poster

Ledová archa (TV seriál)

 • USA

  Snowpiercer

Akční / Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 2020–2021, 15 h 22 min (Minutáž: 44–53 min)

Předloha:

Jacques Lob (kniha), Benjamin Legrand (kniha), Jean-Marc Rochette (kniha)

Hudba:

Bear McCreary

Hrají:

Jennifer Connelly, Daveed Diggs, Mickey Sumner, Sheila Vand, Alison Wright, Iddo Goldberg, Lena Hall, Aaron Glenane, Mike O'Malley, Karin Konoval, Annalise Basso, Sam Otto, Emma Oliver, Kwasi Thomas, Susan Park, Katie McGuinness, Happy Anderson, Jonathan Walker, Ian Collins, Manoj Sood, Jaylin Fletcher, Miranda Edwards, Sean Bean, Dylan Schmid, Michel Issa Rubio, Timothy V. Murphy, Aleks Paunovic, Kerry O'Malley, Shaun Toub, Andrea Ware, Chelsea Harris, Kelly-Ruth Mercier, Roberto Urbina, Stephen Lobo, Gary Hetherington, Steven Ogg, Andre Tricoteux, Jane McGregor, Amanda Brugel, Madeleine Arthur, Sarah Strange, William Stanford Davis, Gabriel Jacob-Cross, Bryan Terrell Clark, Tyler Gibson, Geraldine Chiu, Ellie Harvie, Stefania Indelicato, Kurt Ostlund, Danny Waugh, Milli Wilkinson, Yael Yurman, Carmel Amit, Steve Baran, Elaine Kao, Mark Margolis, Renee Victor, Vincent Gale, Matt Murray, Sam Quinn, Elizabeth Thai, Natalie von Rotsburg, Fiona Vroom, Barbara Wallace, Rohan Campbell, Chris Gillett, Simon Chinn, RJ Fetherstonhaugh, Tommy Kirk, Ryan Robbins, Brent Stait, Garfield Wilson, Camille Hollett-French, John C. MacDonald, Duncan Ollerenshaw, Doron Bell, Dalias Blake, Tom Kirk, Paul Belsito, Kristie Sita, Colin Corrigan, Rowan Blanchard, Shalyn Ferdinand, Mark Krysko
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Lacike
  **

  Hodnotenie prvej série: tento seriál by nutne potreboval lepšieho showrunera, pretože scenáre sú jeho najväčšou slabinou. Ono už ten námet o vlaku ako arche je dosť nezmyselný jak z logického hľadiska (to chcú v tom vlaku cestovať stovky rokov, kým sa na zemi neoteplí?), tak aj z technického. Nepovažujem za pravdepodobné, že by taký vlak nejaký dlhší čas vôbec fungoval. Film sa preto asi správne zameral na triedny boj medzi bohatými, ktorí žijú ako prasce v žite a na tých úplne v zadu, ktorí žrali veď viete čo. A popritom nám ponúkol úchvatný vizuál jednotlivých sekcií vlaku. V dravom tempe filmovej stopáži to fungovalo, lebo divák nemal čas premýšľať nad nezmyselnosťou námetu. V seriály je už ale času habadej. Vizuál je na TV pomery solídny, ale sám o sebe neuchváti a filmu sa zďaleka nevyrovná. Ani tomu jak jednotlivé sekcie fungujú sa paradoxne príliš nevenuje. Tvorcov zaujímajú hlavne vzťahy medzi postavami. A tie sa príliš nevydarili. Za všetky spomeniem len dve. Daveed Diggs ako líder odporu zo zadku vlaku je totálne nevýrazný a určite by ho nikto nenasledoval. Scenáristi sa inšpirovali tým, čo som navrhoval v komente filmu. Vďaka tejto postave spoznávame fungovanie vlaku. Len namiesto špióna z neho urobili jediného vyšetrovateľa, ktorý má pomôcť vyriešiť vraždu. Fakt trápna zámienka. Jediná postava, ktorá celkom funguje je šéfka celého vlaku v podaní Jennifer Connelly. Ostatné postavy sú len jednorozmerné čiernobiele figúrky s tým, že všetci čierni alebo gayovia sú dobrí a najviac zdegenerovaní sú heterosexiálni belosi. Fakt ten fašistický liberalizmus až príliš bije do očí. Je to podané tak nasilu, že je to skoro až smiešne. Najprv ma dosť sklamalo, že nie je príliš dobre vymyslená hierarchia v celom vlaku. Boháči síce dali postaviť vlak, ale v momente, keď sa rozbehol, tak už nebol dôvod, aby mali nejakú moc. Stredná vrstva tu je dosť ignorovaná. Chudáci zo zadku vlaku sú zbytoční a nechápem načo ich vôbec držali nažive. Najlepšie je vykreslená tretia trieda, ktorá akotak pôsobí uveriteľne. Ale na vykreslenie postáv napríklad v BSG to nemá ani zďaleka. Chýbal mi tam nejaký cieľ na ktorom by celé osadenstvo spolupracovalo. Ale žiadny tam nebol a vlastne vďaka tomu znázornenie totálnej dekadencie osadenstva naprieč všetkými triedami dávalo zmysel. Nikomu už nešlo o nič viac ako o svoje pohodlie, kým ešte chvíľu žijú. A ako ukázal posledný diel, tak všetci tí negri a gayovia zo zadku vlaku nie sú o nič lepší akonáhle sa dostali k moci, takže všetko to moralizovanie sa nakoniec spláchlo do záchoda. Posledné scény finále mi pripadali WTF jak z Lostu. V tomto seriály o uveriteľné a logické správanie evidentne nepôjde. Namiesto toho sa budú snažiť šokovať jednou väčšou šialenosťou za druhou. A na to teda nemám chuť. 4/10.(16.7.2020)

 • Scalpelexis
  ***

  Svět Snowpierceru je sám o sobě vskutku vděčný prostředek na rozebírání nezměrného množství zajímavých témat. Můžeme klidně řešit globální oteplování, resp. naopak mrznutí. Nabízí se problematika technologického projektu perpetuum mobile vlaku. Rozebrat vlak jako poslední archa lidstva. Anebo jít dál, směrem k třídním bojům, vládě a sociálním konfliktům. O to víc zamrzí, že tato adaptace od Netflixu se do všeho zakousne tak trochu vyjma onoho třídního boje a spíš si do toho musí přihodit koření dnešní doby: Rasové nuance, něco z LGBT též nesmí chybět a celkově kvůli tomu dojíždí nejen trochu vláček, ale hlavně celý scénář. Kvalita dílů je neuvěřitelně nevyrovnaná a značně kolísavá; jo, tunu odboček vytvořit? Rádi! Ale dotáhnout to? E-e. A vždycky dojde k tomu, že když se nějaká postava zavede a vyloží se její karty přesvědčení, tak málo logickým způsobem musí kiksnout, aby vznikla nová roznětka. Herecké výkony (vyjma řemeslně prohnané a zkušené Conelly) jsou nevýrazné a děj tak netáhnou postavy, ale cliffhangery. Ty ke konci sílí a přidávají na intenzitě, což mě rozhodně příjemně vnadilo, nebýt toho posledního, jehož podvodná (i když efektní) existence vznikla snad dřív, než 1. díl seriálu. Na jednorázovou zábavu Snowpiercer poslouží průměrně, ale nezbavím se pocitu, že potenciál (o tom bych mohl mluvit hodiny) byl mnohem, mnohem výš. Druhá sezóna má velkou šanci to naprosto zabít, ale naopak je zde i prostor se dosti poučit. 3*(14.7.2020)

 • Jaro_slav
  ***

  Čistý bílý jsou ti zlí a špinavý hnědý ti dobráci – to je dojem z valný části první série. Dost odpornej dojem, tak moc poplatnej době. A to začali točit před vším tím BLM humbukem roku 2020. Naštěstí se na konci ukáže, že ten hodnej černej to nemá tak úplně promyšlený, i když má cool dredy, a zlí bílí mu musej poradit – a celej ten zmrzlej svět je zase v pořádku.(17.7.2020)

 • dan4815
  ***

  Mají štěstí, že nepatří pod České dráhy... Jak už u Netflixu bývá - silná proměnlivost. Zajímavé interiéry a... tím asi končíme. Herecké výkony jsou vcelku nevýrazné, vyjma některých postav. Je až trestuhodné ta přesládlost "zadáků", kteří se motivují naprosto debilními popěvky a motty. Zatímco první třída reprezentovala poměrně uvěřitelný svět vyšší vrstvy intelektuálů, nebo jenom šťastlivců s penězi, tak zadáci ztělesňovali se vším všudy plytký odpad. Zatímco jednotlivé třídy vcelku čitelně vyjadřovaly své trable, zadáci prahli jenom po nenávisti. Nic více, jen jsme se museli dívat, jak trpí, ale ve výsledku jsme neviděli, jaká zvířata mezi nimi byla. Jasně, kanibalové, ale to byla jenom chvilka. Nevěřím, že by se příliš nelišili od jiných tříd po těch letech strádání. Nečetl jsem knihu, ani jsem neviděl film, nemohu soudit, jak moc se drží předlohy, ale seriál není ani tak o třídních rozdílech a tužbách, a ve výsledku není ani o tom, proč tam všichni jsou. Je to jenom o tom, že zadáci se chtěli dostat k moci, protože byli utlačovaní, žádné další poslání. Žádné naznačování, co se dělo před vlakem, ani kde se vzal, ani proč vůbec funguje a na jaký pohon vůbec jede. Nic nevíme, seriál je příliš úzce spjat s myšlenkou - dostat se k moci. Ono by to fungovalo, kdyby to seriál bral vážně, jako GoT nebo House of Cards. SnowShit to bere béčkově - jen tak rychle, téměř na místě, zastaví vlak dlouhý mnoho kilometrů s kdovíjakou hmotností; jen tak se tam kde kdo dostane z jedné části vlaku do druhé, jen tak se tam někdo rozhodne o svém osudu a hraje každou půlhodinu na jinou stranu. Není to příliš uvěřitelné, nemám rád nereálnost v takovém typu seriálu. Postavy, děj i technické aspekty se berou na lehkou váhu, a už často cítím prvoplánovost některých situací. Uvidíme, co přinese druhá série.(20.7.2020)

 • Pajky3
  ****

  Předlohu ani původní film neznám, ale nápad na příběh Ledové archy mě zaujal a obsazení Jennifer Connelly také nebylo na škodu. U sci-fi je někdy bohužel nutné naučit se odpouštět fyzikální nesmysly a Snowpiercer na tom není jinak. Jak asi cestuje vlak mezi kontinenty? A co šířka vagónů? A jak je možné se dostat z jedné strany na druhou během chvíle? To jen pár otázek, které musí každého napadnout, ale žádné odpověď na ně není uspokojivá. Líbí se mi, když je hlavní postava vykreslena trochu negativně, ale na rozdíl od ostatních se vlastně chová docela logicky. A přesně tak to je u Melanie. Problém je, že kromě ní jsou postavy dost nezajímavé a to včetně Laytona, který je dost otravný a nejde mu fandit. Závěrečný twist určitě navnadil na další sledování, takže jsem zvědav, s čím se Snowpiercer vytasí ve druhé řadě. Třeba konečně přinese nějaké postavy, které tomu dodají šťávu. Zatím 70 %(25.7.2020)

 • - Z gramofonu hraje „Sealed With A Kiss“ od Bobbyho Vintona. (Duoscop)

 • - Na začátku epizody slyšíme úrivek písně „Sealed With A Kiss“ od Bobbyho Vintona. (Duoscop)

 • - Cestující LJ Folger (Annalise Basso) hraje na konzoli Nintendo Switch. To ale není možné, protože i když se děj odehrává v roce 2021, je to již 7 let, co jsou cestující ve vlaku, tzn. od roku 2013. Nintendo Switch vzniklo až v roce 2017. (Habansz)