Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (více)

Epizody(14)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

Illy

Tohle mě nehorázně baví. Budu citovat: * Posádka Fireflye nejsou žádní hrdinové. Nejsou zrovna vzorem, ze kterého by si mládež měla brát příklad. Nemají vyšší poslání. Nezachraňují svět. Jediné, o co jim jde, je přežít, „letět dál“. * Ve vakuu je ticho. * Vesmírem se nepotulují podivná individua libující si v latexových maskách. Jediná rasa jsou lidé. Na zelené (růžové, modré, fialové, oranžové) mužíčky nenarazíte. Nevím kam by se seriál posunul kdyby nebyl umlčen, ale dokážu si po Serenity představit třeba nějakou minisérii... Prosíííííím...:-))) ()

LucyW.

Na propojení sci-fi a westernu není nic zarážejícího. Zarážející je, že to nikoho doteď nenapadlo. Myslím, že osídlování Pohraničí je vždycky stejné, ať už jde o české hory, ukrajinské stepi, Divoký západ nebo vnější vesmír. Nespoutaná svoboda původních obyvatel a prvních kolonistů vs. civilizace, zákon a pořádek... Vždycky končící válkou a nevyhnutelným vítězstvím zemědělského způsobu života nad kočovným. A potom ještě nějaký čas dožívají "poslední spravedliví" i prostí banditi, neschopní tuto zákonitost vývoje pochopit. Asi už vám je jasné, že dávám přednost westernu před sci-fi, že? A taky mi nevadí nedokončenost seriálu, i když nebyl čas děj pořádně rozvinout, nebyl naštěstí ani čas všechno zkazit, jako u 95% seriálů, které přečkali druhou sérii. ()

Gulde

Další důkaz toho, že skvělé seriály jsou ukončeny mnohem dříve, než by měly. Tohle je vesměs extrémní případ, protože ukončit takto skvělý seriál hned po první půlsérii s chabými 14 díly, za to by si pánové z FOXu zasloužili (opět) řádnou nakládačku. Seriál plný skvělých hlášek (zejména od Jayna v podání A.Baldwina), fascinující River Tam (v podání mé oblíbené Summer Glau), a se spoustou originálních prvků a nápadů. Alespoň že si fanoušci vydupali víceméně "zakončení" (dá se to vůbec považovat za zakončení, když seriál se s tak málo díly ani pořádně nemohl rozběhnout?) v podobě DVD filmu Serenity. I tak je to ale proklatě málo. ()

kujon

Splácat dohromady sci-fi a western? To bude nějaká číčovina, říkal jsem si. A kupodivu, není! Je to veskrze dobrý dobrý seriál, který občas velmi mile překvapí svou originalitou a vtipem. Dlouho sem váhal mezi 3 a 4*, nicméně nakonec sem se přiklonil k hodnocení nižšímu, nicméně až dojedu seriál, tak si dozajista střihnu film a pak možná hodnocení upravím ;) ()

tom.cube

Nestává se mi příliš často, abych měl jasno už po pilotním díle. Parádní feeling, který z Firefly sálá, však dává okamžitě najevo, že tohle bude výjimečná podávaná. Ostatně nevím, co vyzdvihnout dřív - zda neuvěřitelně sympatické postavy, vymazlenou hudbu, inteligentní scénář, perfektní akci či povedený humor. Vedle Battlestar Galacticy rozhodně to nejlepší, co jsem měl tu čest ze sci-fi žánru zhlédnout. Stále mám před sebou film Serenity, ale tuším, že loučení bude težké... ()

radekgfx

Tak trochu jiné sci-fi říznuté řádnou porcí westernu. Skvělý casting, uvěřitelný svět a velmi dobré herecké výkony. Seriál, který nemá žádné velké poselství. Není ani o zachraňování cizích planet a nastolování galaktické rovnováhy. Je o jedné posádce vesmírné lodi, která se snaží přežít. Pocity ze skvěle napsaných a zahraných postav a velmi pestré skladby epizod se mísí s rozčarováním nad faktem pouhých 14 odvysílaných epizod. ()

Blue.Shark

Abych řekl pravdu, na Firefly jsem hodně dlouhou dobu nechtěl začít koukat. Nevím proč - možná je to tím netradičním spojením westernu a sci-fi. Teď (po půl roce od první zmínky o tomto seriálu) jsem se tedy odhodlal a, co budu povídat, bylo to něco. Každý díl má neuvěřitelný náboj a to i přestože je třeba příběhová kostra na první pohled nezáživná (pouze na první pohled). Mohou za to totiž skvěle ztvárněné hlavní postavy. Každou vteřinu totiž z jejich úst padají úžasné hlášky, jimiž se většinou strefují do ostatních členů posádky. A co víc - ty hlášky nejsou stupidní. Možná se mi tolik líbí kvůli tomu, že mám moc rád podobný styl humoru. Za těch perfektních čtrnáct dílů mi byl představen uvěřitelný svět, kde se lidem podařilo osídlit další planety, kde neexistují mimozemšťané a kde poletuje loď třídy Firefly jménem Serenity s posádkou sympatických zločinců, jenž chce prostě přežít a vydělávat nějaký ten peníz. Hrozně mě zajímalo pozadí jednotlivých postav...myslím příběhové pozadí...tedy pozadí Kaylee a příběhové pozadí ostatních...celá roztomilá Kaylee a ...ano, zní to zvrhle, už toho nechám. Tenhle seriál měl obrovský potenciál, mohl rozvíjet tolik příběhů - minulost posádky, místní gauneři, Aliance, nadnárodní výzkumné korporace...mohlo toho být tolik! No a FOX to spláchnul kam? Do hajzlu. Abych řekl pravdu, nesnáším FOX. Od tohohle okamžiku. Právě teď. Doživotně. Pořád doufám, že Firefly někdo vzkřísí z mrtvých a ukáže těm nafoukancům, že udělali životní chybu. A abych nezapomněl: Firefly má jeden z nejhezčích úvodů, které jsem kdy viděl a slyšel. Burn the land and boil the sea, you can't take the sky from me... ()

Papaboot

Ne napoprvé, ani napodruhé, ale až napotřetí a zato pořádně. Nikdy se mi nestalo, že bych se marně pokoušel o shlédnutí seriálu tolikrát (vicekrát jak jednou), taky proč když se jich v kyberprostoru válí tuny kvalitních. Dvakrát jsem se nepřehoupnul přes první dva rozpačitější díly (aspoň tehdy mi to tak přišlo) , moc mě to nenadchlo, moc mě to nevtáhlo. Říkal jsem si, že se tam vlastně moc zajímavýho nestalo. No jestli je někde v paralelním vesmíru "já", které u tohohle přesvědčení zůstalo, tak bych mu s chutí nafackoval, protože se nemůže víc plést. Naštěstí mě buď moje podvědomí nebo vysoké hodnocení přesvědčilo k finálnímu pokusu o reparaci a ta se povedla víc než velmi. Firefly mě uhranulo věrohodností, barevnými dobře napsanými postavami,skvělým scénářem a naprosto dokonale vymyšleným univerzem. Navíc všechno spojeno neúprosnou a tentokráte opravdu smysluplnou logikou (geniální kombinace angličtiny a čínstiny - jednak skvělá obezlička před cenzurou, ale i uvěřitelná prognóza). Možná je i dobře, že světlo světa spatřilo jenom 14 dílů. Sice věřím tomu, že by tvůrci dokázali vyprodukovat minimálně stejně kvalitní dvojnásobek, ale pomyšlení, že by mohli chytit "HIMYM" syndrom a oddalovat nevyhnutelnou smrt a nedostatek nápadů tvořením prázdných, nezábavných dílů a zkazit celkový dojem se mi teda nelíbí ani trochu. ()

Thomm

Hrozná směsice všemožných námětů a žánrů, ale prostě to dohromady tvoří něco jedinečného. Další plus je různorodost charakterů a nejspíš i to, že bylo natočeno pouze 14 dílů, jelikož se nemůžu ubránit pocitu, že kdyby se točilo několik řad, šlo by to... jak to slušně říct - do hoven. Takhle je to extrémně příjemná minisérie, která člověka potěší, i když předem ví, že nemůže čekat ukončení příběhu. ()

Pedro Morales

Prapodivný mix sci-fi a westernu, který na mě však platí na 100 %. Excelující Nathan Fillion v roli kapitána Malcolma Reynoldse, obklopen mnoha skvělými a výborně zahraným postavami, to vše v kombinaci se zajímavým scénářem, plným výborného humoru a perfektně namixovanou dávkou akce a napětí. Víc dodávat nemá smysl, to se musí vidět. ()

Greg25

Jakmile Firefly jednou ochutnáte už není cesta zpátky. :-D Aspoň pro mě ne. Firefly je prostě legendární seriál, o kterém jde zcela zasloužená pověst kultu moderního sci-fi. Joss Whedon věděl, co chce natočit a co za psotavy chce - typově přesní herci - co si budeme povídat Nathan Fillion alias Malcolm Reynolds je prostě jedna z nejlepších postav kinematografie vůbec. V každém záběru dýchá promyšlenost, pohodová atmosféra. Příběhy okořeňují neskutečně trefné hlášky a nadávky v čínštině. Firefly vám vstoupí do srdce i se Serenity a všemi hlavními postavami - westernové sci-fi moderního hávu, které v daném žánru nemá konkurenci. Nezbývá než litovat, že byla natočena (dost nepochopitelně) jen jedna série. Každopádně pro mě srdcová záležitost a top desítka mezi seriály. :-) 100% ()

Steel32

Moc se mi do toho nechtělo, ale po neustálém přemlouvání jsem se na to nakonec podívala. Nikdy bych nečekala, že mě dostane kombinace vesmíru a westernu, ale ono mě to víc než dostalo! Firefly má všechno - humor, postavy, které mají skvěle propracované charaktery, akci, tajemství, lásku, zradu, přátelství. Proto nechápu, proč má ksakru jenom jednu sérii! Nemůžu ani vyjádřit jak moc mě tenhle seriál zasáhnul, zaryl se mi pod kůži a za žádnou cenu se nechce pustit! ()

Acrux

Velmi sympatická vesmírná sci-fi kovbojka (docela zvláštní slovní spojení :D) a ačkoliv některé díly působí dojmem, že jsou "na jedno brdo", člověk se u toho nenudí. I hlavní postavy jsou dobře propracované na to, že má seriál jen jednu řadu (což je mimochodem obrovská škoda) a každou si prostě kvůli něčemu musíte zamilovat nebo alespoň oblíbit :) ()

strangercz

"jiný" sci-fi seriál který je naprosto nejlepší od začátku až do konce škoda že byl ukončení po 14 dílech. Ani po roce kdy jsem to viděl naposledy. Tak to neztrácí při občasném podívání na samotné epizody kouzlo. Geniální ()

Grizzly

Jeden z nejlepsich serialu co sem kdy videl! Paradni svet s dokonalym pozadim a uzasnym skloubenim westernu a sci-fi. Cele okoreneno psychadelickou posahanou holkou a jejima totalnima uletama. Super postavy a kazda uplne prirozene zahrana. Strili se tam, chladnokrevne se tam zabiji, suka se tam...nic neni vynechano a nic neni cernobile. Mozna prave proto serial skoncil tak brzo. Ale clovek ktery ho utnul by zaslouzil poradnou kopacku do kouli... ()

melloun

Vesmírná kovbojka se zajímavými charaktery a velice pomalým rozjezdem. Při sledování je zapotřebí využít značné trpělivosti, tolerance možná i přemáhání. Ano, dokoukat tento seriál až dokonce může být pro mnohé velký oříšek. Odměnou všem šťastlivcům, co svůj boj nevzdají hned po pár prvních dílech, bude vzrůstající kvalita, kdy každý další díl překonává ten předchozí. Bohužel než jsem se pořádně usadil a nažhavil, tak zazvonil zvonec a seriálu byl konec. Stoprocentně jsem si úžival až poslední 4 díly a v tom vidím také největší slabinu (vzhledem k tomu že je natočeno jen 15 dílů - první epizoda je dvojdílná). Bohužel nesmím opomenout zmínku o úvodní znělce, kterou jsem musel vždy přeskakovat. Toť malé nepodstatné, avšak velmi nepříjemné, mínus na závěr. ()

Kvítek

Věčné patálie různorodých vesmírných pašeráků si jako první a zásadní úspěch mohou připsat získání a udržení mé pozornosti. Ač nevyhledávajíce vesmírné seriálové ságy, nedokázala jsem kouzlu Firefly překvapivě ani já odolat. Sympatickou posádku pod vedením ultracharismatického kapitána Malcolma Reynoldse si nejde neoblíbit. Kaylee musí milovat každý bez rozdílu pohlaví už od přírody. Medik Simon spolehlivě funguje jako rovnocenně sladký a nevinný protějšek sličné mechaničky. Pominu-li Pretty Woman, ještě nikdy jsem si tolik nepřála být děvkou (pardon Inaro, registrovanou společnicí). Hrdina Kantonu, muž zvaný Jayne, hromotlucký chrlič typických mužských hesel snad ani nepotřebuje komentář, citace postačí: „Nechápu, proč bysme jim měli pomáhat! Jsou to děvky, Jayne! JDU DO TOHO!!!! Zoye nejde Washe nezávidět. A kapitána Reynoldse, nejde nemilovat!!! Inu je to tak, po srdcových řadách Buffy a Angela z výrobní linky Joss Whedon sjel model Firefly, jenž je řízen špičkovými piloty. Přízeň uživatelů si Firefly získává zachováním whedonských standardů a přidáním neotřelého scifi-westernového tunningu. Proto se s rozsahem pouhopouhých čtrnácti jízd nejde spokojit. ()

PanPes

I když v zásadě neholduji žánru Sci-Fi a od dob co jsem měl možnost shlédnou Hvězdnou Bránu považuji ostatní Sci-Fi seriály za ztrátu času - u Firefly ale musím udělat vyjímku. Netuším co mě u tohoto seriálu tak chytlo - možná je to určitá nostalgie , která ze seriálu čisí - to nevím... Každopádně sem byl po shlédnutí prvního dílu příjemně potěšen. Napětí a akce doprovází vcelku chytlavý příběh a člověk se velice rychle sžije se zdejší posádkou. Je jen a jen škoda - že světlo filmového světa nespatřilo víc dílů. Mimochodem písnička , která hraje u intra je velice chytlavá 8-) ()

Jeremiah

U tohoto seriálu jsem byl zpočátku na rozpacích. Dějově se mi to jevilo jako skvělý nápad, bohužel provedení trochu pokulhává. Na tento seriál si totiž musíte postupně zvyknout, takže časem se Vám jeví jako opravdu vydařený. Vím, že se mnou dost lidí nebude souhlasit, ale já bohužel vidím chybu v hlavním představiteli, který mě nedokázal přesvědčit o svém poslání a záměrech. Ostatní herci jsou vybráni docela slušně - děvčata, ale především Adam Baldwin, který je ve stvárnění své role naprosto bezchybný. Po druhém shlédnutí pro mne slabší 4. ()

joudas

Že nejde sci-fi a western dohromady? Ale kdepak. Joss Whedon dokázal, že to jde a vytvořil tak jeden z nejlepších seriálů, co znám. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (více)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (více)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (více)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (více)