorka Lasaosa, Vladimir Cruz, Itza Sodi, Yuriria del Valle, Mike Doyle, Julia Lehman, Tania Arredondo, Jorge Antonio Guerrero, Natasha Esca, Claudio Roca, Eric Lange, Juan Pablo de Santiago, Wagner Moura, Alberto Ammann, Francisco Denis, Pêpê Rapazote, J. Downing, Sabina Gadecki, Baltimore Beltran, Nicolasa Ortíz Monasterio, Pamela Almanza, Scoot McNairy, Miguel Rodarte, Alex Knight, Jesse Garcia, Alberto Zeni, Andres Londono, Juan Sebastián Calero, Viviana Serna, Francisco Calvillo, Flavio Medina, Jesús Ochoa, Sosie Bacon, José Julián, Noé Hernández, Alfonso Borbolla, Marilyn Uribe, Roxana Saucedo, Érick Israel Consuelo, Roberto Cavazos, Fernanda Andrade, Nat Faxon, Christopher Stanley, Molly Hagan, Barry Livingston, Rafael Simón, Matias Varela, Mauricio Isaac, Mariana Treviño, Adolfo Madera, Mike Ostroski, Alejandra Guilmant, Edmundo Vargas, Adriana Llabres, Fabrizio Santini, Kerry Ardra

Solidní navázání na skvělé série z Kolumbie - v polovině se děj začne trochu rozpadat pod spletencem linií a postav, ale to brzo přejde a poslední díly už jsou zase slušně soustředěné. Jen už to není takové drama, a s tak zajímavým záporákem jako byl Escobar. Diego Luna si to herecky dává velmi dobře, ale jeho postava je tiše kalkulující šedá myš, a s tím se moc velké divadlo dělat nedá - a bohužel na ní není vidět ani nějaký zásadnější vývoj.(5.1.2020)

Nová destinace, úplně nové herecké tváře, nový podtitul. Na nejnovější přírůstek do rodiny Narcos se sosutředila veliká pozornost, zaznamenal jsem, že mnoho kritiků zprvu usuzovalo, že to na své starší úspěšné bratříčky (tím myslím samozřejmě první tři série) mít nebude a ta špetka dokonalosti tomu jednoduše bude chybět. Malinko možná chápu, co tím mysleli, ale suma sumárum, Narcos Mexico je prvotřídní počin s jen málo kosmetickými nedostatky. Tím nejdůležitějším atributem jednoznačně bylo sehnat charismatického herce, jenž by dokázal unést celý seriál a diváci by si jeho počínání na obrazovce užívali plnými doušky. Zpočátku jsem sice choval k Diegu Lunovi a jeho postavě menší pochyby a k spekticismu tudíž chyběl doopravdy malý kousek, ale jak čas plynul, tak jsem pochopil jeho osobnost. Na Pabla sice nemá, ale kdo z ostatních taky, že ? Trochu mě zarazilo, že příběh se rozjížděl docela pomalým tempem, ale ke konci to nabralo slušné otáčky, kde o přestřelky a příběhové zvraty nebylo nuze. Skvělý soundtrack, výborné vygradování, natěšenost na druhou sérii zde tudíž panuje. Teď si asi říkáte:,, Tak proč tomu ten ignorant napálil jen čtyři hvězdy?" Chyběla mi zde lepší a propracovanější postava na druhé strany barikády, postava agenta Peňy totiž "Kikiho" převálcovala na plné čáře. Za mě dávám 84 %(28.12.2018)

Dobrou zprávou je, že Narcos: Mexico si uchovává jedinečnou atmosféru původních Narcos a proto vlastně není žádným překvapením, že se Mexico vydává ve stopách původního seriálu. A je to vlastně dobře, vypravěčský styl s prostřihy dobových záběrů dodává celému seriálu skvělou přidanou hodnotu a na Mexico se jednoduše dobře kouká. Asi nemá cenu se tu rozepisovat o hereckých výkonech, ty jsou jednoduše skvělé. Nejsem z těch, kterým by třetí řada původních Narcos připadala horší než ty původní dvě s Escobarem, přesto ale musím říct, že Mexicu do kvalit všech třech řad původních Narcos něco málo chybí, těžko říct, co přesně to je. Komentář píšu po první sérii.(8.7.2020)

Ústí není Praha a Felix Gallardo není Pablo Escobar, ale právě jeho úspornější herecké pojetí báječně zapadlo do příběhu z raných časů mexické drogové mafie, kdy se v hlavě pár vidláků z venkova zrodil nápad na lepší organizaci a systemizaci pašování marihuany do USA. Právě tehdy začal příběh El Padrina, prvního skutečného drogového krále Mexika. Narcos: Mexico popisuje časy, kdy ještě kartel výrazně závisel na ochraně policie a libovůli politiků, a Gallardo i proto manévruje v hodně vymezených mantinelech. Jeho postava sice nemá onen nenapodobitelný smysl pro vyšinutou teatrálnost, jíž disponuje Pablo "Puta de madre!" Escobar, ale jistá civilnost a zdrženlivost k němu výtečně pasuje. Neliboval si v okázalých gestech jako jeho kolumbijský protějšek, ale pozvolna, nenápadně a trpělivě budoval vlastní impérium. Impérium, které položilo základy ke vzniku obřích a mocných drogových kartelů, které dnes vládnou Mexiku.(8.1.2019)

Mexická jazda série Narcos ideovo nadväzuje na svojich starších súrodencov a formálne sa nesie v duchu predošlých troch sérií Narcos originu, čo z nej činí stále kvalitný seriál, z ktorého doslova sála exotická atmosféra južnej, resp. strednej Ameriky. Ubudlo však historických dokumentárnych "footage" vložiek, ktoré dodávali pôvodnému seriálu punc "opravdovosti" a dej je miestami "vleklý", čo môže byť spôsobené aj menej bohatou históriou života F. M. Gallarda v porovnaní s Escobarom. Tvorcovia si však zvolili zaujímavý spôsob rozprávania príbehu, preto môžeme túto sériu považovať len za odrazový mostík (?) k druhej, prípadne ďalším sériam, ktoré majú potenciál ísť kvalitatívne nahor. Pri porovnaní s predošlými sériami Narcos je podľa môjho názoru táto zatiaľ najslabšia, čo z nej však automaticky nerobí zlý seriál - právne naopak, latka je nastavená stále vysoko.(14.1.2019)

• - V této epizodě si zahrál roli dealera rapper Quavo. (Punisher)

• - Písnička, která hraje ve 39. minutě, je „54-46 Was My Number“ od Toots & The Maytals. Ve 44. minutě hraje „Chey Chey Kule“ od Eugene Wilde. (Duoscop)

• - Na začátku epizody hraje „Pistoleros Famosos“ od Carlos Y Jose, po ní následuje „The Passenger“ od Iggy Pop a po ní následuje „Cruz De Olvido“ od Chavela Vargas. Na konci epizody hraje „De Nada Sirve“ od Moris. (Duoscop)