Nelítostný souboj

• USA Heat (více)

Jsou stejně schopní a stejně posedlí. A stojí proti sobě... Lupič Neil McCauley se specializuje na akce, při kterých jde o velké peníze. Ať už připravuje přepadení pancéřového vozu nebo vyloupení banky, vždy se může opřít o spolehlivé spolupracovníky. Každý jeho zločin je pečlivě naplánovaný a provedený s dokonalou profesionalitou. Když McCauley připravuje svou poslední velkou loupež, po které se chystá na odpočinek, je mu už v patách policejní detektiv Vincent Hanna. Potíž je v tom, že Hanna je stejně schopný a stejně posedlý svou prací jako McCauley. Oba muži toho mají společného víc, než se na první pohled zdá: ani jednomu z nich to například v soukromí neklape. Vincentu Hannovi se hroutí už třetí manželství, McCauley pro jistotu nikdy s nikým nenavázal trvalý vztah. Oba by si vlastně mohli skvěle rozumět. Jenže stojí na opačných stranách zákona a jejich setkání nemůže skončit nijak jinak, než soubojem na život a na smrt… Režisér Michael Mann (Miami Vice, Lovec lidí, Poslední Mohykán) natočil strhující kriminální příběh, ve kterém se vedle akčních scén soustředil na podrobný popis toho, jak jeho hrdinové žijí v soukromí a jak své činy připravují. Při uvedení do kin se reklamní slogany zmiňovaly o tom, že se zde poprvé na plátně setkali dva z největších amerických herců Al Pacino a Robert De Niro. Pravda je, že oba předtím hráli ve filmu Kmotr II (1974), kde však neměli žádnou společnou scénu. (Česká televize)

orkadimenza

Není to dokonalost, ze které by mě po skončení ještě provázela husina po celém těle, ale musím smeknout a říct, že Heat je naprosto skvěle odvedená filmařina, o jejímž podílu na pozdějším vývoji pohledu na žánr krimi jsem se dočetl až po zhlédnutí. Pokud je tenhle film v něčem ale opravdu výjimečný, tak spojením dvou hereckých es Pacina a De Nira. Většinou se u podobných typech filmu stává, že divák má nutkání fandit větší herecké hvězdě, ať už hraje sebevětšího hajzla. Jenže v případě, kdy stojí proti sobě dvě legendy, tak divákovi nezbývá než bez zaujetí sledovat pořádné drama. A takovýchto filmů je opravdu pramálo (momentálně si vzpomenu na Departed nebo Amerického gangstera). Možná to byla délka, která mi nad kvalitami tohohle snímku nepřivodila toužebný "wow" efekt (myslím celkově, ve scénách jako bankovní přepadení jsem jen napjatě zíral), ale rozhodně nepopírám, že napodruhé své hodnocení nezvednu o hvězdu výš. ()

Rozjimatel

[4,5*]     "I'm talking to an empty telephone." "I don't understand." "'Because there is a dead man on the other end of this fucking line."     Akčná kriminálna dráma zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktorá v rámci žánru len veľmi ťažko nachádza konkurenciu. Skvelým nápadom bolo postaviť proti sebe ako hlavných hrdinov dve mimoriadne silné osobnosti, každú na opačnú stranu zákona. Obaja hrdinovia, Vincent Hanna (Al Pacino) i Neil McCauley (Robert De Niro), sú navyše takí charizmatickí a tak skvelo zahraní dvoma hereckými velikánmi, že som mal neustále problém rozhodnúť sa, ktorej strane zákona budem držať palce (aj keď to nerád priznávam). Film má pomerne hojnú akciu a akčné scény sú nakrútené naozaj skvelo, ale to je asi tá posledná vec, ktorú by som chcel vyzdvihnúť. Osobne na filme oceňujem hlavne výbornú, perfektne vygradovanú dejovú zložku, zaujímavé, výborne psychologicky vykreslené postavy a tiež veľmi dobre načrtnuté vzťahy medzi nimi (veľmi sa mi páčila skvelá chémia medzi Neilom a jeho partnerkou Eady v podaní Amy Brenneman, alebo trebárs aj vykreslenie vzťahov medzi Vincentom, jeho ženou a nevlastnou dcérou, stvárnenou mladučkou Natalie Portman s veľmi sympatickým hereckým výkonom). Je proste jasne vidieť, že sa nejedná o obvyklú povrchnú záležitosť. Napokon pochválim aj herecké výkony vo všeobecnosti (snáď len Diane Venora v role Vincentovej manželky mi veľmi nesedela), je pozoruhodné, koľko hereckých osobností sa tu stretlo.     "But I tell you, if it's between you and some poor bastard whose wife you're gonna turn into a widow, brother, you are going down." ()

system

Tomuhle filmu neni co vytknout, uzasne herecke vykony, strhujici tempo a nejlepsi filmova prestrelka EVER MADE. Dokonalost sama! ()

LuckyStar

Veliký film s hereckým odérem Al Pacina a De Nira tak obrovským, že až někdy máte chuť vběhnout na plátno a chvilku s nima pokecat u kafe. Výborná a plná režie takřka bez chyb, zvuková stránka věci a všudepřítomná "podprahová" chemie je brilantní, stejně jako příběh, který formou zajímavou a velice vícenež přitažlivou sděluje, oč tu vlastně běží. A běží o hodně, neboť i přes dlouhou stopáž je čas podívat se na hodinky přibližně stejně dobrým nápadem, jako sundavat si masku při přepadení banky. Několik vrcholně esteticky (a především technicky) vybroušených scén ke konci nedovolují jít s hodnocením níž než na maximum. Naprosto ideální akční krimi film s velkým F pro večer s plnou partou přátel. A dobrým zvukovým aparátem. ()

Cement73

Dráma ako hrom. Scéna prestrelky na ulicy medzi políciou a lupičmi bola v kine takým zvukovým zážitkom.... som si bol istý, že ma minimálne 2 guľky zasiahli :))) Inak zase bolo ťažké určiť komu držať palce, tomu kvázi dobrému polišovi, alebo kvázi zlému zlodejovi. ()

Delaney

Pro mě jednoznačně nejlepší kriminální počin všech dob, nic mu nechybí, odevšeho akorát... Navíc bezvadné herecké obsazení - Al Pacino, De Niro, Kilmer... Nevím co bych vytkl - 100% ()

tlamiczka

Perfektní film v žánru, který mě vůbec nezajímá a přesto mě to chytlo. Skvěle vystavené charaktery i gradace, kdy celou dobu máte nepříjemné mrazení, že to skončí hodně špatně. ()

Pafl

Takhle bych si s dovolením představoval mainstreamový film. Abych u toho nemusel přemýšlet, případně se mohl věnovat drobným domácím pracem, a zároveň abych zapomněl na čas a nemohl odtrhnout oči od obrazovky. V mé ideální představě by v tomhle filmu ještě chyběla stokrát provařená klišé z policajtských akčňáků, ale není to velký problém. Kdybych se byl věnoval drobným domácím pracem, nebyl by to problém žádný. ()

MkSallam

Silný, emocemi nahuštěný souboj, nádherně natočený s doslova vysněnou hereckou sestavou a jako třešničkou na dortě... tou nejhustší přestřelkou jaká kdy byla natočena. Nelítostný souboj nestárne, naopak je s každým dalším zakousnutím čím dál tím lepší.... ()

hammerhead

Tentokráte čtyři hvězdičky s jistým sebezapřením. Přímočarý tah na bránu bez výraznějších zvratů a překvapení, efektní, ale hodně nereálné situace (ten závěrečný souboj se měl snad odehrát v pravé poledne), reálná loupež v době časových trezorů - to je snad just a joke, předlouhé. Naopak zajímavé sondy do rodin zůčastněných, i když i zde bych vytknul jistá klišé. Na nejlepší žánrové kousky, a že je konkurence opravdu pořádná, tento film přes značnou popularitu a skvělé herce, dle mého soudu, zdaleka nedosahuje. P.s.: Není bez zajímavosti, jaké tento film dokázal vzbuzovat emoce a myslím i poměrně nekritické glorifikování. ()

Oyer

Jen tak mimochodem: jeden z nejhorší českých dabingů co jsem slyšel. Nejen u hlavních dvou představitelů, ale i řady dalších předních protagonistů. Ani s dějem to není moc růžové, ten se táhne, řada nudných okamžiků. Producenti a štáb zřejmě natáčeli při kafíčku, nohu přes nohu a moc si s tím hlavu nelámali. A když si kafíčko vypili, připravili šílenou střílečku, několik prošpikovaných aut, no prostě humbuk na ulici. Tím teda zrovna dvakrát nenadchli. Al Pacino co by policista se tu tváří nasraně, znuděně a otráveně ještě víc než by asi chtěl. Nenechte se zmýlit nastávající akcí, která se už už rozjíždí, v zápětí vše zpomaluje, do popředí se dostává další nudná pasáž, které vystřídají romantické- ještě více nudnější chvilky. Až na konci dochází k hlavnímu soubojji mezi Al Pacinem a De Nirem, a ani ten není moc záživný... ()

aLPaC

Jedna z nejlepších kriminálek nejen 90.let. Pacino a De Niro na opačných stranách barikády. Tentorkát jsem fandil De Nirovi. NEJLEPŠÍ HLÁŠKA - Vincent Hanna: Můžes si to tady rozdávat s mou ženou, když ona chce, můžeš sedět na jejím gauči, když to dovolí, ale nebudeš kurva čumět na mou televizi! ()

LBsmoke

naprosto neuvěřitelná jízda dvou velikánů.. něco úžasného po všech stránkách a ta stopáž je perfektní.. nedokázal sem odvrátit zrak.. skvělá muzika kamera hlavně scénář herci.. vše ()

ApsidalTill

Ja sa vopred ospravedlňujem, ale toto je prvý film s takým hereckým obsadením ktorý vo mne nezanechal absolútne nič. Sorry, ale keď už hrajme vysokú, tak aspoň ukážem nejakú taktiku. ()

jarmik

Hodně dlouho se čekalo na to, až se tihle dva potkají a i v tom filmu bylo to čekání nesnesitelné. Ovšem dočkali jsme se, a to navíc v dokonalém krimi thrilleru. Al a Robert, to je jednoduše absolutní vrchol hereckého umění. Jen škoda, že je na stará kolena nikdo nevyužije pro natočení dalšího mafiánského majstrštyku alla Godfather... Jenže to by se někdo musel trochu snažit... :) ()

kamigava

Dobrá kriminálka se zbytečnými pasážemi, které ubírají na poslední hvězdě. Líbí se mi de Nirova pravidla a Pacino je nezastavitelný vyšetřovatel. Chtělo by to ještě trochu větší zápletku a ubrat na minutách. Potom by to bylo za 5 bodů. ()

spiritus

Kdyby se tento film jmenoval souboj titánů, nebo chcete-li souboj filmových titánu, vůbec by to nevadilo. Jak jinak nazvat setkání těchto dvou legend na filmovém plátně, kde si Al Pacino netradičně střihnul kladnou roli. A nejde jen o ně dva, protože nelítostný souboj přímo oplývá perfektním hereckým obsazením, kde za vyzdvihnutí stojí hlavně skvělej Tom Sizemor. Ten mě zklame málokdy. Film je putavě napínavý a plný realistických akčních momentů, nenudí a turbo-rychlostí se hrne k velkému finále.....které se bohužel nekoná. Závěr byl pro mě zklamáním jako by do filmu nepatřil a natočil ho asistent režiséra, či zvukař. Nesmyslnost a naivita z něj přímo číší. Takový hloupý konec si jinak skvělý film opravdu nezasloužil. Jako vystřižené s béčkového akčního filmu. Takže výsledek jsou 4*. Škoda... ()

Michael Mann plánuje remake korejského hitu

Michael Mann plánuje remake korejského hitu