Narcos: Mexiko (TV seriál)

Narcos: Mexico

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2018–2020, 19 h 51 min (Minutáž: 46–70 min)

Předloha:

Terrence E. Poppa (kniha)

Diego Luna, Scoot McNairy (vyp.), José María Yazpik, Fermín Martínez, Michael Peña, Alejandro Edda, Alfonso Dosal, Fernanda Urrejola, Alyssa Diaz, Mark Kubr, Jorge A. Jimenez, Ernesto Alterio, Joaquín Cosio, Clark Freeman, Horacio Garcia Rojas, Jackie Earle Haley, Tenoch Huerta, Tessa Ia, Lenny Jacobson, Matt Letscher, Tim Ransom, Teresa Ruiz, Edison Ruíz, Aaron Staton, Gerardo Taracena, Yul Vazquez, Guillermo Villegas, Ron Melendez, Dettmar Yañez, Ricardo Esquerra, Pedro Joaquín, Edgar Novoa, Tete Espinoza, Gustavo Navarro, Carlos Hernan Romo, Mayra Hermosillo, Omar Ayala, Bobby Soto, Sebastián Buitrón, Daniel Damuzi, Manuel Masalva, Andrés Almeida, Rodrigo Murray, Ari Gallegos, Emilio Guerrero, Luis Roberto Guzmán, Francisco Barreiro, Gorka Lasaosa, Vladimir Cruz, Itza Sodi, Yuriria del Valle, Mike Doyle, Julia Lehman, Tania Arredondo, Jorge Antonio Guerrero, Natasha Esca, Claudio Roca, Eric Lange, Juan Pablo de Santiago, Wagner Moura, Alberto Ammann, Francisco Denis, Pêpê Rapazote, J. Downing, Sabina Gadecki, Baltimore Beltran, Nicolasa Ortíz Monasterio, Pamela Almanza, Scoot McNairy, Miguel Rodarte, Alex Knight, Jesse Garcia, Alberto Zeni, Andres Londono, Juan Sebastián Calero, Viviana Serna, Francisco Calvillo, Flavio Medina, Jesús Ochoa, Sosie Bacon, José Julián, Noé Hernández, Alfonso Borbolla, Marilyn Uribe, Roxana Saucedo, Érick Israel Consuelo, Roberto Cavazos, Fernanda Andrade, Nat Faxon, Christopher Stanley, Molly Hagan, Barry Livingston, Rafael Simón, Matias Varela, Mauricio Isaac, Mariana Treviño, Adolfo Madera, Mike Ostroski, Alejandra Guilmant

Hromada drog, netknutelnej narkobaron, DEA operující se svázanejma rukama a korupce, kam se podíváš. Kdybyste náhodou něčemu nerozuměli, vysvětlí vám to vypravěč. Netflix v Narcos: Mexico naprosto věrně kopíruje úspěšný schéma předešlejch řad a i napočtvrtý to zabírá. Tentokrát to ale neni bez skřípání. Kde Kolumbie bodovala s Wagnerem Mourou v životní roli Pabla Escobara a charismatickym Pedrem Pascalem coby agentem do nepohody, Mexiko trpí nedostatkem silnejch charakterů. Přitom Felix Gallardo dokázal ve svý době neuvěřitelnou věc - spojit konkurující si frakce mexickejch malopěstitelů a ještě pro ně vyjednat protekci na těch nejvyšších místech v politice. Diego Luna ale takhle silnou osobností na obrazovce rozhodně nebyl. Michaela Peñu bych si asi taky doved představit spíš v nějaký komediální roli, než jako soustředěnýho lovce mexický mafie. Na důstojnosti tu postavám bohužel nepřidali ani scénáristi, který například Gallarda v pátý epizodě prakticky degradovali do role poslíčka starejch známejch z Medellínu a Cali. Castingem to ale nekončí. Mexiko nedokáže ani na moment zalomcovat s emocema, nebo nějak překvapit, zbytečně předhazuje hned několik slepejch dějovejch linek a na závěr si trochu lacině nahrává nejen na jednu, ale podle mě minimálně na dvě další řady. Asi je trochu s podivem, že jsem zůstal na takhle vysokym hodnocení. Zatím ale nemám pocit, že by z toho tvůrci záměrně dělali seriál pro masy (ačkoliv si fanoušků našel rozhodně dost). Syrově a bez přikrášlování tu servírujou historickou lekci, kterou ve škole nedostanete. Nezbejvá než doufat, že si Narcos svojí přidanou hodnotu udržej a nestane se z nich něco jako seriálovej Hobit. Ernesto 'Don Neto' Fonseca Carrillo: "When you start moving furniture around, people stub their toes and get upset."(10.12.2018)

Narcos: Mexico je opět kvalitně zpracovaný a natočený seriál. Ovšem narozdíl od svého předchůdce nemá tak dobrý a zajímavý děj. První série působí spíše jako příprava půdy na to co teprve přijde v následujících sériích. Místo honu na kartel tu máme sledování a zpracovávání dat, při kterém akorát sledujeme jak moc kartelu roste a nikdo s tím vlastně nic nedělá. Pořádné tempo seriál získá, až v posledních dvou epizodách, a to je fakt málo. Na konci série se však nachází příslib akčnější a zajímavější budoucnosti. Takže prozatím 3* 60%(9.9.2019)

Je to slabší a to hodně, málo záběru, málo akce a hlavně hercům na kloub trošku trvá než se člověk dostane. Příběhově to je sice zajímavé ale strašně pomalým tempem se to ubírá, ono jsem zvědavý na druhou sérii a věřím že dotáhne tohle do konce a bude to mnohem lepší. Předchůdce byla jiná káva jako tohle ale tady je to přeci jen start, konec sice nabíral trošku lepší tempo ale přesto slabší. Spokojenost je vysoká ale má to hodně much a proto doufám že druhá série to celé napraví.(24.3.2019)

Možno že záporák nie je taký výrazný ako Pablo a Cali Cartel. Ale inak je Mexico akčnejšie a krvavejšie. Celá séria a projekt je pre mňa chuťovkou. Mám rád tému drogových vojen. Mám rád tú hru kartelov, ktorým nie je nič sväté proti byrokracií ktorá zastupuje spravodlivosť. Mexico som zhltol a užíval si každý diel s rovnakou intenzitou a radosťou ako prvé tri série zasadené v Kolumbií. Jedna z najlepších vecí akú Netflix vytvoril. To že Peňa a Luna sú najslabšie články kompenzuje každý iný herec a postava, ktorá sa v seriály objaví. Dýcha to precíznosťou. Neviem sa dočkať druhej série. 1. séria - 100%(8.12.2019)

Felix Gallardo se možná v Kolumbii cítí u jezírka s hrochy jako chudý příbuzný a školák skutečných narko-šíbrů, ale tahle paralelní lekce z dějin (nebo most mezi 3. a 4. sérií?) se dosavadním třem sezónám může podívat zpříma do očí. Kvalitativně totiž neztrácí. Ano, dobové Mexiko a Felix jako narkobaron jsou v něčem tuctovější než Pablo a gentlemani z Cali, ale v tom je právě síla seriálu. Pomalu, nenápadně plyne, někdy jen variuje známé situace, ale dává jim zajímavé měřítko, zneklidňující podtext, který vynikne o to víc, když znáte současné výpovědi o stavu věcí. Třeba Heli Amata Escalanteho, který se režijně podepsal pod vrcholný pátý díl a podtrhl odvahu Netflixu angažovat artové režiséry s hodně radikálním CV. Druhý příklad - výtečné retro krasojízdy sedmého a osmého dílu, pod kterými je podepsaný rozevlátý mexický formalista Alfonso Ruizpalacios. Cit pro detail a atmosféru těchto dílů je stejně výjimečný jako cit tvůrců pro typový casting. Proměny hlavních postav i neustálý příval zajímavých vedlejších figur povyšuje Narcos mezi elitu. Mexikánci se tu mohou cítit, jako doma, i když vrchol seriálu spojený s dalším výtečně zvoleným protagonistou Kimim přichází na pomezí devítky a desítky. Nemůžu si pomoct, ale opět nadšení nad narkobaladami. Hlavně ta, kde kyne dobrácký vrahoun Don Neto, rve srdce.(21.11.2018)

• - Jeden ze členů štábu Carlos Muñoz Portal, který pátral v Mexiku po vhodných lokacích pro natáčení, byl nalezen zavražděn. Společnost Netflix zvažovala, zda bude v Mexiku natáčet. (morgos)

• - V této epizodě si zahrál roli dealera rapper Quavo. (Punisher)

• - V epizodě se objeví protagonisté dřívějších sérií – Pablo Escobar (Wagner Moura) z první a druhé série, i Cali Cartel ze třetí série. (tb_23)