Ledová archa

• USA Snowpiercer
USA, (2020–2025), 30 h 58 min (Minutáž: 43–53 min)

Předloha:

Jacques Lob (kniha), Benjamin Legrand (kniha) (více)

Jennifer Connelly, Daveed Diggs, Mickey Sumner, Sheila Vand, Alison Wright, Iddo Goldberg, Lena Hall, Aaron Glenane, Mike O'Malley, Karin Konoval (více)

Série(4) / Epizody(40)

Planeta zamrzla a v obřím vlaku, který krouží po zeměkouli, se poslední lidé snaží bok po boku přežít v křehké rovnováze. (Netflix)

Recenze uživatele warrenur k tomuto seriálu (28)

Ledová archa (2020)

Seria 1: Nadpriemerny sci-fi serialik o tom, ako by mohli fungovat zbytky ludstva, keby ste tychto "vyvolenych" narvali do 1001 voznoveho, takmer sebestacneho vlaku a brazdili nim svet v dobe ladovej. Pacil sa mi uz starsi rovnomenny film. Toto prevedenie mu nerobi hanbu. Je to napadite, da sa zabavit, hoci su tu i slabsie pasaze. Charaktery a ich pohnutky su zaujimavo podane a nie plytke. Niekomu sadne, iny si bude klepat na celo. Mne sa to pacilo. 60% Odporucam. ()

Série 1 (2020) (S01)

Nejdřív se změnilo počasí (2020) (S01E01)

Vybavilo sa mi mnohe uz z videneho Snowpiercera z 2013-teho, kde prim hrali juhokorejci. Uz vtedy mi myslienka rutiaceho sa, "vrstvami" ludi, nahustenho vlaku, prisla velmi zaujimava jedinecna. Moze byt. Zatial sa mi paci aj toto stvarnenie. ()

Přístup je moc (2020) (S01E03)

Rozhodne nadpriemerny diel. Detektivna linia a napatie k zaveru zaujalo. Melanie sa zrejme nebude darit udrziavat iluziu tak jednoducho, ako doteraz. Je jasne, ze ak by sme sa bavili o reale, tak s ohladom na ludske povahy by sme sa bavili o maximalne mesiacoch fungovania, nie o rokoch. :) Tail ma dokaz, ze ma ludi "vpredu". Cesto sa zamiesilo a pomaly zacina kvasit. ;) ()

I bez svého tvůrce (2020) (S01E04)

Pecka, deje sa toho hodne prakticky v kazdom obraze epizody. Pacil sa mi vsak zvrat v zavere od slecny Melanie. ;) I ked tie vizualne "oblbovaky" predtym boli pre vnimavejsieho divaka cervenymi vlajkami. Moze byt. Zatial najlepsi diel. Silne stvorhviezdie. ()

Spravedlnost nikdy nenastoupila (2020) (S01E05)

Pekne. Manipulacia so "sudnou mocou" sa nezvykne vyplacat...teda, ak sa na to samozrejme pride. Aspon tak tomu ukazali posledne mesiace u nas na Slovensku. Vyborna epizoda. Trochu divny bol kontrast medzi tym, co vravel "doktor" o spomaleni "prebudzania" z hibernacie a toho, ako rychlo prebudili "vlasaca". :) Tak, nemohli tusit, ze ano. Inak, vydarena a zabavna epizoda. Mrs.Willford musi riesit ozehave problemy. ()

Trable chodí vždycky nevhod (2020) (S01E06)

Trochu rozporuplny diel. "Blaznive" chovanie dredaka liezlo silne na nervy. Nebyt bliziacej sa katastrofy a heroickeho vykonu "vlakveducej" a celkom pekne vygradovanej atmosfery, neviem, co by som hodnotil pozitivne. Opat sme sa vsak po troskach nieco dozvedeli. Priemer. ()

Vesmír je lhostejný (2020) (S01E07)

Hviezda naviac, za George-Martinovske nekompromisne odstranenie dolezitej postavy. Ano, je to naivne a skratkovite. Heroicky vystup z predoslej casti sa zrazu meni na "villain" cislo jedna v epizode nasledujucej. To zrejme bolo nutne, ak ma dojst k nasledujucim dejovym posunom s rastucou opoziciou. Avsak divacky je to stale zabavne sledovat a to ocenujem. ()

Tak se točí dokola jeho svět (2020) (S01E08)

Dej sa konecne rozhybal a dockali sme sa vzbury. V prvej "triede" a vlna sa vali i zozadu. Dali by sa mozno vytykat nejake klisoidne hlasky, ktore nesmu chybat v ziadnom "americaku" a i triky nie su dokonale, avsak je to stale divacky atraktivne. Melanie sa dostalo vlastnych "kvapiek", ale kedze nas cakaju este dve casti do konca serie, je jasne, ze sa cela situacia este trosku zamoce. Moze byt. 70% ()

Vlak žíznil po krvi (2020) (S01E09)

Napinava a zaroven i divacky naplnujuca cast. Ocenujem i samotny zaver a Melanie-ninu filozoficku vsuvku. Moze byt. ()

994 vagonů na délku (2020) (S01E10)

Bud ma "dievcatko" vzadu nanoroboty, umelu inteligenciu a neviem, co vsetko k dispozicii, alebo to bolo poriadne teatro. Kazdopadne, nechajme sa prekvapit, s cim pridu tvorcovia v dalsej serii. Rozpacite stvorhviezdie. ()

Příběh dvou lokomotiv (2021) (S02E01)

Bol som zvedavy, kam sa to po "zahaknuti" na konci prvej serie bude uberat. Potesil Sean. Stavka na istotu. Opat mozeme byt tichymi pasaziermi. Konecne nove zaujimave postavy a snad i nakukneme do "novych vagonov". Trosku rusi, super "coolova" asertivna dcerenka, ale snad sa to poda. Odlahcena sci-fi zabavka. Moze byt, celkom v pohode otvarak. 70% ()

Znova vzplanout (2021) (S02E02)

Kohuti z protilahlych prvych tried na sebe spocinuli zrakom a moze sa zacat intrigovat. :) Trosku ma vyrusuje, ako moze v mensom vlaku, kde nie je taka rozmanitost stravy fungovat Sean v takom luxuse, ale pri tomto seriali som vzdy prizmuril oko. Scena vo vani bola celkom "edgy" vzhladom na to, ze sme ocakavali, ze sa nieco "zomelie". Zaber sondy v atmosfere je opat zlomovy, dufam, ze sa dockame este v tejto serii v tomto smere nejakeho zaveru. Ta dalsia by uz, hypoteticky, mohla byt z budovania mimo vlaku. :) A nakoniec doslo i k audiencii a odhaleni totoznosti zeny v kome. ()

Velká odysea (2021) (S02E03)

Paradny, atmosfericky a napinavy diel. Som raz, ze mame paralelny surival pribeh zacinajuci na budovani novej moznosti. Spokojnost. Myslim, ze uz viem, akym sposobom Josie zamiesa karty. Urcitu predtuchu mam aj o "ladovom drobcekovi". ()

Obchodování (2021) (S02E04)

Wilford s troma pasaziermi z Big Alice opat zavitaju do Snowpiercera, aby boli nasledne "ohurovani". Zda sa, ze Melanie sa podarilo uspiet a nadviazat spojenie. Doslo k nadviazaniu novych vztahov a prekvita vymenny i cierny obchod. Mierny nadpriemer - oddychova cast. ()

Naděje neumírá (2021) (S02E05)

Viac-menej psychologicka cast, ktora v zavere vygraduje necakanym smerom. Wilford je "mazany". Uvidime, ake dosledky bude mat ta "bournovska vyhladzovacka". 65% Sparring s "knazom", ci dotlacenie "cloveka", aby sa akoze "prebudil" je uz dost silno vo filmoch sprofanovane. Ono totiz, zvacsa len hrdinovia vo filmoch, ci ludia, co maju neuveritelnu volu a staminu, so schopni pokracovat a zdvihnut sa. Nieto este dokaliceni, ci v depke, obrazne i v skutocnosti, zdvihnut sa a podat este "last stand", ci dokonca "vyhrat". Ale divacky to moze byt atraktivne, to nepopieram. Za mna vsak naduzivane a v 95% pripadoch nerealna rozpravka. Trochu rusi perfektne stealth prevedenie. Je to dost silny kontrast s tym, co serial doteraz ukazal. ()

Daleko od Sněhoborce (2021) (S02E06)

Konecne sme sa dockali i k survivalu s nezlomnou Melanie. Ano, prikrasleneho a heroizovaneho, avsak tak akosi stale zabavneho. Zaver bol dost skratkovity a v poslednych sekundach priniesol celkom slusny wtf-moment. Predpokladam, ze v dalsej casti zistime, co toho bolo pricinou. Ak to teda vsetko nebol iba sen. :) ()

Naše odpověď na všechno (2021) (S02E07)

Nuz, prevrat sa celkom slusne "vydaril". Cervena v zavere hovori jasne. Nieco podobne, ako ked ostanete v nemom uzase nad vysledkami hlasovania, ktore ste si vobec nepripustali. Na strane druhej, co nas zrejme najviac zaujimalo, a sice, preco vlak prefrcal okolo Melanie, sme sa zatial nedozvedeli. Zrejme pan W. opat komusi dal ultimatum. Meh...sviznejsi dej by bol vitany. Takisto som nezbastil "hypnotizerku/psychologicku" a jej "schopnosti". ()

Božský konstruktér (2021) (S02E08)

Willford je vyborna postava. Bean mu vdychol dusu a tak inteligentneho sociopata len tak clovek nevidi. Az clovek nadobudne pocit, ze jo to ako v telenovele. "Jedna "vychytrala" a zvysok sprosti". Vydarena atmosfera. ()

A jedeme dál! (2021) (S02E09)

Celkom vydarena znepokojiva a nervna atmosfera. Opat "smekam" pred Beanom. Inak ten "motak-ruz" sa velmi rychlo dostal tam, kde mal. Hadam, ze 1st class ma VIP odtok. :) Obcas par otravnych wtf momentov. Lunapark-vagon bola len skuska urcena pre uzke publikum a potom uz nenahliadneme? Skratkovite. 65% a trochu nezasluzene stvorhviezdie. Som zvedavy, ci to, co sme videli tri casti dozadu v zavere, ze si totiz vlacik veselo prefrcal okolo nasej "priekopnicky", ci to bola i realna predzvest, alebo nie. ()