Reklama

Reklama

Machři a šprti

(seriál)
  • USA Freaks and Geeks (více)
USA, (1999–2000), 13 h 24 min (Minutáž: 43–48 min)

Tvůrci:

Paul Feig

Hrají:

Linda Cardellini, John Francis Daley, James Franco, Samm Levine, Matt Czuchry, Martin Starr, Joe Flaherty, Busy Philipps, Samaire Armstrong, Seth Rogen (více)
(další profese)

Epizody(18)

Obsahy(1)

Na střední škole McKinley v americkém státě Michigan se píše rok 1980. Místní, intelektuálně poněkud pomalejší sportovní hvězdy si vyznávají lásku s překrásně povrchními roztleskávačkami... ale v téhle show nás osudy této „zlaté kasty“ nezajímají. Kamera sjíždí pod tribuny, kde právě Daniel (James Franco) a Ken (Seth Rogen) aplikují rockovou filozofii na křesťanskou americkou morálku a jejich kamarád Nick (Jason Segel) se vyznává ze své víry k božstvu jménem John Bonham a skupině Led Zeppelin. Docela jiná, o dva roky mladší trojice kluků – Sam (John Daley), Neal (Samm Levine) a Bill (Martin Starr) – kteří stojí mimo společnost naopak proti své vůli (už jenom proto, že viděli Hvězdné války ne jednou, ale sedmadvacetkrát) jsou opodál šikanováni proto, že si stojí za svým názorem, že Bill Murray je skvělý komik. Mimo pomyslný střední proud stojí také Samova starší sestra Lindsay (Linda Cardellini), nejchytřejší studentka školy, která však po smrti jediné osoby, která ji v životě rozuměla ztrácí víru ve staré hodnoty a hledá nové, mezi novými přátely, kteří pro ni reprezentují opak jejího starého života.

Nejen pro svou dobu-vystihující atmosféru, skvělý soundtrack a sofistikovanost, která jej na první pohled odlišuje od seriálů typu Beverly Hills, má dnes seriál Freaks and Geeks (český překlad je poněkud zavádějící) v Americe téměř kultovní post a na imdb neuvěřitelné hodnocení 9.6 hvězd z desíti. Proto je fakt, že byl přes úpornou snahu jeho tvůrců (Paul Feig a Judd Apatow) pro nízkou sledovanost zastaven hodně nešťastný – naděje na natočení další série se rozplynuly. (Eddard)

(více)

Recenze (157)

Billie777 

všechny recenze uživatele

Když jsem byla malá, dávaly to odpoledne na České televizi a občas jsem na to se ségrou mrkla. Ale protože jsem byla hodně malá, spíš mě bavily praštěný telenoveli a tak jsem neviděla všechny díly. Proto jsem si mnohem později stáhla všechny díly a musím říct, že ačkoliv se to ze začátku nemusí zdát (protože kvalita seriálů a filmů o teenagerech pro teenagery je dost ošemetná), seriál je vtipný a inteligentní (což je, zvlášť v současnosti, naprosto nedostatkové zboží), má sympatické postavy, které jsou naprosto normální (navíc v 80. letech neexistoval Facebook v podobné nesmysly) (i skvělé herce) a je poutaví. Velká škoda je, že dílů je tak málo, na druhou stranu si možná díky tomu seriál po celou dobu udržel skvělou kvalitu. ()

bubun 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nedoceněný seriál. Výborně napsané, výborně zahrané, výborně obsazené (je to důkaz, že i náctiletí herci mohou hrát náctileté - a dobře - například Sethu Rogenovi bylo sedmnáct, když to točili, ale všichni jsou dokonale přesvědčiví, včetně představitelů rodičů hlavních "hrdinů"). Někdo tady napsal, že "oni to snad ani nehrají, oni to žijí", a to je přesný. Dost dobře si pamatuju svoje pocity z puberty, ze střední školy apod., ale lépe než tenhle seriál tu osamělost, izolaci, zmatenost, rozháranost, bezmoc, spontánnost, chuť věci měnit a řešit, lépe bych to vyjádřit nemohla. Navíc v seriálu není žádná vlezlá podbízivá sentimentální hudba, občasný brnknutí na kytáru je v mezích, a jinak je i soundtrack špičkovej. Dialogy se taky pohybujou ještě dost od hranic patetickýho fňukání. Je to prostě uvěřitelný, a o to mi jde. Kim Kelly: "I killed Millie's dog." ken Miller: "Like with your bare hands?" ()

Reklama

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Seriál je mírně nostalgický, mírně to lakuje na růžovo, ale přesto poměrně věrně odráží vztahy mezi skupinami vyvrženců (freaks a geeks) a těmi, kdo jsou královnami a králi střední školy (roztleskávačky, sportovci). Jistě – nevyhne se klišé. ______ Hlavní hrdinka je vzorná studentka na scestí žijící v dokonalé rodině. Ale, jak se ukazuje, Lindsayini rodiče jsou nejenom nejlepší rodiče, co kdy žili na Zemi, ale také plnohodnotně napsané postavy, které stereotyp sice naplňují, ale dokáží z něj vystoupit. Stejně tak Lindsay se dokáže zachovat hodně překvapivě. A tak je to i s ostatními postavami: hezounek-darebák, školní mrcha, tupý tělocvikář, nejlepší školní poradce ever, vysmátý hulič, brejlatý alergik - co se často chová a téměř vždy vypadá jako retard (ale není – Bill se postupně stal mojí nejoblíbenější postavou). _____ Zároveň děj nenápadně ironicky i nostalgicky ukazuje první praskliny v dokonalém světě americké rodiny. Manželka už pokukuje po mikrovlnce, která mnohonásobně urychlí její každodenní přípravu večeře. To ale automaticky povede k jídlům z fastfoodu a konci rodinného stolování. Otcův krámek evidentně zanedlouho nahradí supermarket. Děti postupně přestávají ctít tradiční hodnoty (Millie). Poslušnost vystřídá prosazování vlastního názoru (Lindsay). Atari je výhonkem budoucnosti, kde samotu už nebudou rozptylovat kamarádi z party, ale umocní ji čučení do počítače. Ne nadarmo je hudební podkres úvodu každého dílu: "Kašlu na reputaci, tohle je nová generace! ______Zatímco to prapůvodně vypadá, že půjde o banální romanci ve stylu princezna a žebrák (Lindsay a Daniel), postupně se děj začíná více točit kolem jiných hrdinů a jiných párů. A ukáže se, že hlavním tématem seriálu je přátelství, nikoliv láska. Přátelství, které může být nečekané, občas zraňující, ale má neuvěřitelnou schopnost vytáhnout tě z trablů nebo aspoň z ulity, což je hlavně na střední (ale nejen tam) neocenitelný. SHRNUTÍ: Sakra, že toho nenatočili víc! Chtěla jsem se Samem dojít až k matuře. ()

Eddard 

všechny recenze uživatele

Seriál mého srdce... Trochu se mi ho chce přirovnat k zážitku z Almost Famous, ale Freaks and Geeks jdou svou délkou ještě o něco dál a zažírají se pod kůži, do masa. Na "vině" je hlavně opravdu skvělá práce tvůrců, kteří každý díl scénáristicky vymazlily, vybavily dokonalým (a na seriál tohoto ražení honosně drahým) soundtrackem - The Who, Deep Purple, Cream, Grateful Death, Rush, ... - a hlavně - neuvěřitelně obsadily. Právě za casting obdržel seriál Emmy. Zamiloval jsem si všechny charaktery - mimoňské Geeky, v čele s "pizizubým Billem" Martina Starra, beze zbytku všechny Freaky - frajírkovského rebela bez příčiny Daniela, ultra cynického Kena, dobráckého Nicka (s tváří Marshalla z How I met your mother) i poněkud nestabilní, ale v jádru křehkou Kim. I tak pro mě ale srdcem seriálu zůstává Lindsay, Lindsay ve své neodolatelné ošoupané zelené armádní bundě, záplavou hnědých vlasů a tváří a povahou ztělesňující mou vysněnou dívku, kterou jsem nikdy nepotkal (už jo)... Konec posledního, osmnáctého dílu jsem vnitřně obrečel, protože jakkoliv je strašné, že už se na McKinley High nikdy nepodívám, je díl Discos and Dragons ze všech vůbec nejlepší a uzavírá celou sérii velkolepým stylem. 100% ()

Yokolobuna 

všechny recenze uživatele

Tak tohle nám zařízli po první sérii a obludnosti jako "Růžovka" mají stovky dílů. Na první pohled se sice může zdát, že jde o takový obyčejný teen seroš, Freks and Geeks však v sobě skrývají mnohem víc. Má díky své "obyčejnosti" totiž naprosto neodolatelné kouzlo a strasti i radosti středoškoláků se seriálu daří předávat i s pořádnou dávkou emocí. Tady se prostě najde každý, kdo ještě pamatuje svá středoškolská léta a zasazení seriálu do 80. let tomu ani v nejmenším nebrání. Plnému počtu brání jen jistá trochu patrná násilnost, se kterou se tvůrci snažili pokrýt snad všechna možná témata spojená s dospíváním a prvními láskami. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (64)

  • Během softbalového zápasu hraje melodie z filmu Rocky (1976). (Duoscop)
  • Busy Phillips se původně ucházela o roli Lindsay, producenti si ale do této role představovali někoho jiného, tak jí nabídli roli Kim. (Soundtrack)

Reklama

Reklama