Reklama

Reklama

Ledová archa

(TV seriál)
  • USA Snowpiercer
Akční / Drama / Sci-Fi / Thriller
USA, (2020–2021), 15 h 42 min (Minutáž: 44–53 min)

Předloha:

Jacques Lob (kniha), Benjamin Legrand (kniha), Jean-Marc Rochette (kniha)

Hrají:

Jennifer Connelly, Daveed Diggs, Mickey Sumner, Sheila Vand, Alison Wright, Iddo Goldberg, Lena Hall, Aaron Glenane, Mike O'Malley, (více)
(další profese)

Série(2) / Epizody(20)

Obsahy(1)

Planeta zamrzla a v obřím vlaku, který krouží po zeměkouli, se poslední lidé snaží bok po boku přežít v křehké rovnováze. (Netflix)

Recenze (40)

novoten 

všechny recenze uživatele

1. série - 80% - Sympaticky jiné než skvělý, ale veřejností polozapomenutý film. Neopakují se tamní motivy, spousta zdánlivě neotřesitelných kanonických faktů se obrací na hlavu, takže místo prequelu se jedná o zcela nové uchopení námětu - a to je moc dobře, protože tvůrci nejsou ničím svázáni. Navíc přimáčknout diváka k obrazovce pomocí detektivní zápletky je tah přímo geniální, protože tomu pak nezbývá nic jiného, než se do vlakového mikrosvěta ponořit, aby se neztrácel v reáliích. Rozličná skupinka hlavních postav je navíc tak zajímavá (Ruth, Melanie), že dává i vzhledem k postupnému odhalování vagónů či zákonitostí vzpomenout na legendární Ztracené. 2. série - 80% - Po tvůrčí stránce ještě sebevědomější, kdy občas přijde speciální epizoda, jindy se zahrává s časovými rovinami a jakkoli se to vzhledem k premise zdá nemožné, přichází i nová postava. Sean Bean si Wilforda vychutnává každým slovem i gestem a nikdy není jasné, jestli se maniakálně rozesměje nebo zabije nejbližšího kolemjdoucího. Možná jsem nevěřil, že se putování poslední archy může uchytit a nejspíš jsem ani nevěřil, že mi může takhle sednout, ale po nervy drásajícím finále jsem rád, že je tu právě takový seriál, čím dál víc připomínající boom mysteriózních počinů z nultých let. ()

tron 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Zápletka o post-apokalyptickom, futuristickom vlaku rútiacim sa naprieč zmrznutým svetom je geniálna. Ale ako prvá, tak ani druhá séria Snowpiercera (na rozdiel od fantastického filmu) bohužiaľ nedokázala dostatočne pútavo pracovať s vynikajúcou zápletkou a skôr alebo neskôr vždy skĺzla k banalite, divnému chovaniu postáv a nezaujímavým scenárom, ktoré len raz za čas vytrhlo z letargie niečo, čo bolo natoľko super, že ste tomu zase dali (nerozumne) druhú (tretiu, štvrtú, dvadsiatu...) šancu. Druhú sériu každopádne vnímam o nejaký ten vozeň pozitívnejšie. Jednak scenáre mi pripadali o čosi lepšie, jednak sa mi zdalo, že sa tvorcovia tentokrát viac vyhrali s dizajnom jednotlivých vagónov a jednak je tu diabolský Sean Bean. ()

Kothy 

všechny recenze uživatele

Tento seriál se od filmu dost liší. Základ je stejný, ale detaily jsou jiné. Děj se odehrává necelých sedm let od globální katastrofy, kdy celá Země zmrzla a lidé přežili pouze díky tomuto vlaku. Poslední zbytky lidstva v něm putují po celém světě na předem zbudovaných kolejích. Vlak má 1001 vagónů a zhruba 3000 cestujících. Ne všichni jsou na tom ale stejně a jsou rozděleni do tříd. Podle toho také vypadá jejich prostředí a životní podmínky. Jennifer Connelly se to celé snaží udržet pohromadě, ale nemá to jednoduché. S vlakem jsou neustále nějaké problémy a lidé v zadní části žijí ve strašných podmínkách, a proto se neustále bouří. Ve vlaku najdeme všechno od zvířat po rostliny. Vše je propojené a souvisí spolu. Změna nastane ve chvíli, kdy se ve třetí třídě stane vražda. Ve vlaku nemají jediného detektiva, a tak musí povolat toho ze zadní části. Vyšetřování nám časem odhalí další tajemství, která tento vlak skrývá. Postupně pochopíme, jak vlak funguje a dojde k revoluci. Spoiler: Velký zlom přichází na konci 1. série, kdy se do hry zapojí další vlak, ve kterém je Wilford. Dojde k boji o moc lidé si musí vybrat strany. Osud lidstva je opět na hraně. Dozvíme se spoustu nových věcí a pár postav děj opustí. Druhý vlak je rozhodně zajímavý. Snad bude další série. "Jsme jeden vlak." ()

Scalpelexis 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

[1. série] Svět Snowpierceru je sám o sobě vskutku vděčný prostředek na rozebírání nezměrného množství zajímavých témat. Můžeme klidně řešit globální oteplování, resp. naopak mrznutí. Nabízí se problematika technologického projektu perpetuum mobile vlaku. Rozebrat vlak jako poslední archa lidstva. Anebo jít dál, směrem k třídním bojům, vládě a sociálním konfliktům. O to víc zamrzí, že tato adaptace od Netflixu se do všeho zakousne tak trochu vyjma onoho třídního boje a spíš si do toho musí přihodit koření dnešní doby: Rasové nuance, něco z LGBT též nesmí chybět a celkově kvůli tomu dojíždí nejen trochu vláček, ale hlavně celý scénář. Kvalita dílů je neuvěřitelně nevyrovnaná a značně kolísavá; jo, tunu odboček vytvořit? Rádi! Ale dotáhnout to? E-e. A vždycky dojde k tomu, že když se nějaká postava zavede a vyloží se její karty přesvědčení, tak málo logickým způsobem musí kiksnout, aby vznikla nová roznětka. Herecké výkony (vyjma řemeslně prohnané a zkušené Conelly) jsou nevýrazné a děj tak netáhnou postavy, ale cliffhangery. Ty ke konci sílí a přidávají na intenzitě, což mě rozhodně příjemně vnadilo, nebýt toho posledního, jehož podvodná (i když efektní) existence vznikla snad dřív, než 1. díl seriálu. Na jednorázovou zábavu Snowpiercer poslouží průměrně, ale nezbavím se pocitu, že potenciál (o tom bych mohl mluvit hodiny) byl mnohem, mnohem výš. Druhá sezóna má velkou šanci to naprosto zabít, ale naopak je zde i prostor se dosti poučit. 3* ()

luka4615 

všechny recenze uživatele

Stejnojmenný snímek z roku 2013 byl vtahující záležitostí s důrazným přesahem, který ve mně rezonoval ještě hodně dlouho po skončení. Seriál z dílen Netflixu tento aspekt působivě rozšiřuje a přidává i svůj neotřelý přístup a inovativní praktiky, jež svět Sněhoborce, poslední kolébky lidstva dlouhé 1034 vozů nabízí. Musím zde rovněž zmínit zajímavě vyprofilované postavy s jejich příběhy či pohnutky, které celému počinu dodávají větší punc uvěřitelnosti, tudíž se s nimi snadněji sžijete. S příchodem druhé série ovšem do hry vstoupí společný nepřátelský element v podobě postavy skvělého Seana Beana, s nimž celý seriál dostává nový a zcela netušený rozměr, díky němuž si Snowpiercer budete užívat ještě o pořádný kus více. Už teď se totiž nemohu dočkat další řady! (Netflix) „Remember when Life was everywhere you looked, everywhere you walked, cradled you, fed you wonder, made you who you are. Now, hear Snowpiercer. Feel the track. Metal on metal. The flow of your Engine Eternal. Her veins bringing power to everything that's still alive.” ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Hodnotenie prvej série: tento seriál by nutne potreboval lepšieho showrunera, pretože scenáre sú jeho najväčšou slabinou. Ono už ten námet o vlaku ako arche je dosť nezmyselný jak z logického hľadiska (to chcú v tom vlaku cestovať stovky rokov, kým sa na zemi neoteplí?), tak aj z technického. Nepovažujem za pravdepodobné, že by taký vlak nejaký dlhší čas vôbec fungoval. Film sa preto asi správne zameral na triedny boj medzi bohatými, ktorí žijú ako prasce v žite a na tých úplne v zadu, ktorí žrali veď viete čo. A popritom nám ponúkol úchvatný vizuál jednotlivých sekcií vlaku. V dravom tempe filmovej stopáži to fungovalo, lebo divák nemal čas premýšľať nad nezmyselnosťou námetu. V seriály je už ale času habadej. Vizuál je na TV pomery solídny, ale sám o sebe neuchváti a filmu sa zďaleka nevyrovná. Ani tomu jak jednotlivé sekcie fungujú sa paradoxne príliš nevenuje. Tvorcov zaujímajú hlavne vzťahy medzi postavami. A tie sa príliš nevydarili. Za všetky spomeniem len dve. Daveed Diggs ako líder odporu zo zadku vlaku je totálne nevýrazný a určite by ho nikto nenasledoval. Scenáristi sa inšpirovali tým, čo som navrhoval v komente filmu. Vďaka tejto postave spoznávame fungovanie vlaku. Len namiesto špióna z neho urobili jediného vyšetrovateľa, ktorý má pomôcť vyriešiť vraždu. Fakt trápna zámienka. Jediná postava, ktorá celkom funguje je šéfka celého vlaku v podaní Jennifer Connelly. Ostatné postavy sú len jednorozmerné čiernobiele figúrky s tým, že všetci čierni alebo gayovia sú dobrí a najviac zdegenerovaní sú heterosexiálni belosi. Fakt ten fašistický liberalizmus až príliš bije do očí. Je to podané tak nasilu, že je to skoro až smiešne. Najprv ma dosť sklamalo, že nie je príliš dobre vymyslená hierarchia v celom vlaku. Boháči síce dali postaviť vlak, ale v momente, keď sa rozbehol, tak už nebol dôvod, aby mali nejakú moc. Stredná vrstva tu je dosť ignorovaná. Chudáci zo zadku vlaku sú zbytoční a nechápem načo ich vôbec držali nažive. Najlepšie je vykreslená tretia trieda, ktorá akotak pôsobí uveriteľne. Ale na vykreslenie postáv napríklad v BSG to nemá ani zďaleka. Chýbal mi tam nejaký cieľ na ktorom by celé osadenstvo spolupracovalo. Ale žiadny tam nebol a vlastne vďaka tomu znázornenie totálnej dekadencie osadenstva naprieč všetkými triedami dávalo zmysel. Nikomu už nešlo o nič viac ako o svoje pohodlie, kým ešte chvíľu žijú. A ako ukázal posledný diel, tak všetci tí negri a gayovia zo zadku vlaku nie sú o nič lepší akonáhle sa dostali k moci, takže všetko to moralizovanie sa nakoniec spláchlo do záchoda. Posledné scény finále mi pripadali WTF jak z Lostu. V tomto seriály o uveriteľné a logické správanie evidentne nepôjde. Namiesto toho sa budú snažiť šokovať jednou väčšou šialenosťou za druhou. A na to teda nemám chuť. 4/10. ()

Houbiczska 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Snowpiercer je pro mě prozatím seriálové zklamání roku a tak nudnou věc jsme tady už dlouho neměli. Oproti filmové předloze měla na prokreslení postav, zajímavé uvedení do děje a ráznou akci daleko větší stopáž, ale nic z toho se tady nedostavilo a ve výsledku mi to přijde jako promrhaných 400 minut. Za vyzvednutí stojí snad jen pár kreativních nápadů (trest smrti mrazivým vzduchem, zmrazování končetin apod). První půlka seriálu byla vyloženě upovídaná a utahaná Vražda v orient expresu a až ve druhé polovině jsme se začli dobírat k nějaké té vzpouře, ke které měl seriál směřovat už od začátku. Akce je téměř nulová, o vývoji postav se můžeme bavit jen hodně povrchně a výraznější dějové zvraty taky nedostaneme, většinu času jsem se vyloženě nudil a seriál dokoukal spíše z povinnosti. Naopak Jennifer Connelly (Alita, Only the brave) jako nepřijemná mrcha působila slušně, steně tak Daveed Diggs si užil roli hlavního vůdce odboje, okolo kterého se motal celý seriál. Výsledek působí ale bohužel tak nijak a jsem z něj zklamaný, protože postapo vlak ve zmrzlé zemi s rozdělenými vagony podle společenských vrstev je nápad, na kterém se dá dost vyřádit a pro který by režiséři mohli zabíjet. Poslední díl jsem už vyloženě trpěl... ()

Pajky3 

všechny recenze uživatele

1. série Předlohu ani původní film neznám, ale nápad na příběh Ledové archy mě zaujal a obsazení Jennifer Connelly také nebylo na škodu. U sci-fi je někdy bohužel nutné naučit se odpouštět fyzikální nesmysly a Snowpiercer na tom není jinak. Jak asi cestuje vlak mezi kontinenty? A co šířka vagónů? A jak je možné se dostat z jedné strany na druhou během chvíle? To jen pár otázek, které musí každého napadnout, ale žádné odpověď na ně není uspokojivá. Líbí se mi, když je hlavní postava vykreslena trochu negativně, ale na rozdíl od ostatních se vlastně chová docela logicky. A přesně tak to je u Melanie. Problém je, že kromě ní jsou postavy dost nezajímavé a to včetně Laytona, který je dost otravný a nejde mu fandit. Závěrečný twist určitě navnadil na další sledování, takže jsem zvědav, s čím se Snowpiercer vytasí ve druhé řadě. Třeba konečně přinese nějaké postavy, které tomu dodají šťávu. Zatím 70 % 2. série Druhá řada začala zajímavě, přesně tak, jak závěr předchozí řady sliboval. K obsazení se připojil Sean Bean, který zaujal pozici hlavní postavy. I díky tomu musela hodně do pozadí ustoupit Jennifer Connelly, což mě osobně mrzelo. Čekal jsem kam dál se to vyvine, ale celá série byla víceméně pouze přetahovanou o moc mezi Snowpiercerem a Big Alice. Trochu se bojím, že další série bude znovu to samé a tak si nejsem úplně jistej, jestli ji budu chtít sledovat. ()

LND 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Představa, že by se celý svět musel smrsknout na jediný vlak, je sama o sobě celkem drsná. Přesto se v první sérii jedná o generický netflixovský blender, jehož děj je roztříštěný na několik linek a ani jedna není příliš zajímavá. To se ovšem změní s druhou sérií a příchodem společného nepřítele. Sean Bean je ve své roli perfektní a celkově se jeho postava dost povedla. Spád, jaký to dostane v druhé polovině, je vynikající. V době, kdy moc nových věcí nevychází, jsem moc rád, že tady máme seriál, jako je Snowpiercer, 1034 cars long. ()

viperDavid 

všechny recenze uživatele

Horzně mě serou otevřený konce, taky je alespoň útěchou, že bude následovat druhá seozóna i když až příští rok (2021). Trošku by bylo lepší, kdyby seriál prodloužili na 12 dílů a hezky to ukončili. Ale bohužel ()

netahlo 

všechny recenze uživatele

Zezacatku to bylo docela dobry, ale po nastupu ruznych LGBT a jinych mensin to bylo nekoukatelny. Snad takhle nebude vypadat kazdej serial v budoucnu. ()

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

filmového Snowpiercera sem viděl několikrát a dost se mi líbil.Seriálová verze se sice docela snaží si z filmu dost vzít,ale daří se jí to se střídavou úspěšnosti.Dokáže nabídnout slušné momenty s tou správnou atmosférou,ale taky dokáže nudit ve chvílích,kdy se začne babrat ve vztazích a zbytečných řečech.Seriály mají tu výhodu,že mají mnohem větší možnost práce s postavami,ale ani to tady úplně nefunguje a nějakou větší hloubku sem nezaznamenal.Ani Jennifer Connelly to nezachrání.Na druhou řadu se každopádně po povedeném posledním díle podívám.I kdyby jen z čiré zvědavosti...60% ()

DeathTheKid 

všechny recenze uživatele

Jsi středoškolačka, zrovna máte hodinu fyziky a učitel vám zadá skupinovou práci. Jsi mimo jiné prototypem dokonalé studentky. Kunda, inteligentní, mezi ostatními máš renomé a talent ti nechybí, každý tě chce osamčit, ale co víc, jsi materiál na vdávání. Tvoje jméno je Jennifer Connelly a ke tvé smůle jsou všichni ostatní členové tvé skupiny naprostý výsměch. Koncept projektu uděláš sama, sepíšeš ho, rozdáš úkoly ostatním, jen abys před odevzdáním všechno to domrdané na poslední chvíli zachraňovala. Bez tebe ve skupině by prakticky vaše výsledná práce nikoho, ale kurva nikoho, nezajímala. Ostatní studenti zřídkakdy něco slušného hodí do pléna, ale vesměs jsou neviditelní, otravní, vylízaní a nikoho jejich existence nezajímá. Po odevzdání práce všichni dostanete za 3. Celá skupina se směje, včetně tebe, bohužel pro tebe to není vtipné, ale jen k smíchu. Seriál Snowpiercer v kostce. ()

Ledkodlaq 

všechny recenze uživatele

Pánové tvůrci vzali zajímavý sci-fi nápad, ten použili jako základ pro sociologické třídní drama a nápad zůstal jen základem, dál už se to neřeší a řeší se jen povětšinou nudné blbiny. Tím to, dle mého názoru, uvrhli do šedého průměru. Druhá část, která seriál zabíjí, jsou technické a fyzikální nedomyšlenosti, které dokáží zabít jakékoliv sci-fi. Podobně jako zpřítomnělí, kde udělají nářezový pilot, ale onen základ se dál vůbec neřeší a zase se řeší jen zmíněné blbiny. Škoda. Chápu, že není populární analyzovat techniku ve filmech/seriálech, ale nedá mi to, všude jsou dveře na čip, každý (kromě lidí z tailu) má svůj nastřelený čip, ale je problem v takto v náznacích moderním vlaku sledovat pohyb lidí? Pak, žádné kamery na chodbách, jen jedna před lokomotivou. Teď k chování lidí, to je velmi nelogické, i ve stresu, tím spíš, že například Melanie čistě a hladce řídí vlak 6 let a pak najednou udělá řadu nesmyslných bot? Přinejmenším divné. A věc poslední, když vlezete do vlaku bez jízdenky, vyhodí vás, tihle jedou načerno a chtějí dělat revoluci, protože se (ti s jízdenkou) v první třídě mají líp? To rozhodně stojí za rozbor na přednášce etiky. ()

Prochy38 

všechny recenze uživatele

Nápad super, v čele s J. Connelly i kvalitní obsazení, ale pro hvězdičku tomu asi chyběla větší propracovanost příběhu. Na mě asi moc moc jednotvárné, přímé. Ale tím nechci říct, že by se mi to nelíbilo. Naopak. Originální a dobře zpracované. ()

Jaro_slav 

všechny recenze uživatele

Čistý bílý jsou ti zlí a špinavý hnědý ti dobráci – to je dojem z valný části první série. Dost odpornej dojem, tak moc poplatnej době. A to začali točit před vším tím BLM humbukem roku 2020. Naštěstí se na konci ukáže, že ten hodnej černej to nemá tak úplně promyšlený, i když má cool dredy, a zlí bílí mu musej poradit – a celej ten zmrzlej svět je zase v pořádku. ()

Johny M. 

všechny recenze uživatele

Seriál s potenciálem, ale bohužel pohořel tam, kde většina. Nesympatickej casting, nezajímavý a často dost divný postavy v čele s hodně nesympatickym a necharismatickym opičákem. Rasový a lgbt kvóty samozřejmě splněny. Poselství, jakože když něco, co ti nepatří chceš, tak si to vezmi je taky moc fajn. Nevysvětlena spousta technickej věcí ohledně vlaku (1000 vagonů se tam prochází během chvilky atp). Jennifer Connelly a samotnej vlak jsou fajn, ale to je málo. 2,5* Radši se zase podívám na původní film... ()

anatheman 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Za mě velice dobré. Post-apo? Ano. Dystopie? Ano. Vlak? Ano. Jennifer Connelly? Ano! Je pravda, že scénář občas trochu skřípe a logika taktéž. Hlavně zde máme podivný fast travel. Nicméně musím podotknout, že jsou zde představené zajímavé postavy, které nemůžeme snadno rozdělit na kladné a záporné. Také jejich motivace jsou poměrně racionální. Zaujala mě rovněž témata týkající se totality a revolucí, které jsou v seriálu zpracovány celkem uvěřitelně. Herecké výkony nejsou optimální, ale máme zde úžasnou Jennifer Connelly, která si krade všechny momenty pro sebe. Nebýt této mé oblíbené herečky, tomuto seriálu bych se vyhnul, což by byla škoda. Během první série se vyřešilo vše zásadní, nicméně závěrečný díl se svým cliffhangerem navnaďuje na další sezónu. A já se celkem těším. Ačkoli tedy doufám, že Snowpierceru nebudou v budoucnu přidávány další vagóny v podobě nesmyslného nastavování. Myslím ale, že toto nehrozí. Za mě tedy 4 vagóny z 5. Jsem spokojen. ()

Charlie84 

všechny recenze uživatele

Upřímně jsem čekal, že s obhajobou té pětky budu mít větší obtíže. Vyčítat Snowpierceru debilní téma je liché, v reálném světě se např. polárník Scott ve své době rozhodl, že dobije severní pól za pomocí poníků…zazimovat se jako průmyslový magnát na obrněném vlaku mi v této souvislosti přijde jako poměrně střízlivý záměr. Že se onen magnát v seriálu vůbec nenachází (dozvíme na konci prvního dílu, nejde tedy o spoiler) a jeho roli plní dokonalá Jennifer Connoly, bylo velice zdařilé rozhodnutí a to i za situace, kdy na nás girl power skáče z obrazovky 24 hodin denně. Ani osudem ošlehaný tahiťan v roli revolucionáře nevadí. Od cca. Pátého dílu se to rozjede různými, skoro až nečekanými směry, závěr už je trochu moc, ale zase aspoň se pořád něco děje. Postavy umírají, což je dobře, další série už bude totálně cheezy, ale jo, za mě palec nahoru a od trochu otravné filmové rubačky posun správným seriálovým směrem. A místo v současné době nezbytného černocha-gaye máme asiatku-lesbu. Za tuto odvážnou změnu přihazuju pátou! Ha! ()

gazogazo 

všechny recenze uživatele

Ač bych chtěl dát víc, prostě to nejde. Seriál je blbě napsanej, postavy jsou vesměs debilní. Hodně mi to stylem failu připomíná nedávné See. Skvělej nápad, kterej se nepovede smysluplně rozvést na x hodin (a někdo viděl moc sraček z 80.let). Jestli bude druhá série asi na to kouknu, protože kolik je děl o třídní revoluci ve vlaku, co jezdí strašně rychle kolem zmrzlý planety ? ()

Reklama

Reklama